Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
szalonna
  Válasz | 2005. március 30. 15:50 | Sorszám: 171
En is igy tudom, nagyapam igy meselte.

Ferenc Ferdinand nezeteit kissé jobban megnézve azonban számomra inkább az derül ki, hogy ő a német államnyelvet nyomta, kisebb, megye-szerű egységekre akarta felosztani a Monarchiát, ahol a helyi szxinten érvényesülhetett volna esetleg valami nemzeti nyelv, de semmilyen nagyobb nem-német nemzeti egységet nem támogatott. Mivel akkor a magyar volt az egyetlen nem-német egység, ő ezért magyar-ellenes volt, legalább is minden magyar így gondolta. Ugyanakkor olyat is olvastam, hogy mikor a cseh vasutasok csehül éljenezték meg, akkor megorrolt, hogy miért nem németül. Szóval az ő cseh-barátsága is csak viszonylagos volt, élénken el tudom képzelni, hogy a ravasz cseh politikusok csak kihasználták a céljaik propagálására. Ferenc Ferdinándot magát inkább németesítőnek, II. József féle reformernek nézem, aki nézeteiben inkább kora vad-német politikusaival volt egy platformon. És természetesen küzdött a magyarok ellen, ahogy tudott. Ahogy a nyilatkozataira emlékszem, nagyon nehéz őket másnak látni, mint vad magyarellenesnek, tehát Gándhinak kellett volna ahhoz lenni,k hogy benne valaki a reformert, és ne a magyarfalót lássa.

Más kérdés, hogy FF megölésével éppen a szlávok emancipációja hiúsult meg, és lehet bizony, hogy az orosz titkosszolgálatnak ez fontos célja volt.

Előzmény: 169
szalonna
  Válasz | 2005. március 30. 15:50 | Sorszám: 170
En is igy tudom, nagyapam igy meselte.

Ferenc Ferdinand nezeteit kissé jobban megnézve azonban számomra inkább az derül ki, hogy ő a német államnyelvet nyomta, kisebb, megye-szerű egységekre akarta felosztani a Monarchiát, ahol a helyi szxinten érvényesülhetett volna esetleg valami nemzeti nyelv, de semmilyen nagyobb nem-német nemzeti egységet nem támogatott. Mivel akkor a magyar volt az egyetlen nem-német egység, ő ezért magyar-ellenes volt, legalább is minden magyar így gondolta. Ugyanakkor olyat is olvastam, hogy mikor a cseh vasutasok csehül éljenezték meg, akkor megorrolt, hogy miért nem németül. Szóval az ő cseh-barátsága is csak viszonylagos volt, élénken el tudom képzelni, hogy a ravasz cseh politikusok csak kihasználták a céljaik propagálására. Ferenc Ferdinándot magát inkább németesítőnek, II. József féle reformernek nézem, aki nézeteiben inkább kora vad-német politikusaival volt egy platformon. És természetesen küzdött a magyarok ellen, ahogy tudott. Ahogy a nyilatkozataira emlékszem, nagyon nehéz őket ásnak látni, mint vad magyarellenesnek, tehát Gándhinak kellett volna ahhoz lenni,k hogy benne valaki a reformert, és ne a magyarfalót lássa.

Más kérdés, hogy FF megölésével éppen a szlávok emancipációja hiúsult meg, és lehet bizony, hogy az orosz titkosszolgálatnak ez fontos célja volt.

Előzmény: 169

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola