Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
kaleb
  Válasz | 2005. április 13. 22:11 | Sorszám: 247
Auspitz: PG Marschalkó Lajos könyvében szerepel így. Én őgy emlékszem, nem ez az eredeti neve, de már nem tudom honnan tudom.

"Himmler olyan embereket is a biztos halálba küldött, akikre paragrafus igazán nem volt. "

Hazaküldött Magyarországra, ahol egy Szövetséges Ellenőrző Bizottság gyakorolta a hatalmat. Ekkor még ÁVH sem volt, Ávo sem, Péter Gábor a Magyar Államrendőrség budapesti parancsnoksága állambiztonsági osztályának volt a vezetője. Ebből később lett Ávó és ÁVH, de kétségtelenül első perctől kezdve voltak munkájukban torzulások. Ezek azonban idővel váltak csak meghatározóvá. Ekkor még többpártrendszer volt, kisgazda vezetéssel. A BM persze kommunista kézben volt.

De mindettől eltekintve nevezetteket nem Himmler és nem Péter Gábor ítélte el, hanem a népbíróságok. Gyakran joggal, volt hogy nem joggal. Esetenként az ítélet mértéke vitatható mai szemmel. De azt is hozzátenném, hogy Marshalkóék nem ezt vitatják, hanem önmagában azt a tényt, hogy ezeket az embereket elítélték. Ők mondjuk nem is mondhatnak mást, az elítélt - még ha joggal elítélt is - ritkán helyesli az ítéletet.

Előzmény: 245
szalonna
  Válasz | 2005. április 13. 21:56 | Sorszám: 246
Wass Albert. "Márika hitet tesz" c. novellája visszadja Himmler Márton akcióinak hangulatát. Ahogy az elbeszélésekből ismerem, nem is pontatlanul. A történet persze nem kellett, hogy megessen ebben a formában, amerikai fogságból hozták haza a legtöbbet azok közül, akiket normáli körlümények között - például a kor német törvényei szerin - nem bánttottak volna.

A Wass Albert topic 132. hozzászólásában az egész novella olvasható.

Előzmény: 245

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola