Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
daleth
  Válasz | 2005. április 18. 11:27 | Sorszám: 298
"Nem széles körben ismert, de Stromfeldet ezek után, a huszas évek legelején megkeresték, hogy álljon egy SzU-ellenes intervenciós csapat élére, amit az antant szervezett volna valamilyen módon. Erre nem vállalkozott, nyugdijasként halt meg Kispesten."

Azt hiszem már említettem, hogy ebben az időben az egyik rokonunk, Tombor Jenő is Stromfeld mellett szolgált (a hadügyi népbiztosság vezérkari főnökeként, majd később a Magyar Nemzet katonai szakértője, később '45 után honvédelmi miniszter volt, de ez már egy másik történet), így a családi emlékezet megőrizte Stromfeld alakját is. A két háború között baloldali rohamosztagokat / őrség (kinek mi a szimpatikusabb) szervezett, baloldaliként élt és temetése baloldali tömegdemosntráció volt. Ebből a szempontból nem volt tipikus, ugyanis a tisztek általában később a "természetes" oldalukhoz, a jobboldalhoz csatalkoztak.

Előzmény: 290
kaleb
  Válasz | 2005. április 17. 22:37 | Sorszám: 291
"ismét az ő értelmetlen tűzparancsára öltek meg civileket, legalább is egyet, Berend Miklós egyetemi tanárt."

Erről kéne több adat.

"Lukács lett a Szovjetház vörösőrségének parancsnoka "

Ez is új nekem, nem is hiszem el. Forrás?

"Nem széles körben ismert, de Stromfeldet ezek után, a huszas évek legelején megkeresték, hogy álljon egy SzU-ellenes intervenciós csapat élére, amit az antant szervezett volna valamilyen módon. Erre nem vállalkozott, nyugdijasként halt meg Kispesten.

Pedig tanitványai, akik később már komoly beosztásban voltak, még a harmincas években is felvetették, hogy Horthy helyett Stromfeld lehetne a kormányzó... És ezek a tisztek nem voltak szocdemek... "

Ez érdekes, az alábbiak fényében:

"A Tanácsköztársaság bukása után letartóztatták és 3 évi börtönre ítélték. Megfosztották ezredesi rangjától, kitüntetéseitől és nyugdíjától. 1921-ben kiszabadult, raktárnoki állást vállalt, majd magántisztviselő lett és tevékeny munkát fejtett ki az SZDP-ben. 1923-ban újból letartóztatták, fél év múlva szabadon bocsátották. 1923-tól kapcsolatban állt az illegális KMPvel és az SZDP-n belüli baloldali ellenzék vezetőjeként dolgozott. 1925-től haláláig a KMP tagja volt."

Forrás:http://www.kereso.hu/yrk/Ryrgenwm/13903

(Életrajzi lexikon)

Mindkettő történet nehezen lehet egyszerre igaz. Bár ki tudja...

Előzmény: 290

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola