Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
kaleb
  Válasz | 2005. április 26. 22:05 | Sorszám: 357
1. "kultúrális és politikai szempontból képzetlen emberek naív, mitomán gondolatainak tűnt majdnem minden, amit tőlük olvastam"

Részben egyetértek. Pl. Padányi nekem is olvashatatlan. De Málnási Ödön számottevő történész volt, Matolcsy Mátyás jeles közgazdász, Oláh György kiváló publicista. (Tőle származik a 3 millió koldus megfogalmazás.) Hubay Kálmán is tehetséges ember, Meskó Zoltán is. Sőt, a nem nyilas, de szélsőségesen antiszemita Bosnyák Zoltán vagy Kolozsvári Borcsa Mihály egészen jó könyveket írt (illetve állított össze) a zsidóságról, ha nem is baráti szellemben. Szálasi se logikátlan, bár elsőre annak látszik. De ha elolvasod a Gede könyvhez írt bevezető tanulmányt, világos lesz, miről van szó. Ezekkel az eszmékkel nem az a baj, hogy nem okos emberek képviselték őket, volt hogy okos emberek, volt hogy nem okos emberek. Ettől függetlenül ezek ordas eszmék.

Egyébként akkor sem szeretem ezeket az eszméket, ha Németh László vagy Szekfű Gyula kolportálja őket, adott esetben egyáltalán nem szinvonaltalanul.

2. "A nyilasok rokonsága Gandhival már gondolom neked is szemet szúrt, hát nem biztos, hogy a többi rokonítás ennél jogosabb..."

Ezek az "ősnyilasok", 1931-39 között. További elemzést igényelne ennek a gondolatnak a követése. De jól érzed, a Gandhi hivatkozás engem kiütütt, és Kemál Atatürknél is meglepődtem. De azt hiszem, se Meskónál se Szálasinál nem lehet elvitatni, hogy komolyan gondolták, amit mondtak. Akkor is, amikor kvázi elfogadható dolgokat mondtak, és akkor is, amikor rettenetes dolgokat mondtak. (Én pl. a mai divattal szemben egyáltalán nem gondolom, hogy Szálasi aszemitizmusa enyhébb dolog, mint az antiszemitizmus. Éppen ellenkezőleg, gyakorlatilag a Holokausztot helyezi kilátásba.)

3. "Lehár tábornok önéletrajza igen ironikusan emlékezik meg"

Létezik ez magyarul? Elolvasnám, de csak németül találtam nyomát.

4. "De ez nemigen jelenti, hogy érdekeit is megegyeztek vagy hogy tényleges szövetségekbe is kezdtek volna."

Ilyen szövetségek három alkalommal is köttettek. 1939-ben több párt beolvadt a NYKP-ba, 41-42-ben létrejött a MMP-Nemzetiszocialista Pártszövetség, és 44 október 15 után is újra együtt a csapat. Ez folytatódott az emigrációban, Milotayt, Marschalkót és Fialát nagyon nehéz megkülönböztetni ekkor már egymástól.

Nemzetközileg mi a helyzet? Szerintem elég erős szövetségek voltak. De ez ma is tovább él. A Vér és Becsület ma már nyiltan nyilas, de azért előtte inkább SS emlékcsapatnak tünt. Ez egy tábor, több alirányzattal, és számtalan egyéni úttal. Aki hajlik a sematizmusra, javaslom tanulmányozza Rátz Kálmán útját. Aki 42-43-ban már újra az utópista szocialistákról ír könyvet. József Attila barátjaként kezdte és a kettő között volt nyilas is.

Előzmény: 353

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola