Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
daleth
  Válasz | 2005. május 09. 08:42 | Sorszám: 484
"Éppen ellenkezőleg, a "tisztelt vörösök" elkeseredett és hősies kisérletet tettek a területi veszteség megakadályozására."

Én még a kommunizmus alatt tanultam a történelmet, Így biztos csak komcsi dezinformáció, hogy a visszaszerzett területeket hajlandóak lettek volna visszadni azért, hogy a maradék területeken szabadon garázdálkodhassanak.

Ahogy a lélektani tényezőket sem lehet figyelmen kívül hagyni: a kommunizmus magyarországi jelenléte legitimálta a magyarellenes intervenciókat (a románok máig várják a köszönetet, hogy megszabadítottak minket a vörös uralom alól...).

Előzmény: 463
szalonna
  Válasz | 2005. május 08. 11:25 | Sorszám: 469
A felvidéki hadjárat céljait és eszközeit illetően elég sok mindent el lehet mondani, és el is mondtunk már ebben a topikban. Egyedül a Ludovika volt parancsnokának, Stromfeld Aurélnak köszönhető, hogy a kellően fel nem állt csehszlovák erőkkel szemben a hadjárat sikeres volt, nevezetesen annak, hogy ez a kitűnő (és egyébként szocdem meggyőződésű) katona tekintélyével meggyőzte volt tanitványait (frontotjárt fiatalabb tiszteket, Horthy későbbi vezérkarában látjuk őket később), hogy meggyőződésük ellenére csatlakozzanak a vörös hadsereghez. De Kún Béla a világforradalmat képviselte: A sikeres északi hadjárat következményeképpen, moszkvai javaslatra és magyar előkészítéssel június 16-án Eperjesen kikiáltották a szlovák Tanácsköztársaságot, melynek vezetői nagyrészt szlovák internacionalisták voltak.

Én ezt nem nevezném visszafoglalásnak, ráadásul Kun Béla teljes dilettantizmusára mutat, hogy a felvidék feladására kényszerítette a lendületben lévő hadsereget, mire Stromfeld lemondott és a hadsereg teljesen demoralizálódott.

Előzmény: 463
kaleb
  Válasz | 2005. május 07. 21:56 | Sorszám: 464
források
Előzmény: 463

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola