Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
kaleb
  Válasz | 2005. május 08. 20:33 | Sorszám: 476
Én 1955-ben születtem. És Te?

"szeretsz tudományoskodni"

Olvasni szeretek. Teljesen véletlen, hogy amit olvastam, annak az egyik fejezete épp Magyarországról szólt, érintette témánkat, így tudtam idézni. Az előző fejezetek Csehországról, Szlovákiáról, Ausztriáról szóltak, azok is érdekesek voltak, de szóba se hoztam, mert nem tartozik ide. De ha épp a vörösterror a téma, érdekes látni, hogy ez mekkora volt számarányát tekintve a fehérterrorhoz és a nyilasterrorhoz képest.

Ez persze senkit nem ment. Aki egyetlen egy embert is jogos ok nélkül megöl, az gyilkos. Akkor is, ha van más, aki meg 10-szr vagy százszor annyit öl meg. Ezért én nem akarom elvenni senki kedvét, hogy boncolgassa a 19-es vörösterrort, csak épp jó ha tudja az arányokat. Ezért indokolt némi visszafogottság, mert ha minden indulatot kiöntünk a vörösterrorra, akkor mit mondunk majd a 10-szer vagy 100-szor nagyobb méretü, és adott esetben még kevésbé szelektiv, ha lehet még értelmetlenebb egyéb terrorhullámokra?

"ahogy felhasználod, tendenciózusan"

Mi ebben a tendencia? Ezek számok. Ha mutatnak valamit, arról nem én tehetek.

"én a magyar forrásokat mégis fontosabbnak tartom."

Ők is magyar forrásokból dolgoznak. Nekem történetesen ez volt most a kezem ögyében, de az 5-6000-es számra a fehérterror kapcsán magyar forrásból is emlékszem. Azt ne várd most tőlem, hogy minden számnak utánajárok, itthonról, ez kb. 4-5 könyv forrásait jelentené. De fogadd el, hogy ezek elég komoly könyvek, egyetemi kiadóktól, hivatásos történészektől, és megnézték, mit használtak fel. De ha van jobb forrásod a számokra, vagy másnak van, kiváncsian várom.

Gosztonyinak van egy könyve a magyar golgotákról, abban talán vannak jobb számok. Nekem nincs kedvem s időm, most elolvasni, ha valaki ismeri, idézze be.

"Ezeket Te elutasítod."

Ne viccelj. Mit utasítok én el? A magyar történelmi szakmunkákat? Honnan veszed? Miből gondolod, hogy én nyelv alapján szelektálok?

A te forrásodat is komolyan venném, csak tudnám, miről van szó. Helyből semmilyen forrást nem szoktam elutasítani. Előbb utóbb rájövök, miből idézel, épp csak egyszerúsítenéd a dolgom, ha megmondanád. Tippjeim nyilván vannak, de össze kéne vetni a szövegeket. Van olyan könyv, ami megvan nekem, van amiért azonban könyvtárba kéne mennem, ami idő. De jó játék, szóval ha nincs kedved elmondani, az se baj. Csak addig ne számits rá, hogy hozzászólok, mert nálam ez első három kérdés: ki írta, milyen szempontból írta, és ennek alapján mennyire lehet hiteles.

--------------------------------
AKLIHEGY - ez ki?

--------------------------------

Macartney (ha jól írom nevét). Te mondhatod, hogy nem hiteles, de te nem olvastad. Én igen. Ráadásul a kortársak és a korszak kutatói, mint emltettem, a kommunistákat és nyilasokat is beleértve sokra tartják. Gondolom azért, mert a tényeinek pontosságát, gazdagságát és elfogulatlanságát senki nem vonja kétségbe.

Én nem tudtam rájönni, milyen irányultságu a szerző. Talán az ajánlás jelenthet valamit, annak az embernek ajánlotta a könyvét, aki megakadályozta a Horthy kiugrás sikerét, és akit nem egy olvtárs hazaárulónak tart ezért. De ez magánügy. A lényeg, hogy a könyve nem torz ettől.
----------------------------------------

Előzmény: 475

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola