Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » SÖPREDÉK 1919 III. rész

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: SÖPREDÉK 1919 III. rész
Joszip Broz
  Válasz | 2008. április 22. 21:32 | Sorszám: 386
"1921. március 21-én, az elfogadhatatlan területi feltételeket tartalmazó Vix-jegyzék átnyújtása utáni napon Berinkey Dénes miniszterelnök és Károlyi Mihály köztársasági elnök lemondott."

Az 1921 az 1919 helyett egy félregépelés, amúgy meg egyszerűbb úgy mondani, hogy a károlyi elnök lemondott és vele "automatikusan" a Berinkey kormány is. Már jó előre le volt játszva a színjáték.

Hogy az előttem szólóhoz is hozzátegyek valamit, szerintem nagyon igazad van honfi, fasza a nikked is bakker mint akár az enyém is, együtt gondolkodom veled, de bizony. Minek is vergődjön a magyar az életéért? A magyarnak úgyis annyi. Egyszer csak meg kell punnyadni. Bizony ám!

Volt szerencsém ha nem is mostanában, de valamikor régebben riposztozni jónéhány korabeli vörösbakával. Volt köztük sima baka meg alparancsnok is, és azt hiszem egy vagy két magasabb beosztású is - emlékezetem szerint zászlóalj parancsnok. Rangokról nem beszélgettünk, mert arra az időre a megszerzett rendfokozatok megszűntek újat meg nem osztottak. A katonaság - vöröskatonák és az élet a frontokon - valahogy egészen másnak tűnt számomra az elbeszélések alapján. Odakint a frontokon északon és keleten az intervenciósokkal viaskodó vörösbakák világa egészen más volt. Bennem az a benyomás alakult ki a nagyon csekély számú még élő veteránok egy részével való beszélgetések hatására (80-as évek elején diákként), hogy a frontokon harcolók halálosan komolyan elhitték, hogy a hazájukat védik a szomszéd betolakodókkal szemben és komolyan hitték, hogy győzhetnek. Nem volt rá idejük, hogy a Tanácsköztársaságon és az ideológián gondolkozzanak, annyira gyorsan pörgött minden, a haza védelme ehhez képest pedig még magától értetődő volt legalább is az akkori erkölcsi normák szerint, ugye kedves honfi brúder? Különösen azután, hogy keleten valamennyire sikerült lefagyasztani a frontot, északon pedig éppen folyamatban volt a felvidéki hadművelet igazi szép sikerekkel.

A vörösbakák, akik minimum 90%-ban megjárták a frontot, és végre a saját földjüket védték (48-as utánérzés? - na azért nem!) valósággal fanatizálhatóak voltak egy-egy ilyen paranccsal, hogy "Felfejlődni! Előre!". Ezt sosem felejtem, amikor ezt mesélte nekem egy öreg veterán baka.

Nem tudták egyszerűen elhinni, amikor csak úgy vissza kellett vonulniuk. Egy világ dőlt össze bennük.

A Stromfeld azonnal lemondott. Akkor kellett visszavonulnia, amikor észak-keleten az Eperjes-Bártfa vonalon közelített a lengyel határhoz, már tervezte illetve elkezdte kivitelezni Győr irányából az átkarolást
a Felvidék középső részein beszorult cseh és egyéb antant (gyakorlatilag olasz) végelgyengülés határán lévő csapatok bekerítésére.

Előzmény: 381

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola