Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A MAGYAR ZSIDÓSÁG TÖRTÉNETE

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A MAGYAR ZSIDÓSÁG TÖRTÉNETE
daleth
  Válasz | 2005. február 03. 10:12 | Sorszám: 408
Félelmetes.

1. Az avarok és a magyarok közötti genetikai kapcsolat bizonyítottnak tekinthető.

2. A telepesek mozgalma más kérdés, de erről szándékosan nem is írtam. A keresztes háborúk kérdése szintén más, de ennek részletezése nagyon eltérne a fórum témájától.

3. Így már elfogadható.

4. Sajnos vallási műveltségedben némi hiányosságok észlelhetők. Az egyszerűség kedvéért beszéljünk Krisztus előtti és utáni zsidóságról, hiszen a kereszténységgel való kapcsolat vizsgálata szempontjából ez a meghatározó.
Először is, a Kr.e. zsidóság számára a meghatározó össszetartó erő a Templom és az áldozat volt, ma ennek helyét az ima és a tanulmányok foglalták el (ma már nem is lehetne, nem is lenne értelme felépíteni a második Templomot).
Másodszor, amit már említettem, a Kr.e. zsidóság vallási téren sokkal liberálisabb volt, mint a mai: a hittételeket (illetve azzt, ami ennek a szerepét betölti), melyek ma meghatározzák a zsidó vallást csak a középkorban alkották meg - ezek alapján a Jézus korabeli zsidóság nagy része már nem lehetne ma Izraelita.
Ha valaki a zsidóság és a kereszténység között csak ennyi különbséget lát, nos az vagy az egyik, vagy a másik vallást nem ismeri (persze egy ilyen állítás elmegy egy közös imán, de nem szabad teológiai mélységet tulajdonítani neki).
Úgy látom kis hiányosságok lelhetők fel vallásos műveltségedben: a szeplőtelen fogantatás nem Jézusra, hanem Szűz Máriára vonatkozik (ha már nem is jutsz hozzá egy katolikus katekizmushoz, legalább egy Új ember falinaptárat nézz meg).
Jézus halálos ítélete megint más kérdés. A per nem felelt meg a szabályoknak, de politikai szempontból elfogadható áldozat volt a nagytanács szemében. (De hogy ennek mi köze van a zsidó-kontinuitáshoz, már kissé magas nekem)

Nem vagyok benne biztos, hogy a zsidó-keresztény kultúrkör emlegetése mennyire pontos, olyan szempontból mindenképpen, hogy a zsidó vallásból nőtt ki a kereszténység, s a felvilágosodás korától kezdve a zsidóság integráns része az európai kultúrának.

Előzmény: 401

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola