Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A MAGYAR ZSIDÓSÁG TÖRTÉNETE

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A MAGYAR ZSIDÓSÁG TÖRTÉNETE
OAMDG
  Válasz | 2005. február 03. 11:43 | Sorszám: 417
A tórás mondat után tettem egy :-)-t. Nem volt kioktatás, viccnek szántam. A későbbiekben jobban figyelek.
A vallás fejlődéséről is szóltam, sarkítva: ahogy a szamaritánusokat zsidóknak, a Hit Gyülekezetét katolikusoknak kellene tekinteni.
A szeplőtelen fogantatás olyan tény, amely alapján azt merem állítani, hogy Mária gyermeke Istentől származik. A szűznemzés biológiai fogalom. A választott nép leánya Isten akaratából adja e világnak az Üdvözítőt, akit a választott nép nem fogad el Messiásnak, hanem politikai döntést hoz, s ez ráállítja a népet egy máig tartó pályára.
Izrael nem demokrácia, legföljebb demokratikus jegyeket mutat(lásd Bibó tanulmányát a demokrácia fogalmáról), s valóban nem teokrácia, de teokratikus. A nemzetállam politikai - vagy államelméleti - fogalom, a zsidó nemzet államalapítása is e körben vizsgálható. Amikor a Szanhedrin elítélte Jézust politikai döntést hozott, s ez elválasztotta a zsidókat a keresztényektől. Aztán hol a kereszténységet üldözik, hol a zsidóságot megideologizált politikai háttérrel, a folytonosságot a politika teremti meg. Enélkül máshogy nézne ki a zsidóság és a kereszténység is manapság. Luther és Kálvin is a politikának köszönheti, hogy vallásalapítók lettek, ahogy Izrael is a létét, de a zsidóság viszonylagos egysége is a a mindenkori politikának tudható be azzal, hogy amíg a keresztények - katolikus vagy református - nemzetállamokat hoztak létre, addig a zsidóság itt-ott húzta meg magát, amennyire megengedték nekik.
Előzmény: 413

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola