Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
szalonna
  Válasz | 2005. március 27. 14:16 | Sorszám: 93
Kedves Kaleb!

Nem értek egyet azzal, hogy a Tancsköztársaság alatt a "terror, ahol volt, konkrét felkelések elfolytására irányult, és elég limitált területen." Inkább Gratz Gusztáv tárgyszerű kijelentésével értek egyet, aki szerint "magyarországi proletárdiktatúrának is a terror volt az egyetlen létalapja. Nélküle a rendszer egyetlen hétig sem maradhatott volna fenn. Akik ebben a szomorú korban a hatalmat bitorolták, nem hivatkozhattak sem történeti jogokra, sem a nép többségének bizalmára, legfeljebb a fegyverekre, amelyek kezükben voltak és amelyeknek kíméletlen alkalmazásával megfélemlítették azokat, kik velük szemben álltak és akik az országnak túlnyomó nagy többségét alkották."

Könyvének egy fejezetét itt lehet elolvasni:
http://www.imageweb.info/fileupload/download.php?ref=6vChK38pQXeF

Azzal sem értek egyet, hogy az "ország nagy része nem a terrort látta, hanem a forradalmat, amelynek jelentős tábora volt, és sok jót hozott." A forradalom csak igérte a jót, de ahol módja volt konkrétan megnyilvánulni, ott erőszakot és terrort hozott.

Kun és Szamuelly a terrort tudatosan, elretentésképpen alkalmazta, tehát - tanítójuk, Lenin fennmaradt leveleivel összhangban - akarták, hogy a kegyetlenkedések híre messzire is eljusson. Mi másért akasztottak volna egybéként fel vétlen vasutasokat, plébánosokat, hivatalnokokat, vagy azok gyermekeit? Ilyenkor az áldozatok családjai, kollégái, és a velük azonos társadalmi rétegbe tartozók mind elgondolkoztak: én is hivatalnok, vasutas vagyok, én sem vagyok vörös, engem is utolérhetnek...

Előzmény: 88

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola