Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
kaleb
  Válasz | 2005. március 29. 19:52 | Sorszám: 132
Idézet:
"Én megyei, városi direktóriumi listákat nézegettem, nem reprezentatívan, ami éppen érdekelt. Meglepett, mennyire kevés a zsidó név, és mennyire sok a keresztény, korábban is köztiszteletben álló figura."

Városi, olykor megyei szinten is, a TK sok korábbi vezetőt, tapasztalata, és helyi tekintélye miatt megtartott. Másokat internáltak, vagy egyszerűen megöltek. Hol, milyen vérmérsékletű volt a helyi kommunista párt vezetése.


emcsak megtartott, de be is emelt sokakat a helyi vezetésbe.. Olyanokat, akik már valahol pozícióban voltak, elismert emberek voltak. Hasonló történt 45-47-ben a Nemzeti Tanácsoknál, 56-ban a Forradalmi Bizottságoknál. Ez is egyféle hagyomány. Jó lenne részletesebb adatok alapján megnézni, hogy ez mekkora körben volt igaz. Én annyit merek állítani, hogy helyenként ez így volt.

Idézet:
Országos szimten viszont 90% felett volt a zsidó vezetők aránya, ezen nincs mit vitatni.

Ezen nincs mit tagadni, mert ez így volt. Én csak annyit teszek hozzá, hogy megvolt ennek az oka, mégpedig az, hogy a szakszervezetek tagságában, vezetőségében már a századelő óta van egyfajta tőlsőly, és az un. "haladó értelmiségben" is. Aminek az oka pl. hogy a katolikus diákszervezetekben nem vettek fel zsidókat, részben ezért is alakult, nem felekezeti alapon, a Galilei kör. Meg tanárként sem volt könnyü elhelyezkedni katolikus/protestáns diákszervezeti ajánlás nélkül, ezért a zsidók szabadabb értelmiségi pályákra mentek.

Ez nem így lett megtervezve, de ez lett a következmény. Egyébként a Numerus Claususnak (1920) is voltak ilyen mellékhatásai...

Előzmény: 110

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola