Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
daleth
  Válasz | 2005. április 26. 08:58 | Sorszám: 351
"óriási többségében az a történet, hogy van egy norma, valaki tevőlegesen megszegi, ezért elítélik, adott esetben kivégzik"

A gondolatmenetedből csak egy lépés hiányzik: hogy leírjuk, hogy az itt idézett norma önkényes. Pl. Kambodzsában elég volt, ha valaki szemüveget viselt, és már megszegte a normát. A nácik és a kommunisták esetében elég volt, ha valaki nem megfelelő környezetbe született.

Az "úrgyilkosság" definícióját pontosítani kellene. Pl. a koncepciós perek esetében kivégzett osztályidegenek esete, ahol a bíróságon elhangzott, hogy az illető földbirtokos, gazdag paraszt vagy katonatiszt volt, beszélhetünk-e úrgyilkosságról, vagy csak azokat az eseteket soroljuk ide, ahol nem, gyártottak koncepciót az esethez?

2. A válasz benne van abban, amit írtál: Kun Béla leváltotta, azaz Szamuely az államhatalmat képviselte, míg Horthy (bár egyetértett vele) de nem volt felettese a különítményeseknek és nem csinált hőst belőlük. Itt megint csak a családi emlékezetre tudok utalni: kb. ugyanakkor térhettekl vissza a különítményesek is a politikai életbe, amikor a Vörös Hadesregben szolgáló katonatisztek.

3. A visszaemlékezéseket én is fontos, de nem teljesen hiteles forrásnak tekintem. Az adott esetben a kételyemet az okozta, hogy nem személyes, hanem az apától hallott történetet mondta el Jávori. Így nincs arra lehetőség, hogy az emlékeket megtisztítsuk a rárakódott rétegektől (biztos Te is hallottál arról, hogy az emberek többségével el lehet hitetni, hogy Disneyland-ben találkozott Roger nyuszival - ezzel csak azt akarom mondani, hogy az emlékezet nagyon könnyen befolyásolható és egy külön szakma, hogy a valódi emlékképeket elválasszuk a ragadványoktól).
Én nem vagyok olyan optimista, mint Te - félek, hogy már túl vagyunk a 24. órán. Ma inkább az lenne a feladat, hogy a különböző visszaemlékezéseket összegyűjtsük az egész világon és egységes adatbázisba gyűjtsük, ahol pontosan vissza lehetne keresni, hogy egy adott eseményről hogyan emlékeznek a különböző résztvevők.

Előzmény: 347

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola