Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A söpredék. 1919 március 21.

Ha vissza akarsz térni az előző témához, használd a böngésződ vissza (back) gombját!
   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A söpredék. 1919 március 21.
szalonna
  Válasz | 2005. április 30. 00:49 | Sorszám: 387
"Ezekkel az eszmékkel nem az a baj, hogy nem okos emberek képviselték őket, volt hogy okos emberek, volt hogy nem okos emberek. Ettől függetlenül ezek ordas eszmék."

Lehet, hogy nem volt jól megfogalmazva, amit irtam, ezért változás nélkül idemásolom:

"kultúrális és politikai szempontból képzetlen emberek naív, mitomán gondolatai"

Vagyis én is azt mondom, hogy az eszmékkel volt a baj. A számodra okos embernek kikiáltott emberek nemzetközi léptékkel mérve sajnos nem jelentenek komoly szinvonalat. Talán Matolcsy kivétel, de ő csak a végén, és - barátai idézete szerint - csak azért csatlakozott a nyilasokhoz, mert már csak tőlük remélte a földreformot.

"Egyébként akkor sem szeretem ezeket az eszméket, ha Németh László vagy Szekfű Gyula kolportálja őket, adott esetben egyáltalán nem szinvonaltalanul."

Itt lényeges hangsúlyveli különbséget érzek. Szekfű is és Németh László is sokkal autonómabb és komolyabb ember volt annál, hogy mondjuk a nyilasok eszméinek népszerűsítésével lehetne őket megvádolni. Lehet persze, hogy néhány kérdésben egyezett a véleményük - például a Duna szerintem is és Szálasi szerint is a Fekete tengerbe ömlik - de azért itt nem volt arról szó, hogy ők nyilas eszméket vallottak volna.

Én úgy gondolom, hogy Szálasi napjában többször, többször is hasonlithatta magát Kemál pasához, de ettől még ő az volt ami.

Lehár könyve nincs meg magyarul...

Tényleg többször is szövetkeztek ezek a pártok, mint ahogy Hitler és Sztálin is szövetkezett, stb. Ettől eltekintve nem beszélnék igazi szövetségről, hiszen a németek ideológiai alapon a magyarok kitelepitését célozták. Ez igy annyira komoly szövetség, mint Hitler és a német cionisták korai együttműködése a zsidók kitelepitésére. Ha akarod, nevezheted egy tábornak, de ha annak nevezzük, akkor ebben benne vannak a kommunisták is. Igy aztán nem probléma, hogy Rátz Kálmán hogyan barangolt, hiszen belül maradt a táboron. És aztán ne felejtsük el, Vásárhelyi Miklós is Musszoliniért lelkesedett, onnan váltottt Sztalinra. Ebből a szempontból tehát egyetértek megfogalmazásoddal: "Ez egy tábor, több alirányzattal".

Talán ismered Giorgio Bassani könyvét, a Finzi-continiék kertjét. Leírja, hogy az olasz zsidók - egy részük - mennyire meg voltak sértve, hogy Mussolini egy idő után - talán német nyomásra - nem engedte be őket a fasiszta pártba, pedig sokan beléptek volna... Tényleg egy tábor ez, több alirányzattal.

Előzmény: 357

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola