Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Beszéljünk e levélről, és terjesszük (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Beszéljünk e levélről, és terjesszük
csupaszív
  Válasz | 2004. augusztus 01. 22:28 | Sorszám: 28
Tudja-e valaki mi lett a levélre a válasz?
További információt lehet-e találni róla valahol?
csupaszív
  Válasz | 2004. július 31. 18:16 | Sorszám: 27
Te is észrevedted!
"Megdöbbent" ellenállásod a levéllel szemben.
Ha valaki elkezd valamit és meggyözödöt róla, hogy vigye nem tudja még mi lesz a vége - én sem. De mióta olvastam, megragadta a szívemet, a "válaimra vettem" és viszem. Már régi?- a benne leírtak nem - választ kell kapni rá, tisztába kell lenni vele.Minden benne van.

Ui: Sok sikert "akcióidhoz"!

Mercurius
  Válasz | 2004. július 31. 17:53 | Sorszám: 26
Mibál gondolod, hogy egyáltalán észreveszik ezt a levelet. Nézz körül a világban, hogy mennyi más tragédia van még. Igaz nekünk a mienk a legfontosabb, de ez csak egy a sok közül. Rádasul már régi. Naponta keletkeznel frisebbek.

Olyan akciókba kell kezdeni, aminek lesz eredménye. Ezért szoktam feltenni a Magyar Lobby leveleit,mert ők tudnak eredményt felmutatni.

Mercurius
  Válasz | 2004. július 31. 17:49 | Sorszám: 25
Én sem akarlak megbántani, így inkább nem írom le azt a szellemességet, ami válaszként beugrott
csupaszív
  Válasz | 2004. július 31. 17:46 | Sorszám: 24
-BESZÉLJÜNK RÓLA ÉS TERJESSZÜK -ime a levél:

Az ENSZ vizsgálja felül Trianont!

Õexcellenciája Carla del Ponte
Fõügyész
ENSZ Háborús Törvényszéke
New York - Hága

Tárgy: Az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS kérelme az Egyesült Nemzetek Emberi Jogok Chartája alapszabályára hivatkozással, az egyenlõ elbírálás elvének biztosítása a Magyar Nép számára

Excellenciád!

Õszentsége II. János Pál Pápa 1984. január hó 12-én kelt Enciklikájában megalapította az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS Intézetet. Az Intézet az Egyesült Nemzetek Szervezete által 1948-ban alapított Emberi Jogok Chartája erkölcsi alátámasztására és fontosságának kihangsúlyozására szolgál. Az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS Intézet kormányoktól, pártoktól föggetlen. Alapszabálya szerint segítenie kell azon személyeket, népeket, népcsoportokat, akiket emberi jogaikban megsértettek, gondoskodni kell arról, hogy a sérelem megszûnjön, illetve ha szükséges, nemzetközi fórumokon is képviselni kell a sértettek érdekeit. Mint a fent említett Intézet fõtitkára, az alábbi petíciót terjesztem elõ:

Javaslom az 1920. június 4-én Trianoni és az azt kiegészítõ 1947. évi szeptember hó 15-i Párizsi Békeszerzõdések jogi szempontból történõ felülvizsgálatát. A felülvizsgálat eredményeképp kérem annak megállapítását, hogy a fenti szerzõdések érvénytelenek és kérem a szerzõdések hatályon kívül helyezését.
A nemzetközi joggyakorlat, valamint a Nürnbergi Nemzetközi Bíróság határozataira figyelemmel kérem az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nemzetközi Bíróságát, hogy az egyenlõ elbírálás elvének alapján mentesítse a Magyar Népet az I. világháborúban való részvétele miatt kiszabott kollektív büntetés és annak következményei alól.
Mint az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS Intézet fõtitkára az ügyben egy Nemzetközi Vizsgáló Bizottság felállítását javaslom, a Vizsgáló Bizottság tevékenységének eredményeképpen pedig tárgyalás kitûzését.

Indoklás
Történelmi tény, hogy az I. világháború kitöréséért a Magyar Királyságot felelõsség nem terhelte. Ugyanakkor az 1920. évi Békeszerzõdés delegációi a világháború kitöréséért egyedül a Magyar Királyságot büntették meg. A Békeszerzõdés elõtt a Magyar Királyság területe 325.411 km2 volt, lakosainak száma 20.886.000 fõ. A Békeszerzõdés következményeként az ország területe 92.863 km2-re, míg lakosainak száma 7.615.000 fõre csökkent.
A Nürnbergi Nemzetközi Bíróság 1946. október hó 2-án a II. világháború kirobbantásáért és a világháborúban elkövetett jogsértésekért Németország akkori vezetõit felelõsségre vonta és megbüntette, azonban a Német Nép felelõsségét nem állapította meg. A Nemzetközi Bíróság a Német Népet mentesítette az egyébként törvénysértõ kollektív felelõsségre vonás alól. Általánosan elfogadott tény, hogy egy nép vagy nemzet a vezetõk bûneiért és törvénysértéseiért nem felel.
Ugyanakkor az I. világháborúban való részvétel miatt Magyarország esetében nem az ország vezetõit, hanem a Magyar Népet büntették meg, ezeken túlmenõen Magyarországot hatalmas öszszegû kártérítés megfizetésére is kötelezték. Ez az eljárás több szempontból is törvénysértõ. A szerzõdés következtében Magyarország területi elcsatolása az alábbiak szerint történt:
Romániához: 103.093 km2 (31,8%), 5.256.451 fõ (25,2%)
Az egész Horvátország (Jugoszláviához): 42.541 km2 (13,1%), 2.621.954 fõ (12,6%)
Jugoszláviához: 20.551 km2 (6,3%), 1.510.897 fõ (7,2%)
Csehszlovákiához: 61.633 km2 (18,9%), 3.515.351 fõ (16,8%)
Ausztriához: 4.026 km2 (1,2%), 292.031 fõ (1,4%)
Lengyelországhoz: 589 km2 (0,2%), 24.880 fõ (0,1%)
Olaszországhoz: 21 km2 (0%), 49.806 fõ (0,8%)
Elcsatolt területek és lakosság összesen: 232.448 km2 (71,5%), 13.271.370 fõ (63,5%)
Elcsatolás után megmaradt terület és lakosság: 92.963 km2 (28,6%), 7.615.117 fõ (36,5%)

Magyarországot 300 millió USD kártérítés megfizetésére is kötelezték az alábbiak szerint:
Oroszország részére 200 millió USD, Jugoszláviának 50 millió USD, Csehszlovákiának 50 millió USD.

A Békeszerzõdés kimondta, hogy amennyiben a szerzõdõ felek a szerzõdésben foglalt megállapodást nem tartják be, úgy szerzõdésszegést követnek el, amelynek alapján a szerzõdés érvénytelenítésére, illetve hatályon kívül helyezésére kerülhet sor. A Békeszerzõdéshez csatolt Kisebbségi Záradék szerint a Szerzõdést aláíró felek kötelezettséget vállaltak a területükön élõ valamennyi nemzetiség emberi jogainak maradéktalan biztosítására. Az emberi jogok biztosítása az elcsatolt területeken nem érvényesült:
Történelmi tény az elcsatolt területen élõk más területekre kitelepítése, internálása, deportálása. Tény a templomrombolások, a vallásszabadság semmibe vétele, a nyelvhasználat korlátozása, a kultúra gyakorlásának tiltása. A kisebbségi jogok betartása biztosítva nem volt, ezzel a szomszédos államok - Románia, Jugoszlávia és Csehszlovákia - szerzõdésszegést követtek el.
Külön kiemelném azt a történelmi tényt, amikor Csehszlovákiából több, mint 100 ezer magyart kényszerítettek lakhelyének elhagyására és Magyarországra történõ költözésükre úgy, hogy ingó és ingatlan vagyonukkal nem rendelkezhettek.
A Szerzõdéshez csatolt Kisebbségi Záradékban foglaltak betartását soha senki nem ellenõrizte. A Záradékban foglaltak betartása a Magyarországgal határos államok részérõl 1920. évtõl kezdõdõen nem érvényesült. A kisebbségeket ért atrocitások következménye az is, hogy több, mint 100 ezer magyar az elcsatolt területekrõl gyakorlatilag eltûnt. Ez a háborús bûntett miatt felelõsséget felveti. Hivatkoznék arra a konkrétumra, amikor Josip Broz Tito terroristái több, mint 40.000 magyart mészároltak le Délvidéken. A magyar lakosság számának radikális fogyatkozását a korabeli és a jelenlegi lexikonok adatai közötti eltérés is igazolja. E körben figyelembe veendõk az 1910-es népszámlálás adatai is.

A petícióban foglaltak értékelése során figyelembe kell venni azt is, hogy a Szerzõdést aláíró államok közül több országnak a helyzetében változás állott be:
- A Szovjetúnió, mint egységes állam megszûnt.
- Jugoszlávia, mint a Szerzõdést aláíró egyik állam a korábbi formájában megszûnt létezni.
- Csehszlovákia, mint egységes állam ugyancsak megszûnt.
A változások miatt a Szerzõdés a jogi formájában sem tartható fenn.

A fentieken túlmenõen a következõkre kívánok még rámutatni. A Békeszerzõdések következtében Magyarországot - többek között - az alábbi veszteségek érték:
Haditengerészetüket ért kár színarany értékben:
- hadihajó 60.000 kg színarany
- hajógyári anyagok, iparcikkek, gépek 480.000 kg
- hadikórházak, hidrográfiai hivatalok, hadiakadémiák 300.000 kg
- hadikikötõi felszerelések 10.000 kg
- 801 db hajó 80.000 kg
- Fiume kikötõ felépítésének értéke 21.300 kg
- Fiume kikötõ ingó és ingatlan értéke 7.500 kg
- tengerhajózási vállalatoknak nyújtott segély összege 7.500 kg
- tengerhajózási vállalatok vagyona 7.785 kg
- összesen 974.085 kg színarany-érték.
(Az adatok dr. Juba Ferenc tengerészkapitány-történész szakértõ adatain alapulnak.)
További veszteségek:
- az ország összes arany-, ezüst- és sóbányája,
- a szénbányák 80 %-a,
- az erdõk 90 %-a,
- a vasútvonalak és az ezekhez tartozó vasúti szerelvények,
- a felbecsülhetetlen értékû mûkincsek,
- Fiume, az egyetlen tengeri kikötõ elvétele,
- az összes tengeri és folyami hajók.

Közismert tény, hogy a Békeszerzõdés delegátusainak tagjai között a Magyarországot sújtó retorziót illetõen egyetértés nem volt. A nézetkülönbségek a korabeli jegyzõkönyvekbõl, visszaemlékezésekbõl egyértelmûen igazolhatók.
A továbbiakban a Szerzõdés létrejöttében és a Szerzõdés megkötése utáni idõszakban hivatalban lévõ politikai személyiségek véleményét idézem:
David Lloyd George brit miniszterelnök a Londonban, 1928. október hó 4-én elõadott beszédében kijelentette: "a teljes okmány- és adattár, amit egyes szövetségeseink a béketárgyalások során nekünk szolgáltattak, hazug és hamisított volt. Nem vettük észre a szövetségeseink által elénk terjesztett statisztikák valótlanságát, amely végül is a diplomácia történetének legigazságtalanabb békéjét hozták létre, és amelyek következménye a nemzetközi törvények és a nemzetközi jogok legdurvább megsértése volt."
A fentiekrõl David Lloyd George az emlékirataiban szól.

Henry Pozzi 1933-ban megjelent írásában kifejezetten felveti a tárgyalófelek felelõsségét.
Lord Newton szerint "a nagy békebírák nem ismerték azon nemzetek néprajzának, földrajzának és történelmének alapelemeit, amelynek sorsát rendezniük kellett."
Robert Cecil angol delegátus szerint a Népszövetséget azon célból hozták létre, hogy "idõrõl idõre határrevíziót eszközöljön."
Nicolson Harold, aki a Békekonferencián jelen volt, 1933. évben a következõket írta: "Magyarország feldarabolása oly módon történt, hogy az érdekelt lakosság véleményét senki sem vette figyelembe."
Az angol diplomata "Peacemaking" címû könyvében több érdekelt államférfi véleményét is öszszegzi, amikor a következõt jegyzi fel: "az uralkodó gondolat az volt, hogy az elért béke rossz és alkalmazhatatlan, a béke az intrikának és a kapzsiságnak az eredménye, és ez a béke inkább elõkészíti a háborút, mint azt megakadályozná."
Nitti, aki az olasz kormány nevében szólott, a békefeltételeket azért tartotta elfogadhatatlannak, mert Magyarország szétdarabolása esetében a szláv túlsúly ellen nem látott semmiféle erõt. Nitti kitért arra is, hogy Olaszország az Osztrák-Magyar Monarchiával, nem pedig Magyarországgal harcolt.
A késõbbi amerikai nagykövet, Bullit, a következõket írta Wilson elnöknek: "Én csak egy vagyok azok a milliók közül, akiknek bizalmuk volt Önben. Mi azt gondoltuk, hogy Ön egy pártatlan és igazságos békét akar. Ennek ellenére a területi feldarabolásoknak népek lettek az áldozatai, és ez magában hordja egy háború csíráit. A Békekonferencia rendelkezései bizonyos, hogy újabb nemzetközi összeütközéseket élez fel. Saját népe és az emberiség érdekében az Egyesült Államoknak kötelessége, hogy megtagadja ennek az igazságtalan békének az aláírását."
Itt kell említeni Ionel Bratinau román miniszterelnök 1920. július hó 1. napján Bukarestben elhangzott nyilatkozatát: "nem nyughatunk addig, amíg a magyar népet gazdaságilag és katonailag teljesen tönkre nem teszszük, mert mindaddig, amíg Magyarországban az életképességnek szikrája is van, mi magunkat biztonságban nem érezhetjük."

A Trianoni Békeszerzõdés tárgyalása során több esetben felvetõdött, hogy Romániát tekinthetik-e a tárgyaló felek szövetséges államnak. A Franciaországot képviselõ Tardieu és Berthelot voltak azok, akik nem kis nehézségek árán érték el azt, hogy az Antant nagyhatalmak Romániát hadviselõ államnak ismerjék el.
Maga Clemenceau miniszterelnök nyilatkozta, hogy "a szövetségesek megegyeztek abban, hogy Romániát ismét szövetséges hatalomnak tekintik, és a Konferencián e szerint kezelik", tehát a szövetségesek Romániának ugyanolyan számú küldöttséget engedélyeztek, mint Belgiumnak vagy Szerbiának, vagyis azoknak az államoknak, amelyek a háború kezdetétõl annak befejezéséig harcoltak Németország-Ausztria-Magyarország ellen.

Történelmi tény, hogy a magyar delegáció a Béketárgyalásokon nem vehetett részt. Csupán akkor volt jelen, amikor a meghozott ítéletet, határozatot a részére kézbesítették. Ekkor közölték a magyar delegációval, hogy csak akkor lehet tagja a Népszövetségnek, ha a határozatot tudomásul veszi. A magyar delegáció a kényszerítõ körülmények hatása alatt írta alá a Békeszerzõdést. Ez az aláírás - mivel a kényszerítõ körülmények hatására történt - mind a nemzetközi jog, mind pedig a bírói joggyakorlat értelmében érvénytelen.

A közelmúlt - de a Békeszerzõdés következményeivel szorosan összefüggõ - jellemzõ példája a 169/1997-1991/18 számú törvény, melyet a román illetékes szervek fogadtak el. Ez rendelkezik a törvénytelenül elvett, elkobzott ingatlanok eredeti tulajdonosainak történõ visszaszolgáltatásáról. E törvény nemzetközi visszhangja pozitív. Ugyanakkor tény, hogy a törvény ellenére a Romániában kisebbségben élõ magyar anyanyelvû lakosság - akiknek mintegy 70-75 %-a a törvény hatály alá tartozna - semmiféle korábban elkobzott vagyonát vissza nem kapta. Hasonlóan a törvény hatálya nem terjedt ki a római katolikus egyházra sem.

Záradék
A petícióból kitûnik, hogy a Trianoni szerzõdés elfogadásakor Magyarországot az I. világháborúban való részvételéért büntették meg. A Párizsi Békeszerzõdés aláírásakor viszont Magyarországot a II. világháborúban való részvétele miatt marasztalták el. Mindkét szerzõdés kollektív büntetésrõl rendelkezett, ami a nemzetközi jog alapján elfogadhatatlan.
Összességében megállapítható, hogy mind a Trianoni, mind a Párizsi Békeszerzõdés alakilag és jogilag is érvénytelen. Az elcsatolt területen élõ magyar állampolgárok sérelmére 1920. évtõl kezdõdõen olyan bûncselekmények elkövetése történt, amelyek a nemzetközi jog alapján nem évülnek el. Szükséges annak bíróság által történõ kimondása, hogy a fent említett Szerzõdések érvénytelenek és az érvénytelenség következtében a Magyar Népet jogorvoslat illeti meg. A büntetõjogi felelõsség kérdése is vizsgálatot igényel.

A tény feltáráshoz kíván segítséget nyújtani az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS, amikor egy nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazza, és ehhez a maga részérõl minden segítséget megad. A vizsgálóbizottság felállítását 25-30 fõ részvételével javaslom, amelyekbõl 10 szakértõt az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS delegálna. E személyek az elcsatolt területeken használatos nyelvet beszélik. A bizottság tagjai a petícióban foglaltakat a helyszíni vizsgálatok keretében konkrétan igazolják.
Az 1956-os Magyar Forradalom idején az Egyesült Nemzetek Szervezetének nem volt lehetõsége támogatni a magyar nemzet szabadságharcát. A körülmények megváltoztak. Az ENSZ-nek most lehetõsége nyílik arra, hogy jóvátegye az akkori közönbösségét.

Tisztelettel:
Prof. Ludwig von Lang
fõtitkár
INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS
Zürich, 2001. február 20.

csupaszív
  Válasz | 2004. július 31. 17:35 | Sorszám: 23
Remélem nem sértettelek meg nem ez volt a szándékom,de fentartom álláspontomat.Tudod sokszor az a baj hogy az ember sokat olvas.Elveszti szárnyait földhöz ragad.
Mercurius
  Válasz | 2004. július 31. 17:17 | Sorszám: 22
1. A család erdélyi - fáj.

2. Trianont megismerni igyekszem. Ebben megismerésben abszolut elsőbbsége van számomra a történelem tudománynak.

3. A körülményeink csak akkor tudjuk megváltoztatni, ha kiismerjük a szabályszerűségeket.

4. A levél valszeg bekerült a sok csodabogár közé, amelyhez hasonlókat a különféle szervezetek rendszeresen kapnak.

Nem vagyok sem merev, sem dogmatikus, csak valószinüleg jóval több ismeretem van mint neked. Én max egy dologrúl akarnálak meggyősni, ha lehet. Olvass nagyon sokat. Lehetőleg olyan munkákat, amelyek érzelem mentesen közelednek a magyarság fennmaradásának problémájához.

csupaszív
  Válasz | 2004. július 31. 17:04 | Sorszám: 21
Mercurius!

Nagyon merev és dogmatikus vagy nem is kivánlak meggyözni - köszönöm hozzászolásodat de nem értek egyet veled.

Nem tudja senki mi lett a levélre a válasz! Miért ez a nagy titkolózás, eltitkolás, de a közéletünkben is nem merik elővenni Trianont /Koltay film/!Neked például nem fájt, hogy Európa még a státusz törvényünkbe is belerugott annak idelyén.Mert nincs egy bátor ember aki képviselné Trianon ügyét.
De a Fidesz például idén megsem /mert?/ emlékezni Trianonról.

Mercurius
  Válasz | 2004. július 31. 16:17 | Sorszám: 20
Most olvastam egy kisebb elemzést, hogy az iszlám nyomás a szláv népességet nyugatra tolhatja. Oroszország nem belépni fog az EU-ba,hanem bevándorol.
Mercurius
  Válasz | 2004. július 31. 16:15 | Sorszám: 19
Már csomószor elolvastam. Rengetegszer megbombázták vele a levélládám. Tötmören szólva marhaság.

Néha elszórakozom a gondolattal, hogy ezeket a figurákat visszateletrasznportálom a török korba a háromrészre szakadt országba és végignézem, ahogy Szulejmánt meg a pápát bombázzák beadványokkal, hogy Buda elfoglalása csalás volt és külömben is szolgáltassank igazságot a Mohácsi csatáért.

A dolog szomorubbik oldala, hogy ezek a figurák minden épkézlább magyar politikusnak nekitánadnának. Átkoznák Fráter Györgyöt, hogy török kézre játszotta Budát, biztos tudomásuk lenne róla, hogy ez egy paktum része volt. Örömködnének, hogy Castaldo zsoldosai meggyilkolták.

Egy hangot se értenének Báthory Istvánból, aki egy életen át munkálkodott azon, hogy a megmaradt Magyarország lélekszámában és javaiban emegerősödjön annyira, hogy vállalhassa a visszaszerzéssel járó komoly nehézségeket. Aki mindent megtett azért, hogy megszerezze az ország egyesítéséhez Európa támogatását.

Persze biztos voltak akkor is ilyen emberek, csak nekik, jelentéktelenségük okán nem maradt fenn a nevük a történelemben.

erdeimano
  Válasz | 2004. július 31. 16:13 | Sorszám: 18
Szlávok? Honnan? 1991 óta Oroszország népessége 149 millióról 144 millióra, Ukrajnáé pedig 52 millióról 48 millióra csökkent.
erdeimano
  Válasz | 2004. július 31. 16:12 | Sorszám: 17
Trianon emlékét valóban sokkal intenzívebben kéne ápolni, de a határmódosítás esélye jelenleg 0.

A maximum amit most el lehet érni az a székely autonómia és esetleg egy szerb belpolitikai válság esetén a Vajdaság függetlensége Csanak vezetésével.

erdeimano
  Válasz | 2004. július 31. 16:08 | Sorszám: 16
Mondjuk az nem igaz hogy a II.vh után a németeket ne súlytotta volna kollektív megtorlás. Csehországból, Németország Lengyelországnak adott keleti tartományaiból, és a tulajdonképpeni Lengyelországból 12-13 millió németet deportáltak a megmaradt Németországba 1945-1947 közt. A deportálások során a lengyelek és a csehek több durván 2 millió német civilt öltek meg, és a megmaradt Németországban ism több százezren, ha nem egy millióan haltak meg 1945-1946 telén olyan betegségek és éhezés következtében amelynek megakadályozásáraa megszálló amerikaiaknak és angoloknak meglett volna a kapacitásuk.
csupaszív
  Válasz | 2004. július 31. 15:44 | Sorszám: 15
Mercurius!

Olvasd el még egyszer a levelet. Izlelgesd, édessé fog válni.

Jakab
  Válasz | 2004. július 31. 15:41 | Sorszám: 14
"Ha ezt túl akarjuk élni, akkor nekünk szaporodnunk kell."
Ezzel a legmesszebbmenőkig egyet tudok érteni! Az Orbán kormány legszimpatikusabb kezedményezése sajnos erőteljesen megtorpant, "hála" a mi kis bankárügynökmittomén-kormányuknak, ti. a csládok társadalmi, gazdasági megerősitése.
Jakab
  Válasz | 2004. július 31. 15:27 | Sorszám: 13
Jakab, nem Jákob!
Szókimondó kollégával egyet tudok érteni, veled nem! Téged gondollak provokátornak!
Mercurius
  Válasz | 2004. július 31. 15:19 | Sorszám: 12
Komplet marhaság. Olyan pajzsszövetség szintű szösszenet.

Trianon felülvizsgálata két bécsi döntéssel ha nem is teljesen, de megtörtént. Akkor ez volt a helyes politika, mert Európa háborúra készült és a fő tendenciák mentén kerestük a megoldást.

Most mások a fő tendenciák: Európa népessége 5O éve alatt a várhatóan a felére fogy. Mi is rohamosan fogyunk. Ha a trend nem változik, akkor népvándorlással felérő bevándorlással kell számolnunk. Nyugat Európába moszlimok, Keletre szlávok. Ha ezt túl akarjuk élni, akkor nekünk szaporodnunk kell. Ha ezt megoldjuk, akkor Trianon problémáját is megoldottuk, mert újra mi leszünk a többség a Kárpát medencében.

Patrubány egy Torgyán szintű politikai kalandor, aki valójában egyre marginalizáltabb pozicióba manöverezi az MVSZ-t.

csupaszív
  Válasz | 2004. július 31. 15:04 | Sorszám: 11
Mercurius!

Ez elég párt-pártpolitikusan hangzik, Széchenyisen, de most már Kossuthokra lenne szükség!
Ami Patrubányiékat illeti igaz magyar emberek! Kévés ember van a közéletünkben akire még felnézek ők azokhoz tartoznak!

-BESZÉLJÜNK RÓLA ÉS TERJESSZÜK -ime a levél:

Az ENSZ vizsgálja felül Trianont!

Õexcellenciája Carla del Ponte
Fõügyész
ENSZ Háborús Törvényszéke
New York - Hága

Tárgy: Az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS kérelme az Egyesült Nemzetek Emberi Jogok Chartája alapszabályára hivatkozással, az egyenlõ elbírálás elvének biztosítása a Magyar Nép számára

Excellenciád!

Õszentsége II. János Pál Pápa 1984. január hó 12-én kelt Enciklikájában megalapította az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS Intézetet. Az Intézet az Egyesült Nemzetek Szervezete által 1948-ban alapított Emberi Jogok Chartája erkölcsi alátámasztására és fontosságának kihangsúlyozására szolgál. Az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS Intézet kormányoktól, pártoktól föggetlen. Alapszabálya szerint segítenie kell azon személyeket, népeket, népcsoportokat, akiket emberi jogaikban megsértettek, gondoskodni kell arról, hogy a sérelem megszûnjön, illetve ha szükséges, nemzetközi fórumokon is képviselni kell a sértettek érdekeit. Mint a fent említett Intézet fõtitkára, az alábbi petíciót terjesztem elõ:

Javaslom az 1920. június 4-én Trianoni és az azt kiegészítõ 1947. évi szeptember hó 15-i Párizsi Békeszerzõdések jogi szempontból történõ felülvizsgálatát. A felülvizsgálat eredményeképp kérem annak megállapítását, hogy a fenti szerzõdések érvénytelenek és kérem a szerzõdések hatályon kívül helyezését.
A nemzetközi joggyakorlat, valamint a Nürnbergi Nemzetközi Bíróság határozataira figyelemmel kérem az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nemzetközi Bíróságát, hogy az egyenlõ elbírálás elvének alapján mentesítse a Magyar Népet az I. világháborúban való részvétele miatt kiszabott kollektív büntetés és annak következményei alól.
Mint az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS Intézet fõtitkára az ügyben egy Nemzetközi Vizsgáló Bizottság felállítását javaslom, a Vizsgáló Bizottság tevékenységének eredményeképpen pedig tárgyalás kitûzését.

Indoklás
Történelmi tény, hogy az I. világháború kitöréséért a Magyar Királyságot felelõsség nem terhelte. Ugyanakkor az 1920. évi Békeszerzõdés delegációi a világháború kitöréséért egyedül a Magyar Királyságot büntették meg. A Békeszerzõdés elõtt a Magyar Királyság területe 325.411 km2 volt, lakosainak száma 20.886.000 fõ. A Békeszerzõdés következményeként az ország területe 92.863 km2-re, míg lakosainak száma 7.615.000 fõre csökkent.
A Nürnbergi Nemzetközi Bíróság 1946. október hó 2-án a II. világháború kirobbantásáért és a világháborúban elkövetett jogsértésekért Németország akkori vezetõit felelõsségre vonta és megbüntette, azonban a Német Nép felelõsségét nem állapította meg. A Nemzetközi Bíróság a Német Népet mentesítette az egyébként törvénysértõ kollektív felelõsségre vonás alól. Általánosan elfogadott tény, hogy egy nép vagy nemzet a vezetõk bûneiért és törvénysértéseiért nem felel.
Ugyanakkor az I. világháborúban való részvétel miatt Magyarország esetében nem az ország vezetõit, hanem a Magyar Népet büntették meg, ezeken túlmenõen Magyarországot hatalmas öszszegû kártérítés megfizetésére is kötelezték. Ez az eljárás több szempontból is törvénysértõ. A szerzõdés következtében Magyarország területi elcsatolása az alábbiak szerint történt:
Romániához: 103.093 km2 (31,8%), 5.256.451 fõ (25,2%)
Az egész Horvátország (Jugoszláviához): 42.541 km2 (13,1%), 2.621.954 fõ (12,6%)
Jugoszláviához: 20.551 km2 (6,3%), 1.510.897 fõ (7,2%)
Csehszlovákiához: 61.633 km2 (18,9%), 3.515.351 fõ (16,8%)
Ausztriához: 4.026 km2 (1,2%), 292.031 fõ (1,4%)
Lengyelországhoz: 589 km2 (0,2%), 24.880 fõ (0,1%)
Olaszországhoz: 21 km2 (0%), 49.806 fõ (0,8%)
Elcsatolt területek és lakosság összesen: 232.448 km2 (71,5%), 13.271.370 fõ (63,5%)
Elcsatolás után megmaradt terület és lakosság: 92.963 km2 (28,6%), 7.615.117 fõ (36,5%)

Magyarországot 300 millió USD kártérítés megfizetésére is kötelezték az alábbiak szerint:
Oroszország részére 200 millió USD, Jugoszláviának 50 millió USD, Csehszlovákiának 50 millió USD.

A Békeszerzõdés kimondta, hogy amennyiben a szerzõdõ felek a szerzõdésben foglalt megállapodást nem tartják be, úgy szerzõdésszegést követnek el, amelynek alapján a szerzõdés érvénytelenítésére, illetve hatályon kívül helyezésére kerülhet sor. A Békeszerzõdéshez csatolt Kisebbségi Záradék szerint a Szerzõdést aláíró felek kötelezettséget vállaltak a területükön élõ valamennyi nemzetiség emberi jogainak maradéktalan biztosítására. Az emberi jogok biztosítása az elcsatolt területeken nem érvényesült:
Történelmi tény az elcsatolt területen élõk más területekre kitelepítése, internálása, deportálása. Tény a templomrombolások, a vallásszabadság semmibe vétele, a nyelvhasználat korlátozása, a kultúra gyakorlásának tiltása. A kisebbségi jogok betartása biztosítva nem volt, ezzel a szomszédos államok - Románia, Jugoszlávia és Csehszlovákia - szerzõdésszegést követtek el.
Külön kiemelném azt a történelmi tényt, amikor Csehszlovákiából több, mint 100 ezer magyart kényszerítettek lakhelyének elhagyására és Magyarországra történõ költözésükre úgy, hogy ingó és ingatlan vagyonukkal nem rendelkezhettek.
A Szerzõdéshez csatolt Kisebbségi Záradékban foglaltak betartását soha senki nem ellenõrizte. A Záradékban foglaltak betartása a Magyarországgal határos államok részérõl 1920. évtõl kezdõdõen nem érvényesült. A kisebbségeket ért atrocitások következménye az is, hogy több, mint 100 ezer magyar az elcsatolt területekrõl gyakorlatilag eltûnt. Ez a háborús bûntett miatt felelõsséget felveti. Hivatkoznék arra a konkrétumra, amikor Josip Broz Tito terroristái több, mint 40.000 magyart mészároltak le Délvidéken. A magyar lakosság számának radikális fogyatkozását a korabeli és a jelenlegi lexikonok adatai közötti eltérés is igazolja. E körben figyelembe veendõk az 1910-es népszámlálás adatai is.

A petícióban foglaltak értékelése során figyelembe kell venni azt is, hogy a Szerzõdést aláíró államok közül több országnak a helyzetében változás állott be:
- A Szovjetúnió, mint egységes állam megszûnt.
- Jugoszlávia, mint a Szerzõdést aláíró egyik állam a korábbi formájában megszûnt létezni.
- Csehszlovákia, mint egységes állam ugyancsak megszûnt.
A változások miatt a Szerzõdés a jogi formájában sem tartható fenn.

A fentieken túlmenõen a következõkre kívánok még rámutatni. A Békeszerzõdések következtében Magyarországot - többek között - az alábbi veszteségek érték:
Haditengerészetüket ért kár színarany értékben:
- hadihajó 60.000 kg színarany
- hajógyári anyagok, iparcikkek, gépek 480.000 kg
- hadikórházak, hidrográfiai hivatalok, hadiakadémiák 300.000 kg
- hadikikötõi felszerelések 10.000 kg
- 801 db hajó 80.000 kg
- Fiume kikötõ felépítésének értéke 21.300 kg
- Fiume kikötõ ingó és ingatlan értéke 7.500 kg
- tengerhajózási vállalatoknak nyújtott segély összege 7.500 kg
- tengerhajózási vállalatok vagyona 7.785 kg
- összesen 974.085 kg színarany-érték.
(Az adatok dr. Juba Ferenc tengerészkapitány-történész szakértõ adatain alapulnak.)
További veszteségek:
- az ország összes arany-, ezüst- és sóbányája,
- a szénbányák 80 %-a,
- az erdõk 90 %-a,
- a vasútvonalak és az ezekhez tartozó vasúti szerelvények,
- a felbecsülhetetlen értékû mûkincsek,
- Fiume, az egyetlen tengeri kikötõ elvétele,
- az összes tengeri és folyami hajók.

Közismert tény, hogy a Békeszerzõdés delegátusainak tagjai között a Magyarországot sújtó retorziót illetõen egyetértés nem volt. A nézetkülönbségek a korabeli jegyzõkönyvekbõl, visszaemlékezésekbõl egyértelmûen igazolhatók.
A továbbiakban a Szerzõdés létrejöttében és a Szerzõdés megkötése utáni idõszakban hivatalban lévõ politikai személyiségek véleményét idézem:
David Lloyd George brit miniszterelnök a Londonban, 1928. október hó 4-én elõadott beszédében kijelentette: "a teljes okmány- és adattár, amit egyes szövetségeseink a béketárgyalások során nekünk szolgáltattak, hazug és hamisított volt. Nem vettük észre a szövetségeseink által elénk terjesztett statisztikák valótlanságát, amely végül is a diplomácia történetének legigazságtalanabb békéjét hozták létre, és amelyek következménye a nemzetközi törvények és a nemzetközi jogok legdurvább megsértése volt."
A fentiekrõl David Lloyd George az emlékirataiban szól.

Henry Pozzi 1933-ban megjelent írásában kifejezetten felveti a tárgyalófelek felelõsségét.
Lord Newton szerint "a nagy békebírák nem ismerték azon nemzetek néprajzának, földrajzának és történelmének alapelemeit, amelynek sorsát rendezniük kellett."
Robert Cecil angol delegátus szerint a Népszövetséget azon célból hozták létre, hogy "idõrõl idõre határrevíziót eszközöljön."
Nicolson Harold, aki a Békekonferencián jelen volt, 1933. évben a következõket írta: "Magyarország feldarabolása oly módon történt, hogy az érdekelt lakosság véleményét senki sem vette figyelembe."
Az angol diplomata "Peacemaking" címû könyvében több érdekelt államférfi véleményét is öszszegzi, amikor a következõt jegyzi fel: "az uralkodó gondolat az volt, hogy az elért béke rossz és alkalmazhatatlan, a béke az intrikának és a kapzsiságnak az eredménye, és ez a béke inkább elõkészíti a háborút, mint azt megakadályozná."
Nitti, aki az olasz kormány nevében szólott, a békefeltételeket azért tartotta elfogadhatatlannak, mert Magyarország szétdarabolása esetében a szláv túlsúly ellen nem látott semmiféle erõt. Nitti kitért arra is, hogy Olaszország az Osztrák-Magyar Monarchiával, nem pedig Magyarországgal harcolt.
A késõbbi amerikai nagykövet, Bullit, a következõket írta Wilson elnöknek: "Én csak egy vagyok azok a milliók közül, akiknek bizalmuk volt Önben. Mi azt gondoltuk, hogy Ön egy pártatlan és igazságos békét akar. Ennek ellenére a területi feldarabolásoknak népek lettek az áldozatai, és ez magában hordja egy háború csíráit. A Békekonferencia rendelkezései bizonyos, hogy újabb nemzetközi összeütközéseket élez fel. Saját népe és az emberiség érdekében az Egyesült Államoknak kötelessége, hogy megtagadja ennek az igazságtalan békének az aláírását."
Itt kell említeni Ionel Bratinau román miniszterelnök 1920. július hó 1. napján Bukarestben elhangzott nyilatkozatát: "nem nyughatunk addig, amíg a magyar népet gazdaságilag és katonailag teljesen tönkre nem teszszük, mert mindaddig, amíg Magyarországban az életképességnek szikrája is van, mi magunkat biztonságban nem érezhetjük."

A Trianoni Békeszerzõdés tárgyalása során több esetben felvetõdött, hogy Romániát tekinthetik-e a tárgyaló felek szövetséges államnak. A Franciaországot képviselõ Tardieu és Berthelot voltak azok, akik nem kis nehézségek árán érték el azt, hogy az Antant nagyhatalmak Romániát hadviselõ államnak ismerjék el.
Maga Clemenceau miniszterelnök nyilatkozta, hogy "a szövetségesek megegyeztek abban, hogy Romániát ismét szövetséges hatalomnak tekintik, és a Konferencián e szerint kezelik", tehát a szövetségesek Romániának ugyanolyan számú küldöttséget engedélyeztek, mint Belgiumnak vagy Szerbiának, vagyis azoknak az államoknak, amelyek a háború kezdetétõl annak befejezéséig harcoltak Németország-Ausztria-Magyarország ellen.

Történelmi tény, hogy a magyar delegáció a Béketárgyalásokon nem vehetett részt. Csupán akkor volt jelen, amikor a meghozott ítéletet, határozatot a részére kézbesítették. Ekkor közölték a magyar delegációval, hogy csak akkor lehet tagja a Népszövetségnek, ha a határozatot tudomásul veszi. A magyar delegáció a kényszerítõ körülmények hatása alatt írta alá a Békeszerzõdést. Ez az aláírás - mivel a kényszerítõ körülmények hatására történt - mind a nemzetközi jog, mind pedig a bírói joggyakorlat értelmében érvénytelen.

A közelmúlt - de a Békeszerzõdés következményeivel szorosan összefüggõ - jellemzõ példája a 169/1997-1991/18 számú törvény, melyet a román illetékes szervek fogadtak el. Ez rendelkezik a törvénytelenül elvett, elkobzott ingatlanok eredeti tulajdonosainak történõ visszaszolgáltatásáról. E törvény nemzetközi visszhangja pozitív. Ugyanakkor tény, hogy a törvény ellenére a Romániában kisebbségben élõ magyar anyanyelvû lakosság - akiknek mintegy 70-75 %-a a törvény hatály alá tartozna - semmiféle korábban elkobzott vagyonát vissza nem kapta. Hasonlóan a törvény hatálya nem terjedt ki a római katolikus egyházra sem.

Záradék
A petícióból kitûnik, hogy a Trianoni szerzõdés elfogadásakor Magyarországot az I. világháborúban való részvételéért büntették meg. A Párizsi Békeszerzõdés aláírásakor viszont Magyarországot a II. világháborúban való részvétele miatt marasztalták el. Mindkét szerzõdés kollektív büntetésrõl rendelkezett, ami a nemzetközi jog alapján elfogadhatatlan.
Összességében megállapítható, hogy mind a Trianoni, mind a Párizsi Békeszerzõdés alakilag és jogilag is érvénytelen. Az elcsatolt területen élõ magyar állampolgárok sérelmére 1920. évtõl kezdõdõen olyan bûncselekmények elkövetése történt, amelyek a nemzetközi jog alapján nem évülnek el. Szükséges annak bíróság által történõ kimondása, hogy a fent említett Szerzõdések érvénytelenek és az érvénytelenség következtében a Magyar Népet jogorvoslat illeti meg. A büntetõjogi felelõsség kérdése is vizsgálatot igényel.

A tény feltáráshoz kíván segítséget nyújtani az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS, amikor egy nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazza, és ehhez a maga részérõl minden segítséget megad. A vizsgálóbizottság felállítását 25-30 fõ részvételével javaslom, amelyekbõl 10 szakértõt az INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS delegálna. E személyek az elcsatolt területeken használatos nyelvet beszélik. A bizottság tagjai a petícióban foglaltakat a helyszíni vizsgálatok keretében konkrétan igazolják.
Az 1956-os Magyar Forradalom idején az Egyesült Nemzetek Szervezetének nem volt lehetõsége támogatni a magyar nemzet szabadságharcát. A körülmények megváltoztak. Az ENSZ-nek most lehetõsége nyílik arra, hogy jóvátegye az akkori közönbösségét.

Tisztelettel:
Prof. Ludwig von Lang
fõtitkár
INSTITUTUM PRO HOMINIS JURIBUS
Zürich, 2001. február 20.

Mercurius
  Válasz | 2004. július 31. 14:45 | Sorszám: 10
Egy dolog elővenni Trianont, mert erre szükség van. Valóban rendet kell teremteni a fejekben is.

De erre a legkevésbé alkalmas egy Patrubány kreatura politikai kalandorkodása.

1. Trianon okait és mechanizmusát igazából csak most kezdjük megérteni, mert kb egy évtizede kuatatható csak a könyvtárakban.

2. Minden normális nemzeti program első helyre a magyarság népesedési trendjének megfordítást kel, hogy kitüzze. Ez egyformán igaz a határainkon belül és túl.

3. Szükséges a nemzet javakban való gyarapodása, különösen a határainkon tul, hogy az ott élők ne akarjanak kivándorolni.

4. Erkölcsi megújulásra is szükség van. Vissza kell térni a keresztény gyökerekhez.

5. A határinkon túl élő magyarságot az autonómiák rendszerével kell erősíteni a megmaradásukban.

6. Ha aztán visszaszaporodtuk magunkat a Kárpát medencébe, akkora légiesített határok miatt, minden különösebb cécó nélkül visszaszereztük a Kárpát medencét.

Ez program. A Cúth féle levél viszont demagógia.

csupaszív
  Válasz | 2004. július 31. 14:35 | Sorszám: 9
"Amit az erő és a hatalom elvesz, azt az idő és
kedvező szerencse, visszahozhatja. De, amiről a
Nemzet önmaga lemondott, annak a visszaszerzése,
mindig nehéz és kétséges."

(Deák Ferenc

Kedves Jakab!

Tisztelem véleményed de nem értek egyet veled!
Rendet kell tennünk a fejekben mert az elmult 50 év alatt nem is lehetet beszélni erről, most meg ha valaki előveszi Trianont az "szamárság, butaság, demagóia"?
Igenis előkell venni és beszélni róla - és ha van jogorvoslat ha erkölcsi szinten is el kell érni. Igazságot Magyarországnak!
Le kell dönteni, hogy ez még mindig tabutéma legyen! Igenis választ kell kapnunk Európától Trianonra - és a Magyar történelemben az oktatásban a megemlékezéseinkben a megfelelő helyet kell, hogy elfoglalja.

Juhász Gyula: Trianon

Nem kell beszélni róla sohasem,
De mindig, mindig gondoljunk reá.
Mert nem lehet feledni, nem, soha,
Amíg magyar lesz és emlékezet,
Jog és igazság, becsület, remény,
Hogy volt nekünk egy országunk e földön,
Melyet magyar erő szerzett vitézül,
S magyar szív és ész tartott meg bizony.
Egy ezer évnek vére, könnye és
Verejtékes munkája adta meg
Szent jussunkat e drága hagyatékhoz.

És nem lehet feledni, nem, soha,
Hogy a mienk volt a kedves Pozsony,
Hol királyokat koronáztak egykor,
S a legnagyobb magyar hirdette hévvel,
Nem volt, de lesz még egyszer Magyarország!
És nem lehet feledni, nem, soha,
Hogy a mienk volt legszebb koszorúja
Európának, a Kárpátok éke,
És mienk volt a legszebb kék szalag,
Az Adriának gyöngyös pártadísze!
És nem lehet feledni, nem, soha,
Hogy a mienk volt Nagybánya, ahol
Ferenczy festett, mestereknek álma
Napfényes műveken föltündökölt,
S egész világra árasztott derűt.
És nem lehet feledni, nem soha,
Hogy Váradon egy Ady énekelt,
És holnapot hirdettek magyarok.
És nem lehet feledni, nem, soha
A bölcsőket és sírokat nekünk,
Magyar bölcsőket, magyar sírokat,
Dicsőség és gyász örök fészkeit.
Mert ki feledné, hogy Verecke útján
Jött e hazába a honfoglaló nép,
És ki feledné, hogy erdélyi síkon
Tűnt a dicsőség nem múló egébe
Az ifjú és szabad Petőfi Sándor!
Ő egymaga a diadalmas élet,
Út és igazság csillaga nekünk,
Ha őt fogod követni gyászban, árnyban,
Balsorsban és kétségben, ó, magyar,
A pokol kapuin is győzni fogsz,
S a földön föltalálod már a mennyet!
S tudnád feledni a szelíd Szalontát,
Hol Arany Jánost ringatá a dajka?
Mernéd feledni a kincses Kolozsvárt,
Hol Corvin Mátyást ringatá a bölcső,
Bírnád feledni Kassa szent halottját?
S lehet feledni az aradi őskert
Tizenhárom magasztos álmodóját,
Kik mind, mind várnak egy föltámadásra?

Trianon gyászos napján, magyarok,
Testvéreim, ti szerencsétlen, átkos,
Rossz csillagok alatt virrasztva járók,
Ó, nézzetek egymás szemébe nyíltan
S őszintén, s a nagy, nagy sír fölött
Ma fogjatok kezet, s esküdjetek
Némán, csupán a szív veréseivel
S a jövendő hitével egy nagy esküt,
Mely az örök életre kötelez,
A munkát és a küzdést hirdeti,
És elvisz a boldog föltámadásra.

Nem kell beszélni róla sohasem?
De mindig, mindig gondoljunk reá!

szokimondo
  Válasz | 2004. július 31. 14:13 | Sorszám: 8
Trianon szörnyű dolog, de visszacsinálni?! A holokauszt pedig nem tréfatéma!

OK, de akkor legalább akkora hévvel, múzeumokkal, megemlékezésekkel, állami támogatásokkal szponzorálják a trianoni magyar holokausztot, mint a zsidót.
Legalább olyan,-ha nem nagyobb- rámozdulással oktassák a fiatalságot, a médiákon keresztül az agymosott nemzetet, a trianoni katasztrófáról.
Az arány nem stimmel.
Elvégre ez itt még Magyarország, ha jól tudom.

Ditke
  Válasz | 2004. július 31. 14:10 | Sorszám: 7
Ja és Jákob volt, aki csalt !
Ditke
  Válasz | 2004. július 31. 14:09 | Sorszám: 6
Jákob menj haza és ne próbáld meg bagatelizálni a MAGYAR múltat, és felnagyítani azt az aus-witzot, ami nem is úgy volt, ahogy hazudják! Ugyanazt megjárta bárki, ne szórakozzál.
Trianon meg bűntény, amit nem tűrhet egy MAGYAR se, nem is fogja, és visszaáll a te engedélyed nélkül is !
Jakab
  Válasz | 2004. július 31. 13:52 | Sorszám: 5
Szamárság! Butaság! Demagógia! Nem kéne eztet! Trianon szörnyű dolog, de visszacsinálni?! A holokauszt pedig nem tréfatéma! Vannak még fiatalok 30 alatt, akiknek a nagyszülei megjárták Auschwitzot! Nemhiszem hogy kellemes lehet ilyen múlttal együtt élni! Minden népnek van jó sok szarházia! A mienknek is! Ne legyen ez politikai ütőkártya senki kezében!
Ditke
  Válasz | 2004. július 31. 13:30 | Sorszám: 4
Így igaz, ezt érzik, hogy MINDEN MAGYAR FELÉBREDT,
ezért találták ki a wizelet-tál náci akciójukat,

a benes-dektrétum eltörlését követelendően pedig
az újra bűnös kollektíve Magyarország, mert hát védi a náci-bűnösöket, legalábbis ezt mondják ők.

Ezzel szemben a 2 náci bűnös, akit beer iván átadott,
az 2 izraeli állampolgár volt, természetesen (EZT MINDENKI TUDTA) zsidó.

Újzélandba ugyanezt csinálták, kiküldtek izraelből 2 zsidó sz@rházy ügynököt, akik össze-vissza rombo9lták, festették a zsidó temetőt, azt ráfogták a népre, hogy antiszemita.
Ez az alapja a holló-koszt pénzeiknek,
csalva, hazudva, rágalmazva minden nemzetet, ahová beteszik a lábukat, és ezért még az a nemzet fizessen.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola