Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Meghalt Méhes György (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Meghalt Méhes György
erdélyilány
  Válasz | 2007. április 22. 12:35 | Sorszám: 38
Magyar temetoben temettek el anyaorszagban,ennel szebbet o sem akart volna maganak
pannonpuma
  Válasz | 2007. április 22. 12:29 | Sorszám: 37
Végső búcsú Méhes Györgytől
[ 2007-04-21 - 09:11:21 ]


Búcsú a nagy mesemondótól. Tegnap délután kísérték utolsó útjára Méhes György író, műfordítót Budapesten a farkasréti temetőben. A Kossuth-díjas író, a Magyar Írószövetség örökös tagja életének 91. évében múlt héten, kedden hunyt el Budapesten.

A Székelyudvarhelyen született írót Tőkés László királyhágómelléki püspök búcsúztatta a református egyház szertartása szerint. Méhes György életét és munkásságát Kalász Márton, a Magyar Írószövetség elnöke, Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára, Orbán János Dénes, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke és erdélyi pályatársai méltatták a ravatalnál.

Az erélyi szerző az utolsó, aki pályáját a második világháború előtti szellemi vonulathoz kapcsolódva kezdte, a klasszikus értelemben vett erdélyi polgári értékrendben gyökerezett életművet hagyott maga mögött. Gyönyörű meséi mindenkihez szólnak, éppen úgy regényei a gyermekeknek, mint hitvallásai a felnőtteknek. Drámáit a 60-as évektől kezdve játsszák az erdélyi színházak, regényei példaértékű emberi sorsokat rajzolnak meg. A Kossuth-díjas író vagy ahogyan sokan nevezték a nagy mesélő Csoóri Sándor szerint Erdély láthatatlan embere volt, akinek olthatatlan kedélyét Sütő András úgy csodálta, akárcsak az idő ostobaságának fölébe kerekedő iróniáját, vagy sémákat felborító bátorságát. A gyász leghitelesebb szava a csend, a belső fohász és ezt mi más teremthetné meg hívebben, mint Méhes György saját szavai: „Élek, s hogy meddig nem tudom, meghalok, bár nem akarom. Megyek s egész utam titok, csoda hogy jó kedvű vagyok."

erdélyilány
  Válasz | 2007. április 22. 09:30 | Sorszám: 36
Isten nyugtassa bekeben draga porait

Nagyapam helyett is nagyapam volt mint sok mas velem egykorunak anno

bihari_panorama
  Válasz | 2007. április 22. 07:58 | Sorszám: 35
*

Búcsút vettek Méhes György írótól
2007. április 21. 11:32


Családtagjai, barátai, pályatársai és tisztelői vettek végső búcsút Méhes György írótól, műfordítótól pénteken Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A Kossuth-díjas író, a Magyar Írószövetség örökös tagja életének 91. évében, április 10-én hunyt el Budapesten.

"Egy nagy író, kivételes szellem, vonzó emberi egyéniség itt hagyott bennünket. (...) Olvasói mindenhol gyászolják, ahol a magyar nyelvet őrzik, ahol a nyelv lélek, több is mint egyszerű identitás" - hangsúlyozta a temetésen a Magyar Írószövetség elnöke.

Kalász Márton úgy búcsúzott Méhes Györgytől: "velünk maradsz, a te emberi példád legyen mindannyiunknak, mindig igaz örökség".

"Kérem bocsássák meg nekem, hogy a gyász pillanataiban ünnepről beszélek, de itt most egy teljes, példamutató életet ünnepelhetünk. Egy olyan gazdag életet, amelynek főszereplője mindig a helyes irányba fordult, az útkereszteződéseknél nem tévesztett" - fogalmazott Bogyay Katalin.

A nemzetközi szakállamtitkár a kulturális tárca nevében búcsúzott az írótól, akit a minisztérium saját halottjának tekint.

"Méhes György őszinte volt. Őszintesége szabadságot adott, a szabadság elégedettséget" - fogalmazott Bogyay Katalin, hozzátéve: az író "hitte, hogy szeretettel, jókedvvel, bátorsággal jobbá lehet tenni mindent és mindenkit".

Munkáit méltatva kiemelte: nagy mesélőtől veszünk ma búcsút. Méhes György történeteit nem csak a gyerekek olvasták, hanem a felnőttek is, mert - mint mondta - "mindenki szereti hinni, hogy az igazság győz, néha reménytelennek tűnő helyzetekben is".

"Köszönjük, hogy megtanított bennünket a csodavárás gyönyörűségére" - zárta beszédét Bogyay Katalin.

Orbán János Dénes, Méhes György monográfusa, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának nevében búcsúztatva az írót kiemelte, hogy szomorú csillaghullásnak lehettünk tanúi az elmúlt fél esztendőben. "Irodalmunk nagy veteránjai sorban elhagytak minket: Faludy György, Sütő András, Határ Győző, Lázár Ervin, Nagy Gáspár, most pedig Méhes György" - mondta.

"Mesék özönével ajándékozta meg a gyermekeket, kacagással a nézőket, patinás ízekkel a regényolvasókat, okos kritikákkal a szakembereket" - fogalmazott a fiatal erdélyi költő.

Az író pályatársa, Kányádi Sándor a nevezetes író-olvasó találkozók emlékét idézte, amelyek alkalmával - Benedek Elek nyomdokain haladva - erdélyi városokat, falvakat jártak sorra.

Méhes György élete azt is példázza, hogy a sikerre olykor 90 éves koráig kell várnia az embernek, "vagy mondjuk így, a magyar írónak" - mondta Szőcs Géza pályatársától búcsúzva.

A Székelyudvarhelyen született írót Tőkés László búcsúztatta a református egyház szertartása szerint.
[n]"A diktatúra idején nagy dolog, ha valaki mesélni tud, mert ez már maga a vigasztalás" - hangsúlyozta a királyhágómelléki püspök.[/b]

A temetésen több százan búcsúztak Méhes Györgytől, köztük több fiatal erdélyi költő, valamint számos közéleti személyiség, mások mellett Csoóri Sándor író, Jordán Tamás, a Nemzeti Színház igazgatója, Orbán Viktor, a Fidesz elnöke és Lezsák Sándor fideszes képviselő.

Méhes György 1916. május 14-én született Székelyudvarhelyen Nagy Elek néven. Az 1950-es években elsősorban mese- és ifjúsági íróként vált híressé, sorra jelentek meg a gyermekeknek szóló munkái, például a Gyöngyharmat Palkó és más mesék, a Kárpátok kincse és a Szikra Ferkó.

Az 1960-as évektől számos drámát, vígjátékot írt, első felnőtteknek szóló regényét, az Orsolyát 1977-ben publikálta. 1982-es Bizalmas jelentés egy fiatalemberről című munkájára már felfigyelt a közönség. Magyarországi felfedezése csak az elmúlt években kezdődött, sorra jelentek meg írásai.

Munkásságát 2002-ben Kossuth-díjjal ismerték el, a bécsi Európai Akadémia díjával pedig 2005-ben tüntették ki.

MTI - fidesz.hu

*

bihari_panorama
  Válasz | 2007. április 21. 08:34 | Sorszám: 34
*

Az erdélyiek nevében Orbán János Dénes búcsúztatta.

Orbán János Dénes, Herder-ösztöndíjas, József Attila díjas költő Méhes Györgyről írt monográfiájában így jellemzi az írót:

"…Méhes György már csak azért is különös alakja az erdélyi magyar irodalomnak, mert polgári születésű és neveltetésű, azt hiszem, az egyetlen a második világháború utáni fontosabb alkotók közül.

Ez a polgári mivolt végig rányomja bélyegét írásművészetére, és igen karakteresen hat a gyakran népieskedő vagy proletároskodó korszakban. Méhes leginkább polgárokról ír, és polgároknak. Ez mind meséin, mind drámáin, de leginkább regényein látszik.

Azt hiszem, nem tévedek, ha azt állítom, hogy ez a polgári elegancia és józanság óvta meg attól, hogy bármilyen politikai és irodalmi ideológiának elszegődjön… Ez eredményezi azt is, hogy Méhes közelebb áll a Kós Károly-féle transzilvanizmushoz, mint legtöbb pályatársa.

Kós Károly egy erdélyi néplélekről beszél, amely egybefoglalta az itt élő népek szellemét - ez képezi a transzilvanizmus alapját…

Méhesnél teljes demokratizmus uralkodik, szereplőit - magyarokat, románokat, németeket, zsidókat - nem a nemzeti, hanem az emberi vonások különböztetik meg egymástól, és semmilyen kommunikációs zavar nincsen közöttük. És ez soha nem erőltetett: egyszerűen nem vesszük észre, semmi jelentősége nincs annak, hogy ki milyen nemzetiségű.

A magyarok és románok című vezércikk, melyet 1944 őszén a legkedvezőtlenebb pillanatban közölt, - szabadsága, talán élete kockáztatásával,- bizonyítéka annak, hogy nem az ellenséget látta a velünk együtt élő népben."

http://www.ulpiushaz.hu/nagymeselo/szerzo.htm

A transzilvanizmust azóta a kommunizmus és a nagyromán nacionalizmus alaposan megtépázta az erdélyi román népben.

Nem is tudom lehet-e még erdélyi románságról beszélni?

*

bihari_panorama
  Válasz | 2007. április 21. 08:13 | Sorszám: 33
*


Búcsú Méhes György írótól
2007. április 20. 17:04


Családtagjai, barátai, pályatársai és tisztelői vettek végső búcsút Méhes György írótól, műfordítótól pénteken Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A Kossuth-díjas író, a Magyar Írószövetség örökös tagja életének 91. évében, április 10-én hunyt el Budapesten.

Méhes György életét és munkásságát Kalász Márton, a Magyar Írószövetség elnöke, Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára, Orbán János Dénes, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke és erdélyi pályatársai méltatták a ravatalnál.

A Székelyudvarhelyen született írót Tőkés László királyhágómelléki püspök búcsúztatta a református egyház szertartása szerint.

MTI

*

bihari_panorama
  Válasz | 2007. április 21. 08:13 | Sorszám: 32
*


[b]Búcsú Méhes György írótól[b]
2007. április 20. 17:04


Családtagjai, barátai, pályatársai és tisztelői vettek végső búcsút Méhes György írótól, műfordítótól pénteken Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A Kossuth-díjas író, a Magyar Írószövetség örökös tagja életének 91. évében, április 10-én hunyt el Budapesten.

Méhes György életét és munkásságát Kalász Márton, a Magyar Írószövetség elnöke, Bogyay Katalin, az Oktatási és Kulturális Minisztérium nemzetközi szakállamtitkára, Orbán János Dénes, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke és erdélyi pályatársai méltatták a ravatalnál.

[b]A Székelyudvarhelyen született írót Tőkés László királyhágómelléki püspök búcsúztatta a református egyház szertartása szerint.[b]

MTI

*

erdélyilány
  Válasz | 2007. április 15. 17:44 | Sorszám: 31
Azt ugy mondjak edd meg amit foztel.......


szivesen

chestbruster
  Válasz | 2007. április 15. 13:38 | Sorszám: 30
Erdélyilánmy
Hülye vagy!És az is maradsz.Amit mondtam megmegmondtam, te kezdted, edd meg amit kaptál.
erdélyilány
  Válasz | 2007. április 14. 18:05 | Sorszám: 29
Te tombolsz itt mint egy hurrikán, mert én nem kedvelem a te kedvencedet


En nem kertem,hogy kedveld es hiaba irnam le ezerszer,hogy ne mocskold be te akkor is elvezettel teszed es folytatod....

Tema befejezve es probald visszafogni magad kosz

Flammarion
  Válasz | 2007. április 14. 10:56 | Sorszám: 28
A fikából királynő lehet a végén
Ben Oni védelem (klasszikusan 1. d4, -c5) ...állítólag a magány (bánat,)fia .
Na de ki a Ben Fika?
Eygébként a kritika viszi előre a világot, nem a hízelgés. Ki kit olvas, ízlés dolga, ezen kár vitázni, mindenki mond, amit akar egy íróról, azt olvassa, akit akar.
"Az írás szent,a vélemény szabad ."
chestbruster
  Válasz | 2007. április 14. 09:17 | Sorszám: 27
higadj= higgadj
chestbruster
  Válasz | 2007. április 14. 09:17 | Sorszám: 26
Mit beszélsz itt össze vissza?Neked súlyos szövegértési nehézségeid vannak, nem beszélve az alany állítmány következetes egyeztetéséröl, és az esetek helyes használatáról.Miféle mocsokról beszélsz te szerencsétlen? Higadj már le , mert elvisz a magas vérnyomás, és méltóztassál arra válaszolni, amit írtam.Már megint ezek a lélöttyös indultok: Mocsok,butaság, hülyeség. Ki a fene mocskol? Te tombolsz itt mint egy hurrikán, mert én nem kedvelem a te kedvencedet.Te ilyenkor észnél vagy? Szüzanya, az a kulturált Magyarországon, aki Méhes Györgyöt olvas.Aki nem, az kulturálatlan.Szóval minden mondatod egy nagy-nagy sötét pocsolya.Mellesleg szégyel= szégyell felszólítlak= felszólítalak Ezen a fórumban= ezen a fórumon vagy ebben a fórumban, mennyire nem vagy kulturált sajnos= sajnos mennyire kulturálatlan vagy mégegyszer megkérlek szépen= mégegyszer szépen megkérlek.És a többi satöbbi. Ma délután müfajelméleti órákat tartok, nagyon tanulságos volt egy ilyen mini esszé tartalmilag és formailag is.
erdélyilány
  Válasz | 2007. április 13. 11:17 | Sorszám: 25
Kultura nuku

Ez nem az a forum ahol kitargyalhatjuk a masik taplosagat
Megegyszer felszolitlak EZEN A FORUMON EBBEN A TEMABAN FEJEZD BE A HULYESEGEIDET es szegyeld magad mert ez nem a velemenyedrol szol hanem egy ember emlekerol aki meghalt es akik szerettek azok itt is kifejezhessek erzesuket. Ha kritikat akarsz nyissal masik temat ezzel de itt ne mocskold be Mehes Gyorgy emleket a butasagoddal es foleg ne keverd ossze a kritikat a bucsuval. Ebbol is csak azt vonom le,mennyire nem vagy kulturalt sajnos. Megegyszer megkerlek szepen ne mocskold be ezt a forumot itt nem vagyunk kivancsiak arra,hogy te nem szeretted oké? KOSZONJUK

chestbruster
  Válasz | 2007. április 13. 10:04 | Sorszám: 24
Erdélyilány
Azt a te bajod, hogy egyetlen ártalmatlan megjegyzés, ami nem illik bele a véleményedben fikázás. Miközben azon síránkozol, hogy a másik oldal nem türi el a te véleményedet.Kérlek, ha nekem írsz a fika szót ne használd, 1. Az orrtúrást hívják nálunk fikázásnak, és nem túrom az orromat még akkor sem, ha nem látják.Nem is értem ezt a "divatos" ragályt: köcsög, fika, nagyarc, bunkó,szemét, nyilas, fasiszta, miegyebek. Ez jár rögvest annak, aki nincs egy véleményen XYZ-vel.
2. A fika, abban a régi jó magyar nyelvben, amelyet még én tanultam a sakkban a gyalogot jelenti.
Úgyhogy légyszives.....
erdélyilány
  Válasz | 2007. április 12. 19:17 | Sorszám: 23
Chestbruster en meg irtam nem kell ismerni szeretni

De aki szerette hadd bucsuzzon mar el tole jo?!

Megengeded?
Megtennel annyit,hogy ezt az egy forumot tartod olyan tiszteletben,hogy nem fikazol?
Mas forumon megertenem de itt gusztustalan
Szia

chestbruster
  Válasz | 2007. április 12. 12:21 | Sorszám: 22
bihari panorama
Nos, a kedvedért leírom mit olvastam a múlt hetekben:Kákosi László:Az ókori Egyiptom története, C.Hoffmann:Búcsú Afrikától, David Irving:Nürnberg az utolsó csata, Baktay Ervin:Indiai éveim, Moldova önéltrajzának VII. kötete és Agatha Christie:Paddington 16.50
Légy már szives ideirni, hány Kertész és Konrád van e könyvek között?
bihari_panorama
  Válasz | 2007. április 12. 11:34 | Sorszám: 21
Nem tetszik nekik se Benedek Elek, se Wass Albert, se Méhes György?

Fene a gusztusukat, olvassanak konrádgyörgyöt és imrekertészt.

ZiliZ
  Válasz | 2007. április 12. 09:27 | Sorszám: 20
nem tetszik, nem tetszik...
ez van.
millertrash
  Válasz | 2007. április 12. 07:49 | Sorszám: 19
"Wass Albertet sem tartom az ész és a magyra próza tetejének.Elolvastam három könyvét,és rájöttme hogy mindegyik ugyanolyan, ugyanabban a témában és stílusban."

speciel ő annyira nekem sem, bár az Elvásik a veres csillag-on jókat "derültem".

chestbruster
  Válasz | 2007. április 12. 07:44 | Sorszám: 18
Flammairon
Örülük, hogy ilyen pontos geográfiai és topográfiai körképpel tiszteltél meg. Egy megjegyzésem sida Jenöt tanitották az ELTE-n, söt , mintha én is középiskolában.
chestbruster
  Válasz | 2007. április 12. 07:41 | Sorszám: 17
erdélyilány
Ki kell ábrándítsalak, de nagyon.Wass Albertet sem tartom az ész és a magyra próza tetejének.Elolvastam három könyvét,és rájöttme hogy mindegyik ugyanolyan, ugyanabban a témában és stílusban. Én meg többet vártam azoktól, akik folyton a liberósok diktatúrájáról értekeznek, miközben lám te is ugyanolyan droktrinér vagy , mint Qk, adott esetben. Miért tessék nekem Méhes György? Semmi bajom vele, de nem vonz, mint ahogyan Krúdy is hótt idegen maradt tölem, akárhogy is eröltettem.Engedd meg, hogy nekem az tessen, akit én tetszönek vélek.Különben sem írtam semmi dehonesztálót, ami pedig a karácsonyi mesét illeti Benedek Elek talán mérhetö a nagyságához, nemde?
Izlés dolgában azt hiszem nem érdemes vitát nyitni.Ikonokról meg különösen nem. Ezért én nem lehetek jó magyar?Szóval hazudnom kellene, itt ezen a vitafórumon, háááát, ez nem megy pici erdélyi magyar lányom.
Flammarion
  Válasz | 2007. április 12. 00:34 | Sorszám: 16
Nincs ebben semmi különös, röpke két évtized letelt, s fél évszázados távlatból a semmiből föltűnt Dsida is, és sokan mások, sőt, fogadni mernék, ma már a lakosság 20%a is tudja, hogy Kolozsvár nem Csehszlovákiában van, sőt, még csak nem is a Székelyföld fővárosa ( bíborostól fölfelé), nem az Állomástér a főtere (kádártól fölfelé) és Beregszászt sem a Vajdaságban kell keresni. Sőt, körös-körül , szórványban, magyar származásúak is élnek.
Flammarion
  Válasz | 2007. április 12. 00:24 | Sorszám: 15
http://www.ulpiushaz.hu/nagymeselo/szerzo.htm
"Méhes György az utolsó olyan élő erdélyi szerző, aki pályáját a II. világháború előtti szellemi vonulathoz kapcsolódva kezdte. Írói ethosza, a klasszikus értelemben vett erdélyi polgári értékrendben gyökerezik.

Korai publicisztikai tevékenységével a diktatúrák, a totalitárius, nacionalista és xenofób társadalmi erőszaktétel ellen szállt síkra kivételes bátorsággal.

Meseíró, regényíró, színműíró, műfordító."
Servus Ulpius,idézőjelet akkor mellőzök, ha én írtam.

bihari_panorama
  Válasz | 2007. április 11. 21:30 | Sorszám: 14
*

Ma azzal tisztelegtem Méhes György (Nagy Elek) emlékének, hogy megvettem 3 kötetét:
Kolozsvári milliomosok,
Szép szerelmek krónikája,
Világhíres Miklós.

A többit is megveszem. Szégyenlem, hogy a halálhíre kellett ehhez.
Hazafelé majdnem elfelejtettem leszállni a vonatról.

Ő is egy tüneményes, valódi, székelyföldi Elek apó volt.
Isten nyugosztalja...

*

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola