Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » King, a sötétség krónikása (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: King, a sötétség krónikása
Gyöngy
  Válasz | 2003. január 29. 13:02 | Sorszám: 61
Mint a korábbiakból is kiderülhet, nem vagyok otthon Lovecraft-ban, így nem ismerem az Omnibus-t. Ezt több kötetesre tervezték, most az első kötet jelent meg. A fordítók: Bihari György, Gálvölgyi Judit, Kornya Zsolt, Sóvágó Katalin, Tóth Máté.

Az "Őrület hegyei"-ben azt élvezem, ahogyan megtermt egy őstörténetet. Az is érdekes, ahogyan lazán, egy helységnéven keresztül kapcsolódik az "Árnyék az időn túlról"-hoz. Ezzel a mozzanattal King-nél is találkozhatunk, Bannermann seriff figurájában pl., aki több, különböző regényben is előfordul, mintegy összekapcsolva azokat.

noway
  Válasz | 2003. január 27. 22:06 | Sorszám: 60
Szvsz meg éppen az a zseniális Lovecraftnál, ahogy bemutatja, hogyan roppan össze az egyébként racionális gondolkodású, a végsőkig magyarázatokat kereső elme, amikor szembekerül a felfoghatatlannal. Ez Az őrület hegyeiben is benne van, de a csúcs a Suttogás a sötétben. Meg félelmetesen jó a hangulata némelyik novellának (Ő, Erich Zann muzsikája), főleg amiket SzSzP fordított. (Tényleg, a Lovecraft összesben is a Szentimihályi- és a Kornya-féle fordítások vannak? És ez a könyv ugyanaz, mint a Lovecraft Omnibus?)
Gyöngy
  Válasz | 2003. január 27. 20:36 | Sorszám: 59
Hát a második, "Az őrület hegyei", majdnem tökéletes. A kissé régies nyelvezete ugyan eléggé nehézkessé teszi, de maga a meseszövés, a leírások, a helyszín különössége már igazi modern rémtörténetté avatja. Nagyon élveztem!
Gyöngy
  Válasz | 2003. január 24. 18:38 | Sorszám: 58
Mi a csuda van ma velem ?
"Ettől a momentumtól kezdve igen."

helyesen:

"Ettől a momentumtól, a rémüldözéstöl, eltekintve, igen."

Gyöngy
  Válasz | 2003. január 24. 18:36 | Sorszám: 57
Ettől a momentumtól kezdve igen. Amibe most kezdtem bele: "Az őrület hegyei" azonban sokkal jobbnak élvezetesebbnek igérkezik. Egyrészt a hosszú, de korántsem unalmas, viszont a kor tudását és technikai eredményeit, valamint az ezekkel kapcsolatos fantáziákat vonultatja fel (tehát inkább sci-fi-szerű a kezdet), másrészt úgy tűnik, lélektanilag jobban megalapozza a várható fordulatokat. Folyt. köv.
Gen
  Válasz | 2003. január 23. 21:41 | Sorszám: 56
Nem egeszen ertek egyet veled.
Pl. remuletes almokba, bele lehet orulni, ha azok folyamatosan nyomasztjak az embert.

Masreszt, amit a tortenetrol es Lovecraft silusarol irtal az igaz, gyakran szerepel a fohos (egyes szam elso szemely) remuletenek, talan tulsagosan reszletes leirasa.

Egyebkent tetszett?

Gyöngy
  Válasz | 2003. január 23. 20:51 | Sorszám: 55
Na most akkor eloffolom a saját topic-omat !

Végére értem az első Lovecraft-történetnek: Árnyék az időn túlról. Hamarjában vagy négy sci-fi regény és vagy féltucat film előképét sikerült benne felfedezni, sőt, még egy kicsit egy Koontz-regényre is hajaz a mese. Ami sok egy kicsit nekem, a rémüldözés. Tapasztalatból tudom ugyanis, hogy a legrettentőbb képzelet képeivel is meg lehet bírkózni, ha elég sokszor, elég hosszú ideig küszködik velük az ember.

Gen
  Válasz | 2003. január 21. 21:50 | Sorszám: 54
Bizony-bizony, igencsak sok konyv tunik Lovecraft megismerese utan "utanerzesnek".
Valoban nem konnyu olvasmany, de legyunk tekintettel arra, hogy mikor is keletkeztek ezek a muvek. Akkor meg volt idejuk olvasni az embereknek, ezert tunnek neha kicsit terjengosnek, de semmikeppen sem unalmasnak a muvei.
Az eloszo kezdetevel, ami elesen elkuloniti a horrort es a remtortenetet elegge egyet tudok erteni es nekem jobban tetszik "remirodalom".

Remelem neked is tetszeni fognak a novellak!

Gyöngy
  Válasz | 2003. január 21. 17:36 | Sorszám: 53
Kedves Gen!

Miután felcsigáztad annak idején az érdeklődésemet ez iránt a Lovecraft iránt, a napokban meg is vettem az Összes művei most megjelent első kötetét. A könyv elején egy kis életrajz van róla és összefoglaló ismertetés a munkásságáról, meg arról, hogy milyen műveivel foglalkozik majd a sorozat.

Aztán elkezdtem olvasni, szépen, az első történettől, ahogy illik. Hááát, nem egy könnyű olvasmány. Nem tudom, hány sci-fi író forgatta a könyveit, de egy sor utánérzésnek tűnik, őt olvasva. Odáig még nem jutottam, hogy King munkásságára való hatását is felismerjem (az első történetnél tartok, és baromi kevés az időm is), de nagyon várom azt az élményt is.

alfi
  Válasz | 2003. január 10. 09:40 | Sorszám: 52
Lehet, hogy ez csak afféle szenzációkeltés volt önmaga körül. Ha mégis egyfajta bosszú vezérelte tettét, akkor valószínű, hogy már túlságosan beleélte magát a történeteibe.
alfi
  Válasz | 2003. január 10. 09:36 | Sorszám: 51
Volt róla egy portréfilm a Spectrumon, abban azt mondta, hogy délutáni írás közben vacsoráig 8 sört szokott meginni, vacsora után pedig folytatja. Úgy emlékszem, mintha drogfüggő is lett volna, csak leszokott róla.
Azt is mondták, hogy olyan betegségben szenved, amitől lassan, de biztosan megvakul.
Gyöngy
  Válasz | 2003. január 09. 19:04 | Sorszám: 50
Viszont van egy olyan érzésem, hogy hisz is a leírtakban. Legalábbis erre enged következtetni, hogy amikor felgyógyult az autóbalesetéből, első dolga az volt, hogy baltával szétverje az autót (vagy a maradványait), "akitől" a balesetet elszenvedte .
onogur
  Válasz | 2003. január 09. 16:31 | Sorszám: 49
Pszichológiai esettanulmány...igen...de ez az íróra is igaz. Normális ember nem tudna ilyen történeteket kitalálni és leírni. Kingnél mindig lehet tudni, mikor milyen "passzban" van. Egyszer humoros és szórakoztató, húsz oldallal odébb meg csöpög a könyvből a depresszió.
alfi
  Válasz | 2003. január 09. 15:23 | Sorszám: 48
Szerintem filmen nem, vagy csak halványan lehet visszaadni King könyveinek azon - nem párbeszédes - részeit, amikor egy-egy szereplő gondolatait, belső érzéseit írja le. Ebben mester, és azok alapján nem is igazán horror szerző, legalább is, ha egy őt nem ismerő embernek csak azt mondanám, hogy horror könyveket ír, akkor nem érzékeltetném jól a valóságot, mivel pszichológiai esettanulmányokként is fel lehetne használni azokat.
SilentSierra
  Válasz | 2002. november 27. 17:23 | Sorszám: 47
Komolyan kiprintelted?
Hát, ez olyan elismerés, amire csak annyit tudok mondani: köszönöm.
Gyöngy
  Válasz | 2002. november 15. 18:31 | Sorszám: 46
Pedig milyen érdekes lenne, ha a szellemi képességeink hirtelen a többszörösére növekednének!
Hat Tyúk
  Válasz | 2002. november 14. 20:37 | Sorszám: 45
Inkább nem ások, mert félek a kis zöld ill. a nagy vörös felhőcskéktől...
onogur
  Válasz | 2002. november 14. 19:51 | Sorszám: 44
Azért vigyázz, amikor az ásáshoz fogsz, nehogy egy II. világháborús amerikai láncos bombát kezdjél el kihantolni!
Hat Tyúk
  Válasz | 2002. november 14. 19:46 | Sorszám: 43
Rémkoppantók:
Mindig ez a könyv jut az eszembe...
Ugyanis nem messze a házunktól a földből kiáll 1 furcsa fémdarab...
Gyöngy
  Válasz | 2002. november 13. 20:42 | Sorszám: 42
Elég rosszul van megcsinálva, annyi bizonyos. Nem is értem, hogy ebből a könyvből mirét nem lehetett jó forgatókönyvet csinálni, hiszen szinte a könyv maga forgatókönyv. Semmi mást nem kellett volna tenni, mint kamera- és szereplőmozgatásként értelmezni a nem-párbeszédes részt. A néger szakács szerepének átalakítása pl. teljesen felesleges volt.
onogur
  Válasz | 2002. november 13. 17:57 | Sorszám: 41
Nem, dehogy! Anno kiprinteltem, és most rendrakás közben a kezembe került. Gondolkodtam, hogy bekeretezzem-e...

Láttátok a Ragyogás megfilmesített változatát? Megnéztem még1x. A helyszín rendben van, de sem a szereplőkkel sem a rendezéssel nem tudtam kibékülni.

SilentSierra
  Válasz | 2002. november 13. 15:55 | Sorszám: 40
Jobb későn, mint soha. Csak tíz hónapot késett...
onogur
  Válasz | 2002. november 08. 16:39 | Sorszám: 39
OFF
Pont a napokban találtam meg egy leveledet megboldogult indexes korszakomból! Üdv!
ON
SilentSierra
  Válasz | 2002. november 08. 14:32 | Sorszám: 38
De igen, csak a gép ördöge miatt álruhában bujkálok...
Meg aztán itteni "tevékenységemmel" kiérdemeltem a nevem.
Helló
Gyöngy
  Válasz | 2002. november 07. 20:29 | Sorszám: 37
"A Rémkoppantók szintén nem rossz opus."

Hát nem bizony, csak hosszú egy kissé. Mindenesetre sokkal hosszabbnak tűnik az "Az"-nál, ami szerintem a "Borzalmak városá"-val, a "Hasznos holmik"-kal együtt igazi "mesternégyes" ebben a műfajban.

A "Hasznos holmik" az átverés és kihasználás könyve, a mimikri, amit ennek szolgálatába állít a Gonosz.

Az "Az" a legkiszolgáltatottabbak összefogásának és győzelmének könyve. Talán az egyetlen "happy end"-es King-mű.

A "Borzalmak városa" egy társadalom megfertőzésének története. Talán ez az egyetlen olyan könyv, ahol nem a csábításnak enged a kisváros népe, hanem vétlen áldozattá válik. Ami ennek a könyvnek fontos mozzanata, az az, hogy mégis hogyan lehet ellenállni a "fertőzésnek", hogyan lehet meggátolni a terjedését.

A "Rémkoppantók"-ban az idegen akarat a kisváros civilizációjának átformálásával szerez magának érvényt. Itt az idegen akarat mégcsak nem is rosszindulatú, egyszerűen csak "más", saját célja van, a megszabadulás, a visszatérés a saját terébe. A civilizáció megváltoztatása csak és kizárólag ezt szolgálja. Persze, a végeredmény alig különbözik attól, ami Salem's Lot-tal történik a Borzalmak városában.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola