Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Viviszekció TWA-módra - gondola kommentár

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Viviszekció TWA-módra - gondola kommentár
daleth
  Válasz | 2005. április 06. 09:53 | Sorszám: 13
Várjuk.

Én a Hősök terén és a Népstadionban voltam, mint rendező. Életem egyik meghatározó élménye volt.

keri
  Válasz | 2005. április 06. 09:29 | Sorszám: 12
"Nem az volt a lényeg, hogy mi (kinek a halála) váltotta ki ezt az érzést, hanem maga az érzés létezésének érzése és ereje. Ha úgy tetszik - hangozzák bármilyen furcsán -, a pápa a saját ismertségét, szenvedését és halálát "használta fel" arra, hogy ezt az érzést kiváltsa és ennek erejét megismertesse hívőkkel és nemhívőkkel egyaránt."

Ez szerintem is így van. A pápa pontosan tudta, hogy nem elég templomból hirdetni az igét. Azt is pontosan tudta, hogy szinte élete utolsó pillanatáig filmezni fogják, és azt is tudta - hogyne tudta volna -, hogy felravatalozzák, és százezrek fogják látni.
Nincs ebben semmi visszatatsző szerintem, mindenki tegye bele a maga fiókjába az egészet. De meggyőződésem, hogy a pápa a saját "nyilvános" halálával rengeteg embert térített meg, vagy legalábbis gondolkoztatott el mélyen a szeretetről, a hitről. Az utolsó nyivános szereplésén, amikor reszketve ült az ablak előtt, és megszólalt volna, de nem tudott, annyi szeretet és bánat ült az arcán (szeretet a tízezrek iránt, és bánat, hogy nem tud hozzájuk szólni), hogy rám elemi erővel hatott, úgy sírtam, mint egy gyerek. Rám egyáltalán nem jellemző módon - és ezzel még rengetegen voltak így.

kaleb
  Válasz | 2005. április 05. 22:20 | Sorszám: 11
Talpai barátunk, ez nem volt szép és nem volt méltó.

Majd egy napon, nem most, elmondom, hogy miként éltem át a pápalátogatást. Miért tartottam tőle, és a Pápa miként oszlatta el félelmeimet és fenntartásaimat. Nagysága pont abban állt, hogy messze fölötte volt ezeknek a kicsinyes huzakodásoknak és pozícióharcoknak.

kaleb
  Válasz | 2005. április 05. 22:15 | Sorszám: 10
Tökéletesen egyetértek. Én is így érzem és így gondolom.
Macisajt
  Válasz | 2005. április 05. 17:37 | Sorszám: 9
Magyar Szó / Újvidék:


2005. április 5., kedd
Görbe tükörben a pápa halála

II. János Pál pápa halálát követően (már azt megelőző időszakra vonatkozóan is) érdemes lesz vigyázó szemeinket a média különféle híreire, műsoraira, írásaira vetni.

Magyarországon köztudottan létezik egy kör, amely nem elégedik meg a demokrácia nyújtotta szabadsággal, azzal, hogy mindenkinek szíve joga, hogy vallásossá váljon, vagy ne, és különböző felekezetekhez forduljon lelki üdvért. Ezen emberek zsigerből gyűlölik a kereszténységet és a katolikus egyházat. Inkább nem taglalom, hogy milyen különféle vádakkal illetik, csak egy történetet szeretnék elmesélni.

1992-ben pápalátogatásra került sor Magyarországon. Az ilyenkor szokásos óvintézkedések mellett a média is megtette sajátos intézkedéseit. Főként az akkor még a Fidesz hetilapjaként titulált Magyar Narancs jeleskedett „magas színvonalúan”. A lap ugyanis Pápa-cápa címmel jelentetett meg egy különszámot, melyben a katolikus egyházfő érdemeit „méltatták” ironikus és gúnyos modorban. A szellemes tréfákat olykor el lehet fogadni bárkivel szemben, sőt szükség is van a felszabadultabb közéletre, de a lapban megjelent provokatív írások és az obszcenitást sem nélkülöző gúnyversek minden határon túlléptek. Többek között ilyenek: Rendkívüli tv-program a cápa tiszteletére a következő műsorokkal „Ferkó gyónni megy” – Magyar bábfilm, vagy Ateista Pista megszívja – lengyel rajzfilm.

Érdekes színfoltja volt akkor az az esemény is ezen provokációnak, hogy Orbán Viktor, aki abban az időben még harcos radikális-liberálisnak titulálódott ifjú értelmiségi volt, azonnal felmérte a helyzetet, és a különszám betiltását kezdeményezte. Orbán mellett Kövér László is dühösen fejtette ki a véleményét pl. Eörsi István blaszfemikus gúnyversei ellen, és hasonló gunyoros módon kérte Eörsit (aki akkor még nem volt teljes jogú „ős-Magyar Narancsos” , hogy ne a Fideszhez közeli lapban, hanem inkább a sajátjában, a Beszélőben mutassa be a különféle agyszüleményeit. Ne felejtsük el, ekkor még Fidesz közeli volt a lap, és Orbán Viktor talán naivan azt gondolta, hogy irányítására vagy közbenjárására a kiadott példányszámok visszakerülnek a nyomdába bezúzásra. Ekkor romlott egyébként meg a Magyar Narancs szerkesztősége és a Fidesz pártja közötti kapcsolat véglegesen. Azt hiszem, Orbán Viktor számára ez volt az első nagyobb lecke és rossz tapasztalat arra vonatkozóan, hogy egyesek hogyan is értelmezik akkor és most is a liberalizmust Magyarországon.

Például úgy, hogy Gyurcsány Ferenc, a jelenlegi miniszterelnök, talán egyedülállóként az összes eddigi európai miniszterelnökök közül, elmegy a Vatikánba a magyarországi katolikus egyházat bírálni (amely katolikus egyház a kommunizmus nyomorúságos évtizedei mellett szégyenteli megpróbáltatásokon ment keresztül, hogy ne használjak erősebb kifejezéseket). Az ifjú szocialisták megfigyelőket küldenek a templomokba a 2002-es választások előtt, hogy szinte besúgó módjára bogozzák ki, hogy mit üzen a pap a híveinek. A Tilos Rádió műsorában pedig egyenes adásban néhány tudatmódosító szer befolyása alatt álló fiatal beszélgetése során az egyik a keresztények kiirtására szólít fel.

Miközben soha egy műsor nem szólt a vallásról vagy vallásfilozófiáról a kereskedelmi csatornákban.

Most pedig lássunk csodát, mindeni erről ír és beszél, a kereskedelmi csatornák egész műsorokat szentelnek a pápa halálának. Mint a varjak a telet, úgy jelzik előre, károgják a halált hozó hírt, amely nézettséget és pénzt hoz.

Ha pedig pénzt hoz a házhoz, akkor már lehet akár jót is mondani az elhunyt egyházfőről, most már lehet a béke, a fiatalok és a felvilágosult modernizáció pápája.

Hiszen halottról vagy jót, vagy semmit.

TALPAI Lóránt

Meggyvágómadár
  Válasz | 2005. április 05. 17:20 | Sorszám: 8
Tiltakoztam, emígyen:


Se Istene, se hazája. Becstelen ember becstelen sorai.

Lapjuknak:

Tiltakozom az ellen, hogy sorozatosan minden emberi értéket meggyalázó írások jelennek meg szennylapjuk hasábjain. Tiltakozom az ellen, hogy elmekórtani eseteket engednek publikálni. Tiltakozom az ellen, hogy lefizetett bérgyalázkodóik bemocskolnak mindent, ami értékes és nemes. Tiltakozom az ellen, hogy elárulják a tisztességet, a megbecsülést, a megrendülést és a gyászt.

Olyanok, mint Hyeronimus Bosch szörnyei. Bár nem vagyok hívő ember, forrón remélem, hogy találkozni fognak velük.

hejde
  Válasz | 2005. április 05. 16:41 | Sorszám: 7
Nem vállalás kérdése volt, hogy haldoklása a nyilvánosság előtt zajlott. A vállalás arra vonatkozott, hogy "hivatását szenvedések árán is" és az utolsó pillanatig ellássa, ami persze feltételezi a nyilvánosságot. Nem a halála a példa, hanem az élete.
Ami a médiát illeti, én azon lepődnék meg, ha tisztességel-kegyelettel tudnák közvetíteni ama bizonyos üzenetet. (Azon se fogok meglepődni, ha a pápa életéről készülő tv-műsorok nézettségét két hét múlva már arra fogják használni, hogy reklámokat iktassanak közbe..)
terra
  Válasz | 2005. április 05. 15:40 | Sorszám: 6
"Tóta W. tökéletesen megfogalmazta azt, mit lát ebből az egész cirkuszból egy "ateista", nem hívő ember. (Megjegyzem én sem vagyok hívő a szó klasszikus értelmében, és számomra is inkább visszatetsző, mintsem megható volt ez az egész...)
Vásári látványosság szintjére degradálta le a világ ezt a mindenképpen szomorú, és az emberiség számára kritikus pillanatot.
Sokszor az volt az érzésem (az elkapott félmondatok, műsormorzsák alapján), hogy alig-alig tudják visszatartani, hogy ne kiabálják: "csak itt, csak most, csak önöknek..."
Egyszóval szerencsétlenül "reagálta le" a média ezt az egész ügyet.
Kevesebb felhajtás, több kegyelet és tárgyilagosság sokkal jobb lett volna..."

Óvatosan bánnék azért a kritikákkal. A pápai életút ilyen befejezése és annak kommentálása véleményem szerint hozzátartozik ennek a nem mindennapi életútnak a befejezéséhez. Meggyőződésem, hogy a pápa helyeselte volna ezt. Nem azért mert hiú lett volna, hanem a katarzis kiváltásához illetve beteljesítéséhez ez is hozzátartozott. II. János Pál életében is mesterien használta a média adta lehetőségeket és sosem a saját, hanem az egyház, illetve a terjeszteni kívánt eszmék és célok érdekében. Nagyon nehéz lenne röviden összefoglalni, hogy a betegség, az agónia és a halál teljes nyilvánosságának vállalásával a pápa mit akart a világ tudtára adni. Ritkán fordul elő velem, hogy tökéletesen értek valamit, de nem tudom kellően kifejezni, most ez az eset áll fenn. Ebből is látszik, hogy egy kifejezetten intuitív-érzelmi úton sugárzott mondanivaló ez, amit van, aki tudott "fogni" és van, aki nem. Én "fogtam az adást" és szerintem hozzám hasonlóan sok millióan, méghozzá olyanok is, akik nem hívők.

Paradox módon a média harsányságával közvetített üzenet fő tartalma éppen az, hogy a mai elanyagiasodott, mindent pénzzel és gazdasági hasznossággal mérő, külsőségek alapján ítélő világunk figyelmét felhívja arra, hogy vannak más értékek is. A rokkant, hivatását szenvedések árán is ellátó, öreg pápa saját példájával igazolta ezt. A haldoklása és a halála pedig millióknak adott lehetőséget arra, hogy - talán életükben először - döbbenten észleljék, megérezzék a szeretet egy magasrendű formájának létezését, népeket, vallásokat, egymás számára ismeretlen embereket összetartó, szolidaritásra ösztönző erejét.

Nem az volt a lényeg, hogy mi (kinek a halála) váltotta ki ezt az érzést, hanem maga az érzés létezésének érzése és ereje. Ha úgy tetszik - hangozzák bármilyen furcsán -, a pápa a saját ismertségét, szenvedését és halálát "használta fel" arra, hogy ezt az érzést kiváltsa és ennek erejét megismertesse hívőkkel és nemhívőkkel egyaránt. Nem egy idős, beteg ember halála volt az, ami a pápa személyével és a vallással eddig nem sokat törődőkben mély és őszinte megrendülést váltott ki és ami miatt harcedzett, profi politikusok, médiaszemélyiségek hangja is elcsuklott. Ennél sokkal, de sokkal többről van szó.

Nem csoda, ha a Tóta W-félékből elemi dühöt vált ki ez a jelenség. A dühük egyik alapja az irígység, hogy ők nem képesek ilyen érzést nemhogy kiváltani, de még átérezni sem. A düh másik alapja pedig a félelem ennek az általuk fel nem fogható erőnek a létezésétől és erejétől.

sokaduma
  Válasz | 2005. április 05. 15:02 | Sorszám: 5
Meg merem kockáztatni, annak a százezer (vagy több) embernek a nagyrésze (lehet, hogy többsége) igazából nem a kegyeletét leróni megy a ravatalhoz a Vatikánban, hanem azért, mert "látványosság". És ez (is) az, ami (többek között) nem tetszik nekem.
Kirakat.
Műsor.
Ettől még elfogadom, hogy egyrészt igény van rá, másrészt hasznos lehet az egyháznak, de ettől még - engedtessék meg - kifejezhetem a nemtetszésemet.
Még valami, hátha nem volt egyértelmű: nekem a cikk csöppet sem tetszett, de ez a cikk nem jött volna létre, ha nincs a mai médiakultúra...
sokaduma
  Válasz | 2005. április 05. 14:58 | Sorszám: 4
Az érdeklődés "felfokozása" érdekében nem kellene vásári "módszereket" alkalmazni...
Egyébként meg lelkük rajta...
A cél szentesíti az eszközt?
onogur
  Válasz | 2005. április 05. 14:44 | Sorszám: 3
Hogy a médiának ez business, és vásári látványosságot kreált a pápa halálából?
Ez is igaz.
Meg az is, hogy a felfokozott érdeklődésből és médianyilvánosságból származó hasznot a római katolikus egyház fogja besöpörni.
Erre nem gondoltál?
Próbálj meg belegondolni, vagy csak nézz körül a neten, mi történik Brazíliában, Nigériában, Vietnámban, Palesztínában, hogyan nyilatkozik az USA elnöke, vagy hogy Egyiptomban háromnapos gyászt rendeltek el, stb.
sokaduma
  Válasz | 2005. április 05. 14:31 | Sorszám: 2
Vegyes érzelmeket kelt ez a cikk.
Egyrészről valóban várhatott volna egy-két hetet, viszont akkor közel sem lett volna ennyire maró.
Ugyanis - próbáljatok csak a sorok mögé nézni - nagyon sok dologban tökéletesen igaza van. Az csak hab a tortán, hogy ezen "igaz dolgok"ért bizony elsősorban a média, másodsorban a tökéletesen elembertelenedett világ a felelős.
Pl. azért, hogy ennyire "méltatlanul" kellett elmennie, a média gusztustalanul csámcsogott az egészen...
Tóta W. tökéletesen megfogalmazta azt, mit lát ebből az egész cirkuszból egy "ateista", nem hívő ember. (Megjegyzem én sem vagyok hívő a szó klasszikus értelmében, és számomra is inkább visszatetsző, mintsem megható volt ez az egész...)
Ha meg nem haragszotok, a média reakciói alapján teljesen olybá tűnt, hogy ez az egész "eseménysor" jó business.
Vásári látványosság szintjére degradálta le a világ ezt a mindenképpen szomorú, és az emberiség számára kritikus pillanatot.
Sokszor az volt az érzésem (az elkapott félmondatok, műsormorzsák alapján), hogy alig-alig tudják visszatartani, hogy ne kiabálják: "csak itt, csak most, csak önöknek..."
Egyszóval szerencsétlenül "reagálta le" a média ezt az egész ügyet.
Kevesebb felhajtás, több kegyelet és tárgyilagosság sokkal jobb lett volna...
Gyéressy Károly
  Válasz | 2005. április 05. 14:00 | Sorszám: 1
Engem is. Befejeztem az indexen történő klikkelgetést. Ez a TWA egy tetű. Legalább várt volna egy hetet.
HNO
  Válasz | 2005. április 05. 09:30 | Sorszám: 0
Engem az Index és Tóta W. úr megsértett. Hát téged? Tiltakozzunk hát:
http://www.hno.hu/news.php?item.1275

A vonatkozó, Game over, JP2 című cikk: http://index.hu/velemeny/jegyzet/jp2nekro/

Üdv HNO

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola