Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Olajválság fenyegetheti a világot

   
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Olajválság fenyegetheti a világot
jm
  Válasz | 2005. október 31. 20:56 | Sorszám: 14
"Már most szeretnének bizonyos gazdaságosan kitermelhető, de a szénvegyészetben jól használható szenet felhozni."

A gazdaság egy dolog, a fizikai törvényszerűségek pedig még egy. Az energiahordozó kiterlmelésére is kell valahonnan energia.

Ha az 1 milliárd kínai kereket növeszt, az mindenképpen érdekes lesz.

nereus
  Válasz | 2005. október 31. 20:53 | Sorszám: 13
Már volt... (A mások világháborúban. )
nereus
  Válasz | 2005. október 31. 20:51 | Sorszám: 12
Lesz majd műbenzin.
Már most szeretnének bizonyos gazdaságosan kitermelhető, de a szénvegyészetben jól használható szenet felhozni.
Ld. Máza-Szászvár stb.

Ha már az ember kereket növeszt...

jm
  Válasz | 2005. október 31. 20:50 | Sorszám: 11
Most már csak az a kérdés, hogy Magyarország hogy-hogy nem készül fel erre? Különösebb nehézség nélkül megtehetné, hiszen a magyar gazdaság/társadalom még nem annyira olaj és közlekedésfüggő, mint pl Nyugat-Európa, vagy Észak-Amerika. Ez olyan stratégiai előnyt jelent, amit vétek nem kihasználni. Érthetetlen, hogy ezt eddig egyik kormány sem ismerte fel.
jm
  Válasz | 2005. október 31. 20:46 | Sorszám: 10
"Valószínűleg rengeteg van még belőle ..."

Hol van rengeteg?

"csak 30 dolláros árnál nem mindenhol éri meg kitermelni."

Az olcsó olajnak akkor is vége lesz, ami szintén válságot okozhat.

Egyre több cikk jelenik meg mostanában az olajválságról, és nem hiszem, hogy kizárólag riogatási célból.

Pl:
The Real Oil Shock
One expert argues that the Saudis won't be able to meet demand; we'd better prepare now
By MATTHEW SIMMONS http://www.time.com/time/globalbusiness/article/0,9171,1106299-1,00.html

E cikk szerint az összes olajfogyasztás 70%-a szállításra-közlekedésre szolgál. Más máshol is olvastam hasonló számot, de akkor nem hittem el.

A cikkíró szerinti lehetséges megoldások az olajválságra:
új üzemanyagokat kell találni és csökkenteni kell a közúti szállítást/személyközlekedést, illetve áttérni a vasúti áruszállításra, hiszen az harmad-tizedannyi enegiát igényel, mint a közúti.

"We need to create new forms of transportation fuels as well as reduce the quantity of goods and people moved by cars and large trucks. If a high percentage of products now transported by large trucks were shifted to the global rail system, an efficiency savings of three- to tenfold could be realized. If those goods could be shipped over water rather than rail, even greater efficiencies would be realized. While such changes will take time, they have to succeed."

Mercurius
  Válasz | 2004. július 03. 14:11 | Sorszám: 9
Alig több, mint negyven évre elég a Föld olajkészlete
2004. július 2. 9:42


MNO
A világ olajkészletei a jelenlegi fogyasztási ütem mellett még 41 évig biztosítják az olajellátást. Az energiaszükséglet azonban világszerte dinamikusan növekszik – Kína ebből egymagában 40 százalékkal részesedett tavaly –, így újabb olajmezők kiaknázására van szükség. Ennek érdekében indulhat a Szahalin-projekt.

A világ olajkészletei elérik az 1150 milliárd hordót, ami mintegy 10 százalékos növekedést jelent 1980-hoz képest, és a jelenlegi fogyasztási ütem mellett 41 évre biztosítja az olajkitermelést – állítja a BP által kiadott új energiastatisztikai kiadvány.

Eszerint a bizonyított földgáztartalékok elérik a176 ezer milliárd köbmétert, ami azt jelzi, hogy 1980 óta, az új felfedezések és a korszerűbb technológia révén a földgáztartalékok megkétszereződtek.

A most indított szaklap megjelenését a BP Pekingben jelentette be, ezzel is hangsúlyozva Kína megnövekedett szerepét az energiapiacon és a cég tevékenységében. A lap által közölt adatok szerint Kína teljes energiaszükséglete tavaly a 9,1 százalékos gazdasági növekedés és a növekvő energiaintenzitás folytán 13,8 százalékkal nőtt 2003-ban.

Kína egymagában 40 százalékkal részesedett a világ energiaszükségletének növekedésében, olajbevitele 32 százalékkal, napi 2,6 millió hordóra emelkedett. A növekvő energiaszükségletek kielégítésére, a brit konszern újabb kútfúrásokat indítványozott.

Mindeközben az orosz állami tulajdonú Rosznyefty és a British Petrol brit olajóriás aláírta a megállapodást a Szahalin-5 projektről, és ezzel megnyílt az út a fúrás megkezdése előtt. A létrejött szerződés értelmében a kísérleti fúrások 140 millió dollárra becsült költségeit a BP magára vállalja, csakúgy, mint a kitermelés megindulása esetén a Rosznyeftyre jutó költségek egy részét, amit majd később visszakap – közölte Moszkvában a brit olajtársaság szóvivője.

A két cég már 1998-ban kötött megállapodást a Szahalin-5 szektor feltárására és kiaknázására, majd 2002 júliusában, a 2,5–5 milliárd dollárra becsült projekt megvalósítására vegyes vállalatot hoztak létre, amelyben a BP 49, az orosz cég 51 százalékos részesedéssel rendelkezik. Előzetes becslések szerint, Szahalin-5 szektor az 5-6 milliárd hordó olajat és 450 milliárd köbméter földgázt rejt magában.

Arra számítanak, hogy napi maximum 700 ezer hordó olajat és olajkondenzátumot tudnak a felszínre hozni, ami a katari olajmezők kapacitásával egyenlő. Reményeik szerint a szahalini olaj- és gázkincs részben pótolni tudja az Egyesült Államokban, az Északi-tengeren és máshol kiapadóban lévő tartalékokat.

Forrás: Napi Gazdaság

Kekec
  Válasz | 2004. június 01. 11:24 | Sorszám: 8
Amennyire én tudom, az olaj egyelőre nincs fogytán. Valószínűleg rengeteg van még belőle, csak 30 dolláros árnál nem mindenhol éri meg kitermelni. Azaz válság nem lesz, ha mondjuk a szaúdi olaj kiesik, legföljebb egy kis időre fölmegy az ára. Azok fognak rosszul járni, akiknek nincs olajuk: pl Kína. És azok fognak jól járni (az eddig is termelőkön kívül), akik megnyithatnak eddig lezárt olajmezőket: USA, Kanada, talán a ruszkik is.
Mercurius
  Válasz | 2004. június 01. 11:06 | Sorszám: 7
Olvasgatom más listákon hogy nevelgetik gömbölyitik az elképzeléseikhez a Berg sztorit. Vitát nem nyitnék róla. Ez is ugyanaz a paranoia,mint mikor bizonyhatják, hogy WTO tornyot is CIA robbantotta fel,meg a Pentagonnál nem is volt repülő.

Mradjunk az olajnál. Másik topicban, az iszlám veszélyben, végül is kibukott, hogy a világ azért huny szemet a szudáni keresztények kiírtása felett, mert olajat találtak délen.
Az olaj fogytán van, ezért az olaj lelőhelyek környékén egyre véresebb és piszkosabb háboruk folynak. Az előre jelzések szerint az édesvízkészletekbirtoklása a belátható jövőben hasonló háborúk forrásává válhat.

Kekec
  Válasz | 2004. június 01. 10:51 | Sorszám: 6
Nem rögeszme, mivel nemrég alakult ki. Nagyjából egy hónapja, a Berg gyerek körüli furcsaságok miatt gondolom azt, hogy az alkajda a cia-moszad duó leányvállalata.
Másrészt pedig egy rögeszmével nem lehet vitatkozni, egy elmélettel pedig lehet. Alant éppen teszteltem az elméletet azzal, hogy egy másik helyzetben is alkalmaztam. Egyelőre nem látok ellentmondást, csak ellenszelet.
Mercurius
  Válasz | 2004. május 31. 22:02 | Sorszám: 5
Marhaság. Ez olyan nálatok,mint Kadhafinál a dzsemahilai. Kadhafi is bolond picit, nála mindent a dzsemahilia magyaráz. Nálatok meg a "zsidó lobby".

Az USA magátül ment oda, mert fogy a világban az olaj, és akart magának egy olajállamot. A tervek erre már 3O éve kész voltak. Most jött el az idő és az alkalom.

szokimondo
  Válasz | 2004. május 31. 21:43 | Sorszám: 4
Szaudi?

Mit gondolsz a zsidó lobbi miért zavarta ki az amcsi és az egyébb kullancs államok katonáit Irakba?

A demokrácia kivívásáért????????????????

Asztat igén léhet mondani..........

Mercurius
  Válasz | 2004. május 31. 21:20 | Sorszám: 3
Ez már paranoia. A tények nem érdekesek, éljen a rögeszme .
Kekec
  Válasz | 2004. május 31. 21:17 | Sorszám: 2
az elmúlt hetek támadásai a moszad új arcát mutatják: a szervezet meg akarja bénítani a világgazdaságot.
És biztos, ami ziher, előbb ráteszi a kezét a szaúdi olajra.
Mercurius
  Válasz | 2004. május 31. 20:47 | Sorszám: 1
The Times: Látványos akcióra készül az al-Kaida Szaúd-Arábiában

2004. máj. 31., 10:36

A hírszerzési szolgálatok attól tartanak, hogy a hétvégi szaúd-arábiai véres túszejtő akció mögött álló szervezet hamarosan súlyos emberveszteséggel járó támadást hajt végre. A londoni napilap név nélkül idézett forrásai szerint a terrorhálózat valamely kulcsfontosságú olajlétesítmény, vagy a Szaúd-Arábiát Bahreinnel összekötő híd ellen tervez akciót.

Bár a monarchia kormánya ígéretet tett a terroristák elleni kemény fellépésre, vannak olyan aggályok, hogy a biztonsági erők tagjai rokonszenveznek az al-Kaidával.

A The Times szerint a rijádi hatóságokat meg fogják kérdezni, miképp tudott négy terrorista két olajipari cég épületén is rajtaütni Hobarban, végigvonszolni egy brit áldozat holttestét a város utcáin, és végül behatolni az alkalmazottak lakóépületébe, anélkül, hogy bárki megállította volna őket. Szaúdi királyság washingtoni nagykövetségének szóvivője ugyanakkor a CNN amerikai hírtelevíziónak azt nyilatkozta, hogy az olajberendezések biztonságban vannak. A diplomata szerint az elmúlt hetek támadásai az al-Kaida új arcát mutatják: a szervezet meg akarja bénítani a világgazdaságot. A 25 órás túszdráma egyik indiai szemtanúja eközben megérkezett Dubaiba.

Venkataramani Baskar a Reuters tudósítójának számolt be újjászületéséről és az épületben történtekről: "Négy órakor hirtelen meghallottam a gránátokat gurulni a földön, majd felrobbantak. Nagyon megrémültem. A nagy robbanás után az egész épület megremegett. Abban a pillantban azt hittem, összedől az épület. Ekkor felhívtam munkatársaimat, s elmondtam nekik, beragadtam a harmadik elemeletre. A 4. és az 5. szintet támadták meg, miért nem tudtok kivinni innen?"

A szombaton keződött merénylet elkövetését az al-Kaida terrorszervezet tagjai egy interneten megjelent nyilatkozatban vállalták. Több tucatnyi külföldit ejtettek túszul. Szaúdi belügyminisztériumi források szerint a négy támadó közül három elmenekült.

A szaúdi biztonsági erők egységeinek mentési akciójával véget ért hobari támadásban összesen 22-en vesztették életüket, köztük egy-egy amerikai, brit és olasz, nyolc indiai és három Fülöp-szigeteki állampolgár, s több mint 240 túszt szabadítottak ki.

[Cikk továbbküldése] [Nyomtatási nézet]

Mercurius
  Válasz | 2004. május 31. 20:25 | Sorszám: 0
Olajválság fenyegetheti a világot

2004. máj. 31., 10:44

Évtizedek óta nem látott olajválság fenyegeti a világot - állítja a brit The Observer hétvégi lap. Amennyiben a szaúd-arábiai olajkitermelő központok ellen újabb terrortámadásokat követnek el hamarosan beköszönt a hordónkénti 50 dolláros olajár.

A világ hamarosan újabb olajárrobbanás elé néz - közölte ágazati szakértők jóslatát a The Observer. A Guardian vezető baloldali brit napilap hétvégi kiadása állítja: ha az olajipart újabb támadások érik, az előbb 42, majd 50 dollárra emeli a fekete arany hordónkénti árát és ez pusztító hatású lesz majd a világgazdaságra nézve.

A The Observer emlékeztet rá: májusban másodszor - előbb a Vörös-tenger partján fekvő Janbu olajvárosban, amjd Hobarban - támadtak kulcsfontosságú olajlétesítményekre Szaúd-Arábiában. Hasonló következtetésre jutott a Barclays Capital vezető londoni befektetési cég is, mely azzal magyarázza a közelgő félszáz dolláros árat, hogy a 40 dollárig vezető úton áttört felső ellenállási szintek a piac logikája szerint most alsó alátámasztási szintekké váltak.

A londoni társaság szerint az áremelkedést nem spekulatív vásárlás okozza. Sokkal inkább az iraki háború utáni bizonytalan helyzet, a terrorcselekmények és az erőteljes kínai növekedés magyarázza.

Időzóna: CET  

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola