Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Ki vagyok "én" ? (3. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Ki vagyok "én" ?
Foma
  Válasz | 2008. február 28. 11:23 | Sorszám: 173
A művész mindenekelőtt a bensőjéből vezérlő istenének, a művészetének dolgozik, és csak másodsorban a megrendelőnek.
Foma
  Válasz | 2008. február 28. 11:15 | Sorszám: 172
Szerintem eléggé jól körülírtam már a különbséget, de ezek szerint csak én gondolom, hogy jól körülírtam.

A tudás az olyan panelszerű és ott van a "zsebemben" mindig. Konkrét adatként, sémaként, módszerként. Az intelligencia nem egyszerűen az adott helyzetnek megfelelő tudás kiválasztásának képessége. Az intelligencia adott esetben lehet a tudás mellőzése is. Sőt, minél kifinomultabb az intelligencia, annál kevésbé kap szót a tudás. Példaként említettem Michelangelot, aki nem azzal kezdte, hogy előkapta a tudását és faragott a márványból azt amit akar. Mindenekelőtt azt tartotta fontosnak, hogy megfejtse, megérezze, hogy mi rejlik a márványtömbben. Ettől lehetett annyira utolérhetetlenül valódi és csodálatos az amit alkotott. Lehetetlen lett volna ezt a fejlett érzékelést tudásként meghatározni és továbbadni. Ez az intelligencia alkalmazkodóképessége, az intelligencia teremtő principiuma.

honfi
  Válasz | 2008. február 28. 11:07 | Sorszám: 171
Én pedig úgy szoktam. Söt, elöször átgondolom, hogy kell-e. Nehogy feleslegesen töltsem az idömet. Igaz, nem vagyok müvész. De lehet, hogy már nem élek?
honfi
  Válasz | 2008. február 28. 11:03 | Sorszám: 170
Most már csak azt kellene tudni, mit is értesz intelligencián. Ha a tudástól elválasztod.
Foma
  Válasz | 2008. február 28. 10:52 | Sorszám: 169
Nem igazán a félműveltségről van szó. Ugyanis hiába művelődne is valaki szerteágazóan, attól még nyugodtan maradhatna unintelligens. Mint ahogy az is elképzelhető, hogy valaki nem igazán művelt, de ettől függetlenül eléggé intelligens. Szóval, az intelligencia elsődlegességéről van szó a tudással szemben. Az intelligencia élő, megújuló, friss, rugalmas, alkalmazkodó. A tudás holt, statikus, merev.
HAME
  Válasz | 2008. február 28. 10:29 | Sorszám: 168
A félműveltség nem mértékegység, hanem tipusjelzés.
Foma
  Válasz | 2008. február 28. 08:56 | Sorszám: 167
Az élményeink örökre ott maradnak körülöttünk. Csak azért, hogy lírai legyek és érzékeltessem a gondolatomat, azt mondom, hogy egy aranyszállal kötődnek hozzánk, még akkor is ha elengedtük őket.
Amikor reagálunk az életre itt és most, akkor az itt és most energiájára kell ráhangolódnunk. Hasonlóan, mint amikor Michelangelo nézi a márványtömböt és arra igyekszik ráhangolódni, azt igyekszik érzékelni, hogy mi rejlik ebben a márványtömbben. Egy ÉLŐ ember mindig így közelíti meg a kérdést. Nem úgy közelíti meg, hogy én ezt akarom megalkotni és a tudásommal ezt meg is csinálom.

Egy ÉLŐ embernek nem tudása van elsősorban, hanem vannak élményei és főleg folyamatosan fejlődő érzékelése van. Ezek a főnökök az ÉLŐ embernél, az élményei és a folyamatosan fejlődő érzékelése. A tudása pedig csak segédmunkás státuszban van nála. A segédmunkásra pedig csak a durva munkát szoktuk bízni.

Foma
  Válasz | 2008. február 28. 08:51 | Sorszám: 166
Én azt mondom, hogy minden műveltség félműveltség. Mint ahogy nincs teljes ember sem, csak ilyen-olyan szinten álló emberek vannak, ezért a műveltségünk is olyan amilyen, úton az üres és a teljes között.
honfi
  Válasz | 2008. február 27. 22:28 | Sorszám: 165
Így utólag megmagyarázom, hogy kommunikációs protokol ismeretét akartam írni, aztán magyarul a beszéd lett belöle.
honfi
  Válasz | 2008. február 27. 22:25 | Sorszám: 164
Ez egy nagyon keretek nélküli téma.
Minden tudományágnak vannak formalizmusai, eszközei alapfeltevései. Ezek a keretek. Ha ezen keretek között valaki már biztonsággal mozog, akkor tudja esetleg a kereteket tágítani, vagy tud új alapfeltevéseket népszerüsíteni. Nagyon ritkán fordul elö, hogy valaki új tudományt talál, vagy talál ki.
Hiteltelen az, aki a szakma kereteit nem ismeri.
Persze az egy másik dolog, ha valaki korlátolt.
missmarple
  Válasz | 2008. február 27. 22:14 | Sorszám: 163
Igazad van, kötözködtem.
Még akkor is ha kiterjesztetted a beszéd fogalmát.
HAME
  Válasz | 2008. február 27. 21:58 | Sorszám: 162
aki úgy tanul bele egy tudományba, hogy közben beszorult a keretbe, annak max. lexikális ismeretei vannak, nem tudása.
HAME
  Válasz | 2008. február 27. 21:56 | Sorszám: 161
Még a...
HAME
  Válasz | 2008. február 27. 21:56 | Sorszám: 160
a siket-némáknak is van beszéde. Még zseniálisan debil számítógépnek is van saját nyelve.
Az információ átvitelhez (átadáshoz) elengedhetetlenek a konvenciók, mert különben nem információról, hanem fehérzajról beszélünk.
missmarple
  Válasz | 2008. február 27. 21:22 | Sorszám: 159
Sőt azt sem, hogy mennyi mindent nem tud(unk).
Bár a beszéd természetesen nem kell hozzá! (ld. siket-némák)
honfi
  Válasz | 2008. február 27. 21:06 | Sorszám: 158
Aki meg egyikbe se tanul bele, az azt se tudja, mi mindent kéne tudnia.
Rögzült keretek nélkül csak csecsemöszinten lehet gondolkodni. Azon túl kell hozzá pl. a beszéd tudása.
gajo
  Válasz | 2008. február 27. 20:35 | Sorszám: 157
Miért nem akarjátok érteni Fomat?

Aki "beletanul" egy tudományba, hajlamos csak a rögzült kereteken belül gondolkodni.

HAME
  Válasz | 2008. február 27. 20:10 | Sorszám: 156
"A tudás érzete hamis biztonságot ad. Egyben ellensége az éltető, mindenféle tudásban való kételkedésnek."

Amiről te beszélsz, az nem a tudás. Az a félműveltség.

Foma
  Válasz | 2008. február 27. 13:30 | Sorszám: 155
A tanulás az jó. A tanulásból származzon több bölcsesség és kevesebb tudás. Én egyébként a "ki vagyok én" spirituális értelmében beszélek tudásról és nem szakmai vagy egyéb praktikus tudásokról.
mpd
  Válasz | 2008. február 27. 12:34 | Sorszám: 154
Te nyilván szdsz-es oktatáspolitikus lehetsz.. azok utálják ennyire a tudást.
Foma
  Válasz | 2008. február 27. 10:21 | Sorszám: 153
A probléma az, hogyha bármire tudásként tekintek. Az olyan, mintha egy részemre úgy tekintenék mint egy halottra. A nemtudás minden pillanatban készen áll az új élmények tiszta, torzításmentes befogadására. A nemtudás képes elengedni. A nemtudás nem ismeri a gőgöt. A nemtudás megbocsájtó és életigenlő.

A tudás arra akar rávenni, hogy az élő, állandóan megújuló, friss, kételkedő,folyamatos befogadásra kész részemet cseréljem el egy szilárd, állandó, változatlan, megújulni képtelen, az élet jelelit nem mutató dologra. Leegyszerűsítve: egy darab életemet adom egy darab halálomért.

Foma
  Válasz | 2008. február 27. 08:44 | Sorszám: 152
"Az egyetlen fontos kérdés, hogy tehetnek-e róla valahogyan. Van-e szabad akarat? Cselekszünk vagy csak történünk?" - Írod.

Nem tudjuk. Igazából semmit sem tudunk. Érezzük, hogy bizonyos energiák hatnak ránk, amelyek megváltoztatnak, de igazából semmit nem tudunk.

"A szél ott fúj, ahol akar. Hallod zúgását, de nem tudod honnan jön, és hová megy." - Mondja Jézus Nikodémusnak.

Talán a félelem és a gőg visz rá minket, hogy rendre azt gondoljuk, hogy bármit is tudunk. A tudás érzete hamis biztonságot ad. Egyben ellensége az éltető, mindenféle tudásban való kételkedésnek.

honfi
  Válasz | 2008. február 26. 18:49 | Sorszám: 151
Jaj. Lassan már hasogat.
A valóság olyan amilyen, de egyféle. Szilárd.
( Legalábbis a quantomoktól felfele.) Mi látjuk különbözöen ugyanazt a dolgot. Mélyebben, sekélyesebben, szerelemmel, utálattal stb. A müvészek a tudósok nem a valóságot kérdöjelezik meg, hanem azt, hogy jól látjuk-e. Esetleg észrevesznek valmit, amit mások nem.
Az egyetlen fontos kérdés, hogy tehetnek-e róla valahogyan. Van-e szabad akarat? Cselekszünk vagy csak történünk?
Foma
  Válasz | 2008. február 26. 11:25 | Sorszám: 150
Nem azt mondtam, hogy megteremtik számodra a mélyebb valóságot, hanem hogy segítenek átvinni téged a mélyebb valóságba. Az a valóság, amely megkérdőjelezhető, amely néha ilyennek látszik, néha meg olyannak, az még nem szilárd, az még nem objektív valóság. A művészek és tudósok attól különleges szerepűek, hogy folyamatosan megkérdőjelezik a valóságot. Ha sikeres amit csinálnak, akkor te is megkérdőjelezed velük együtt és új, mélyebb valóságot keresel.
HAME
  Válasz | 2008. február 26. 10:41 | Sorszám: 149
" A művészek mindig igyekeznek átvinni az embereket egy magasabb, egy igazabb, egy objektívebb, egy univerzálisabb, egy mélyebben valóságos valóságba."

Hát ja, a szürealizmus, a dada, bizonyára. Kimondottan arról híresek.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola