Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Ki vagyok "én" ? (8. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Ki vagyok "én" ?
Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 08. 21:47 | Sorszám: 48
Kiegyenesített kaszát is láttam !
(Tegnap, egy ismerősömnél a szoba sarkába támasztva !)
horngyula
  Válasz | 2007. július 08. 21:38 | Sorszám: 47
Isten szavait könnyű kiejteni az Én kapcsán. (Lehajolni már sokkal nehezebb értük.)
És az értelmezési tartomány sem világos.
Az individuum, az ego, a Selbst - és a többi, kultúrtörténeti rondaság - összekeveredik. Nem baj?
horngyula
  Válasz | 2007. július 08. 21:28 | Sorszám: 46
Az az Én, az mindig valaki más - ki is mondta?
horngyula
  Válasz | 2007. július 08. 21:26 | Sorszám: 45
Ich denke: láttál már kaszát...
horngyula
  Válasz | 2007. július 08. 21:25 | Sorszám: 44
A "nép" azt tartja, hogy a két kaszán köll túljutni, aztán már 100 évet is elélek.

77

Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 08. 21:14 | Sorszám: 43
Melyik kettőn ??
horngyula
  Válasz | 2007. július 08. 21:04 | Sorszám: 42
Compañero !
Who said communism is Dead?
horngyula
  Válasz | 2007. július 08. 20:32 | Sorszám: 41
Ha látsz, s nem regényírók ujjából kiszopva... Amúgy - Máraitól Camusig.
76. évemben járok. Ami csak engem kötelez. (Túljutni a két kaszán.)
horngyula
  Válasz | 2007. július 08. 20:27 | Sorszám: 40
Majd mutissz 1-et, ha látsz... Szép hosszú jövő vár rád...
Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 08. 18:33 | Sorszám: 39
A demokrácia is működhet, ha "a nép" egyet akar.

... http://www.fw.hu/remekm/forum/index.php?f=2&t=598&m=0

(Mi 76 ?)

Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 08. 18:29 | Sorszám: 38
Lehet, hogy ez nem is vicc.
Aki azt mondja, hogy "én vagyok", az Isten szavait ejti ki.
Ebben a mondatban "én" nem én vagyok, hanem Isten vagyok.
Isten meg csak egy van.
horngyula
  Válasz | 2007. július 08. 17:16 | Sorszám: 37
76.
és én vagyok az, akinek Nagy-Magyország jutott, de a kicsivel sem tud mit kezdeni, sem ellenzékben, sem kormányon. Miért? Mert egyszerűen demokratikus. Ami a tehetetlen, csak szakszerűbben szólva ...
kapitamunista
  Válasz | 2007. július 08. 16:09 | Sorszám: 36
Én (is) a Lajos bácsi vagyok!.. ;-)))
Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 08. 12:42 | Sorszám: 35
Kétségtelen, a topiknyitás sebtiben, "az ember természetellenes" topik miatti fölindulásban történt.
Viszont, a kezdeti félreértések után - miszerint valamiféle "IRL-kedésre" törekednék - sínre került a téma.
Én nem bánom, ha egyelőre mindenki monológ formájában előadja, ami a tarsolyában van, oszt majd 1500 hsz. környékén összegezünk ...
A. E.
  Válasz | 2007. július 08. 11:00 | Sorszám: 34
http://en.wikipedia.org/wiki/Ego

A. E.
  Válasz | 2007. július 08. 10:56 | Sorszám: 33
A sok monológ után szerintem jó lenne, ha a topiknyitó nagyjában egészében felvázolná, hogy mit ért a kérdés alatt és valami diskurzus indulna.
Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 02. 19:53 | Sorszám: 32
Idézet:
A misztikusok lelkük mélyére vezető benső utazásuk során különös istentapasztalatokat szereztek. Ezért gyakran össze is ütköztek koruk egyházi hatóságaival, pl. Eckhart mester, Keresztes Szent János, Avilai Teréz és mások. Azt tapasztalták, hogy Isten nem a tér valamely távoli, titkos dimenziójában trónol, nem kívül van, hanem belül, lelkünk alapjában. És ha belül van, akkor

"Eldobtam magamat magamtól, amint a kígyó vedlik.
Ekkor, jobban megnézve, úgy találtam, hogy magam volnék Isten.
"

írta Bajazid IX. sz. szúfi. Tanítványát, Ibn Mansur al-Halládzsot tíz évi fogság után 922-ben kivégezték e szavaiért: ("ana 'l-Haqq", azaz) "Én vagyok az Igaz-i [a Valóság-os]." Ez pedig azt jelenti, hogy "Én vagyok Isten." Jézus gyakran mondta: Jahve, vagyis Én vagyok. Látni valóan durva eretnekség. Halládzs hívei így tolmácsolták a dolgot: "Az istenszerelemtől megrészegedve Halládzs átélte, amint énje eltűnt, és Isten beszélt helyette. Ennélfogva nem állítható, hogy eretnekségeket beszélt, amikor ő semmit sem mondott." - írja a dán Karsten Lomholt, Szeretők és aszkéták - Bevezetés az iszlám misztikába című könyvében. (Ford: Lázár Ervin János. Internet.) Halladzs börtönben írt költeményeinek visszatérő képe a lepke és a láng hasonlata. A szerető, mint a lepke, egyesül a lángokkal, felizzik, elveszti sajátosságait és fénylik, mint a maga a tűz. Ellobban és megszabadul önös sajátosságaitól - amelyek gőgössé tehetnék. Így ébred föl benne a teljes tudás, az alázat.

"Evvel a képpel Halládzs alighanem megteremtette a faná (Istenbe veszejteni önmagát), és a baqá (Istenben létezni) legerősebb szimbolikus kifejezését." - olvassuk Karsten könyvében.


... http://www.czakogabor.hu/esszek/farao.html
onogur
  Válasz | 2007. július 02. 10:15 | Sorszám: 31
Mohamed próféta mondja:

"Krisztus maga mondja: Ó, ti, Izráel gyermekei, tiszteljétek az istent, az én Uramat és a tieteket; aki az isten mellé bármilyen lényt társít, azt az isten kirekeszti a paradicsomból, és annak lakóhelye a pokol tüze lészen, és az istentelennek nem lesz segítője. Azok is hitetlenek, akik azt mondják: az isten a harmadik a háromságból; mivel csak egy isten van, ha nem szűnnek meg így beszélni, akkor ezeket a hitetleneket súlyos büntetés sújtja. Nem kellene tehát visszatérniük az istenhez, és bocsánatot kérni tőle? Hiszen az isten megbocsátó és könyörületes. Krisztus, Mária fia, csak egy a küldöttek közül, amint előtte is jártak követek, az ő anyja pedig valóságos asszonyszemély volt, és mindketten közönséges ételeket ettek."

Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 01. 20:02 | Sorszám: 30
Idézet:
A magyar tökéletesen fejezi ki az egybekelés szóval a házasság misztériumát: a két Fél a nászban Egy lesz. A Kettőből így Egy válik, vagyis Három. Az Egy a legnagyobb szám, amiben minden rész és töredék, vágy és remény, bukás és újrakezdés képes Egy-esülni – miként azt nyelvünk oly szemléletesen mutatja – az Isten száma, az istenülésünk száma, a Három a személy, a közösség, az egység, a szellem száma. Amikor a Kettőből az Egybe lépünk, akkor föloldódik a poláris feszültség, megszűnik a széttörtség, a verseny, az önzés, és föltárul az Egy szerkezete a Háromban. Az Egy hármas architektúrája a Szentháromság, a hinduizmus Isvara Trimurtinak nevezi, a házasságban, az Ő áldásában egyesült férfi és a nő, a család. Az Egy teszi lehetővé a Kettő Egy-ségét. Rajtunk múlik, de nélküle nem megy, hogy a házaspár tagjai többé ne Felek legyenek, számuk többé ne a Kettő, hanem az Egy legyen, szerkezetében a Három.

*

A házasság a legtermészetesebb emberi kapcsolat. Arról szól, hogy a misztikánál nincsen egyszerűbb tény a világon. Erről szól az Éva Szótár négyesében – tetraktysában – megnyilvánuló, s a négyig vezető teljes haladvány.

Hamvas a Scientia sacra Kereszténység kötetében azt mondja, hogy Jézus úgy szól a másik emberhez, mint egy másik Istenhez. Az Én → Te, Te → Én beszéd pontosan ugyanez.


... http://www.czakogabor.hu/apro/butella.html
Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 01. 11:54 | Sorszám: 29
"Én a házmester vagyok" - mondta a házmester, de ezt nem ő mondta, hanem a házmester.
Rendes Kis
  Válasz | 2007. július 01. 09:07 | Sorszám: 28
"Én a tolldíszem vagyok, én a lándzsám vagyok !" - mondja az indián.

Az ember hajlamos arra, hogy rámondja a "nem-én"-re, hogy "én".

L'auberge espagnole
  Válasz | 2007. június 29. 18:09 | Sorszám: 27
Ez szerintem annyira nem ide illő.

- Ki rendelt pizzát!
- Én!

kata54
  Válasz | 2007. június 29. 16:57 | Sorszám: 26
Ramana Maharsi tanításai
A NYÍLEGYENES ÖSVÉNY

Ramana Maharsi India legmértékadóbb körei szerint Jivanmukta volt, vagyis olyan, aki földi-emberi életében elérte, megvalósította az abszolút, metafizikai Felszabadulást (Felébredést)

A Ki vagyok én? Ramana Maharsi időrendben második könyve, amely eredeti formájában 1902-ben született, amikor Maharsi huszonkét éves volt. Ekkoriban még Arunácala szent hegyének délkeleti oldalán, a Virúpáksa barlangban tartózkodott (csak jóval később költözött le a hegy lábánál fekvő - róla elnevezett - Ramanásramamba). Maga a mű eredetileg Maharsi egyik első tanítványa, Sívaprakásam Pillai kérdéseire adott válaszokat foglalja magában. Mivel Maharsi ebben az időben nem beszélt (habár soha nem tett formális hallgatási fogadalmat), a szóban elhangzott kérdésekre írásban válaszolt.

...

Úgy néz ki, ő megtalálta a kérdésre a választ.

(http://www.terebess.hu/keletkultinfo/ramana.html)

Bátky János
  Válasz | 2007. június 29. 16:50 | Sorszám: 25
Az "én" és az "Én" közötti különbségre van valami idézeted?
Rendes Kis
  Válasz | 2007. június 29. 15:22 | Sorszám: 24
Idézet:
Jézus tudta, mi vár rá. Eléjük ment hát, és megszólította őket: "Kit kerestek?"
"A názáreti Jézust" - felelték. Jézus megmondta nekik: "Én vagyok." Júdás is ott volt köztük, aki elárulta.
Amikor azt mondta: "Én vagyok", meghátráltak, és földre rogytak.
Jn. 18,4-6

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola