Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Tanácsadókrul (3. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Tanácsadókrul
Fortissimo
  Válasz | 2004. április 12. 10:15 | Sorszám: 90
Titkosított politikai tanácsadók
Titkosított politikai tanácsadók

Bogád Zoltán
2004. március 29. http://index.hu/politika/belfold/tanacsadok03/


Jelenleg nyolcvanhat politikai tanácsadó, illetve főtanácsadó segíti a minisztériumok munkáját, körülbelül havi bruttó 400 ezer forintért - derül ki a Miniszterelnöki Hivatal, az Index kérésére készített összesítéséből. Bár az adatvédelmi ombudsman szerint közérdekű adat, hogy név szerint kik dolgoznak politikai tanácsadóként, vagy főtanácsadóként az államigazgatásban, a kancellária addig nem közli ezeket az adatokat, amíg Péterfalvi Attila nem adja írásba állásfoglalását. A legtöbb tárca azt sem árulta el, hogy mivel foglalkozik politikai tanácsadójuk.

radala
  Válasz | 2002. június 09. 10:35 | Sorszám: 89
Azért én azt nem mondtam, hogy ettől Ovi outsider maradt volna. A franc tudja mi lenne, ha nem ez lenne a választási rendszer. Mert ugye akkor az egész valószinüleg úgy kezdődött volna, hogy nagy antikommunista koala... De, ugye a ha az hülyeség...
Egyébiránt, ahogy én elképzelem, ha nem ez a választási rendszer lenne, akkor is ugyanaz lenne itt is mint egész volt szoctáborban, csak most kisebb lenne az ellenzék.
noway
  Válasz | 2002. június 08. 21:26 | Sorszám: 88
Persze, én se cenzúrára buzdítottam. (Ami azt illeti, én a meglévő tiltásokkal sem értek egyet. Szerintem az ilyesmi ellen a civil szférában kell védekezni, nem pedig törvényi szinten.)
noway
  Válasz | 2002. június 08. 21:23 | Sorszám: 87
"Mi a konstruktív hozzáállás, ha valaki mondjuk kirabol egy bankot? Előzékenyen ajtót nyitni, vagy elgáncsolni? "
Mondjuk megmagyarázni, hogy négy éven át miért is nem tettünk semmit ellene. Ja hogy akkor épp mi raboltunk? Szóval nem hiteles nekem a Fidesz nemzetmentő buzgalma.
krinya
  Válasz | 2002. június 08. 19:56 | Sorszám: 86
Ha úgy tetszik, az ideológia terjesztése maga is egy cselekedet
Csakhogy az ideológia terjesztésével kapcsolatos cselekedeket csak az ismert önkényuralmi rendszerek esetében van jogunk elutasítani, azok Alkotmányellenes volta miatt. Más ideológiák esetében, az esetleges negatív következmények elővetítése prejudikációt jelent. Márpedig a prejudikácó azért veszélyes, mert akár a demokrácia kárára is válhat. Elég sok fejezet szól az Alkotmányban a szólásszabadságról, a véleménynyilvánítás szabadságáról, a szabad vallásgyakorlásról, stb. Az Alkotmányosság elve azt követeli tőlünk, hogy a szabadság eme megnyilvánulásait csakis a törvényi előírásokkal való összeütközésük alapján lehessen elítélni. Nem is beszélve arról, hogy mennyire kétélű fegyver lehetne ez az egymással acsarkodó pártok kezében!
noway
  Válasz | 2002. június 08. 19:30 | Sorszám: 85
"A lényeg: A nácizmust mint önkényuralmi ideologiat tartom törvényellenesnek, mivel az önkény gyakorlása beleütközik az Alkotmány 3-ik cikkelyébe."
A lényeg az - ahogy a válaszodból is kiderül, hiszen az önkényuralmi ideológia nem azonos az önkény gyakorlásával, a kettő kapcsolata épp a hit-cselekedet viszonya -, hogy a cselekedeteket nem lehet teljesen különválasztani az ideológiától. Ha úgy tetszik, az ideológia terjesztése maga is egy cselekedet.

"Mi van pl. akkor, ha egy szerencsétlen mintából vett 10 cigányemberrel hoz össze a sors. Milyen definíciót alkalmazol a cigányságra, mint társadalmi rétegre akkor?"
Rosszat. De ez még mindig kisebb kockázat, mintha belépnék KrisztusEgyedüliIgazÉsÜdvüzítőEgyházába, mert azt mondják magukról, hogy egyedül ők az üdvözítők.

krinya
  Válasz | 2002. június 08. 19:20 | Sorszám: 84
A konstruktivitásról:
Mi a konstruktív hozzáállás, ha valaki mondjuk kirabol egy bankot? Előzékenyen ajtót nyitni, vagy elgáncsolni?
krinya
  Válasz | 2002. június 08. 19:02 | Sorszám: 83
Kedves noway!
Köszönöm a válaszod. Hát, nem sok ponton közeledtek az álláspontjaink, de talán ez nem is olyan nagy baj. Talán mások többet tanulnak belőle, mint sajat magunk.

Megpróbálok csökkenteni a vitánk terjedelmén azzal, hogy a nyilvánvalóan eltérő olvasataidra most már nem reagálok.

Kitérsz a válasz elől. Miért alkotmányellenes a náci ideológia?
Nem hiszem, hogy kitértem volna a válasz elől. Mielőtt válaszoltam, beleolvastam a Magyar Köztársaság Alkotmányába, majd elolvastam egy beszelgetest erről a kérdésről Sólyom Lászlóval. Azért egy kicsit hosszú lett volna ezt mind idemásolni (meg minek). A lényeg: A nácizmust mint önkényuralmi ideologiat tartom törvényellenesnek, mivel az önkény gyakorlása beleütközik az Alkotmány 3-ik cikkelyébe. Ha gondolod, nézd meg magad, mit mond Sólyom László (valahogy ő sem tud elvonatkoztatni a történelmi háttértől, tehát az ismert náci pártok cselekedeteitől): http://www.hetivalasz.hu/cikk.php?id=3197

- krinya: Te elfogadod definíciónak azt, amit a jobboldaliak magukról mondanak?
- noway: Természetesen nem, legalábbis pusztán azért, mert mondják magukról, nem
- krinya: Ez azért nagy kár. Talán azt fogadod el, amit a saját tapasztalataid alapoznak meg?
- noway: Most én csodálkozom: mi olyan különleges ebben

Az általánosítás veszélye! Kénytelen voltam ideollózni a beszélgetést, hogy jobban érthető legyen a válaszom. Foglaljuk össze. Te azt mondod, hogy a saját tapasztalataidból levont definíciót alkalmazod, elutasítva a társadalmi csoport önmeghatározását. Ez tényleg kár. Mi van pl. akkor, ha egy szerencsétlen mintából vett 10 cigányemberrel hoz össze a sors. Milyen definíciót alkalmazol a cigányságra, mint társadalmi rétegre akkor?

búzavirág
  Válasz | 2002. június 08. 18:19 | Sorszám: 82
Így van, már beígérték nekik amikor együtt voltak Göncz papinál, Kupának és mindazoknak akik vele voltak a Centrum Pártban. A héten megdöbbenve hallottam hogy ez így is lett.
noway
  Válasz | 2002. június 08. 17:35 | Sorszám: 81
"MSZP választó biztos nem szavazott a Centrumra."
Ja hát ha te mondod, akkor biztos nem.
MarcoP
  Válasz | 2002. június 08. 17:31 | Sorszám: 80
MSZP választó biztos nem szavazott a Centrumra.
SZDSZ-es talán egy kevés.
2,5-3% viszont biztos elbizonytalanitott jobboldali szavazó volt. Ezeknek a fele elég lett volna a jobboldali győzelemhez.
Kupa meg is kapja a júdáspénzt, csakúgy mint a "baloldali" KDNP-sek: egyik államtitkár, másik a Millenáris vezetője, a harmadik MFB felügyelőségi tag.
noway
  Válasz | 2002. június 08. 17:17 | Sorszám: 79
Ez szerintem még matematikailag sem jönne ki. Hány szavazattal kaphatott többet a Centrum jobbról, mint balról? Ezeknek vedd a felét, kb. annyi Fideszes szavazatot vitt el így az MSZP.
noway
  Válasz | 2002. június 08. 17:12 | Sorszám: 78
Kedves krinya,

"Azt hiszem azért nem értjük egymást, mert amíg én a saját tapasztalataimról beszélek, addig te a pártokról vagy az ahhoz kötődő médiákról."
Yessz. És ezt én le is szögeztem jópárszor. Idióták mindenhol vannak, ez az érdektelen része a dolognak; az érdekes az, hogy mennyire adnak lovat alájuk. Ilyen szempontból pl. Orbán TF-es ámokfutását nehéz alulmúlni... (a médiák terén nagyjából kiegyensúlyozott a helyzet.)

"Azt bátorkodtam szíves figyelmedbe ajánlani, hogy a pártpropaganda és az élet, három különböző dolog."
Ez valami közismert poén akar lenni? Nem esett le

"Az érvelés pedig felhasználja a közbeszéd elemeit. Nem értem, mi olyan különleges ebben."
Abban semmi, hogy a közbeszéd témái, vagy akár szófordulatai megjelnnek a fórumos vitákban, mint témák. Az viszont egyáltalán nem magától értetődő, hogy a közbeszédben használt szófordulatok, frázisok itt is megjelennek, nem mint téma, hanem a fórumozók saját frázisai gyanánt. Ez önmagában még nem fanatizmus, de mindenesetre egyfajta szellemi önállótlanságra utal.

Az 59-es hozzászólásban lévő idézettel nem volt különösebb hátsó szándékom: olvastam az indexen, tetszett, és ideillőnek éreztem. (Egyébként persze, a fundamentalizmus és a fanatizmus között szoros kapcsolat van.)

"a fundamentalizmus az egy nagyon is elterjedt vallási-ideológiai kategória"
A legtágabb értelemben vett fundamentalizmus szvsz nem ideológia, hanem gondolkodásmód. Nem csak vallásos, hanem politikai fundamentalizmus is van (pl. amikor egy vezető azt mondja, hogy az ország a Gonosz ellen vív háborút, és nemhogy elmegyógyintézetbe nem csukják, de még csak ki sem nevetik érte).

"Nem igazán értem, mi a különleges abban, hogy valakit a cselekedetei és nem a saját magáról alkotott elképzelései alapján ítélek meg."
Az, hogy elhanyagolod a kettő közötti összefüggést: a magáról (illetve ezáltal implicit módon másokról) alkotott elképzeléseiből következnek a tettei.

"Gondolom azt akarod kérdezni, hogy mi a véleményem ezen tulajdonságoknak, mint cimkéknek a felhasználásával kapcsolatban egész társadalmi csoportokra nézve. Most biztos valami egészen meglepőt fogok mondani: ellenzem. Arra viszont nem emlékszem, hogy ezen jelzőket bárki is felhasználta volna a szocialisták teljes szavazótáborára."
Én igen, de nem ezt akartam vele mondani, hanem azt, hogy az egyértelműen pejoratív jelzők meghatározását abszurd gondolat azokra bízni, akik vállalják őket, mert egy ilyen jelzőt senki nem fog vállalni. Valószínűleg még maga előtt sem, de nyilvánosan biztos nem.

"Sajnálom, de nem jó a példád. Nyilván meg kell ui. felelni a törvényi előírásoknak is. Magyarországon a nácizmus, mint az önkényuralmi rendszer egyik ismert kategóriája (a kommunizmus a másik), beleütközik az Alkotmány betüjébe (nagyon helyesen)."
Kitérsz a válasz elől. Miért alkotmányellenes a náci ideológia? Nyilván azért, mert önmagában, egyéb cselekedetek nélkül is káros. Miért ne lehetne ez igaz más ideológiákra is?

"Ez azért nagy kár. Talán azt fogadod el, amit a saját tapasztalataid alapoznak meg?"
Most én csodálkozom: mi olyan különleges ebben?

"Nap mint nap hangzanak el kampányízű szólamok, riportok (Kovács, Lendvai, Kuncze), aminek az a nyilvánvaló célja, hogy a középrétegeket lebonsta a Fidesz holdudvaráról, ezzel gyengítve az ellenzéket."
Szép kis képzavar :-) Ettől függetlenül igaz (már ha középréteg alatt a mérsékelteket, a politikai centrumot érted), de nincs jelentősége: maga a Fidesz sokkal nagyobb energiákkal bontja magáról ezeket a rétegeket lefelé.

"Amit nem értek, az a következő: a baloldali szavazóknak miért áll az érdekében, hogy a parlamenti ellenzék meggyengüljön?"
Hát például azért, mert a Fidesz eddig kb. olyan konstruktív, mint egy terrorista sejt. Megjegyzem, szerintem a baloldali szavazóknak elsősorban az állna érdekében, hogy legyen végre egy baloldali párt, ehhez viszont a Fidesznek és az MSZP-nek is alaposan meg kéne gyengülnie. Szerintem ennél rosszabb végeredménye baloldali szemszögből (persze kérdés, mit értünk baloldalin) nem lehetett volna a választásoknak... persze ahhoz, hogy valami felépüljön, előbb a réginek le kell dőlnie. Szóval majd meglátjuk.

krinya
  Válasz | 2002. június 08. 16:35 | Sorszám: 77
Bocs, de baromi nehéz három válaszból összevadászni az előzetest.
noway
  Válasz | 2002. június 08. 16:30 | Sorszám: 76
Nem igazán... viszont szebb :-)
krinya
  Válasz | 2002. június 08. 16:02 | Sorszám: 75
Pontosítás:
Gondolom azzal sem (értessz egyet)
helyett
Gondolom azzal sem (volna bajod)

Igy jobban érthető (talán).

toloba
  Válasz | 2002. június 08. 15:43 | Sorszám: 74
Én azt gondolom minden párt félrevezette a választókat. Ki így ki úgy.
krinya
  Válasz | 2002. június 08. 15:38 | Sorszám: 73
Kedves noway!

Közelíteni probáltam az álláspontjainkat, azok mégis divergálnak. Úgy érzem, kissé meg is orroltál rám ezért. Nem baj, remélem közös hasznunkra válik a diskurzus.

A fanatizmusról.
Azt hiszem azért nem értjük egymást, mert amíg én a saját tapasztalataimról beszélek, addig te a pártokról vagy az ahhoz kötődő médiákról. Azt bátorkodtam szíves figyelmedbe ajánlani, hogy a pártpropaganda és az élet, három különböző dolog. Mint mindenki, én is a saját tapasztalataimbol indulok ki. Olyan szerencsétlen helyzetben vagyok, hogy naponta több tucat emberrel is találkozom (mindig másokkal), akik valamilyen belső késztetés folytán, mindig politizálásba kezdenek. Na most, ha koncentrálva figyelek, akkor sem látom a fanatizmusnak még csak a nyomait sem, pedig elég parázs viták kerekednek olykor. A másik oldalon, az viszont teljesen természetes és nagyon helyes, hogy a Fidesz politikai harcot folytat ellenfeleivel. Azt meg remélem, hogy amíg többpártrendszer van, addig ez a baloldal érdeke is egyben. Továbbá, az is természetes, hogy a politikai nézetek megjelennek a fórumokon. Végső soron, ez is egy fajta színtere a politizálásnak. Az érvelés pedig felhasználja a közbeszéd elemeit. Nem értem, mi olyan különleges ebben.

Cimkék. Lehet hogy félreértettem, de mintha a fanatizmust és a fundamentalizmust hoztad volna összefüggésbe az 59-ik hozzászólásodban: A fundamentalizmus kérdéséhez lazán kapcsolódva átpásztázok ide egy indexes hozzászólást. Aztán maga a hozzászólás már a fanatizmusról szól. Mintha mondtál volna valami olyasmit is, hogy a fundamentalista cimkét alátamasztja a fanatizmussal kapcsolatos tapasztalat ("Ha az MSZP fanatikusoknak nevezi a jobboldal híveit, ekként öltöztetve őket a "Gonosz" szerépebe, az ige hirdetője maga is fundamentalistává válik - legalábbis a te definiciód szerint." Addig nem, amig tapasztalati úton állapítja meg a fanatizmust - válaszoltad erre). Mármost lehet valaki fanatikus, de a fundamentalizmus az egy nagyon is elterjedt vallási-ideológiai kategória - amitől, ha nem sértelek meg vele, én elhatárolom magam.

Gondolom azzal sem (értessz egyet), ha valaki nemzeti középnek, mértékadó értelmiségnek, a demokrácia fasiszta csürhék elleni védelmezőjének tartja magát
Persze, hogy nem, de ezt már mondtam. Az számít, okoz-e ezzel kárt honfitársainak. Ezt is mondtam. Nem igazán értem, mi a különleges abban, hogy valakit a cselekedetei és nem a saját magáról alkotott elképzelései alapján ítélek meg. A magukat kommunistának tartó személyeket sem a szó, hanem az elmúlt évek történelmi cselekedetei jellemezik (az ország eladósítása, a sajátos privatizáció, a protekcionizmus kiépítése, a gazdasági hatalom kérdesei, stb.).

"Ez ellen tiltakozom és ezért mondom, hogy bízzuk arra a társadalmi csoportra a meghatározást, aki ilyennek tartja saját magát." Működik ez szerinted pl. a 'gyáva', 'alattomos', 'hazug', 'hazaáruló' kategóriákra? Ha nem, miért nem?
Gondolom azt akarod kérdezni, hogy mi a véleményem ezen tulajdonságoknak, mint cimkéknek a felhasználásával kapcsolatban egész társadalmi csoportokra nézve. Most biztos valami egészen meglepőt fogok mondani: ellenzem. Arra viszont nem emlékszem, hogy ezen jelzőket bárki is felhasználta volna a szocialisták teljes szavazótáborára. Úgy rémlik, mintha néhány prominens személynek intézték volna őket direkt. A jobboldalon sem gondolja senki, hogy ő maga diktator lenne csak azért mert Kovács ezt találta mondani szegény Orbán Viktorról. Micsoda butaság lenne ez. Különbséget kellene tenni a személyes sértegetések és az egyes politikai, kulturális, vallási, nemzetiségi, stb. csoportokra aggatott általánosító jelzők között (pl. náci).

"Tehát nem a hit, hanem a cselekedet a kritika tárgya"
Tehát például a náciknál csak a cselekedetekkel voltak gondok, a hit teljesen rendben volt.

Sajnálom, de nem jó a példád. Nyilván meg kell ui. felelni a törvényi előírásoknak is. Magyarországon a nácizmus, mint az önkényuralmi rendszer egyik ismert kategóriája (a kommunizmus a másik), beleütközik az Alkotmány betüjébe (nagyon helyesen). Ezért nem lehet legitimálni a "náci ideológiát". Továbbra is azt mondom: a cselekedet a kritika tárgya - még a nácik esetében is. Erre a gondolatra egyébként kiváló a példa.

"Te elfogadod definíciónak azt, amit a jobboldaliak magukról mondanak?" Természetesen nem, legalábbis pusztán azért, mert mondják magukról, nem.
Ez azért nagy kár. Talán azt fogadod el, amit a saját tapasztalataid alapoznak meg?

Hogy is lett a fundamentalizmus hirtelen a pártközpont irányelve.
Rendben pontosítok, bár ez nem változtat a lényegen. A marginizálás lett a pártközpont egyik irányelve (MSZP). Nem kell különösebb politikai éleslátás ahhoz, hogy észrevedd. Nap mint nap hangzanak el kampányízű szólamok, riportok (Kovács, Lendvai, Kuncze), aminek az a nyilvánvaló célja, hogy a középrétegeket lebonsta a Fidesz holdudvaráról, ezzel gyengítve az ellenzéket. Nincs ebben semmi rendkívüli (én is ezt tenném az ő helyükben). Amit nem értek, az a következő: a baloldali szavazóknak miért áll az érdekében, hogy a parlamenti ellenzék meggyengüljön? Én bizony nem örülnék, ha fordított esetben, a Fidesznek nem lenne egy erős parlamenti ellenzéke. Mire való különben a többpártrendszer?

búzavirág
  Válasz | 2002. június 08. 13:32 | Sorszám: 72
Toloba! Véleményem szerint azért nem alakíthatott kormányt a Polgári oldal, vagyis Orbán Viktor, mert félrevezették a szavazókat,(lásd. Centrum párt, Kupa) erre későn jöttek rá a szavazók. Korábban fel kellett volna hívni a figyelmet arra, hogy ez baloldali szervezkedés.
Továbbá a bal oldal kettéosztotta a katolikus hívőket is hisz, aki a Centrum pártra Kupára szavaz nincs mitől tartani ugyanis se nem jobb se nem bal hangoztatták.
Szerencsétlen hívők, meg el is hitték.
Lám, ezért meg is kapták a jutalmat a jelenlegi kormányban.
noway
  Válasz | 2002. június 08. 13:21 | Sorszám: 71
"Azt hittem az alább leírt vélemények önmagukért beszélnek."
Szerinted ha ide jön 2 db ember, és azt mondja magáról, hogy "én nem vagyok fanatikus!", az bizonyít bármit is? Még ha tényleg nem azok, akkor se. (Te láttál már olyan fanatikust, aki elismerte magáról, hogy az?)
Egyébként pedig mindketten félreértettek, mire gondoltam. (Nem volt nehéz, mert nem mondtam meg. :-) Nem arról van itt szó, hogy valaki 12 éven keresztül mindenben követte volna Orbánt, ahogy azt MarcoP vélte (nem is lenne értelme, hiszen a Fidesz liberális korszakában még nem próbált úgy az érzelemkre hatni, ahogy most), sem arról, hogy Orbán személyének védelme lenne fanatizmus (már he ezalatt a Kende-könyv és hasonlók elleni védelmet értetted). Arra érdemes pl. odafigyelni, hogy hogyan épülnek be villámgyorsan egyes jobboldali topikolók szókincsébe az előző napi nemzetgyűlésen elsütött retorikai fordulatok. Vagy hogy hányan voltak, akik rosszallották a kampány TF utáni hangnemváltását, vagy azok, akik ugyan helyeselték, de már korábban is azon az állásponton voltak, hogy Orbán rosszul csinálja, a kampány nem elég erőteljes. Vagy hogy pl. milyen "magyarázatok" hangzottak el, amikor Bush nem fogadta Orbánt. Hogy hányszor (és milyen hangnemben) kritizálták a jobboldali lapok a volt kormány egyes konkrét intézkedéseit (összevetve ezt azzal, hogyan kritizálják az új kormányt, ami jóformán még meg se kezdte működését).

"Ez számomra körülbelül ahhoz hasonlít, mintha a zsidóságot akartad volna meghatározni azzal, hogy cimkét akasztassz rájuk - mondjuk egy általad tapasztalati úton meghatarozott tulajdonság általánosításával."
Házi feladat: melyik csoportra milyen címkét ragasztottam én, és pontosan hol?

"Ez ellen tiltakozom és ezért mondom, hogy bízzuk arra a társadalmi csoportra a meghatározást, aki ilyennek tartja saját magát."
Működik ez szerinted pl. a 'gyáva', 'alattomos', 'hazug', 'hazaáruló' kategóriákra? Ha nem, miért nem?

"Te pl. elfogadod az MSZP-ről definíciónak azt, amit ők magukról tartanak? Természetesen."
Ez vajh miből derül ki?

"Nekem soha semmi bajom nem volt azzal, ha valaki pl. kommunistának, szociáldemokratának, liberálisnak, stb. tartja magát."
Gondolom azzal sem, ha valaki nemzeti középnek, mértékadó értelmiségnek, a demokrácia fasiszta csürhék elleni védelmezőjének tartja magát...

"Tehát nem a hit, hanem a cselekedet a kritika tárgya"
Tehát például a náciknál csak a cselekedetekkel voltak gondok, a hit teljesen rendben volt. És a kettő között nem volt semmi összefüggés. (És mi a véleményed a Munkáspártról?)

"Te elfogadod definíciónak azt, amit a jobboldaliak magukról mondanak?"
Természetesen nem, legalábbis pusztán azért, mert mondják magukról, nem.

"Vagy inkább hiszel a pártközpont irányelveinek (ld. fundamentalizmus, fanatizmus, stb)?"
Hm. Hogy is lett a fundamentalizmus hirtelen a pártközpont irányelve (és egyáltalán melyiké)? Ha rosszindulatú lennék, rögtön az jutna eszembe, hogy a szélsőségesen fundamentalista csoportoknál, szektáknál jellemző jelenség, hogy bármiféle kritikát azáltal próbálnak érvényteleníteni, hogy annak forrását valamiféle ellenséges erővel (Sátán, világösszeesküvés) azonosítják. Még jó hogy nem vagyok az ;-)

toloba
  Válasz | 2002. június 08. 12:12 | Sorszám: 70
Te az üdítő kivétel vagy!
Összességében ez nem szégyen, csak egy kellemetlen állapot, amivel nem dicsekszik az ember.
Üdv.
krinya
  Válasz | 2002. június 08. 12:05 | Sorszám: 69
Hát, tőlem hallod!
krinya
  Válasz | 2002. június 08. 12:04 | Sorszám: 68
Kedves noway!
Miért is? Azt hittem az alább leírt vélemények önmagukért beszélnek. Amennyire tudtam, igyekeztem elég világosan fogalmazni. Talán az süt ezekből a hozzászólásokból (pl. az enyémből), hogy Orbánnak bármi szerepe is lenne a saját véleményem (vagy a környezetemben elő jobboldali emberek véleményének) a kialakításában? Szerintem még ki is emeltem a lényeget.

A fundamentalizmmussal kapcsolatban éppen azt próbáltam elmagyarazni, hogy a szó arra a célra, amire itt felhasználtad, szerintem nem alkalmazható. Ez számomra körülbelül ahhoz hasonlít, mintha a zsidóságot akartad volna meghatározni azzal, hogy cimkét akasztassz rájuk - mondjuk egy általad tapasztalati úton meghatarozott tulajdonság általánosításával. Ez ellen tiltakozom és ezért mondom, hogy bízzuk arra a társadalmi csoportra a meghatározást, aki ilyennek tartja saját magát.

Te pl. elfogadod az MSZP-ről definíciónak azt, amit ők magukról tartanak? Természetesen. Erről beszélek a kezdetek óta. Nekem soha semmi bajom nem volt azzal, ha valaki pl. kommunistának, szociáldemokratának, liberálisnak, stb. tartja magát. Magánügynek tartom. A baj azzal van, ha ezek az emberek ilyen-olyan tevékenységükkel kárt okoznak honfitársaiknak, pl. azzal hogy egy társadalmi csoport marginizálására törnek. Most pedig mintha éppen ennek a jeleit látnánk! Tehát nem a hit, hanem a cselekedet a kritika tárgya, ezért vizsgáljuk a nemzetközi kapcsolataikat, a pénzügyi tevékenységüket, stb.

De hadd fordítsam meg a kérdést. Te elfogadod definíciónak azt, amit a jobboldaliak magukról mondanak? - modjuk pusztán a szimmetria okán. Vagy inkább hiszel a pártközpont irányelveinek (ld. fundamentalizmus, fanatizmus, stb)?

noway
  Válasz | 2002. június 08. 10:46 | Sorszám: 67
Kedves krinya,

"Íme itt van két vélemény, ami homlokegyenest ellentétes a "vezérüket követő fanatikusokról" szóló MSZP-s iróasztal teóriával. "
Miért is?

"Ha az MSZP fanatikusoknak nevezi a jobboldal híveit, ekként öltöztetve őket a "Gonosz" szerépebe, az ige hirdetője maga is fundamentalistává válik - legalábbis a te definiciód szerint."
Addig nem, amig tapasztalati úton állapítja meg a fanatizmust. A fundamentalista gondolkodásnak pont az a lényege, hogy eleve meg van győzőzdve arról, hogy az illető személy/csoport rossz, és minden cselekedetét addig magyarázgatja, amíg az bele nem illik ebbe a képbe. Vagyis lehetőséget sem ad magának arra, hogy esetleg belássa, ha az eredeti elképzelése rossz volt. Ilyen viselkedésre persze mindenhol lehet példát találni, de a jobboldalon többet. (Elég csak ezen a fórumon körülnézni.)

"El kell fogadnunk továbbá definicióként azt, amit a magát zsidónak, cigánynak, vagy bármilyen további nemzetiségi, vallási, politikai, kultúrális, stb. csoporthoz tartozó egyén magára nézve követendőnek tart."

Ez szépen hangzik, de nincs érteme. Te pl. elfogadod az MSZP-ről definíciónak azt, amit ők magukról tartanak?

toloba
  Válasz | 2002. június 08. 10:42 | Sorszám: 66
"Ha nyertek, miért nem ők alakítottak kormányt? Ha meg nem nyertek, akkor bukottak, nem?"

Ez az a beismerés amit kevés jobboldalitól fogsz hallani.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola