Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Tanácsadókrul (4. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Tanácsadókrul
toloba
  Válasz | 2002. június 08. 10:40 | Sorszám: 65
"De nem mi igazitottuk a nézeteinket az ővéihez, hanem ő kezdett el úgy gondolkozni, ahogy mi mindig is gondolkoztunk."

Jól látod, bár valószínüleg nem úgy gondolod ahogy én. Orbánt hatalomvágya az ami jobbra vitte. Észrevette a hanyatló MDF megüresedő helyét és váltott. Ott volt a rés, amely a hatalomra segíthette. És segítette is.

toloba
  Válasz | 2002. június 08. 10:36 | Sorszám: 64
Fröcsögsz, fröcsögsz a világba egyoldalúan.
Ahogy Radala helyesen megmondta a jelenlegi választási rendszer juttatta kormányra Antallt is, Orbánt is. Ha nem ez van, Orbán az elmúlt négy évben ugyanolyan outsider maradt volna, mint amilyen lett ma. Fáj, de ez van.
mavo
  Válasz | 2002. június 08. 09:24 | Sorszám: 63
dír MarcoP!

Ha nyertek, miért nem ők alakítottak kormányt? Ha meg nem nyertek, akkor bukottak, nem?

Tudod, az olaszok csak egyetlen tizenegyessel bukták el a ’94-es VB döntőt a brazilok ellen. Az azt hiszem paraszthajszálnak minősül két órányi játék után, mégsem hirdették magukról azt, hogy de márpedig ők azt a VB-t megnyerték. Sőt, nekem úgy tűnik, elbukták. Vagy tévednék?

mavo

krinya
  Válasz | 2002. június 08. 08:34 | Sorszám: 62
Íme itt van két vélemény, ami homlokegyenest ellentétes a "vezérüket követő fanatikusokról" szóló MSZP-s iróasztal teóriával. Már nem is olyan izgalmas az egész. Csak nem kezdenek új marginizáló elmélet megalkotásába az amúgy is leterhelt MSZP ideológusok és megmondó emberek!

De félre a tréfával.

Vagyis abszolútumokban, végső kategóriákban gondolkodik (és emiatt általában leegyszerűsítő és demagóg). Mivel a Jó és a Gonosz abszolút kategóriák, ha valaki ezeket használja, az fundamentalista.

Ezzel a megfogalmazással, kedves noway, az a bajom, hogy akár meg is fordítható. Ha az MSZP fanatikusoknak nevezi a jobboldal híveit, ekként öltöztetve őket a "Gonosz" szerépebe, az ige hirdetője maga is fundamentalistává válik - legalábbis a te definiciód szerint. Nagyon vigyázni kell tehát, hogy hol van a határ az egészséges pártkritika és az elővetített fundamentalizmus között. Sokkal helyesebb lenne, ha a cimkézésektől mindket tábor távol tartaná magát, ill. azt a pártok tisztségviselőire korlátozná. Éppen ezért értek egyet Pdictussal. Az általanosító jelzők használatát és azok definícióját talán rá kellene bízni azokra, akik felvállalják őket (ld. Pdictus idézete a World Congress of Fundamentalists találkozójáról). Azt is figyelembe kellene venni, hogy az elmúlt században a fundamentalizmus mindig valamilyen spirituális jelleg köré csoportosult. Ismét Pdictusra utalok:

"Generic fundamentalism refers to a global religious impulse, particularly evident in the twentieth century, that seeks to recover and publicly institutionalise aspects of the past that modern life has
obscured. It typically sees the secular state as the primary enemy, for the latter is more interested in education, democratic reforms, and economic progress than in preserving the spiritual dimension of life."

Összefoglalva. Amennyiben a cimkézést elutasítjuk a zsidók a cigányok vagy bármilyen további nemzetiségi, vallási, politikai, kulturális, stb. csoport vonatkozásában, akkor ugyanezzel a módszerrel kell élnünk a többi általanosító jelzővel is (pl. fundamentalizmus). El kell fogadnunk továbbá definicióként azt, amit a magát zsidónak, cigánynak, vagy bármilyen további nemzetiségi, vallási, politikai, kultúrális, stb. csoporthoz tartozó egyén magára nézve követendőnek tart.

MarcoP
  Válasz | 2002. június 07. 21:56 | Sorszám: 61
Ennek éppen az ellenkezője igaz.

A jobboldaliak egyáltalán nem azért jobboldaliak, mert Orbán fanatizálta őket.
Viszont sokan szavaztak a baloldalra azért, mert (a médiakampány hatására) utálják és gyűlölik Orbán Viktort.

A jobboldaliak többsége ugyanis akkor is jobboldali volt, amikor Orbán még erősen az SZDSZ hatása alatt volt, és sokszor tett ennek megfelelő kijelentéseket is.
Ekkoriban, az Antall kormány alatt néha kifejezetten utáltuk Orbánt.
Szerencsére azóta benőtt a feje lágya. De nem mi igazitottuk a nézeteinket az ővéihez, hanem ő kezdett el úgy gondolkozni, ahogy mi mindig is gondolkoztunk.

krinya
  Válasz | 2002. június 07. 20:17 | Sorszám: 60
Kedves noway!
Ezzel a pesszimista elmélettel én nem értek egyet, mivel minden, saját környezetemből származó információ ellentétes vele. Én egyszerűen nem ismerek olyan embert, akit Orbán személye, vagy a a Fidesz más vezetői motiváltak volna a jobboldalon. Pedig ismerek egy jópár embert. Az összerartó erőt egészen más irányban kell keresni. A másik oldalon, inkább hasonlít ez a vélemény egy iróasztal mögött megtervezett MSZP kampányfogáshoz. De legyünk jóindulatúak. Talán az Orbán Viktor védelmére kelt topicolók téveszthették meg Pethor Donneck-et és a hozzá hasonló baloldali barátainkat. Pedig többnyire arról van szó, hogy védelmére kelünk valakinek, akire a véleményünk szerint érdemtelenül zúdul vádözön. Ugyanez a helyzet a megtámadott jobboldali újságokkal, műsorokkal és más közéleti szereplőkkel is. Én pontosan tudom, hogy Orbán személye sokakban gyűlöletet ébreszt. Ezért talán jobban rá tudok mutatni a jelenségre, ha Koko-ra terelem a szót. Emlékezz csak vissza, micsoda össztűz viharába került szegény, midőn kinyilvánította a hovatartozását. No, ugyanez a folyamat megy végbe a többi közszereplő esetében is. Ha valaki védelmere siet ezeknek az embereknek, még egyáltalán nem biztos, hogy fanatikus rajongója lenne az illetőnek. Ez egy elég nevetséges és lealacsonyító feltételezés - ráadásul asszimmetrikus, mivel a baloldal sem viseltetik másképp (ld. kettős mérce). Tőlem sem áll semmi távolabb, mint bármiféle személyi kultusz. Ezt elhiheted.

Szeretném végezetül még egy érdekes dologra felhívni a figyelmedet. Bár én soha nem beszéltem másképp, mindez egyáltalán nem tartotta vissza a baloldali topicolókat, hogy engem is fundamentalistának nevezzenek (pl. drstrangelove). Így keletkezhetett hát az általanosítás a nemlétező jelenségből.

Szerintem inkább az a probléma, hogy mostanában túl sok megmondó ember képzeli magát Isten szerepébe!

noway
  Válasz | 2002. június 07. 19:20 | Sorszám: 59
A fundamentalizmus kérdéséhez lazán kapcsolódva átpásztázok ide egy indexes hozzászólást (a Medgyessy kifütyüléséről szóló topikban volt, kiemelés tőlem):

Pethor Donneck válasz erre | adatok | e-mail 2002-06-07 11:30:35 (139)
kedves alfredoo !
ez már off, de a topic témája úgyis mehet a levesbe....:

nem. nem értek egyet.
Azok közé a Dózsa drukkerek közé tartozom, akinek a barátai többsége fradista. Nos ennek hasonmására a környezetemben is igen jelentős számban vannak olyanok akik politikai szimpátiájuk szerint jobbosak (igaz, a kifejezetten "politizálós" közegben viszont erős ballib fölény van...).

A fentiek alapján állíthatom, ez nem így van. A jobboldal nem gusztustalan. A mérsékeltebbek különösen nem azok.

Az hogy az indexen értelmetlen vita az már régi evidencia, amit mi vén iszapszemű ráják többször megtapasztaltunk, majd meg is cáfoltunk... )

Ami a joboldalt nagyját illeti viszont igaz, hogy létezik, működik egyfajta fanatizálás. Ez természetesen kihat a korábban normálisan, többé kevésbé azonos értékrendben fennforgó olvtársakra is, akik nem elég önálló személyiségűek ahhoz, hogy saját véleményt alkossanak, akár a fősodorral szemben is.

És szerintem erről szól az egész jobboldali úniópárt és a fölötte levitáló Orbán Viktor gondolata is. Ne gondolkodj ! ne érvelj ! ne értékelj !

Majd a felszentelt, misén megénekelt, kézencsókolt, nemzeti vezér mindezt megteszi helyetted ! - ez a jobboldal mai üzenete.

Ha Orbán EU-ba integrál, a követői is így gondolják, ha viszont Orbán a globalizációtól óv, követői a multikat szidják.
Ha Orbán Nastaseval állapodik meg, akkor követői megegyezéspártiak, ha Orbán nacionalista retorikát üt meg, hívei is így gondolják.

Ha Orbán hangnemet vált, akkor tábora egyemberként igazodik vezérük egyetlen szavára (emléxel ? Kövér háttérbe Pokorni előre szeptemberben, aztán éles hangnemváltás az I. forduló után) vagy pl. a polgári körök "spontán" alakítása.

Ezt nevezem én fanatizálásnak, ahol a központ célja, hogy érzelmeket toljon előtérbe a gondolkodás, érvelés, értékrendek helyett.

Végülis minden "vezér" legitimitása azon áll vagy bukik, hogy hívei milyen mértékben követik.... és valljuk meg, Orbánnak kivételes adottságai vannak e téren.

Summa summárum, nem értek egyet azzal, hogy a jobboldal gusztustalan volna, csak pillanatnyilag olyan erők mozgatják, ahol a mérsékeltebbeknek nincsen hangja. De ez nem jelenti azt, hogy nem léteznek.

noway
  Válasz | 2002. június 07. 19:09 | Sorszám: 58
Abszolút kategória az, ami az elemitől függetlenül létezik. Vagyis nem az elemi határozzák meg, hogy milyen, hanem ő határozza meg, hogy az elemei milyenek.
Más szóval, ilyenkor nem a tulajdonságok alapján határozzuk meg a minőséget, hanem a minőség alapján értelmezzük a tulajdonságokat.
(Lásd még összeesküvéselméletek: ha épp az elenkezőjét csinálja, mint amit várnánk, azt csak azért csinálja, hogy minket ezzel megtévesszen.)
Pdictus
  Válasz | 2002. június 06. 10:08 | Sorszám: 57
áh, csak nem velem kapocsban?
Megkérem az ördögök öregapját, sírjon nekem
ráczpapa
  Válasz | 2002. június 06. 09:17 | Sorszám: 56
Sajnos, figyelő tegnap annyira elszállt, hogy kitiltatott ...
Pdictus
  Válasz | 2002. június 06. 09:05 | Sorszám: 55
Abszolút kategória definiciója???
Várom!
radala
  Válasz | 2002. június 05. 22:45 | Sorszám: 54
Kedves galahad, vigyázz a nickedre
Amúgy ez a választási rendszer tette lehetővé az Antall kormányt és az Orbán kormányt is. Az egyetlen kormány, ami arányos választásnál is megalakulhatott volna az a Horn. Ha mindenféleképpen a választási rendszert (ami szerintem amúgy alapjaiban nagyon is jó (a limiteket nem számítva) akarod szidni, akkor ne az szdszt szapuld, inkább mond azt, hogy 660 ezer szavazat ment veszendőbe. Ezt szerintem minden oldalon kritika nélkül elfogadják, hogy rossz és igazságtalan.
Kedves MarcoP
Azt hiszem mindenben egyetértek veled, csak annyi kiegészíteni valóm lenne, hogy toloba valamilyen témában (tán kis hibákkal) nagyon jól összeszedte a Fidesz kormány kommunistáit. Az vitán felüli, hogy semmi nem fogható a PB, KB tagsághoz, de komoly Hazafias Népfrontos, meg mszmp párttitkáros, sőt munkásőrös is volt köztük.
galahad
  Válasz | 2002. június 05. 21:55 | Sorszám: 53
Orbanek nem buktak!!!A sziszifuszi hulye /ne en montam egy europai/valasztasi rendszer miatt vesztettek csak!!Raadasul egy selejt magyar erdekekrol erzesrol meg csak nem is hallott szennyes part is bekerult a SZADESZ!!!
búzavirág
  Válasz | 2002. június 05. 21:48 | Sorszám: 52
Bocsi, de nem értem hogyan ágálhatnak mellettük kifejezést.
MarcoP
  Válasz | 2002. június 05. 21:37 | Sorszám: 51
Figyelő!

1, Nem lehet bukott kormányerőnek nevezni azokat, akik csak egy paraszthajszállal maradtak alul a választásokon. Annak ellenére, hogy a média 80%-a, és a gazdasági hatalom 80%-a is a másik oldalt szolgálja.

2, Szokásos standardhazugság, hogy milyen sok egykori MSZMP tag van a jobboldalon. A valóságban 10%-nál is kevesebb, és azok sem voltak vezető beosztásban, és senki sem érintett közülük az ügynöktörvényben.
Az MSZP viszont MAGA AZ UTÓDPÁRT, több mint 70%-uk onnan jött, a többi pedig e párt ifjusági szerveztéből. Több vezetőjük is érintett az ügynöktörvényben.

3, A demokratikus fejlődés garanciája tényleg az az MSZP, melynek olyan vezetői vannak, akik besúgók jelentéseit olvasgatták, lábbal tiporták az emberi jogokat és a szólásszabadságot, mint Lenvai főcenzor, és minden demokratikus kezdeményezést mindig börtönnel vagy akasztófával jutalmaztak?

4, Sziciliában keresnéd a mintát. Székely Kecskés írta, hogy az MSZP rendszerint azzal vádaskodik, amit ő maga szokott elkövetni. Jelenleg a vörös maffia uralkodik Magyarországon, neki szolgálnak a bírák, a rendőrök, az ügyészek, a megvásárolt értelmiség, és a média vezetői.

figyelő
  Válasz | 2002. június 05. 18:48 | Sorszám: 50
A választásokon túlvagyunk - a magatartás nem változott. Mélyen jellemzi Viktort és kompániáját is, ha megnézzük, kik és hogyan ágálhatnak mellettük anélkül, hogy V. elkergetné őket... http://hirek.mti.hu/news.asp?newsid=9392&pub=15.com

Ahol ez a minőség adja az ideológiai hátteret, no meg a Vaú&tsai - lehet-e másról, mint (formálódó) fundamnetalizmusról beszélni..?

Pdictus
  Válasz | 2002. június 05. 16:50 | Sorszám: 49
amíg az abszlutumokon gondokocc, addig:

An accurate definition of Fundamentalism was given by the World Congress of Fundamentalists, which met in 1976 in Usher Hall, Edinburgh, Scotland:

A Fundamentalist is a born-again believer in the Lord Jesus Christ who--

1.Maintains an immovable allegiance to the inerrant, infallible, and verbally inspired Bible.
2.Believes that whatever the Bible says is so.
3.Judges all things by the Bible and is judged only by the Bible.
4.Affirms the foundational truths of the historic Christian Faith: The doctrine of the Trinity; the incarnation, virgin birth, substitutionary atonement, bodily resurrection and glorious ascension, and Second Coming of the Lord Jesus Christ; the new birth through regeneration by the Holy Spirit; the resurrection of the saints to life eternal; the resurrection of the ungodly to final judgment and eternal death; the fellowship of the saints, who are the body of Christ.
5.Practices fidelity to that Faith and endeavors to preach it to every creature.
6.Exposes and separates from all ecclesiastical denial of that Faith, compromise with error, and apostasy from the Truth.
7.Earnestly contends for the Faith once delivered.

The World Congress of Fundamentalists summarized their definition in this way: "Fundamentalism is militant orthodoxy set on fire with soulwinning zeal."


substititute, for the sake of modern ideology, Jesus Christ for MOhammed - privát tanács

Pdictus
  Válasz | 2002. június 05. 16:41 | Sorszám: 48
an jó, kezdesz bemelegedni ...
akkor tisztázzuk elsöször is: mi az az abszolút kategória?
noway
  Válasz | 2002. június 05. 16:33 | Sorszám: 47
"fundamentalism: the haunting fear that somebody, somewhere may be happy"

Komolyra fordítva a szót, a fundamentalizmus egy olyan ideológia (pontosabban: az az ideológia fundamentalista), amely van a megkérdőjelezhetetlen Igazság, és minden mást ehhez kell viszonyítani. Vagyis abszolútumokban, végső kategóriákban gondolkodik (és emiatt általában leegyszerűsítő és demagóg). Mivel a Jó és a Gonosz abszolút kategóriák, ha valaki ezeket használja, az fundamentalista.

radala
  Válasz | 2002. június 05. 16:17 | Sorszám: 46
Mikor láttad te Orbánt, vagy akármelyik Fideszes, mdfes politikust égnek emelt kézzel sztároltatni magát? Mert Pömpi és laca, sőt igen megdöbbentően még Bárándy és Görgey is ezt csinálja a ligetben, meg Pömpiék folyamatosan. Az mszp az amelyik fasiszta lenne, ha képes lenne rá vagy posztár, de olymértékben tehetségtelenek, hogy az össz7es médiahatalmuk is csak arra elég, hogy az ország egyik (nyomorultabb) felével elhitessék, hogy a másik oldal náci. Arra még az ő pénzük és médiahatalmuk is kevés, hogy szimpátiát ébresszenek bárkiben.
Pdictus
  Válasz | 2002. június 05. 14:58 | Sorszám: 45
figyelö &, fogalomzavarban vagy. Sebaj, itt 1 definico ne, olvasd:
"Generic fundamentalism refers to a global religious impulse, particularly evident in the twentieth century, that seeks to recover and publicly institutionalise aspects of the past that modern life has
obscured. It typically sees the secular state as the primary enemy, for the latter is more interested in education, democratic reforms, and economic progress than in preserving the spiritual dimension of life."

mi köze van választási jelenségeknek ehhez?
he? ne legyünk már egész hülyék, svp!

figyelő
  Válasz | 2002. június 05. 14:38 | Sorszám: 44
Hát nem én kezdtem...
"Ti" hozzátok elő ezt a témát mindig úgy, mintha e tekintetben különbek volnátok...
figyelő
  Válasz | 2002. június 05. 14:31 | Sorszám: 43
Nos, te minek nevezed, ha valahol kiáll egy vezér a tömeg elé arról pofázni, hogy mi vagyunk a jók, ők pedig a gonoszak..?
Én azt gondolom, ez nevezhető fundamentalizmusnak.
Az illető vezér talán még nem meggyőződéses, tehát "csak" hülyíti embereit, de kétségtelen: hogy eredményt érhessen el, egyre inkább át kell élni saját propagandáját.

De így sem fog tartós eredményt elérni.

toloba
  Válasz | 2002. június 05. 13:58 | Sorszám: 42
"Az elvtársakból jött urak"

Bizony kedves MarcoP!
Mennyi van jobboldalon.

Pdictus
  Válasz | 2002. június 05. 13:53 | Sorszám: 41
ez aztán 1 igazán értelmiségi analízis ...

csupa új tény, új gondolat.
objektív. különösen a fundamentalista jelzô a helyénvaló. talán az iszlám - még- hiányzik.

a maffiózó juszt és az ôt kitüntetô kovax & vonala az, ugyi, egy apácazárda egykori tagság, triviális.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola