Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Magyar Gulág! Hol a kárpótlás??? (6. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Magyar Gulág! Hol a kárpótlás???
iszalag
  Válasz | 2003. november 14. 19:24 | Sorszám: 21
naygon kevesen jöttek haza (100 as számra emlékszem) tartják a kapcsolatot..
(a MTVben volt valamikor régen egy riport..)
UNYdrogellenKLÓN
  Válasz | 2003. november 14. 19:22 | Sorszám: 20
Az éhségsztrájkjának egyre kritikusabb napjaiba lépő dr.Kőrösi Imre szavai a novemberi 13-i Magyar Világból: „…Nem szeretnék olyan országban élni, ahol gyerekeimből legfeljebb londínerek lehetnek, vagy rabszolgák. Mert ha az a cél, hogy kevesebb magyar legyen, akkor én fellázadok ez ellen. Úgy érzem, nem lesz hibavaló az áldozatvállalásunk….”

(Lakatos Pál, Kőrösi szerzőtársa a leleplező könyvek kiadásában megjegyzi e riportban: 1992-ig törvény nélkül, spontán vitték, amerre látták – Sőt senkit nem vontak azóta felelősségre. Amíg a törvény nélküli privatizáció zajlott Magyarországon, akkor a tárcanélküli minisztert úgy hívták, hogy Mádl Ferenc, a helaettesét pedig úgy, hogy Martonyi János.)

- a vidéken később hozzánk jutott lapból idézte: Főnix Hírek-

Turul
  Válasz | 2003. november 13. 20:51 | Sorszám: 19
1 millió emberünk került a Szovjetúnióba a háború alatt és után (hadifoglyok, elhurcoltak).
Több, mint 600.000 került közülük Gulágra.
Rabszolgamunkára. Már elfelejtettem mennyien maradtak örökre ott.
Többen, mint, amennyi magyarországi halottat számon tartanak Jad Vasem-ben.
Megmagyarázná valaki, hogy miért kap az egyik magyar (ha zsidó) többféle jogcímen, évtizedeken át, miért nem kap a másik magyar (ha keresztény, német, szlovák, stb) egyetlen fillért sem?
És miért nem központi kérdésünk, ahogy zsidó honfitársainknak az?
iszalag
  Válasz | 2003. november 13. 19:04 | Sorszám: 18
a csehek hallották meg!

A cseh kormány nem adna kárpótlást a szovjet megszállás áldozatainak
2003-11-13 10:41


A cseh kormány nem támogatja az ellenzék kezdeményezését, hogy anyagi kárpótlást kapjanak a több mint húsz évig tartó szovjet megszállás áldozatai, illetve hozzátartozóik.

Mint szerda este a kormány ülését követő sajtóértekezleten Anna Veverková kormányszóvivő közölte, a kormány elutasította az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt javaslatát, hogy az állam fizessen kárpótlást azon személyeknek, illetve hozzátartozóiknak, akik Csehszlovákia 1968-as megszállása következtében az életüket veszítették vagy súlyos egészségkárosodást szenvedtek. - A kormány úgy véli, hogy ezt a kérdést már rendezte az 1968. végén aláírt csehszlovák-szovjet szerződés - szögezte le.
Az ellenzéki polgári demokraták a döntésre reagálva megerősítették: a kormány elutasító álláspontja ellenére is a parlament elé terjesztik javaslatukat, mert meggyőződésük, hogy a kérdés mind a mai napig nincs megfelelő módon rendezve. A Polgári Demokratikus Párt nagy összegű kárpótlást javasol: az életüket vesztett személyek hozzátartozói egymillió, a súlyos sérülést szenvedők félmillió, míg az enyhébb sérülést szenvedők százezer koronát kapnának.

A megszállás áldozatainak száma pontosan nem ismeretes. A hivatalos adatok szerint 1968. augusztus 21. és szeptember 9. között 72 csehszlovák állampolgár vesztette életét a Varsói Szerződés csapatainak bevonulása következtében, súlyos sérülést 266, míg könnyebb sérülést 436 személy szenvedett. A későbbi évek áldozatainak számáról nincs megbízható kimutatás. Az utolsó szovjet katona 1991 júniusában hagyta el az akkori Csehszlovákiát.
A cseh parlament 2002-ben kárpótlást szavazott meg azon állampolgároknak, akik a múlt század negyvenes és ötvenes éveiben szovjet internáló táborokban szenvedtek.

MTI - fidesz.hu http://www.fidesz.hu/index.php?CikkID=17242

iszalag
  Válasz | 2003. október 11. 18:24 | Sorszám: 17
Ki az a Bokszer?
Ötven éve történt: ávóssortűz Tiszalökön
2003. október 4. (25. oldal)MNO

Stefka István
A tiszalöki hadifogolytáborban a végletekig agyondolgoztatott, megalázott emberek 1953. október 4-én békés munkamegtagadással követelték az ígért szabadulást. Válaszul az ávósok sortüzet nyitottak. Öt fogoly meghalt és csaknem ötvenen megsebesültek.


Tasnádi Frigyes és Görbedi Miklós a gát előtt 2003 szeptemberében. A rabok 1950 nyarán kezdték építeni a barakkokat
Fotó: A szerző felvétele

Kik voltak ezek a hadifoglyok ezerötszázan, kik voltak a gyilkosok, és hogyan történhetett, hogy a háború befejezése után nyolc és fél évvel, a „békés” tervgazdálkodás, a tiszalöki vízlépcső és erőmű építése közben a védtelen tömeg közé lőttek? Az ötven évvel ezelőtt történtekre emlékezik Tasnádi Frigyes volt hadifogoly és Görbedi Miklós nyugalmazott tanár, tiszalöki helytörténész.
– Mi volt az előzménye a fegyverek eldördülésének?
– A barakktábor udvarán szorongott vagy ezer ember, mert a táborparancsnok aznap délelőtt gyűlést tartott – mondja Tasnádi Frigyes. – A hadifoglyok többsége sváb származású magyar volt, a más nemzetiségű foglyokat, jugoszlávokat, cseheket, magyarokat néhány héttel azelőtt elengedték. A sváb származásúakat azért tartották még a táborban, mert nem kapták meg az engedélyt, hogy eltávozhassanak Nyugat-Németországba a kitelepített családtagjaikhoz. Vártak a bejelentésre.
– Ehelyett mi történt?
– A kapuban a katonák felállítottak egy maxim géppuskát. A felháborodás akkor kezdődött, amikor a táborparancsnok főhadnagy új munkaversenyt hirdetett, és a foglyokat leszidta, amiért visszaestek a teljesítmények. Augusztusban egy civilekből álló pártdelegáció három nyelven is kihirdette – pedig mindenki tudott magyarul –, hogy szeptember végéig az internálótáborokból mindenkit hazaengednek, mert a Nagy Imre-kormány az internálás intézményét megszüntette. Megjegyzem, mi nem is voltunk internálva, mi hadifoglyok voltunk egészen az utolsó napig.
– Nem értem. 1953-ban lehettek még hadifoglyok Magyarországon, nevezetesen Tiszalökön?
– De még mennyire. Hat–nyolc évi orosz fogságból jöttünk haza 1950 decemberében.
– Ön előtte katona volt?
– Katona voltam, de a Szovjetunióban nem harcoltam, csak magyarországi hadműveletekben vettem részt. Tizennyolc évesen, 1944 október végén besoroztak a harcoló SS-be (Waffen SS). Szökésről akkor már nemigen lehetett szó.
– Ön is sváb?
– Persze, csak a nevem magyar. Eredetileg Zeller Frigyes vagyok, mivel abban az időben ajánlották a szüleimnek nevük magyarosítását. Nos, harcoltam Maglódon, az Attila vonalnál, és decemberben a lábamon megsebesültem. Az utolsó kórházszerelvénnyel még el tudtam Németország felé hagyni az országot.
– Hol esett fogságba?
– Csehszlovákia területén először az amerikaiak fogságába, akik átadtak a szovjeteknek, és a doni szénmedencébe hurcoltak. Hat éven át dolgoztam a gulág lágereiben, majd amikor hazaengedtek Magyarországra, egy percig sem maradhattam szabad, mert 1951 februárjától hadifogolyként dolgoztam a tiszalöki duzzasztógát építésénél.
– Számos, Oroszországból hazatért hadifoglyot szabadon engedtek. Önt és még sok társát miért nem?
– Erre keresem máig a magyarázatot. Mi katonák voltunk. Egyetlen magyarázat lehet, hogy például, ha ötezer munkásra szükség volt valahol, akkor ezt a létszámot a hazatérők közül kiválasztották, munkatáborba küldték őket, a többiek mehettek haza. Nyilván számított, hogy német egyenruhában harcoltunk.
– Görbedi Miklós nyugalmazott irodalom- és történelemtanár nem volt a tábor lakója, de itt élt Tiszalökön, ükapjáig visszamenőleg itt vert gyökeret a család. Mint helytörténész sokat tett azért, hogy kiderüljön az igazság. Megírta a tiszalöki hadifogolytábor történetét 1020 nap az őrtornyok árnyékában címmel. Sőt írt a titkosan kezelt kazincbarcikai és kecskeméti táborokról is. Mint fiatal tanárember, hogyan élte meg a falu határánál a láger felépítését?
– Az előmunkálatokra az úgynevezett köztörvényes bűnözőket hozták, akik nem tudták a tojás-, a sertés-, a búzabeadást teljesíteni – meséli Görbedi Miklós. – Ezeket a parasztokat egy-két évre elítélték, és ezzel a kommunista államnak megvolt az ingyenmunka. A rabok 1950 nyarán kezdték építeni a vasvázas, nádpallóval fedett, kívül-belül bevakolt barakkokat. Ez a vakolat annyira friss volt, hogy amikor elkezdték hozni a Szovjetunióból érkező hadifoglyokat, ők az ujjukat át tudták dugni a falon. Innen Tiszalökről is sok civil dolgozott a tábor felépítésén. Nekünk azt mondták, hogy ide olyan közveszélyes személyeket hoztak, akiket a Bakonyban fogdostak össze. Kérték, tartsuk távol tőlük magunkat, mert hajlandók gyilkolni is.
– Mi volt a valóság?
– Az itt lakók is rájöttek lassan, hogy félrevezették őket. Az erőmű építésén a rabokkal dolgozó tiszalökiek aztán megtudták, hogy becsületes, tisztességes, sok esetben tanult emberekkel van dolguk. Mint a község helytörténésze 1982-től kezdtem titokban kutatni a valódi tényeket, amiben nagy segítségemre volt az itt letelepedő Tasnádi Frigyes. A táborban folyamatosan 1300–1500 ember lakott, de a foglyok cserélődtek. A tiszalöki lágernek volt egy „testvértábora” Kazincbarcikán. Nevelési, büntetési célzattal innen vittek foglyokat oda, onnan meg ide. Magyarországon is volt gulágvilág. Egyébként Kecskeméten is létezett kényszermunkatábor, erről is keveset beszélnek.
– Térjünk vissza a sortűz kiváltó okára.
– Tehát a foglyok arra vártak, hogy a táborparancsnok közölje velük, mikor mehetnek haza – veszi vissza a szót Tasnádi Frigyes. – Miután kiderült, hogy tovább kell dolgozniuk, a parancsnok megkérdezte, van-e valakinek ehhez hozzáfűznivalója. Többen felálltak, és kifogásolták, hogy nem engedik el őket, hiszen akadtak ott többen olyanok is, akik nem voltak katonák, nem harcoltak. Mások azt panaszolták, hogy miért nem illetnek meg bennünket az internáltak, a hadifoglyok jogai? Nem kaphattunk levelet, csomagot, újságot. Volt olyan fogoly, aki gyalázatosnak nevezte az ételek minőségét, mennyiségét, és megmondta, hogy ilyen koszt mellett nem lehet egy újabb munkaversenyt elkezdeni.
– Nem kaptak például húst?
– Kaptunk, de képzelje csak el, mindennap hoztak egy lesoványodott lovat. Általában azt a lovat vágták le, amelyik nem bírta el a kordét, amivel a földet hordtuk. Az újságok persze zengzetes szavakkal hirdették, hogy a legmodernebb eszközökkel épül a tiszalöki duzzasztógát. Valójában csákány, lapát, talicska, a lovas kordé és a mi kizsigerelésünk volt az, amivel felépült a gát. A kosztra visszatérve: egy lesoványodott lovon mennyi hús van? Ezernégyszáz embernek mennyi jut abból? Ehhez járt a tojás nélküli tészta, a káposzta, ami csak arra volt elég, hogy ne haljunk éhen. Miután a táborparancsnokot ezek a kérdések készületlenül érték, közölte, hogy kivizsgálja a panaszokat, de alig lépett a szögesdróton túlra, az őrség kiemelte a felszólalókat és bezárta őket az ávóskörlet melletti fogdába. A fogolytömeg erre észbe kapott, és torkaszakadtából követelte: fogdásokat vissza! Közöttük volt Finn Ferenc, a fogoly táborparancsnok is. Közben a szivattyúsoknak ki kellett volna menniük második műszakra, ugyanis a munkagödörből állandóan szívatni kellett a vizet, hogy dolgozni lehessen. Kétszáz kút volt a munkagödör köré ásva, azokból szivattyúzták a vizet a Tisza-mederbe. Miután órák múlva se engedték szabadon az embereket, azt mondta a szivattyús műszak, hogy addig nem mennek ki dolgozni, amíg nem engedik el a fogolytársaikat.
– Ezután mi történt?
– Patthelyzet alakult ki. Az ávósoknak tilos volt fegyverrel belépniük, attól tartva, hogy a fegyvereket a rabok elveszik tőlük, fegyver nélkül viszont nem mertek az udvarra lépni ezer ember közé. Háborgott a tábor, és a szócsata egyre durvább lett. Az őrtornyokban állig felfegyverzett ávósok figyelték a fejleményeket, közben a táborparancsnok erősítést kért. Este hat órára több mint hatszáz ávós és határőr érkezett teherautókon, és körbevették a tábort. Pesti mozgóezredtől is jött három teherautónyi katona. Kitörésre gondolni sem lehetett. Először megjelentek a tűzoltók, hátha a magas nyomású vízsugárral be tudják a barakkokba kényszeríteni az embereket. A szivattyújuk elromlott, erre a tömlőket rákötötték a vízvezetékre, elkezdték locsolni az embereket, de a foglyok közül valakinek eszébe jutott, hogy ki kell nyitni az összes vízcsapot a tábor területén, és akkor nem lesz nyomás. Ez történt, a fecskendők lekonyultak.
– Ekkor léptek közbe az ávósok?
– A tűzoltók kiszaladtak a táborból, és Bokszer, a gyűlölt tiszthelyettes, aki kérdezés helyett ütött, pisztollyal a kezében belépett az udvarra, és a legelső embert, aki közelében állt, fejbe lőtte. Widlhofer József bajtársunk azonnal szörnyethalt. A későbbi iratokból tudtuk meg, hogy a táborparancsnok arra adott utasítást, hogy fegyverhasználat nélkül kell elnyomni a zendülést. Tehát amit Bokszer csinált, az közönséges gyilkosság volt. Soha nem tudtuk meg a valódi nevét.
– Hogy reagált a tömeg?
– Óriási felhördülés volt, mindenki Widlhoferhez rohant, de a kapunál álló tiszt annyira megijedt, hogy tüzet vezényelt. A maxim géppuska elkezdett kelepelni, az őrtornyokból is sorozatokat adtak le a foglyokra. Ezer embert tizenkét méterről nem lehetett eltéveszteni.
– Hányan haltak meg?
– Öten azonnal meghaltak, negyvennél is többen súlyosan megsebesültek. Meghalt a soproni Josef Widlhofer, a bécsi Georg Gazafi, a Levélből származó Mathias Geistlinger, a budaörsi Jozef Schulz és a bátaszéki Hans Tangel. Alig voltak harmincévesek. Ez volt a tiszalöki sortűz. A halottak reggelig kint feküdtek az udvaron, a sebesülteket a bajtársak a barakkokba vitték. A tiszalöki orvos és a mentősök csak másnap délelőtt léphettek be a tábor területére.
– A faluban mit tudtak ezekről az eseményekről?
– A faluban azt mondták nekünk, hogy lázadás történt, a rabok ki akartak törni a táborból – emlékszik vissza Görbedi Miklós. – A lövéseket leginkább Tiszadadán hallották, bár volt, aki Tiszalökön is hallotta. Csak két-három hét múlva suttogták az emberek, hogy valójában mi történt a táborban. A lágert egy hónapra rá felszámolták, és a foglyokat elengedték, többségük Nyugat-Németországba távozott. A részleteket csak akkor lehetett megtudni, amikor tíz évvel később visszajöttek az első hazalátogatók. Egyébként pedig a tiszalöki sortűzről azért lehet még ma is keveset tudni, mert Európában sehol nem fordult elő, hogy valahol nyolc évvel a háború után saját állampolgárságú hadifoglyokat lágerekben tartottak és közéjük is lövetnek. Ez még az akkori mércével mérve is durva tett volt. Ez a hallgatás oka. Miután a hadifoglyok elmentek, eltakarították a barakkokat, a föld színével tették egyenlővé a tábort.
– Volt-e az eseményeknek bármilyen következményük?
– Budapestről egy magas rangú ávósküldöttség érkezett, és keresték a bűnbakot. A zendülés valódi oka nem érdekelte őket. Végül Finn Ferencet és Hubertet elítélték még öt, illetve hat év börtönre. Őket okolták a lövöldözésért.
– Bokszert nem büntették meg?
– Ő szóba sem került – mondja Tasnádi Frigyes. – Később mindenkit megtaláltunk, például Kiss Kálmán ávós századost, táborparancsnokot, Nagy László hadnagyot, azaz Makarónit, de Bokszerről semmit sem tudtunk meg. Senki nem árulta el, kit takar ez a gúnynév, pedig a gyilkosságért minden bíróság elítélte volna.
– Ez a Makaróni valójában ki volt?
– Előzőleg Recsk operatív tisztjeként működött. Akik Recskről megszöktek, azokat ő szedte össze. Amikor hozzánk került, szintén operatív csoportfőnöknek, akkor a Hosszú becenevet kapta, mert langaléta ÁVH-s volt. Egyszer gumibottal elverte a talpamat. Le kellett feküdnöm a földre, felemeltem a lábamat, és húszat ráhúzott.
– Miért kapta a büntetést?
– Azért, mert azt mondtam neki, hogy az ő módszereik sem különbek, mint a Gestapóéi. Egyébként Nagy Lászlónak hívták, később az IBUSZ-hoz került vezető beosztásba.
– Ön miért nem ment Németországba?
– Mert nem engedték, ugyanis nem voltunk kitelepítve. Megkérgesedtem. Hetvennyolc éves vagyok, egész életemben rengeteget dolgoztam, mégsem jutottam egyről a kettőre. Cukrász a mesterségem, a tiszalöki cukrászüzemből mentem nyugdíjba. Tiszalökön megismerkedtem a mostani feleségemmel. Született egy lányunk, és most három fiúunokám van.
– Ennek az elhallgatott lágernek s mindannak, amit átélt, van-e tanulsága?
– Számomra az volt a tanulság, hogy a piramisok óta nem változott semmi. Mindig a győztes diktál.
-----------------------------------------------------
Tiszalök város önkormányzata és az egykori hadifoglyok 2003. október 4-én 14 órakor a tábor helyén álló emlékműnél kegyeleti ünnepséget rendeznek az ávóssortűz 50. évfordulójára.

iszalag
  Válasz | 2003. október 07. 10:59 | Sorszám: 16
daleth
  Válasz | 2003. október 07. 10:55 | Sorszám: 15
"A tavalyi fészkekben ne keress idei madarakat..."
iszalag
  Válasz | 2003. október 07. 10:30 | Sorszám: 14
ez lett volna a legfontosabb
de talán lehetlen volt a rendzserváltás után
elég negnézni a NSZ, a Népszava alapitóit...
még az állami nyomdák is hozzájuk kerültek..
Fenyő a vidéki lapok eladásából gazdagodott meg..
daleth
  Válasz | 2003. október 07. 08:27 | Sorszám: 13
Sajnos én sem tudom, én is csak az előfizetésről hallottam. Egyébként igazad van: teljes szélességben ki kellene építeni egy jobboldali sajtóbirodalmat, ahol nem csak politikai lapok, hanem akár még bulvárok és vicclapok is szerepelnek. Bár ez a fejlődés megindult (van ifjúsági lapunk!), de még nagyon az elején vagyunk - sajna.
iszalag
  Válasz | 2003. október 06. 14:29 | Sorszám: 12

Nem tudjátok hol lehet venni UFIt?
Támogatni kellene őket, időnként megvenni, előfizetni, aki tud vegyen a barátoknak, szomszédoknak is.

Nagyon fontos h sok lap legyen a jobboldalon..(akkor lehet kritizálni, lehet radikálisabb, kevésbé radikális, stb..)szerintem, legalábbis.

Nagyon kellen egy Blikk szerű is, és egy Új Ludas Matyi (=mint a baloldali Hócipő)- szinte elég lenne kiadni az Ócsitott Kiskönyvtárat... egy kevés szöveggel az Index Kommunistái topikból...

s

daleth
  Válasz | 2003. október 06. 12:21 | Sorszám: 11
Régen azt mondták: "Több nap, mit kolbász!"

Ma: "Több lap, mint szabad órák!" ( , tudom ez már nagyon fapados humor volt)

iszalag
  Válasz | 2003. október 06. 12:04 | Sorszám: 10
igen, egyre több a jobboldali olvasnivaló
Nemzetőr is nagyon jó
a MF is megveszem többnyire
és most már az
Utolsó Figyelmeztetés is kapható (remélem, valahol..)
daleth
  Válasz | 2003. október 06. 10:57 | Sorszám: 9
Az.

Köszönöm, hogy felhívtad a figyelmemet. Sajnos mindig egy-két napos késésben vagyok az újságolvasással, most is a szombati MN, MN Magazin és HV vár a szütyőmben az olvasásra (a MD-n máűr túl vagyok).

iszalag
  Válasz | 2003. október 06. 10:30 | Sorszám: 8
igen: a hétvégi MN irt erről részletesen
"ők az SZSZSZR-ben voltak" .. a Gulágon..pl Tasnádi (Zeller) aki cikkben is szerepel, emlékező, tanuskodóként
Amikor hazeértek, itthon a magyar Gulágra kerültek..
szégyen és gyalázat
daleth
  Válasz | 2003. október 06. 10:15 | Sorszám: 7
Ha jólt tudom - ha nem, remélem kiigazít valamelyikőtök - Tiszalökre kerültek azok a német nemzetiségű volt hadifolyok (is), akiknek a családját kitelepítették, amíg ők az SZSZSZR-ben voltak. Jogilag nem léteztek (hiszen papíron őket is kitelepítették), ezért bedugták őket egy munkatáborba. Szégyenletes, hogy Magyarország ezzel hálálta meg nekik, hogy fegyverrel, az életük kockáztatásával szolgáltak a M.Kir. Honvédségben: családjuktól és személyazonosséguktól is megfosztották őket (remélem nem voltam túl patetikus). Ha Józsi bácsi még pár évig elhúzza, még annyian sem maradnak, hogy tanúskodni tudjanak a sorsukról.
k.o.
  Válasz | 2003. október 05. 17:23 | Sorszám: 6
A Mo.-n levő tiszalöki koncentrációs táborról van szó.
Tudod,nem csak a címet,az indítót is érdemes elolvasni,mielőtt hősiesen a Fidesz védelmére kelsz.
iszalag
  Válasz | 2003. október 05. 16:05 | Sorszám: 5
Ki az a Boxer?
a cime Stefka István írásának.
Tasnádi (Zeller) Frigyes, gulág és Tiszalök túlélő segitségével göngyölitették fel részben az eseményket.

Boxer gúnynevű ÁVÓs volt a sortűz elindítója: soha nem derült fény a személyére

öten azonnal meghaltak, több, mint 40-en megsebesültk
orvost csak másnap engedtek hivni!

akik meghaltak:
Joseph Wildhofer (soproni lakos)
Georg Gazafi (bécsi lakos)
Mathias Geistlinger (Levél)
Joseph Schulz (Budaörsi lakos)
Han tangel (Bátaszéki lakos)

iszalag
  Válasz | 2003. október 05. 15:30 | Sorszám: 4
mintha a kiemelt nyugdij edigi intézményét átrendezték volna.. a polgári kormány. Vagy csak szándék volt?
Mercurius
  Válasz | 2003. október 05. 15:29 | Sorszám: 3
Mi a csuda az oroszoknál volt már polgári kormány ? Le vagyok döbbenve, hogy milyen alulinformált vagyok.
iszalag
  Válasz | 2003. október 05. 15:28 | Sorszám: 2
a hétvégi MNben egy nagyon megrenditő cikk van, Stefka István irta.

A SZUból 5-6 év hadifogság után hazakerült katonákat egyenesen a magyar gúlágra vitték: Tiszalök volt az egyik..

Még 1953ban is halálra dolgoztatták őket!

Hogy-hogy erről nem tudni? Hogy-hogy nem kapnak kárpótlást az utódaik? A magyar nemzetnek épitettek a saját vérükkel, verejtékükkel, korbács alatt!

Ki volt akkor a hatlamon??
1. Rákosi
2.
..


"... Apró Antal személye az érdekes. A szobafestő, szegedi származású szakszervezeti mozgalmár a szó szoros értelmében burokban született. 1945-től 1980-ig folyamatosan a hatalom csúcsán volt. Egyetlenegy személy a korszakból, aki minden kormányt túlélt, és minden kormányba bekerült. Apró Antal a KGB embere volt, akit Kádárra állítottak. Kádár ezt tudta, és semmit nem tett ellene. Mindenki mást kinyírt maga mellől, de Aprót megtűrte.." http://www.magyarforum.hu/forum/2002/43/xiv434.htm

SZONDI EGYIK APRÓDJA
  Válasz | 2003. október 05. 15:22 | Sorszám: 1
Eddig a 2 polgári kormánynak 4+4 éve volt, hogy intézkedjen.....
iszalag
  Válasz | 2003. október 05. 15:20 | Sorszám: 0
Emlékezés az 50 évvel ezelőtt meggyilkolt rabokra Tiszalökön
2003. október 4. 17:18


MTI
Kegyeleti ünnepségen emlékeztek meg szombaton a tiszalöki vízi erőmű építésére létrehozott kényszermunkatábor öt foglyáról, akit 1953. október 4-én agyonlőttek az őrök.

A táborban a kommunista rendszer ellen tiltakozókat és a több
éves szovjet hadifogságból hazatérő sváb származású volt magyar katonák egy részét dolgoztatták - idézte fel a Németországban bejegyezett Október 4. Bajtársi Egyesület elnöke.

A sortűz előzménye az volt, hogy a táborparancsnokság felhívására a rabok el merték mondani sérelmeiket. A szószólókat
zárkába vitték, a többiek az ő szabadulásukat követelték, amikor
közéjük lőttek - mondta Richter György.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola