Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Politikai paletta az ún. rendszerváltáskor, a jelenben és a jövőben (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Politikai paletta az ún. rendszerváltáskor, a jelenben és a jövőben
kutato
  Válasz | 2010. szeptember 27. 15:58 | Sorszám: 120
terra

Idézet:
Azt hiszem aktuálissá vált ez a 2004 évben nyitott topic és az általam "elkövetett" topicnyitó, amit még akkor írtam, amikor Medgyessy volt a miniszterelnök.

kutato
  Válasz | 2010. szeptember 27. 15:57 | Sorszám: 119
Felhozom..
kingvidor
  Válasz | 2010. április 17. 15:15 | Sorszám: 118
"Az MSZP 150 ezer új szavazója nyilván szadeszkretén."

Nem hinném, ők az LMP-ben találtak rá az utódpártjukra, nem véletlenül tettek az élére egy karakteres figurát és nem véletlenül hívták oda a jenki követasszonykát, amely tényt sem véletlenül szivárogtattak ki szpemek formájában szerte az országban. A cél az volt, hogy tudassák a kisebbségiekkel, hogy meg van az új párt, ennek köszönhető a váratlan és hihetetlen 7 százalék. De legalább a spirál egy magasabb szintjén történik majd a szadeszkedés, mert a régi bőrük már igencsak megkopott.

terra
  Válasz | 2010. április 17. 14:16 | Sorszám: 117
Azt hiszem aktuálissá vált ez a 2004 évben nyitott topic és az általam "elkövetett" topicnyitó, amit még akkor írtam, amikor Medgyessy volt a miniszterelnök.


terra Válasz | 2004. május 07. 16:33 | Sorszám: 0

Sok szó esik a napi politikai küzdelmekről, az árkokról, a "normális" Magyarországról, de sokkal kevesebb arról, hogy miért is alakult ez ki, mi a mai anomáliák oka és mi ebből a kiút a jövőben?

Magyarország jelenleg még mindig egy felemás rendszerváltást követő átmeneti állapotban van, ezért nem lehet összehasonlítani a nagy múlttal rendelkező, fejlett demokráciákkal, ahol a politikai pártok hosszabb történelmi fejlődés eredményeként, természetes módon alakultak ki.

Nálunk az ún. rendszerváltás a reform-kommunisták kezdeményezésére és irányításával ment végbe, az akkori "szalonellenzék" közreműködésével, amelynek működését már korábban elnézte a hatalom, 1988-ban pedig már kifejezetten támogatta . A pártok jellemzően nem társadalmi önszerveződés alapján létrejött liberális és konzervatív szerveződések voltak, hanem egyrészről ott volt az MSZP, amely gyakorlatilag a diktatúra állampártja volt új néven, másrészről pedig voltak a reform-kommunisták által partnerként elfogadott elit szerveződések, amelyek egy része nemzetközi segítséggel és támogatással jött létre (SZDSZ, FIDESZ) illetve ott volt az MDF, amely sokkal inkább volt mozgalom, mint szervezett párt, amelyben egy meglehetősen vegyes világnézetű és elkötelezettségű meg alkotta a vezetést és a tagság is igen vegyes volt. A történelmi Kisgazdapárt újraélesztése, majd az MDF-től való elszakadása (és a Torgyán általi későbbi likvidálása) szintén a reform-kommunisták tervei szerint történt meg.

Egyáltalán nem véletlen, hogy az első szabad választáson indult különböző spontán csoportosulások közül egyik sem tudott megmaradni.
(A topic címében és szövegében nem véletlenül használtam az "ún. rendszerváltás" kifejezést. Az akkori köréményekről, anomáliákról szándékomban áll egy külön topicot nyitni).

Ez a reform-kommunisták által kitalált, mesterségesen, az elitek által felülről vezérelten létrehozott pártstruktúra a mai napig fennáll. Nem a választók igénye alakította ki a pártokat, hanem a választók igazodtak a már meglévő pártstruktúrához, ami nem normális jelenség.

Ezt a státuszt állandósították, mondhatni bebetonozták az 5 %-os parlamenti küszöb meghatározásával, amit csak minősített többséggel lehetne megváltoztatni, de ez egyik nagy pártnak sem érdeke.

A legabnormálisabb az MSZP helyzete. Adva van egy párt, amelyiknek nincs önálló arculata, hol szociáldemokrata, hol liberális retorikát alkalmaz, de leginkább a magát a diktatúrából politikailag és gazdaságilag átmentett, újsütetű szociáldemokratává illetve tőkéssé avanzsált nómenklatúra érdekeit és hatalmi törekvéseit képviseli. Vagyis igazából – egészében - nem baloldali párt. Az MSZP csak van és nem tesz mást, mint a jobboldallal szemben próbálja meghatározni magát és erősíteni a mindenkori pozícióit. A párton belül is markánsan különböző nézetű és érdekű csoportok vannak, teljesen mást akarnak a neoliberális irányba forduló nagytőkések emberei és megint mást a szociáldemokraták.
A párt kiszolgáltatott a támogatói holdudvarnak is, hol innen, hol onnan érik nyomások, ezért a jelenlegi formájában képtelen egyértelmű politikai célokat, irányvonalat és arculatot meghatározni. Ennek megfelelően a választóinak többsége sem az MSZP-re vagy a programjára szavaz, hanem vagy megszokásból, vagy a jobboldal ellen.

Ez azt jelenti, hogy Magyarországon a politikai struktúra tulajdonképpen egyoldalú.
Egyik oldalon van a gazdasági hatalmat és a média többségét uraló MSZP, amelyik ezt a reform-kommunisták által kitalált helyzetet és állapotot akarja megőrizni, a másik oldalon van a jobboldal, amelynek csoportjai ennek a helyzetnek a megváltoztatását akarják.

A konkrét irányvonalak és célok többsége a jobboldalon van, az MSZP ezek visszaszorítása érdekében dolgozik.

A fejlődőképes demokráciákban a politikai küzdelem célja, hogy a választók különböző csoportjainak nézeteit, érdekeit a pártok integrálják, ütköztessék és a többség által akart változások ennek eredményeként megtörténjenek.

Nálunk viszont a politikai harcok arról szólnak, hogy melyik oldalnak sikerül a másikat az adott időszakban legyűrni. Mivel a baloldal legnagyobb pártjának nincs saját politikai irányvonala, a harc nem a különböző társadalmi helyzetű választói csoportok érdekeinek képviseletéről szól, hanem a hatalomról. Ha a jobboldal győz, akkor a kormányzása alatt változásokat hajt végre. Azt, hogy mik legyenek konkrétan a változások, a jobboldalon belül is külön küzdelem dönti el. A baloldali ellenzék a kormány minden lépését megtámadja, majd amikor győz, akkor a legtöbb változást megsemmisíti és nagy részben visszaállítja a régi állapotot. Ha a jobboldal újra győz, akkor kezdődik az egész elölről.

Magyarország egyre nyilvánvalóbb stagnálásának, sőt fejlődésben lemaradásának ez az abnormális és 15 éve konzerválódott helyzet az alapvető oka.

Ebből két módon lehet kilépni:

1.)Létrejön legalább egy (de szerencsés esetben több) valódi baloldali párt (vagy az MSZP gyökeres átalakulásával, vagy új párt(ok) formájában. Ezt a lépést külső kényszerítő körülmény nélkül az MSZP vezetése soha nem teszi meg, mert a jelenlegi helyzet nekik jó.

2.)A jelenlegi jobboldal egy vagy több párt balra tolódik és megerősödik olyan mértékben, hogy az MSZP helyét is részben betölti a baloldalon és erős nemzeti-liberális kormánytöbbséget alakít ki. Ez kikényszeríti a baloldalon is a változást, mert az MSZP eddig monolit tömbje több részre szakad és a baloldalon is létrejön egy egészséges pártstruktúra. A jobboldal középtől jobbra eső része is előbb-utóbb elszakad a legerősebb párttól és önálló pártként adott helyzetben akár a jobb-közép koalíciós partnere, de ellenzéke is lehet.
A pártszerveződés egyik eleme a jobboldalon lehet az EU-hoz való viszony is (ld. Jobbik), ehhez a hamarosan várható csalódás és kiábrándulás kellő alapot adhat.


Szvsz Orbán nem csupán a napi pártharcokban, pártvezérként gondolkodik, hanem hosszabb távon, államférfiként is. A jobboldalon ma a Fidesz az egyetlen kormányképes párt, a többi párt parlamenti bejutása is kétséges. Ebben a helyzetben Orbán nagyon racionálisan arra törekszik, hogy egy néppárt keretében egyesítse az erőket, hogy kormányra juthasson, hiszen kormányzási lehetőség nélkül a jobboldali politikai erők egyike sem érhet el semmilyen konkrét célt. Kormányra kerülni pedig csak úgy lehet, ha maximalizálni tudja a szavazatokat és a legkisebb mértékre korlátozza a szavazatvesztést. Ha az MDF nem képes elérni az 5 %-ot és szövetségre sem hajlandó lépni, akkor nincs más lehetőség, mint megszerezni az MDF-es szavazatokból annyit, amennyit lehet.

Megítélésem szerint Orbán is tudja, hogy a néppártiságnak is vannak határai és lehetetlen a jobboldal egészét lefedni tartósan úgy, hogy közben balra is tolódik a párt. Amennyire lehet, most kiterjeszti a pártot, de szvsz tökéletesen tisztában van vele, hogy egy bizonyos pont után nem tudja a pártot egyben tartani és új pártalakulatok jönnek létre, erősödnek meg a jobboldalon.

Akkor azonban már – reményeim szerint – az MSZP a jelenlegi formájában már nem fog létezni, vagyis baloldalon is megtörténik végre egy átalakulás, vagyis eljut az ország egy egészségesebb és fejlődőképesebb politikai rendszerhez.
A Fidesz, mint néppárt pedig a baloldalon szerzett állásait fogja elszántan védelmezni – hiszen onnan jön a nagyobb veszély -, ezért a jobboldalon a kormányra kerülés után lazítania kell. Így teret fog hagyni a kisebb pártoknak, vagyis ott is egy differenciáltabb, egészségesebb pártstruktúra jöhet létre. (Tulképpen ez a tér részben már most is rendelkezésre áll, csak nincs olyan jobboldali párt, amelyik ezt úgy be tudná tölteni, hogy be is jusson a parlamentbe.)


Éppen ezért nem kell félni véleményem szerint attól sem, hogy a kétpárti rendszer kialakul és tartóssá válik. A Fidesz néppárti törekvésének pozitív – mondhatnám történelmi – hatása is lehet, mert ha ez a folyamat végbemegy, akkor normalizálódhatnak a belpolitikai viszonyok és az ország egészségesebben, nyugodtabban fejlődhet tovább.
Ez persze nagyban függ Orbán személyén is. Remélem lesz benne annyi erő és akarat, hogy ezt végigcsinálja és annyi államférfiúi bölcsesség is, hogy belássa mikor és hol kell engedni, visszavonulni a cél érdekében.

panda
  Válasz | 2009. június 19. 00:09 | Sorszám: 116
most konkrétan ezzel kapcsolatban lenne kérdésem:

"A Jobbik a gazdaság szempontjából szélsőbaloldali,"

méééé??....

panda
  Válasz | 2009. június 19. 00:07 | Sorszám: 115
Terra javasolta ezt a topikot...
Egy hozzászólása egy másik topikból.

terra
Válasz | 2009. június 18. 16:33 | Sorszám: 506
Nem kinevezésről van szó. A bal- és a jobboldal valódi, klasszikus határai gazdasági értelemben aszerint húzódnak meg, hogy egy adott politikai irányzat a nemzeti összjövedelemből mekkora részt központosít és főleg mekkora hányadot hagy meg vagy oszt vissza a tőketulajdonosoknak és mennyit a tőkével nem rendelkezőknek (munkavállalók, nyugdíjasok, gyerekek, stb.)
A másik lényegi törésvonal (ez már nem bal-jobb, hanem inkább a nemzeti-globalista irányvonalon található) az, hogy egy állam illetve annak gazdasága mennyire legyen nyitott és mennyiben legyen szuverén, önálló.

Ha így tekintjük a kérdést, akkor az általam felvázolt koncentrikus körön valóban középen találjuk a Fideszt.

- A Jobbik a gazdaság szempontjából szélsőbaloldali, a szuverenitás kérdésében ultranacionális, antiglobalista.
- Az SZDSZ és most már az MDF a külső kör másik oldalán helyezkedik el, mert gazdaságilag szélsőségesen tőkepárti (vagyis klasszikusan jobboldali), szuverenitás szempontjából szélsőségesen globalista.

- az MSZP ideológiáját tekintve semmilyen ( ), tényleges gyakorlatát tekintve majdnem ott helyezkedik el, ahol az SZDSZ és az MDF, esetleg kis jóindulattal rajzolhatunk neki egy külön belső kört.

- a Fidesz gazdasági szempontból mérsékelt baloldali, a szuverenitás kérdésében EU-párti, de a szuverenitás kérdésében mérsékelten nacionalista, vagyis egyértelműen a Fidesz van a kör közepén, vagyis a centrumban.

nemszadista
  Válasz | 2008. február 08. 19:32 | Sorszám: 114
Az MSZP 150 ezer új szavazója nyilván szadeszkretén.
Rendes Kis
  Válasz | 2008. február 08. 14:05 | Sorszám: 113
Lehet, hogy a "más pártok" nagyon sokan vannak ... meg onnat is jöttek el ...

Meghát, valóban: a 100 az túl kerek szám ... Lehet, hogy az 68 +/- 32

pascal
  Válasz | 2008. február 08. 14:02 | Sorszám: 112
Én az ilyen kerekítési egyéb csipcsupságokra nem adok a Sandánál... Egyszer 96%-ra jött ki az újságcikkben a teljes populáció. Nem tudjuk, mik a valós számok (már úgy értve, ha eltekintünk az esetleges szándékos manipulációktól ).
pascal
  Válasz | 2008. február 08. 13:56 | Sorszám: 111
Hát ez az.
Az viszont tény, hogy létezik ez a pszichológiai jelenség, amit terra írt, pl. fordítva is működik, választások után általában mindig többen mondják azt, hogy a győztes pártra szavaztak, mint amennyien tényleg.
estebany
  Válasz | 2008. február 08. 10:07 | Sorszám: 110
Ehhez (és a mellékelt cikkhez) képest Závecz nem éppen ilyen híreket sugallt az eheti keddi pártkeltében, pedig akkor már a rendelkezésére álltak ezek az adatok

Nem világos továbbá, hogy hová vándoroltak mindkét oldalról a "más párthoz távozók"? Főleg annak tükrében, hogy minden párt gyengülni látszik, logikusan viszont bármelyik "más" pártot felhozna, sőt, bejuttatna 2*100ezer szavazó. Vagy legalábbis kimutatható népszerűség-növekedést hozna.

mackó
  Válasz | 2008. február 08. 09:38 | Sorszám: 109
A gondolataimat nem sikerült továbbítani: Nem feltétlenül az a réteg, akire utalsz, bár ilyen is lehet benne, de szerintem azok a visszahúzódók között lapítanak, kivárva a fejleményeket. Ezen emberkék zöme szerintem a szellemileg alultápláltak táborát képezik, akik az aktuális hangulatuknak megfelelően a legutolsó benyomás hatására szavaznak, s szerintem már egy hét múlva fel sem tudják sorolni, hogy milyen pártokat látott a papíron. Van "szerencsém" ilyeneket ismerni. Persze ezen "szavazók" minden pártnál jelen vannak, kisebb-nagyobb mértékben...
bordür
  Válasz | 2008. február 08. 09:35 | Sorszám: 108
Asszem mindegy. Az a a lényeg hogy megfelelő következtetéseket vonjanak le a pofáraesésükből....Az a kérdés hogy egy ilyen időszak ki billentette e az embereket a tanult tehetelenségükből,és közelebb hozta e őket a valósághoz...
terra
  Válasz | 2008. február 08. 09:24 | Sorszám: 107
Ennek nem sok köze van a memóriához, inkább természetes folyamatnak, egyben jó jelnek mondanám. Ezek az emberek tudatosan vagy tudattalanul azért tagadják le, hogy az mszp-re szavaztak, mert szégyenlik illetve a döntésük helytelenségének felismerése már megszületett bennük, csak még a mélyen beléjük ívódott reflexek elég erősek ahhoz, hogy megakadályozzák ennek a beismerésnek a tudatos felvállalását.
mackó
  Válasz | 2008. február 08. 09:19 | Sorszám: 106
Azzal a 100 ezer szavazóval, aki elfelejtette, hogy az MSZP-re szavazot, na azzal nem töltetnék ki memory-teszet.
terra
  Válasz | 2008. február 08. 09:12 | Sorszám: 105

http://vg.hu/index.php?apps=cikk&cikk=207766
terra
  Válasz | 2008. február 05. 09:33 | Sorszám: 104
Igen, igen! Köszi!
millertrash
  Válasz | 2008. február 05. 09:27 | Sorszám: 103
ez az?
SilentSierra
  Válasz | 2004. május 24. 13:14 | Sorszám: 102
A végét úgy értettem, hogy a mai kor új kihívása a globalizáció. Annak a hatásai zúdulnak ma rá a különböző politikai berendezkedésekre.
A rendszerváltó országokat ez pont akkor érte el, amikor a régi rendszerük már totálisan nem működött és kezdtek adaptálódni az újhoz. De a Nyugathoz való felzárkózás közben nem vették észre, hogy mozgó célra lőnek: a hidegháború után a nyugatnak is meg kell küzdenie a globalizációval és emiatt a saját berendezkedése is változik. Lassan, mert a kihívások az ő szilárdabb struktúráját nehezebben tudják megbontani: több a jólét, kevesebb a probléma, könnyebb a boldogulás és társadalmi reformokat sosem akkor vezetnek be, mikor jó a helyzet, mert a nyerő csapaton nem szokás változtatni. Reform mindig akkor jön, amikor már nem viselhető el tovább a helyzet. Ezt a globalizáció Nyugaton még nem tudta kikényszeríteni, noha dolgozik rajta. Nálunk sokkal egyszerűbben tud elégedetlenséget szülni, mert a kiinduló helyzet eleve rossz. Ezért nálunk a globalizációra adott válaszokat, társadalmi elmozdulásokat hamarabb látjuk, mint Nyugaton.

Gondoltam, hogy tetszeni fog, mert gyakorlatilag megfogalmaztam (nem én, a prof) a nagybetűs Radikális Alapvetést.
A prof ugyan nem lelkesedéstől áthatva ecsetelte a dolgot, sokkal inkább elítélően (szocdem az illető, de gondolkodni azért tud) és a magyarországi ügyeket illetően főleg Orbán Viktornak tulajdonította az ilyenfajta politizálást. Mondjuk minden fokozatok kérdése.

Mallow
  Válasz | 2004. május 20. 20:45 | Sorszám: 101
Véleményem szerint a jobb és bal afféle mutató szavak.

Azzá korcsosultak.

terra
  Válasz | 2004. május 20. 17:24 | Sorszám: 100
A kommunizmus ellen lehet, hogy felesleges kivont karddal rohanni, de a magát valaha kommunistának valló, magát átmentett és ma már egy politikai-gazdasági hatalmi tömböt alkotó kizárólag a saját önérdekét képviselő "baloldali" elit ellen kell harcolni.

A topicnyitó elsősorban erről szólt.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 20. 17:00 | Sorszám: 99
Adalék: A kommunizmus saját bevallása szerint szemben áll a baloldalisággal.

Véleményem szerint a jobb és bal afféle mutató szavak. Mivel a palettán mindig több párt van ezért szokás legalább két oldalra felosztani az erőteret, általában két meghatározó párt szokott azért lenni. (Bár vannak demokráciák, ahol tkp. csak egy meghatározó párt van: Svédország, Japán, Bajorország.)

Posztkádárista maradványokkal teli van a fejünk, még a fiataloké is, főként az államtól várt gondoskodást illetően, öngondoskodás helyett - ezt lehet balos attitűdnek nevezni, joggal. Ez tényleg nem jó, de amúgy az állam gondoskodására is szükség van, mert hiába felnőtt a társadalom, ha mégsem nőtt be még a feje lágya.

De a hangsúly nem a jobb/bal ilyetén szétválaszásán van. Napjaink főkérdései ezen már túlvannak. Ezeket a témákat már kipipálhatjuk és főleg a nemlétező kommunizmus ellen felesleges kivont karddal rohanni, Don Quijote-ként...

eszbej
  Válasz | 2004. május 20. 01:44 | Sorszám: 98
Itt némi kevercs tekerg.
Helyes volna elhatárolni a jobbos/balos értékeket - fde szerintem nem lehet. Tudniillik az érték, mint olyan, már önmga keverék - a kérdés az, hogy milyen arányban vannak benne a dolgok. Pl.: az állam szerepének igenklője lehet jobbos, balos. ergó: a ki igenli az államot az lehet jobbos IS balos IS. De ha a proletárdiktatúrát igenli, akkor bizony balos.
Megjegyzés korábbiakhoz: az antikommunizmus azét időszerű, mert A: kommunizmusvan, ha gyengén is, de van, létezik, a világban és idehaza is!
B: mindennapjaink át vannak itatva a balos gondolatisziruppal. ez baj.
és + C: a kommunista az elvektől függetlenül egy létező és ellenszenves emberfajta, fujj!
Tehát: KELL sajna kommunistázni. Ha nem is éppen a szerencsétlen CSurkát....
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 18. 16:29 | Sorszám: 97
Ez jó. És nagyjából fedi az én vélekedésemet is, de a végét nem értem. Végül is akadémiai a kérdés persze...

/Haider egyébként egyáltalán nem piac-ellenes szvsz, liberális pártja liberális piacot szeretne szerintem, aminek épp a korábbi kétpárti államkapitalizmus vagy szocializmus volt a kerékkötője, vagyis egy piac-ellenes rendszer, mely egyébként ott végül is működött. Igazából se Fortuyn, se Haider nem hasonlítható Le Pen-hez. Le Pen egy klasszikus idióta, de rajta kívül senki nem szól Franciahonban a deklasszált francia rétegekhez. Csurka pedig eredendően népi kommunista ideológiával kezdi pályáját és öregkorára tör ki rajra a nacionalizmus és a klerikalizmus, ami tekintve vadházasságban él kissé pikáns is, antiszemitának valószínű mindig is antiszemita volt, de ez a baloldalon egyáltalán nem rikta. Lényegében a korosztályában a nem-zsidók közt mindig is erős volt a zsidelleensség, aminek a szociológiai hátterét itt nem áll módunkban elemezni. Meg nem is 21. századi kérdés már talán./

onogur
  Válasz | 2004. május 18. 16:24 | Sorszám: 96
Gondolj bele, az SZJA bevallást készítők jövedelme évi 5.500 milliárd forint, többségük havi 200.000Ft-nál kevesebbet keres.
Ha eltörölnék a 200.000 Ft alatt keresők jövedelemadóját, iszonyú pénzektől esne el az államháztartás.
Az más kérdés, hogy a Lajtán túl születettek röhögőgörcsöt kapnak, amikor megtudják, hogy milyen adókat kell nálunk fizetni már havi 500 euro bruttó kereset esetén is...

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola