Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Politikai paletta az ún. rendszerváltáskor, a jelenben és a jövőben (4. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Politikai paletta az ún. rendszerváltáskor, a jelenben és a jövőben
onogur
  Válasz | 2004. május 11. 14:12 | Sorszám: 70
Szerintem aki egy kicsit is "ződ", az tudja, hogy Persányi a környezetvédelmi miniszter.
Már csak azért is, mert ez a volt állatkert-igazgató az egyedüli normális ember az egész kormányban annak ellenére, hogy a szadisták jelölték a posztra.
Kemény, mint a vídia, megalkuvást nem tűrő környezet- és állatbarát, máris sokat köszönhetünk neki.
pascal
  Válasz | 2004. május 11. 14:07 | Sorszám: 69
Politikai paletta a jövőben? Tényleg jó lenne, ha az MSZP eltűnne!

Szerintem hiányzik egy igazi, radikális környezetvédő párt. Egy zöldpárt. A 21. században ez elengedhetetlen, mert ez az egyik legfontotsabb probléma, és egyáltalán nincs a sűlyának megfelelően kezelve. Tudja valaki, hogy ki a környezetvédelmi miniszter? Na ugye. Illésnek is jól a fejére koppintanak, ha valami olyat talál mondani, ami a Fidesz-vezetők szerint nem elég népszerű. Legalábbis én így vettem észre. A nagypártok alkalmatlanok a "zöld" témák képviseletére.

Egyáltalán: kevés az alternatíva. Nincs igazi, tagolt pártstruktúra, karakteres, egymástól jól megkülönböztethető pártokkal. Szerintem ez ártalmas: nem alakulhatnak ki igazi viták, egy csomó kérdés egyszerűen fel sem vetődik. Sokszor azt sem tudni, mit is képviselnek az egyes pártok...
Egy 5-6 igazi, normális pártra mindenképpen szükség lenne.

terra
  Válasz | 2004. május 11. 08:49 | Sorszám: 68
Más a politikai rendszer és más az állam- és jogrendszer. A kettő közül a politikai rendszer a meghatározó, az alakítja az államrendszert. Ha a politikai rendszer beteg - már leírtam, hogy nálunk miért beteg -, akkor az állam- és jogrendszer sem működhet megfelelően akkor sem, ha a maga az alkotmányos berendezkedés és a jogrendszer formailag megfelelő.
mpd
  Válasz | 2004. május 11. 08:41 | Sorszám: 67
Hogyne érteném. De mégiscsak van egy rendszer, amit nem ők alkottak (Alkotmány, BTK, PTK stb.), hanem megszegik.
A rendszer alatt értünk mást-mást, ennyi a különbség.
terra
  Válasz | 2004. május 11. 08:34 | Sorszám: 66
Itt nem arról van szó, hogy valaki(k) a rendszert kijátszva bűnt követ el, hanem arról, hogy a bűnt maguk a rendszer irányítói követik el a rendszer fenntartása érdekében. Ugye érted a különbséget?

Bizonyos értelemben mondhatjuk azt is, hogy ez a módszer a rendszer természetes velejárója, vagyis maga az a rendszer a bűn alapja, amelyiknek kötelessége lenne azt megakadályozni, szankcionálni.

mpd
  Válasz | 2004. május 11. 08:23 | Sorszám: 65
Teljesen egyetértek, azzal az aprócska ellenvetéssel, hogy sajnos, nincs olyan rendszer, amit ne lehetne kijátszani.
terra
  Válasz | 2004. május 11. 08:15 | Sorszám: 64
Az is nagy baj, ha az ilyen eset büntetlenül marad, de még nagyobb baj, hogy egyáltalán megtörténhet, mert ez azt mutatja, hogy a rendszerben van valami nagyon nagy baj. Az én topicom inkább erre a problémára koncentrál.

Ez az ügy nem egyszerű bűncselekmény. Ebben a "bűnszövetségben" végrehajtott akcióban és a következmények eltussolásában a kormány és egyes minisztériumai, intézményei is részesek voltak. Az ügy szálai befonják a kormánypártot, a sajtót, a gazdaság egyes köreit, még külföldi vonatkozásai is vannak. Ez az ügy egy kórtünet, azt mutatja, hogy van egy hatalmas rákos góc, amit el kell távolítani, mert különben felemészti az egész országot.
mpd
  Válasz | 2004. május 11. 07:54 | Sorszám: 63
Na. Épp az efféle dolgok miatt nyitottam annak idején a "Nem jó magyarnak lenni" topikot. Mert nem az a baj, hogy az általad írtak megtörténtek, bűnözés mindig is lesz.
Hanem az a baj, hogy semmi következménye nincs az ügynek.
Fortissimo
  Válasz | 2004. május 10. 20:26 | Sorszám: 62
ok!
(kiegészíthetdéd:.esetleg itt: http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=2&t=003675
terra
  Válasz | 2004. május 10. 20:17 | Sorszám: 61
Reménykedjünk, de most már igazán nem akarom még jobban szétoffolni a jó kis komolynak szánt topicomat.
(Pedig lenne még néhány ötletem! )
Fortissimo
  Válasz | 2004. május 10. 20:10 | Sorszám: 60
sajnos igy van..
viszont, még lehet jó a vége
terra
  Válasz | 2004. május 10. 20:08 | Sorszám: 59
Az egyik kedvenc regényíróm ebben a műfajban Robert Ludlum. Hihetetlenül kacifántos, szövevényes történeteket tud írni (Pl. a Fantom, amit a Bourne-rejtély vagy valami hasonló címen meg is filmesítettek). Szerintem a Mester is megnyalná az ujját, ha beleásná magát ebbe a történetbe.

Egy baja van ennek a történetnek, mégpedig az, hogy nem olvasóként rágjuk rajta a körmünket, hanem benne élünk. Nem tehetjük meg azt, hogy ha megunjuk, akkor félretesszük a könyvet és leoltjuk a villanyt, mert a történet akkor is folytatódik, ha behunyjuk a szemünket.

Fortissimo
  Válasz | 2004. május 10. 20:03 | Sorszám: 58
egyébként, a dnp.hu már regényszerűen, egy kicsit (nekem túlságosan is) kiszínezve irja..Pedig a tények önmagukban is elég színesek.. http://www.dnp.hu/dnp.php?lang=HU&mode=full&cikk=2095&depth=2
Fortissimo
  Válasz | 2004. május 10. 19:57 | Sorszám: 57

(szvsz, tévedsz, előbb-utóbb film lesz belőle..Ilyet még regényírók sem tudnak kitalálni
terra
  Válasz | 2004. május 10. 19:49 | Sorszám: 56
Fejből, lendületből írtam.

Így utólag elolvasva a "művemet", szinte magam sem hiszem el, hogy ez igaz lehet a XXI. század elején egy demokratikusnak mondott államban.

(A megfilmesítés jogát jó hazafiként felajánlom mondjuk... a TV2-nek, vagy a köztévének ingyen. Nem is tudom miért, de tartok tőle, hogy ingyen sem kell nekik. )

Fortissimo
  Válasz | 2004. május 10. 19:34 | Sorszám: 55
Ragyogó írás! Tényleg, mintha regény lenne (az USAban már megvennék Tőled a megfilmesítés jogát..dollármilliókért).
Sajnos az elsőtől az utolsó betűig az újságokban (elsősorban MN) megjelent tényekkel igazolható..
terra
  Válasz | 2004. május 10. 18:12 | Sorszám: 54
Ezek az esetek egyszerű bűncselekmények is lehetnének, csődbűntett más országban is előfordul és sokszor büntetlen is marad. Javítani kell a felderítést, hatékonyabbá kell tenni az igazságszolgáltatást és kész.

A banánköztársaság jellemzője viszont az, hogy az akciók állami segítséggel, forgatókönyvszerűen zajlanak.

Íme egy tipikus forgatókönyv:

1.) 2002. év közepén új kormány kerül hatalomra a Banánköztársaságban. Első dolguk, hogy azokra a helyekre, ahol nagyobb állami pénzek forognak, a Csoport legbelsőbb bizalmi embereit állítják. A régieket - koncepciós eljárásoktól sem visszariadva -, sietve eltávolítják. Az MFB, az EXIM Bank, a MEHIB, a Postabank, az ÁAK Rt. élére régi, megbízható emberek kerülnek. A belügyminiszteri és rendőrfőkapitányi posztra úgyszintén. A közigazgatás és a közmédiumok egészét érintő tisztogatás kezdődik.

2.) Ezután megpróbálják eltávolítani a független pénzügyi felügyelet elnökét és a legfőbb ügyészt. Ez a két ember ugyanis, aki leginkább útjában lehet a szép terveknek, mert könnyen kiderítenek valamit és beleköpnek a levesbe. Mellesleg megpróbálkoznak a jegybank elnökével is, hogy a forint árfolyamát a Csoport kedve szerint alakíthassák.
Eltávolítják az energiahivatal elnökét is, mert terveik vannak az energiaszektor privatizálásával is, tehát útban van a fickó. Törvényesen nem lehet elmozdítani, tehát megváltoztatják a törvényt. (Később eltávolítják a KSH vezetőjét is, amikor túl csúnyák a nemzetgazdasági adatok.)

3.) Megkezdődik a pénzek felmérése, átcsoportosítása. Eldöntik, hogy kiket kell megjutalmazni az eddigi és jövőbeni szolgálataikért, ők a VIP listások. A kisíboló és pénzmosó hálózat már rendelkezésre áll, működött is, de csak pitiáner összegekkel. Most viszont itt a nagy állami pénz, lehet beindulni.
Van egy apró akadály, mégpedig, hogy az előző kormány a pénzmosás megelőzése érdekében megszigorította a pénzforgalmi szabályokat. Sebaj, decemberben sebtében hoznak egy kormányhatározatot és módosítják a jogszabályt. (Érdekes kormányülés lehetett, amikor a kormány több tagja már téli szabadságát töltötte vagy más okból távol volt, az ülés jegyzőkönyvét azóta sem látta senki).

4.) Az MFB villámgyorsan intézkedik, hogy 13 milliárd forintot csoportosítsanak át az ÁAK Rt-hez, amely azt elhelyezi a brókercég számláján. Valaki szól az APEH-ba is, hogy gyorsan - még év vége előtt - utalják vissza az áfát, ami egyébként nem szokás. Azért kell ennyire sietni, mert ezt már január 1-től nem tehetik meg. Az SZDSZ-es gazdasági miniszter tud az akcióról és csendben nézi a történéseket.

5.) A brókercégnél levő ember elszortírozza a pénzt, egy része neylonzacsikban, a nagyja pedig offshore cégeken keresztül útnak indul a megfelelő helyre.

6.) Bekövetkezik egy kis malőr, kapzsiságukban belemennek egy szabálytalan részvénybuliba, amit feltár a pénzügyi felügyelet és elkezd szaglászni. A felügyelet elnökét megveretik, de nem tágít. Később további kellemetlenség, hogy a felügyelet elnökének eltávolítását célzó akciókat a külföld is rosszallja és az ellenzék is aggatja a körmét.

7.) Az NBH látva, hogy kitörőben van a balhé, elkezd szaglászni, lehallgatni Kulcsár körül, hogy megtudja, milyen nagy a baj és ki mit tudhat, milyen szálakat kell elvarrni. Felmerül ugyanis a gyanú, hogy a bróker több zsebre játszott vagy esetleg indiszkrét volt. A lehallgatási jegyzőkönyveket gondosan elzárják, hogy senki ne tudhassa meg miről és kivel folytak a csevelyek. A pénzügyi felügyelet feljelentést tesz, de a nyomozást a rendőrség megtagadja, ezzel is nyernek egy kis időt.
Kulcsárt külföldre kijuttatják, biztonság kedvéért a Külügyminisztérium által kiadott diplomata igazolványt és gépkocsit alkalmazva. A szír pénzmosót a rendőrség a televízión keresztül figyelmezteti, hogy pucoljon el, mert másnap le akarják tartóztatni. Nem is kell neki több, elmegy családostul Szíriába, ahonnan nem fogják kiadni. Schöntal Henrik közben szép nyugodtan pénzzé teszi minden belföldi érdekeltségét és elvonul az USA-ba.

A belügyminiszter férje elleni bizonyítékokat eltüntetik.
Ezt követően tesznek csak feljelentést, hogy ne érje szó a ház elejét. Közben a MeH elnöke is elkezd aggódni, ezért kiküldi Bácskai tábornokot Bécsbe Kulcsár után. Később, amikor ez kiderül, Bácskait, mint jó közkatonát beáldozzák.

8.) Kulcsár ellen végre kiadják az elfogató parancsot, akit - miután biztosítják róla, hogy majd gondját viselik -, nem is nagyon kell hajszolni. Minden esetre rendeznek egy látványos akciót hadd lássa a nép, hogy a rendőrség milyen ügyes és mennyire akarja a nagy bűnöző elfogását. (Schöntal közben szép nyugodtan éldegél Floridában. Később megvárják, amíg olyan országba távozik, amelyikkel nincs kiadatási egyezményünk).

9.) Itt lép be a történetbe az Igazságügyminisztérium. Hosszas tépelődés és készülődés után végre elkészül a néhány oldalas kiadatási kérelem. Sajnos a minisztérium is tévedhet, így egy ici-pici formai hiba csúszik a kérelembe, így azt újra meg kell ismételni. Közben eltelik ismét néhány hónap.
A Csoport közben gondoskodik Kulcsár védelméről - egyben szemmel tartásáról - is, megfogadják az egyik leghíresebb és legbefolyásosabb ügyvédet, aki már Medgyessyt is sikerrel védte a Grasham-ügyben.

11.)Újabb kellemetlenség: az IEB bank felé tekerednek a szálak, kiderül, hogy néhány milliárdocskát csúnya szírek tisztára mostak Medgyessy volt bankjában. Még az a rút gyanú is felmerül, hogy mindez az ő elnöksége idején történt. Nosza, gyorsan módosíttatják a cégbírósággal az iratokat.

12.) Miután Ádert és Rogánt nem tudták belekeverni az ügybe, belemennek a parlamenti vizsgáló bizottság felállításába. A bizottság egyetlen szabályos ülést sem tud tartani, mert a napirendet sem fogadják el.

10.) A Csoportnak az egyébként csigalassúságú nyomozás is túl gyors. Nosza, a belügyminiszter nagyszabású átszervezésbe kezd, ami a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságot is alapjaiban érinti. Perbe fogják Bácskait, a nyomozást vezető rendőrtisztnek kiderül valami sütemény-ügye, felfüggesztik. Emiatt teljesen lelassul a nyomozás.

11.)A brókerbizottság elnökének tüsténkedése folytán újabb szálak kerülnek napvilágra, felmerül a terrorista kapcsolat lehetősége. Az NBH a CIA-tól kapott információkról egyszerűen nem hajlandó sem a Nemzetbiztonsági Bizottság, sem a brókerbizottság ellenzéki képviselőit tájékoztatni, elvégre mi közük hozzá.

Nem is írom tovább, a történet ismert. Még talán annyit, hogy a baloldali sajtó teljes mellszélességgel elterel és hallgat attól függően, hogy éppen mit kíván a Csoport érdeke. Nem csoda, hiszen a médiumoknál is megbízható, jól fizetett emberek vannak.

Ha ezt a történetet egy regényíró írta volna, akkor mindenki azt mondaná, hogy túl színes a fantáziája. Ha a történet végén azt írná, hogy ezek után a kormány és minden minisztere a helyén maradt, akkor a művét a sci-fi kategóriába sorolnák.
Sajnos ez a magyar banánköztársaság mindennapjainak realitása, és ez csak egy történet a sok közül.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 10. 15:21 | Sorszám: 53
Szabad néha egyet is érteni - bár unalmas.

Ezt a gyakorlatot kell megszüntetni, mert ez csalás.
Nem értem miért élvez előnyt a bank és miért nem tudja behajtani a tartozását az új tulajdonoson a gazda. Illetve, hogy miért nem tesz ez ellen az épp ezért csőszként tartott, fizetett állam?

terra
  Válasz | 2004. május 10. 15:14 | Sorszám: 52
Ez a hajó már nagyrészben elúszott. A jog a sunyi privatizátorokat is védi. Egy-két ügyletet még fülön lehet csípni, de a teljes felülvizsgálatra és a valamikori állapot helyreállítására már nincsen mód.

"Amit tennie kéne egy gazdaságfelügyeletnek az az, hogy érvényesüljön bizonyos üzleti morál. Az élelmiszeriparban volt mostanában számos furcsa jelenség, nem fizetnek a gazdáknak, megvonják a konkurrens cég exportjogait és kiderül, hogy egy másik cég van a háttérben stb. Ezek olyan aggasztó jelenségek, amiket a hatékony államnak kell kiiktatnia és a bűnösöket megbüntetnie keményen, hogy egészséges versenyviszonyok alakuljanak ki."

Erre most jössz rá? Ezt a módszert már a rendszerváltás óta művelik. Ha megnézed mi történt a privatizációval megszerzett élelmiszerfeldolgozók többségével - nem is egyszer, hanem többször is -, akkor könnyen átlátható a folyamat.
Adva van egy feldolgozó, ami termeltet több ezer gazdával. A tulajdonosok és a menedzsment kivesz annyi pénzt a cégből, amennyit csak tud. Egyszer aztán tisztázatlan körülmények között csődbe megy, felszámolás alá kerül. Bent ragad az ezer termelőnek több milliárd forintja. Mivel piacgazdaság van, szanálásra nincsen mód. A bankok még csak-csak hozzájutnak a pénzük egy részéhez (mint jelzálogos hitelezők előnyt élveznek), de a termelők jó, ha a követelésük 10 %-át megkapják, azt is csak a felszámolás végén, három év múlva.
Felszámolásban jelentkezik vevőként egy látszólag más csapat, aki megveszi bagóért az egész üzemet és újrakezdi a termelést. Két évig jól megy a verkli, a harmadikban újra megismétlődik a csőd, stb.
A termelők ismét elbuknak egy rakás pénzt, ami sokszor ugyanannak a gazdasági körnek a vagyonát gyarapítja.
Olyat nem hallottam, hogy ilyenért bárkit is felelősségre vontak volna.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 10. 15:06 | Sorszám: 51
Mit mondtam, ember?
terra
  Válasz | 2004. május 10. 15:03 | Sorszám: 50
Nem az a kérdés, hogy tehetséges volt-e Gyurcsány vagy sem. Az a rendszer az érdekes, amely ezt lehetővé tette és teszi.

Ne legyenek illúzióid, már most is banánköztársaság van. Mert mit is nevezünk banánköztársaságnak? Azt, amikor egy gazdasági csoport - erőszakkal vagy a választók megtévesztésével, a lényeg szempontjából tök mindegy - megszerzi a hatalmat és kizárólag a csoport érdekében használja. Minden lényeges közjogi méltóságot, köztisztviselői pozíciót a körön belüli vagy lefizetett/zsarolt emberekkel töltenek be, ideértve a rendfentartó erőket is, a parlament szerepét a formális szavazógép funkciójára silányítják. A média felett közvetlen irányítást gyakorolnak. A közpénzek maffia-jellegű zárt, áttekinthetetlen rendszerben mennek ki a csoport tagjaihoz, miközben az állam maga eladósodik.

Lehetne akár egy dél-amerikai recept is, de nem az. Ez ma Magyarország.

A gyurcsányok ma is gyakorolják a hatalmat, csak rejtve. Belső puccsról szó nincs, inkább arra készülnek, hogy ha a belső ellentétek és az ellenzék előretörése végképp legyöngítik az MSZP-t, akkor nyíltan is magukhoz ragadják a kezdeményezést.

onogur
  Válasz | 2004. május 10. 14:58 | Sorszám: 49
Szóval harmicötmilliárd 13 év alatt Neked nem pénz...
Pedig az úgy uszkve 7.368.000 Ft jövedelem naponta!
mpd
  Válasz | 2004. május 10. 14:47 | Sorszám: 48
A hatalom nem eszköz, hanem cél.
Ez az egyetlen céljuk. Ezért rossz az a kérdés, hogyaszongya: "mindenük megvan, mit akarnak még?". A hatalmat akarják. Mindenáron.
onogur
  Válasz | 2004. május 10. 14:43 | Sorszám: 47
"Az a kérdés nem merül fel benned hogyan is gyarapodtak milliárdosokká ezek az emberek? Politikai segítséggel.
Az MSZP kormányon maximálisan kiszolgálja, gyarapítja ezt a kört most is, cserébe megkapja a támogatásukat."

Ez nem így van.
A KISZ és MSZMP központjaiban is voltak tehetséges emberek, és voltak kapcsolati úton bekerült seggfejek.
Ismerek olyan osztályvezetőt a KISZ-KB-ből, aki anno élet és halál ura volt, ma pedig egy osztrák tulajdonú cég teherautóját vezeti és órákon keresztül pakol, azaz nehéz fizikai munkát végez.
Egy Nagy Imre, Leisztinger, Gyurcsány meg tehetségesek voltak.
Hát persze, hogy kellett nekik a Párt támogatása. Meg is szerezték. De ma a belső ellenzékhez tartoznak és puccsra készülnek.
Na én azt nem szeretném, hogy ezek a gazdasági után a politikai hatalmat is megkaparintsák.
Mert akkor itt banánköztársaság lesz.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 10. 14:40 | Sorszám: 46
Borítékolom, hogy nem lesz már soha felülvizsgálat és értelme sem lenne. Leisztingeréken kívül nagyon sokan éltek a lehetőséggel. Nem jutott mindenki olyan messze. A kezdőtőke lehet a spontánprivatizáció során került egyébként elő, de a későbbiekben eljutni oda ahol ma vannak ne kis üzleti gátlástalanság kellett - mások ezt üzleti érzéknek nevezik. S igen van jópár miép-es és fidesz is. S bizonyos, hogy akad jópár, aki élt az eredeti tőkefelhalmozás lehetőségével. Egyébként ezek még így is törpevagyonok. Jelentős magyar személyi vagyonok nem halmozódtak fel szerintem. Még a legügyesebb üzleti zsenik sem tudtak néhány milliárdnál többet összeszedni. Csak forintban milliárdosok. Míg a románoknál, oroszoknál olyan gazdagok vannak, akiktől már tényleg félni kell, s akik már tényleg nem tudnak mit kezdeni a pénzükkel. Leisztinger, Gyurcsány, Demján, Csányi kis halak - s igazán nem is irigylem őket. Amit tennie kéne egy gazdaságfelügyeletnek az az, hogy érvényesüljön bizonyos üzleti morál. Az élelmiszeriparban volt mostanában számos furcsa jelenség, nem fizetnek a gazdáknak, megvonják a konkurrens cég exportjogait és kiderül, hogy egy másik cég van a háttérben stb. Ezek olyan aggasztó jelenségek, amiket a hatékony államnak kell kiiktatnia és a bűnösöket megbüntetnie keményen, hogy egészséges versenyviszonyok alakuljanak ki. De amíg Zwack milliárdos nemfizetéseit a cimbik fenn megoldják, amíg a bankok behajtják a követeléseiket, de a gazdák nem mehetnek szanálni a nemfizető felvásárlót, addig felesleges hőbörögni egy-két milliós spontán privatizációk miatt.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola