Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Politikai paletta az ún. rendszerváltáskor, a jelenben és a jövőben (5. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Politikai paletta az ún. rendszerváltáskor, a jelenben és a jövőben
terra
  Válasz | 2004. május 10. 14:37 | Sorszám: 45
A globalizmussal szemben csak erős érdekérvényesítő képességű kormány tudna eredményt elérni.

Furcsa lesz, amit mondok: ez a kormány lehetne akár egy igazi szociáldemokrata kormány is, mint ahogy számos más országban sokszor a szociáldemokraták tökösebben képviselik a nemzeti érdekeket, mint a konzervatívok. Csakhogy az MSZP nem szociáldemokrata párt, sőt nem is valódi párt. Az MSZP semmilyen, nincsenek önálló céljai a saját érdekkörének túlélésén és gyarapodásán kívül. A ténylegesen kormányzó szélsőséges liberálisoknak meg az a legfőbb vágyuk, hogy globális világ legyen.

(A következtetést nem vonom le még egyszer, gondolom teljesen nyilvánvaló).

terra
  Válasz | 2004. május 10. 14:28 | Sorszám: 44
"Itt nem a szocialisták ellen kell(ene) harcolni, sőt, inkább támogatni kellene őket. Az igazi ellenség Gyurcsány és Leisztinger."

Az a kérdés nem merül fel benned hogyan is gyarapodtak milliárdosokká ezek az emberek? Politikai segítséggel.
Az MSZP kormányon maximálisan kiszolgálja, gyarapítja ezt a kört most is, cserébe megkapja a támogatásukat.

A tőke viszont általában nem politizál, csak az érdekeit nézi. Ha az MSZP meggyengül és nem lesz esélye a kormányzásra, a pénzforrások feletti rendelkezésre, akkor ezek a tőkések szépen lemorzsolódnak és/vagy önálló politikai képviseletet próbálnak kialakítani (ld. Gyurcsány működését az MSZP-n belül, vagy Leisztinger és az egyre elégedetlenebb "újtőkések" szerveződéseit, amelyekről egyre többet hallani).

Akikre te utaltál, mint "támogatandó" szocialistákra, az legfeljebb a szociáldemokrata platform (Jánosy és társai) lehetnek, de az ő befolyásuk most minimális. Egy pártszakadás esetén lehetne belőlük egy életképes szociáldemokrata párt.

Megint a pártszakadásnál lyukadtunk ki. Az MSZP a mai formájában túl erős, túlságosan is egymásba fonódtak a különböző irányzatok és érdekcsoportok. Amíg az MSZP erős és ez az érdekszövetség működik, addig inkább kompromisszumot kötnek és mindent hagynak a régiben. Az MSZP vezetése hagyja magát ide-oda ráncigálni, az ellopott közösből, a jól fizető állásokból, megrendelésekből ide is lök egy kicsit meg oda is, hogy mindenki elégedett legyen.

Egy nagy vereség után viszont elindulna az erjedés. A gyurcsányok és leisztingerek rákényszerülnének arra, hogy kibújjanak az álszociáldemokrata MSZP háta mögül és megjelenjenek a politikai palettán akként, amik: a tőkések neoliberális pártjaként.
Ha ez megtörténne, akkor a szociáldemokrata platform, mint önálló párt féken tudná tartani a nagyétvágyú tőkéseket. A neoliberálisok viszont kiszorítanák vagy beolvasztanák az SZDSZ-t.

mpd
  Válasz | 2004. május 10. 14:17 | Sorszám: 43
Nade komolyan. Ha egyetértesz ezzel, hogyan támogathatod a globalizmus szálláscsinálóit, szekértolóit, lakájait?
Ezt azért nem értem.
onogur
  Válasz | 2004. május 10. 14:12 | Sorszám: 42
Bizonyára nem arra célzol, hogy a fideszes/miépes milliárdos a "spontán privatizáció" illetve "eredeti tőkefelmozás" útján ( magyarul: lopás ) szerezte milliárdjait.
A leisztingerek akkor válnak komoly ellenféllé, ha itt valaki egyszer komolyan veszi a rendszerváltást és felülvizsgálja a privatizációt valamint elszámoltatásra törekszik.
Mert abban a pillanatban jönnek a leisztingerek, és mint Frei óta tudjuk, százezer dollárért fel lehet bújtani orosz mesterlövészeket...
terra
  Válasz | 2004. május 10. 14:08 | Sorszám: 41
"A rendszerváltás közjogi értelemben megtörtént s külsőre minden kellék megvan egy működő politikai váltógazdasághoz: erős MSZP, erős Fidesz."

Jól mondod, közjogi értelemben és külsőleg.

"Az emebrek nekik tetsző kormányzást várnak el, s ez egy rétegnek megfelel. És nem csak a szoci milliomosoknak. Másokak is. Hisz önként rájuk szavaznak."

Szerinted az MSZP politikája tetszett ebben az országban a választók csaknem 50 %-ának? Két év után pedig még mindig tetszik 30 %-nak? Ha így lenne, akkor azt mondanám, hogy ez egy ilyen ország, ha az embereknek ez kell, hát legyen.
Csakhogy az MSZP nem azzal nyer, hogy rá szavaznak, hanem a sajtó segytségével el tudja érni, hogy a másik oldal ellen szavazzanak.

"tudomásul kell vennem az MSZP teljesen belefér a nyugati politikai képbe is."

A Nyugat nem finnyás, nem is volt soha. Nekik az a jó kormány, amelyiknek gyengébb az érdekérvényesítő hajlama és képessége, mert nincs vele baj, azt teszi, amit mondanak neki. Még Kadhafi is szalonképesnek számít, ha beáll a sorba. A nagypolitika már csak ilyen. Az, hogy nekünk mi jó itt belül az országban, nem igazán érdekel senkit.

"s amíg a magyar választó ki nem kényszeríti ki érdekei elfogadtatását addig minden így is marad. Viszont a polgár nem fog ébredni magától - nem olyan..."

Fel kell ébreszteni. Az egyik felét már nagyjából sikerült, most már "csak" a másik felét kellene.

alias3t
  Válasz | 2004. május 10. 14:07 | Sorszám: 40
Nekem is ciki
mpd
  Válasz | 2004. május 10. 14:06 | Sorszám: 39
Nem-nem-nem!!!!
Ez övön alul volt!
alias3t
  Válasz | 2004. május 10. 14:03 | Sorszám: 38
Ezzel speciel egyet tudok érteni én is.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 10. 14:03 | Sorszám: 37
Ez ennél szerintem bonyolultabb.
Vannak fideszes és mdf-es milliárdosok is nyilván. Miép-es újgazdag is akad.
S van némi átfedés is, mert egy menő üzletembernek mindenhol van/kell legyen kapcsolata. A világ márcsak ilyen.
mpd
  Válasz | 2004. május 10. 14:02 | Sorszám: 36
Az igazi ellenfél a globalizmus. A környezetpusztításával, a génmanipulációival, a faj módszeres és szándékos elkorcsosításával, a minőség kiirtásával, az egyéniség eltiprásával, a fogyasztásnövelésével, a "fenntartható növekedés"-ével, az itt-és-most-jával.
Az ellenség az Egyenlőség, a nivellálódás, az uniformizálódás, ami az első mondatomban említettekkel együtt a faj pusztulását okozza igen rövid időn belül.
A globalizmus és a kiszolgálói, ez az igazi ellenség.
onogur
  Válasz | 2004. május 10. 13:51 | Sorszám: 35
Nem igazán értem.
Ott van példának okáért Leisztinger és az Arago.
Tulajdonában van a Pick Szeged, a Hunguest Hotel-lánc, sorolhatnám.
Az MSZP-t megtörheted, lehet még az is, hogy HKovács meg hornyula eltakarodik.
De a gyurcsányok, leisztingerek itt maradnak.
Milliárdokkal a kezükben, és bármikor a torkodra teszik a kést.
Itt nem a szocialisták ellen kell(ene) harcolni, sőt, inkább támogatni kellene őket. Az igazi ellenség Gyurcsány és Leisztinger.
terra
  Válasz | 2004. május 10. 13:42 | Sorszám: 34
Az osztrákoknál nem volt 50 éve a szovjetbarát nómenklatúrának, hogy a "nagy testvér" szárnyai alatt kiépítse az állásait. Nekünk egy kialakult és átmentett rendszerrel kell megküzdeni, aminek a jó része a felszín alatt van.

A Fidesz néppárt törekvése annyiban része a "nem normális" helyzetnek, hogy erre a beágyazódott rendszerrel csak egy néppárt lehet képes felvenni a harcot úgy, hogy azt alapjaiban ingassa meg.

Magyarországon az abnormitás abban nyilvánul meg, hogy minden szempontból egyoldalú a politikai rendszer.

Van egy bebetonozott tömb, ami egy diktatórikus (és szintén mesterséges) rendszerből mentette át magát és egyetlen célja a státus quo fenntartása. És van a többi politikai erő, akik ezen változtatni akarnak. A szavazói bázis szintén egyoldalú olyan szempontból, hogy a szavazók nagy többsége ugyanarra az oldalra - a jobboldalra - szavaz, csak egyik részük ellene, a másik mellette. Nem is lehet másként, hiszen a másik oldalon nincs valós program, nincsenek célok. Az a kevéske programnak nevezhető irányvonal, ami fellelhető baloldalon, az az SZDSZ-től származik, amely mindössze a szavazók 5 %-át képviseli és nem sok köze van a baloldali választók többségének érdekeihez. E teljesen nyilvánvaló, hiszen ha az SZDSZ-t akarnák támogatni, akkor arra is szavaznának. A jobboldal ellen szavazók mégis az SZDSZ programját juttatják érvényre, mert ez a kis szélsőséges párt irányítja az MSZP-t.


Itt most nem csak arról van szó, hogy a jobboldal győzhet-e 2006-ban vagy sem. A történet hosszabb távon arról szól, hogy egy magát passzívan védelmező, de az ország számára fejlődést, hasznot hajtani képtelen, sőt azt visszafogó, lerontó tömböt sikerül-e kikezdeni alapjaiban vagy sem.

Az MSZP-ből a büdös életben nem lesz önálló elhatározás és cselekvés útján valódi baloldali párt, nyilván nem fogja önként és dalolva feladni a gazdaságban és a médiában birtokolt monopóliumait sem.

Így aztán kissé furcsa módon a másik - jelenleg jobboldalnak nevezett - alakulatra vár az a feladat is, hogy a baloldalon normális, fejlődőképes politikai struktúrát hozzon létre. Ha ehhez az kell, hogy a Fidesz egészen balra is kihúzódjon, szavazókat szerezzen, akkor ezt kell tennie az egész ország érdekében. Tartósan nem lehet fenntartani egy ekkora politikai platformot és szervezetet, de most nem is ez a cél.

Ha az MSZP megroppan és darabokra esik, akkor létrejöhet a romjain egy szocdem, esetleg egy neoliberális párt. Az utóbbi hosszabb távon az SZDSZ-t is kiszoríthatná oda, ahova való, a balszélre. Megerősödhetne a Munkáspárt is, lehetne abból is egy szocdem párt, számtalan lehetőség van.
Ha a Fidesz jelentősen elmozdul középre és balra és tartja az EU-párti vonalat, akkor jobboldalon megnyílik az út az EU-ellenes és konzervatív pártoknak, ugyanis a Fidesz a baloldalt fogja jobban védeni, egyszerre a kettőt nem tudja.

Ahhoz, hogy ez az egézségesnek mondható folyamat beinduljon, az MSZP-t meg kell roppantani, mert különben max. négyévenkénti kormányváltás lesz és nem haladunk sehova.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 10. 12:04 | Sorszám: 33
A média mindig a politikus ellensége. Az MSZP-t is a média buktatta meg. Kétségtelen, hogy melyik irányba húznak, de túl egzsyerű magunkba néyés helzett mindig a sajtót okolni a vereségért. A sajtónak megvana saját élete, felfogása. Eyen nem lehet váltoytatni, de a sajtót meg lehet újítani. Erre nem volt kísérlet.

Szerintem a magyar politikai struktúra sajátságos, szereplői, meghatározói sajátságosak, de nem rosszabb ez a politikum, mint bármely átlagos demokráciáé. Ellenben én is betegnek értzem ezt az állapotot egy idilii demokráciához viszonyítva, amit én elképtzelek. Ehhez nagyon szabad és sokszínű sajó feltétlenül kéne. Erről sokat beszéltünk. Kétségtelen, hogy sok minden máshogy alakul, ha nem ilyen a média és ha a médiában is van rendszerváltás. De mindettől még Antall és Boros nem lettek volna kevésbé rossz debattőrök. Orbán pedig nem lett volna kevésbé jó. Talán kicsit kevesebben utálnák, de mivel ízlések és pofonok ellentábora ígyis-úgyis lenne.

A rendszerváltás közjogi értelemben megtörtént s külsőre minden kellék megvan egy működő politikai váltógazdasághoz: erős MSZP, erős Fidesz. Viszont osztom a közös álláspontot, hogy az MSZP-nek kevesebb keresnivalója volna a politikai életben, mint Csurka Istvánnak - noha ez utóbbi is alkalmatlan a feladatára.

Szerintem a választók számára indifferens, hogy Medgyesssy D-209-es ügynök volt. Az emebrek nekik tetsző kormányzást várnak el, s ez egy rétegnek megfelel. És nem csak a szoci milliomosoknak. Másokak is. Hisz önként rájuk szavaznak.

Álmaimban persze a politikai evolúciót én is az MSZP nélkül képzelem el, de egyelőre tudomásul kell vennem az MSZP teljesen belefér a nyugati politikai képbe is. Meghatározó arcai elmennek nyugaton is. Nem képviselnek szögesen ellentétes nézeteket a nyugati világrenddel - sőt: éppen egy nemzeti érdekűbb politizálás és kormányzás, ami nem kívánatos: s amíg a magyar választó ki nem kéznszeríti érdekei elfogadtatását addig minden így is marad. Viszont a polgár nem fog ébredni magától - nem olyan...

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 10. 11:51 | Sorszám: 32
Na ja. Arra inkább. A magyar választó is inkább az olaszra hasonlít talán.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 10. 11:50 | Sorszám: 31
Szerintem onogur témája egy külön topikot érdemel. Nem sok köze van az elmúlt 15 év politikai palettájának változásához. Az elmúlt egy évéhez igen: viszont a Fidesz alig hasonlít mondjuk a CSU-ra... Nem is ad erre esélyt. A honi pártrendszer történelme rövid és egy sajátos egypártrendszer utáni evolúcióval bír. A pártok többsége klub-párt - egyedül az MSZP az, amely egy meglévő nagy és kiterjedt struktúra maradékaiból állt fel. A többi pártot mind egy 15 éve változatlan bennfentes kör irányítja. A pártokon belül nincsenek alternatív centrumok (az MDF-en belül volt és szét is verték a mi nagy öreg magyar demokratáink... A Dávidi centrum csak úgy volt képes nyeregben maradni, hogy semmit nem képviselt, ezért senki nem vitatta ténykedését.)
onogur
  Válasz | 2004. május 10. 11:49 | Sorszám: 30
Ezért is mondtam, hogy szervezetileg a Fidesz+PK az osztrák minta alapján építi fel magát, de Berlusconi Forza Italia-jaként működik...
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2004. május 10. 11:44 | Sorszám: 29
Csak az a bibi, hogy a Fidesz nem néppárttá vált, hanem Orbán-párttá. Teljesen centralizálták és minimális lett a párton belüli demokrácia. Éppenséggel teljesen a fordítottja a szokvány néppártiságnak. Az, hogy tagozatokat szerveztek ugyan miben változtatta meg a Fideszt? Ki tudná felsorolni a tagozatok vezetőit és van-e tagozati politizálás? Megmozgatja-e az embereket a tagaozatosodás?

A bajor CSU-nak úgy emlékszem 180 ezer tagja van.

A palettán nálunk nincs néppárt. Az MSZP sem tekithető annak, bár közelebb van hozzá, mint a nemzedéki szervezetből kinőtt Fidesz. De az sem biztos, hogy szükség van néppártokra...

onogur
  Válasz | 2004. május 10. 11:25 | Sorszám: 28
Akkor újra bemásolom:

"a négyhatalmi megszállás közepette a pártrendszer alakulásába a külső tényezők is nagy szerepet játszottak; így az ÖVP integritásában nagy szerepe volt annak a körülménynek, hogy a 3 engedélyezett párt közül egyedüli nem marxista pártként szervezhette meg önmagát."

Szóval az osztrák Néppártnak sem volt rózsás a helyzete 1945-után, ott is volt némi szovjet nyomás.
Nem teljesen azonos az 1945-ös osztrák helyzet a jelenlegi magyar állapotokkal, de rengeteg a hasonlóság.

Szóval a Fidesz és néppárti törekvései szerves részét képezik a "sajátos - nem normális" magyarországi helyzetnek, így nem érzem offolásnak.

onogur
  Válasz | 2004. május 10. 11:20 | Sorszám: 27
Így van!
Kérdés, hogy a győzelem a fontos, vagy csak a kizárólagos hatalom megszerzése.
terra
  Válasz | 2004. május 10. 11:19 | Sorszám: 26
Ki mondta, hogy a Fidesz feltalált valami újat? Egyáltalán minek feltalálni valamit, ha máshonnan átvehetők a jó dolgok?

A topicnyitó egyébként nem elsősorban a Fideszről és a néppárti törekvédsekről szól, hanem a SAJÁTOS - nem normális - magyar helyzetről, amiből 15 éve nem tudunk kilábalni és amely gyökeres változás nélkül nem vezet sehová.

Az osztrák, német vagy bármilyen nyugat-európai példa ilyen szempontból nem használható. Náluk nem volt ötven éves kommunista uralom és nincs egy olyan magát átmentett, mesteségesen létrehozott, teljes mértékben önérdekű, a társadalomba és a gazdaságba informálisan beékelődött, magát pártnak álcázó érdekcsoportjuk, mint az MSZP.

Ritter
  Válasz | 2004. május 10. 11:14 | Sorszám: 25
Akkor szet kell tepni a vasznat vagy kiboritani a festekes edenyt!
karesz135
  Válasz | 2004. május 10. 11:14 | Sorszám: 24
Ha a Fidesznek olyan fontosak a nemzeti konzervatívokra (jobboldal)adott szavazatok, akkor meg lehet fordítani a tételt. Hogy ne vesszenek el semmiképpen az MDF-re adott szavazatok, bátran kapactálhatná a Fidesz a bizonytalan jobboldali választókat az MDF-re történő szavazásra, és akkor sem 'vesznének' el a rájuk leadott 3-4 %-ra vélelmezett szavazatszám.
Egyébként is 2006-ban sem csak a Fidesznek kell győzni, hanem a jobboldalnak közösen, lehetőleg 2/3-os többséggel.
onogur
  Válasz | 2004. május 10. 11:11 | Sorszám: 23
Szöveccségesre vártam, egyedül nem mertem bilit borogatni.
terra
  Válasz | 2004. május 10. 11:10 | Sorszám: 22
Nem eszelős festette ezt a palettát, hanem egy nagyon is tudatos csoport, még a rendszerváltás előtt. Most is azon a vágányon haladunk, amit ők akkor kijelöltek.
SilentSierra
  Válasz | 2004. május 10. 10:39 | Sorszám: 21

No, azért ez egy kicsit túlhangsúlyozza a jelentőségemet, barátom.

Átolvastam, remek. Ha nem is értek sokmindennel egyet, azért még a színvonal elismerésre méltó. Sajnos most szociálpszichológia zh-ra kell készülnöm, de asszem még ma visszajövök hozzászólni és vitatkozni.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola