Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Fejtő Ferenc beszólt Orbán Viktornak! (3. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Fejtő Ferenc beszólt Orbán Viktornak!
onogur
  Válasz | 2005. augusztus 08. 18:25 | Sorszám: 47
Úgy látszik, még nagyon gyerek lehettél a Bokros-csomag bevezetése idején. Mert aki munkaadóként vagy munkavállalóként élte meg a korszakot, az nem beszél ilyen badarságot.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2005. augusztus 08. 18:21 | Sorszám: 46
OFF

Pedig az biztos, hogy a szocikra ugyanolyan IQ-összetételű réteg szavaz mint a Fideszre. Nem nyernénk semmit. Ennyi.
Egy normális országban meg valóban mindegy volna, hogy melyik párt kormányoz. Gyurcsányékra nézve ebben magam sem vagyok annyira biztos. Tartok tőle, hogy spár száz lépésre való ötlet lapul még a tarsolyukban. A nagyléptékű folyamatokkal kapcsolatban azonban nem hiszem, hogy bármelyik párttól többet várhatnánk. Értsd: nem menne jobban egyik párt alatt sem nekünk. Nem ezen múlik. Hálistennek. Csak lelkileg lenne jobb érzés egy "értelmesebb" kormány.

nemszadista
  Válasz | 2005. augusztus 08. 17:03 | Sorszám: 45
KI
"Ez egy sokszorosan lefutott meccs."

Tudom.

A továbbiakkal viszont a legkevésbé sem értek 1et.
Pláne nem azzal, hogy mind1 lenne, hogy Maszop vagy Fidesz.

BE

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2005. augusztus 08. 16:56 | Sorszám: 44
OFF

Ez egy sokszorosan lefutott meccs.
Sajnos egyedül elfogadható megoldás, ha mindenki voksa ugyanannyit ér. Minden más kifogásolható. Amúgy meg egyik sem jó. Lényegében a meghatározó pártok vármelyike kiérdemli azt, hogy vezesse az országot. A többi a vakszerencsén múlik. De a lényeg inkább a futóbolondok kiszelektálása. Mert azért egy G Nagynét egy Király B-ét vagy egy Torgyánt végül csak kiszelektált a szisztéma. Aztán, hogy MSZP avgy Fidesz a rossznyelvek szerint már részletkérdés...

Amúgy ezzel az IQ-s súlyozós módszerrel nem változnának jelentősen az erőviszonyok. A kis pártok (SZDSZ, MIÉP) talán több voksra számíthatott volna pl. 2002-ben, de ezen túl semmi egyéb hatás.

Természetesen nem az IQ teszi az embert.

Mondjuk arra azért kiváncsi vagyok, hogy egy analfabéta hogyan képes dönteni. De mivel kevesen vannak ez se lényeges. S vélhetően szóródik a szavazatuk.

nemszadista
  Válasz | 2005. augusztus 08. 16:09 | Sorszám: 43
"Teljesen komolyan javasolták a többes választójogot, hogy pl. egy érettségizettnek legyen 10 szavazata, egy analfabétának meg 1."

Hát ez a mai viszonyok között is igen jó 5let. De lehetne akár IQ-teszthez kötni, iskolázottság helyett.
Szerintem sokkal élhetőbb és sikeresebb országunk lenne 1 ilyen politikai legitimálási rendszerrel...

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2005. augusztus 08. 13:05 | Sorszám: 42
Azt hiszem kár szépíteni és politikusan fogalmazni: szenilis vén hülye.

"Baloldal"??? "Martinovics"? Kár hogy nem rögtön Jézus Krisztus...

A balodal az a szocik. Meg a szadik. Még ezzel az igen kétes Martinoviccsal is hülyeség összemosni. Főleg történelmietlen. De főleg értelmetlen.

De menjünk messzebb: Orbán utálja Kéthly Annát és hazaárulózza - le vele! - igaz ezt a Kéthlyt az MSZ(M)P-MDP tette félre az útból, de sebaj. Bal? Jobb?

Az is siker lenne, ha az öregnek legalább az egyik agyféltekéje működne! Midnegy, hogy az a bal vagy a jobb...

szalonna
  Válasz | 2005. augusztus 08. 10:37 | Sorszám: 41
Ez így igaz, Lajos bátyám.
szalonna
  Válasz | 2005. augusztus 08. 10:23 | Sorszám: 40
Onogur kartács, szerintem az SzDP sztorija más volt . Ők a tényleges szocdemek voltak, szemben a rákosizmussal, és tudtommal ténylegesen dogmatikus marxisták (is) voltak (közöttük). Rákosiék színlelt történelmi nyitását, a Révai által levezényelt fordulatot pl. "darutollas marxizmusként" utasították el. Ebben a zsargonban volt ugyan rokonság a radikálisokkal, de az alábbi honlapokon én azt olvastam, hogy a későbbi szocdem-kommunista közeledésben csalódott szocdemek csatlakoztak a Jászi-örökös radikálisokhoz, és nem fordítva. Átfedés tehát volt, ahogy irod.
http://www.vokscentrum.hu/vtort45.htm http://www.vokscentrum.hu/vtort47.htm
mpd
  Válasz | 2005. augusztus 08. 10:07 | Sorszám: 39
Erről jut eszembe, óriási élményben volt részem.
Kádárista, őskommunista apósom tegnapelőtt a mai Magyarország minden bajáért Trianont tette felelőssé!
Majd' kiestem a kocsiból!!

(Off vót a topikba', ha valaki nem venné észre)

Lajos bácsi
  Válasz | 2005. augusztus 08. 09:37 | Sorszám: 38
"Három másik ember jött.

A tömörkény, meg a gárdonyi, meg a mikszát.

- Mi járatban - mondta a tömörkény. - Mi járatban, gazduram. Itt nem lehet átmenni, gazduram. Dram.

Dani csak nézte. Vérbenyihhant, a szeme.

Nagyot, keserveteset fohászkodott a gyomraveleje. Két kezével odakapott, megfogta, forgatta a népiescht és csak úgy szőrmentében, riszálva, odakente a palánkhoz. Még be is sózta, paprintotta kevéssé. Egyet ropigott a fogával, s leharapintotta a két másik népiesch fejét. Úgy meningélt továbbság, népies irányban."

(Karinthy: Így írtok ti - Móricz Zsigmond)

Marco
  Válasz | 2005. augusztus 08. 09:28 | Sorszám: 37
2004 december 5-én.
Marco
  Válasz | 2005. augusztus 08. 09:28 | Sorszám: 36
Ne érts félre, a szocdemek sohasem voltak nekem igazán szimpatikusak, már csak azért sem, mert nagyon puhányok voltak a kommunistákkal szemben, és ők is marxista ideologiát képviseltek.

Ugyanakkor vannak érdemeik is, féken tartották a munkaadókat, jogokat követeltek és szereztek az alkalmazottaknak. Erre a tevékenységra ma is nagy szükség lenne, különösen a multik ellenében.

A két világháboru között pedig ők is Trianon revizióját követelték.

Ellenben soha nem rontottak rá saját nemzetükre mint a kommunisták, se 19-ben, se 56-ban, se 2005 december 5-én.

onogur
  Válasz | 2005. augusztus 08. 00:33 | Sorszám: 35
"a kommunistákkal ellentétben sohasem voltak nemzetellenesek."

És sohasem voltak nemzetiek. Már a nevük is jelzés: Magyarországi Szociáldemokrata Párt. Tehát egy internacionalista szervezet leányvállalata Magyarországon.

"Azzal sincs semmi baj, hogy nem akartak nacionalisták lenni, hiszen az nem más mint a nemzeti szocializmus."

Ugye ezt a badarságot nem mondtad komolyan???

"Viszont 56 után Kéthly Anna minden nemzetközi forumon képviselte a magyar ügyet."

Való igaz. Azonban az 1945-utáni SZDP nem volt egyéb, mint a Jászi Oszkár vezette Országos Radikális Párt utódaiból alakult kis szervezet. Erről a fajtáról meg még csak beszélni sem érdemes.

Marco
  Válasz | 2005. augusztus 07. 22:52 | Sorszám: 34
Természetesen benne voltak a szociáldemokrata pártok internacionáléjában, (mint ahogy a Fidesz is benne van a keresztény néppártok közösségében), de a kommunistákkal ellentétben sohasem voltak nemzetellenesek.

Azzal sincs semmi baj, hogy nem akartak nacionalisták lenni, hiszen az nem más mint a nemzeti szocializmus.

Viszont 56 után Kéthly Anna minden nemzetközi forumon képviselte a magyar ügyet.

szalonna
  Válasz | 2005. augusztus 07. 21:03 | Sorszám: 33
Nem ismerem a cikket. Fejtő nem írja, hogy Bethlen mikori nézeteit idézi, de így is kilóg a történelmietlenség szőrős lába. Most nézegetem az Internetet, hogy megtudjam, mi lett fejtővel a háború óta. Van egy Charles Fejtő, talán a fia, akit pedofiliáért itéltek el. Egy unokáját egy filmben lehetett látni. Értelmiségi család
kaleb
  Válasz | 2005. augusztus 07. 20:41 | Sorszám: 32
allpr akkor
kaleb
  Válasz | 2005. augusztus 07. 20:40 | Sorszám: 31
"Kétségtelen, hogy Bethlen ellenezte az áltlános és titkos választójogot"

Épp most olvastam Bethlen 1907-es cikkét a választójogról, mindenkinek csak ajánlani tudom, nagyon okos cikk. Kiderül belőle, hogy Bethlen miért ellenzi az általános választójogot. Mert pl. félt, hogy román kézbe kerül a hatalom, amely az ő leírása szerint nem egyszerüen a parlamenti döntéshozatalban való részvételt jelentette, hanem a vármegyei életben gyakorolt totális hatalmat, beleértve az iskoláztatást, a kinevezéseket, mindent. Nagyon őszinte cikk, nem tudom idézni, csak ajánlani. Benne van a nemrég megjelent válogatott írásai között.

Egy másik szempont. A 24 év feletti románok 2/3-a analfabéta. A vita azon folyik, hogy analfabétáknak milyen feltétel mellett adható választójog. Bethlen elmegy odáig, hogy ha az adott megyében a lakosság megadott része elér egy bizonyos iskolázottságot, akkor megadná bizonyos feltételekkel, mondván, hogy akkpr legalább hallomásból tudják, miről szavaznak. Ahol nem éri el, ott nem adná meg. Kifejezetten megemlíti, hogy aki szervezett munkás, vagy gazdakürbe jár, annak már meg lehetne adni.

Ilyen körülmények kellett dönteni a választójog terjedelméről. Én azt gondolom, hogy egy analfabéta allpr jár maga us jobban, ha nem kap választójogot, és inkább elfogadja, hogy azok szavazzanak akiknek megvan - nem az érettségijük, nem a diplomájuk - hanem a 6 elemijük. Bethlennek ebben volt igazsága, sőt én talán még szigorubb lettem volna nála. De azt kellett mérlegelni, hogy közeledett a háború, és nem várható el attól azonosulás, akinek nincsenek politikai jogai. Ezért gondolkodtak egyáltalán a választójog kiterjesztésén.

Hogy milyen világ volt akkor, arra csak két példa. Teljesen komolyan javasolták a többes választójogot, hogy pl. egy érettségizettnek legyen 10 szavazata, egy analfabétának meg 1. (A pontos arányokra nem emlékszem, de ilyesmi volt.) Arra az általános választójog hívei sem gondoltak, hogy nőknek is lehetne választójogot adni. Tud valaki női parlamenti képviselőről 1920 előtt?

szalonna
  Válasz | 2005. augusztus 07. 19:49 | Sorszám: 30
...én már megnéztem a halálhír rovatokat...
szalonna
  Válasz | 2005. augusztus 07. 19:44 | Sorszám: 29
Gombos Gyula definícióját idéztem.
kaleb
  Válasz | 2005. augusztus 07. 18:33 | Sorszám: 28
"Ellenben például a Kéthly Anna féle szociáldemokrata párttal az égvilágon semmi baj nem volt."

Nocsak. Én azt hittem, hogy elég dogmatikusan internacionalista párt volt ez a Magyarországi Szociáldemokrata Párt. Ki is zárta sorra azokat, akik nemzeti ("nacionalista") irányba akarták vinni. Csizmadia Sándortól a 39-es lázadókig.

morse
  Válasz | 2005. augusztus 07. 18:27 | Sorszám: 27
Az ügy eme méregfogát szerencsére maga az MSzP húzta ki az állandó antiszemitázásával.

Miután ezt szerencsétlen kijelentést kódolt antiszemitizmusként mutatták be, így meglehetősen lecsökkent azok száma, akik potenciálisan magukra érthették.

HAME
  Válasz | 2005. augusztus 07. 18:22 | Sorszám: 26
Te úristen, lehet, hogy Fejtő meghalt és ő is a túlvilágról küldte a cikket?
Marco
  Válasz | 2005. augusztus 07. 18:05 | Sorszám: 25
Sajnos Orbán pontatlan fogalmazása ad okot ilyen fejtegetésekre. Természetesen nem minden baloldali genetikusan nemzetellenes, hanem csakis a bolsevik lenini-sztálini baloldal és ennek utódpártja, Kun Bélától egészen 2004 dec.5-éig.

Ellenben például a Kéthly Anna féle szociáldemokrata párttal az égvilágon semmi baj nem volt.

Tehát nem a baloldallal általában van baj, sőt egy valódi baloldali pártra most is szükség lenne.

Turul
  Válasz | 2005. augusztus 07. 16:51 | Sorszám: 24
Inkább a "népszínművek" alakjaira használták.
Komoly íróra nem.
Ma például népies a Sas-Pollatschek Józsi.
Ő testesíti meg a népiest.
Azaz a népi imitátorát.
Mercurius
  Válasz | 2005. augusztus 07. 16:10 | Sorszám: 23
Azé kun béla nem igazán rontott rá a románokra. A románokat a Székely Hadosztály tartotta fel, akiket kun veres hadsereg leginkább hátba támadott. Horthy viszont a tárgyalóasztalnál előmozdította a román kivonulást (bár tegyük hozzá, hogy ennél a probléma sokkalta bonyultabb).

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola