Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » A hit és az agyműködés (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A hit és az agyműködés
Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 31. 01:04 | Sorszám: 151
Igazándiból nem tudok véleményt mondani. Egyiptológiai műveltségem szégyenletes erősséggel konvergál a nullához, amikor meg turistaként arra jártam, az idegenvezetőnk - egy nagyon jófej erdélyi srác - olyan mennyiségű lexikális adattal szórt meg, hogy egyszerűen képtelenség volt befogadni.
Elmondta persze az orrleverések és szoborlevakarások eszmetörténetét is, de egyszerűen nem emlékszem. Arra viszont igen, hogy arabokról kevés szó esett. Asziszem a pusztítások javarésze még jóval elöttükre datálódik.
john batky
  Válasz | 2009. május 30. 21:24 | Sorszám: 150
"Megint más - az ember kedvet kap a szabad aszociációkhoz, ha Veled beszélget..."

Megtisztelsz. Ha tényleg így van, akkor annak mindannyian kell, hogy örüljünk

A. E.
  Válasz | 2009. május 30. 19:57 | Sorszám: 149
Jaj, ne, inkább az angolnál maradjunk. Ez az tolls-autópályadíjak mosolyra húzta volna a szám, ha nem lenne annyira tragikus ez az egész. Igen, hát IQ/EQ különbségről volt már szó. A mérhetőségükben én nem hiszek, de a létezésükben igen. Más kérdés, hogy nekem eszembe jut Marcus Aurelius. Aki tudván tudta, hogy mit cselekszik és maga is elborzadt tőle, de tudta arra Róma érdekében szüksége, szükségük van. Könnyebb tehát a dolga egy szellemi vezetőnek, hogy helyes utat válasszon mint pl. egy politikai vezetőnek, aki szükségszerűen véteni fog.

Megint más - az ember kedvet kap a szabad aszociációkhoz, ha Veled beszélget - itt van a Frost/Nixon film. A híres interjút dolgozza fel egy kétórás, szerintem izgalmas filmben, amely lényegében egyedül erről az interjúról szól. Nixon, aki amúgy egy brilliáns, racionális államférfi volt, itt lényegében beismeri az elnöki hatalommal való visszaélését, amit előtte nem tett. Az embernek óhatatlanul a hazai nem-lemondó politikusok jutnak eszébe, hogy sokak szemében Tricky Dick Nixon a leggyűlöltebb figura az amerikai elnökök közt, a liberálisok gyűlölték, keresztre tudták volna feszíteni, de milyen hihetetlen tartás és becsületesség volt benne még abban a tettében is, amivel végül is elcsúszott azon banánhéjon: ahogy ő mondja, megbuktatta saját magát.

Tehát ez is több dimenziós. És alapvetően könnyű elméletben patyolattisztának, hibátlannak és indulatmentesnek lenni, de a gyakorlatban döntenünk kell és nem mindig lehet úgy dönteni, hogy az minden kritériumunknak megfeleljen. Jézus állítólag nekiállt kizavarni a templomból, vagy elől, a kufárokat. Tette éppúgy nem férne bele egy buddhista szent képébe. Egyedül a nemcselekvés óv meg a tévedéstől és a hibáktól. Tehát ha cseledni akarunk, akkor előfordulhat, hogy ártani is fogunk valakinek, megszegjük valamely szabályt. Hogy az morális vagy épp jogi az persze a jogi konzekvenciák miatt nem közömbös, amúgy végül is egyre megy. ("Jog és morál közül mindig az erősebbet fogjuk választani!")

john batky
  Válasz | 2009. május 30. 16:32 | Sorszám: 148
Szedett-vedett gugli fordításban:

Elején a 1945 tavaszán, valamint négy további tudósok és különféle katonai személyzet, von Neumann tartalmazza az előirányzott kiválasztási bizottságot választotta a japán városok Hirosima és Nagaszaki, mint az első célokat az atombombát. Von Neumann felügyelte számításokkal kapcsolatos várható méretét, a bomba blasts becsült autópályadíjakat halál, és a távolság a föld fölött, ahol a bomba robbant kell az optimális lökéshullám terjedése és így maximális hatás érdekében. A kulturális főváros Kyoto, amely volna kímélni a firebombing okozott a katonailag jelentős cél a városok, mint Tokióban a második világháború volt von Neumann első választás, a kiválasztás által kirendelt Manhattan Projektvezető General Leslie Groves. Azonban ez a cél elutasította Secretary of War Henry Stimson, akit lenyűgözött a városban tett látogatás során, miközben kormányzó által a Fülöp-szigeteken.

john batky
  Válasz | 2009. május 30. 16:30 | Sorszám: 147
Kedves Albert, szvsz idefér. És jól érezted meg a dolgot: hogy lehetne már szellemi vezető valaki, aki az indulataival nem bír?

Óvakodj a törpétől!

Másként:
Lk, 17,23:
"És mondják majd néktek: Ímé itt, vagy: Ímé amott van; de ne menjetek el, és ne kövessétek:..."

Még valami. Neumann Jánosról a wikipedia.hu:
"Rendszeresen járt Los Alamos-ba, ahol részt vett az első atombomba megépítésével kapcsolatos titkos programban – az előállítással kapcsolatos elméleti munkában..."

Igen, igen, ez alapján még jó ember is lehetett volna, akár példakép. Az egyik legnagyobb tudósa volt a XX. századnak, ez kétségtelen.

De a wikipedia.org-on angolul még lehet találni egy igen súlyos ééletrajzi adatot, amit a magyarból valamiért kihagytak, barátaim:

"Beginning in the spring of 1945, along with four other scientists and various military personnel, von Neumann was included in the target selection committee responsible for choosing the Japanese cities of Hiroshima and Nagasaki as the first targets of the atomic bomb. Von Neumann oversaw computations related to the expected size of the bomb blasts, estimated death tolls, and the distance above the ground at which the bombs should be detonated for optimum shock wave propagation and thus maximum effect. The cultural capital Kyoto, which had been spared the firebombing inflicted upon militarily significant target cities like Tokyo in World War II, was von Neumann's first choice, a selection seconded by Manhattan Project leader General Leslie Groves. However, this target was dismissed by Secretary of War Henry Stimson, who had been impressed with the city during a visit while Governor General of the Philippines."

A lényeg világos: benne volt a 4-5 fős csoportban, amelyik a lehetséges japán célpontok közül kiválasztotta azt, amelynek lakossága hirtelen halállal felpárolog istenei közé. Jó ember volt? Egy matematikus, aki megbecsüli a lehetséges elhalálozások számát... optimalizálja a robbanási magasságot a lökéshullám-terjedés szempontjából... Erre használja istenadta óriási tehetségét, visszaél vele... Háááát... nem biztos, hogy követni kell az ilyet...

A. E.
  Válasz | 2009. május 30. 14:28 | Sorszám: 146
Más.

Off, de nem nyitok rá topikot. Valahogy befér ide a szfinxek mellé.

Voltam tegnap véletlenül Kovács András csontkovács-táltos-szellemi-vezető egy rendezvényén. www.taltos7.hu

Nekem annyira nem jött be a dolog sajnos és nagyjából erre is számítottam. Egészen érdekesnek éreztem viszont a jelenséget. Nem tudom, mit lehet elhinni, abból amit néha elejt reinkarnációkról, múltbéli dolgokról, amik szerinte máshogy voltak, és arról a komplettnek tűnő rendszerről, amire épít. Néha kicsit több alázat és kevesebb negatív energia jobb lenne szerintem, túl sokat foglalkozik a rosszakaróival és ez rá vet rossz fényt. Pedig nyilván elégséges érdemeket szerzett a gyógyítás terén már...

A. E.
  Válasz | 2009. május 30. 13:26 | Sorszám: 145
Így van. Nem vagyok egy vallástörténész, de szerintem is a bálványimádás bibliai tiltása az ok. De mint mondom egyik vallás sem vette ezt szigorúan.

Most gondoljuk el, milyen lenne a világ pl. a Sixtus-kápolna freskói nélkül. Hogy a másik pár millió ábrázolást ne is említsem.

john batky
  Válasz | 2009. május 30. 13:12 | Sorszám: 144
Bocs.

1. sor vagyok
De az ... arc. Helyette: az élő arc!

john batky
  Válasz | 2009. május 30. 13:11 | Sorszám: 143
Nem tudom, nem vagok egy kifejlett iszlámgyűlölő, de megjegyeznék egy fontos dolgot és a bibliáról is szót ejtek.

Az iszlám "nyilvánvalóan" az arc képi (2D) és 3D (szobor) ábrázolását nem szereti. A prófétáét főleg nem.

Mit mond a Biblia? Ne imádj faragott képet. Istennek, gondolom, köze van hitük szerint az archoz. De az arc. Volt egy ilyesmi is: "Isten nem költözik emberkéz alkotta házba."

Na, szerintem ilyesmik a dolog és a tiltás gyökerei.

A. E.
  Válasz | 2009. május 30. 11:19 | Sorszám: 142
Igazságszerint az iszlám ennél bonyolultabb, csak a betűszerinti, purista iszlám üldözi az emberábrázolásokat. Az mélyebb és szerintem valamilyen frusztrációból táplálkozik. De talán volt egy ilyen fázisa a bizánci kereszténységnek is. A képrombolás időszaka. S a kereszténység általában nem volt kibékülve a szobrászattal pl. Majd ezen persze túltették magukat: győzött a művészet, szerintem mindannyiunk örömére.

>> The Arabs had no significant pictorial tradition of their own even before Islam. The Islamic ban on pictorial arts was not always enforced, just like the ban on alcoholic beverages was not always strictly enforced, but pictorial arts were discouraged and consequently never occupied a prominent place in that culture. Some Muslim rulers could interpret the religious rules regarding the depiction of human figures quite liberally. A tradition for book illustration and miniature painting did develop, but it is important to remember that even the paintings that did exist were intended as illustrations of a text and were almost never designed for exhibition on a wall or in a gallery. Historian Bernard Lewis explains in his book What Went Wrong?:

“One of the attractions of Western art and particularly of Western portraiture must surely have been the use of perspective, which made possible a degree of realism and accuracy unattainable in the stylized and rather formal art of the traditional miniature … In the late eighteenth and early nineteenth century, Western influence becomes very clear, both in the structure of buildings and in their interior decoration. By the nineteenth century it is almost universal, to such a degree that the older artistic traditions were dying and being replaced by this new art from Europe. As the perception and measurement of space affected the visual arts, so too did the perception and measurement of time affect music – though to a much lesser extent … A distinguishing characteristic of Western music is polyphony, by harmony or counterpoint … Different performers play together, from different scores, producing a result that is greater than the sum of its parts. With a little imagination one may discern the same feature in other aspects of Western culture – in democratic politics and in team games, both of which require the cooperation, in harmony if not in unison, of different performers playing different parts in a common purpose.” <<
http://forum.gondola.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=z_get_topic&f=2&t=010033&m=000386

john batky
  Válasz | 2009. május 30. 09:52 | Sorszám: 141
off Izé... sok információ lehet abban, hogy valami van. De abban is, hogy mi nincs benne. És hogy ezek az adott szöveggel kapcsolatban mit jelentenek. on
john batky
  Válasz | 2009. május 30. 09:51 | Sorszám: 140
Igen. A csempézés... valóban, a Nagy Piramist is valami fehér burkolat fedte, amíg szét nem lopták. Az orr lejön, de miért. A mohamedánoknál nem szabad arcot ábrázolni, ahogy a prófétáét is minden le kell fátyolozni, ki kell maszkolni. Lehet, hogy az egyiptomiak eltűnése után a később betelepülő, korábban kisebbségi arabok verték le?

Folyó: "özönvíz!" A végén kiderülhet, Noé a piramis csúcsán kötött ki.. Akkor az Úr megmondta neki, készítsen szánkót/síléceket a hajóból és azzal ereszkedjen le a 150 méteres magasságból...

Van egy hülye ötletem is, hogy az építők maguk verték le az orrot, ezzel azt üzenve, a szem és a fül az igazán fontos.

Tudom, hogy erőltetett, de ez is csak egy interpretáció a sok közül. Az információval nagyon jól lehet játszani.

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 30. 09:44 | Sorszám: 139
Mit mondok?
Azt hogy rengeteg egyipto- és akármilyenlógus úgy állít fel merész teóriákat, hogy 1000 km-nél közelebbre nem került elmélete tárgyához. A szfyix, mint anyi más egyiptomi építmény simára faragott lapokkal van "kicsempézve". Ez az alsó részen, mely föld alá került és így relatíve meggóvódott, jól látható is. Hogy a fej miért éppebb, mint a hát, arra nagyon egyszerű a magyarázat: nem tudom. Ill. van valami elmélet, hogy évezredekel ezelött valami folyó folyt arrafelé, a test víz alatt volt, a fej viszont nem
Sajnos vallási okok és türelmetlenség okán az utókor, kivételt nem képezve a keresztények sem (sőt!), az egyiptomi arcábrázolásokon pótolhatatlan károkat okoztak. Nem tudom melyik vallásnak milyen baja lehetett az orrokkal, de előszeretettel verték le. Szegény szfinx orrának hiányát is ennek tulajdonítják.
john batky
  Válasz | 2009. május 30. 09:43 | Sorszám: 138
Egy fotó. Tetszett, betettem.
A. E.
  Válasz | 2009. május 30. 00:49 | Sorszám: 137
Ez lehet csak a meglepetés.
A hívő zebra találkozik az agyas delfinnel. Vagy mi ez?
john batky
  Válasz | 2009. május 29. 16:11 | Sorszám: 136
john batky
  Válasz | 2009. május 29. 14:04 | Sorszám: 135
Na, figyelj csak, Te elrugaszkodott! Volt egy film... Azzal kezdődött, hogy mutatja New York-ot a felhőkarcolóival... és egy óriási, emberalakú árnyék szalad végig rajtuk... Egy egyiptomi istennő kelt életre...
mpd
  Válasz | 2009. május 29. 13:11 | Sorszám: 134
Pofis!
john batky
  Válasz | 2009. május 29. 12:39 | Sorszám: 133
Apophys.
onogur
  Válasz | 2009. május 29. 11:37 | Sorszám: 132
Nemtom!
Van valami ősi királylista, ha összeadjuk az uralkodások idejét akkor valami 450 ezer év jön ki a vízözönig.
john batky
  Válasz | 2009. május 29. 10:55 | Sorszám: 131
Ez a 450,000 év... honnan jön? Platon a Kritiaszban vagy a Timaioszban leírja egy egyiptomi főpap találkozását a vendég Szolonnal, akit az egyiptomiak nagyra tartottak. A pap elmeséli Szolonnak, hogy a görög nép történelme sokkal régibb, mint azt hiszik, a görög nép évezredeken keresztül nagy cselekményeket hajtott végre, de ezek feledésbe merültek és a görög nép olyan, mint valami kisgyerek, de nem tudja saját múltját.

Itt közli Platon Atlantisz leírását és legendáját is.

john batky
  Válasz | 2009. május 29. 10:52 | Sorszám: 130
Jó kis bolygórendszer lehet... a Pluto keringési ideje kb. 248 év...

Özönvíz témában lásd még pl.
Várkonyi Nándor: Sziriát oszlopai
Kodolányi János: Vízözön

És magyar szifik:
Csernai, Zoltán Atleóntisz 214 kB
Csernai, Zoltán Tollaskígyó utolsó visszatérése 256 kB
Csernai, Zoltán Titok a Világ Tetején 469 kB
Csernai, Zoltán Az özönvíz balladája 748 kB

Nekem nagyon tetszett Gilgames találkozása az idegenek térhajóival... az idegeneknek kevésbé tetszett...

Az eszkatológiák gazdagok ilyen eseményekben, hogy mikoör milyen csapás és hány esetben pusztítja ki az emberiséget... özönvíz, tűz, stb.

onogur
  Válasz | 2009. május 29. 10:18 | Sorszám: 129
Nem tudom már, hol olvastam.
Amire emlékszem, hogy az istenek lakóhelyét képező bolygónak 3600 földi év volt a napja körüli keringési ideje.
És kétszer is jöttek onnan, mindkétszer vízözön után...tehát két vízözön volt.
Igaz, az egyiptomi történelem 450 000 évébe belefér két vízözön.
john batky
  Válasz | 2009. május 28. 14:52 | Sorszám: 128
Avanglion a bajban, ha nincs szemnél a Ray Ban... Ez az Avanglion... Avalon Gin!
SenKyse
  Válasz | 2009. május 28. 14:41 | Sorszám: 127
°° csodálkozik, hogy miért kapnak napszúrást sapka nélkül,ő nem kap, pedig neki sincs °y° ssszapkája

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola