Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » A hit és az agyműködés (5. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A hit és az agyműködés
john batky
  Válasz | 2009. május 15. 20:59 | Sorszám: 76
Még egy kérdés (erről is biztos volt talán szó):

"Number of retinal receptor cells = 5-6 million cones; 120-140 million rods" (http://faculty.washington.edu/chudler/facts.html)

A szemben a pálcák nagyon sokan vannak, kb. 20-szor annyian, mint a színérzékelő csapok. Ez a denevérnél és még 1-2 éjszakai emlősállatnál van így.

Ez azt jelenti, hogy őseink többnyire éjszakai életmódot folytattak? Ez az életmód valahogy átfordult mára. Mit, hogyan, miért, hol, mennyiért?

john batky
  Válasz | 2009. május 15. 19:00 | Sorszám: 75
Kedves testvérem az evolúció körforgatagában!

Van egy barátom, aki bölcseletekben jártas inkább. Ő vetett fel egy olyan kérdést, amelyhez nem tudtam lőni, talán Te pikk-pakk megválaszolod.

Nem lehetséges-e, hogy ha a szem előbb volt, mint az agy, akkor az agy a szemből alakult ki, annak egy túlspecializált nyúlványa...

Gondolom, Neked semmiség, hogy bebizonyítsd, igaz vagy lehetetlenség ez a hipotézis. Kösz.

john batky
  Válasz | 2009. május 15. 11:07 | Sorszám: 74
Ja... összeszpemmelem más, rendes emberek flood-olt blogjait...
mpd
  Válasz | 2009. május 15. 08:54 | Sorszám: 73
""A kérdés inkább az absztrahálási képesség léte, ami sokféle új dolog gyors kezelését teszi lehetövé. Én úgy gondolom,ez a képesség az agy mélyebb rétegeiben már nagyon régen jelen van - nem csak az embernél -, de az embernél kapott egy külsö interfacet. ""

Jó McKözelítés. Az agy mérete halvány összefügést mutat a specializálódással, mégpedig fordítottan arányosan.
Egy, a végsőkig specializálódott állat, mint pl. a kullancs, jól elvan nagyobb agy nélkül. Elég néhány reflexív:
vajsav illata -> ugorj -> kapaszkodj -> keress eret -> fúródj be -> szívj
, és még egy pár ilyen.
Vagy a pók:
kisebb nálad és mozog -> támadd meg
nagyobb nálad és mozog -> menekülj.

Eltérő helyzetekre nincs receptjük. Hanem, amikor sokkal bonyolultabb helyzeteket kell megoldani, ahhoz már apparátus kell. Egy alak felismerése és egy arc felismerése közt kozmikus méretű különbség van.
A társas lényeknél a közösség tagjainak felismerése, a rangsor ismerete mind kemény agymunkával jár.
Az ember meg a legkevésbé specializálódott állatok egyike (ösztönredukált állat).

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 14. 23:35 | Sorszám: 72
Jó elgondolkodom és majd szólok időben, mikor úgy gondolom, már megint telemonologizálod a Gondolát...
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 21:36 | Sorszám: 71
Tudod, mit mondott Chirac többek között Medgyessyre, amikor a zusát támogatta a zeu ellenében? Azt, hogy elszalasztotta a hallgatás lehetőségét... gondolkozz el ezen
Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 14. 19:22 | Sorszám: 70
A kutyám meg napi 18 órát, pedig az egyedüli energiaigényes tevékenysége a kunyerálás.
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 18:10 | Sorszám: 69
Nem bántottál. De nem hiszem, hogy csak szokás dolga. Azt még tudom, hogy az űrállomáson valamit változik, ezt sokat kutatták, a NASA-n fenn van egy közös orosz-amerikai riport.
honfi
  Válasz | 2009. május 14. 17:01 | Sorszám: 68
Ahogy elnézem arra se elég az agyunk, hogy manapság felismerjük az ellenséget. Mitöl lennének fölös kapacitások?
A kérdés inkább az absztrahálási képesség léte, ami sokféle új dolog gyors kezelését teszi lehetövé. Én úgy gondolom,ez a képesség az agy mélyebb rétegeiben már nagyon régen jelen van - nem csak az embernél -, de az embernél kapott egy külsö interfacet.
mpd
  Válasz | 2009. május 14. 15:58 | Sorszám: 67
Hiszed vagy se, ezt akartam még hozzátenni: annak azonnali hatása lett volna
mpd
  Válasz | 2009. május 14. 15:56 | Sorszám: 66
Haggyámán. Bántottalak én?!
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 15:56 | Sorszám: 65
Ahelyett, hogy lenn nőtt volna...
mpd
  Válasz | 2009. május 14. 15:56 | Sorszám: 64
Lehet. De valami akkor is kellett, valami indok, hogy MIÉRT növekedjen, ha addig kisebb is jó volt. Pusztán a LEHETŐSÉG nem elég, hogy óriási ráfordítással féligse kihasznált szervet növesszünk.
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 15:56 | Sorszám: 63
És az egyedek izé, cirkadikus ritmusát mi a fene szabályozza? Melotonin, vagy mi? A zsiráf napi 7 percet alszik, mi kb. 8 órát. Ez hová van bedrótozva?
honfi
  Válasz | 2009. május 14. 15:54 | Sorszám: 62
A "fölös kapacitásokról" nem vagyok én meggyözödve. Mármint amik a nök szerint is fölösek.
A méret tekintetében úgy tudom, valamikor elég hirtelen alakult ki, hogy az erek kijöttek a koponyából, s így sokkal jobban tudták hüteni a processzort. Ez volt a kulcs az agytérfogat növekedéséhez.
mpd
  Válasz | 2009. május 14. 15:53 | Sorszám: 61
A biológiában mutáció.
De tegyük hozzá rögtön, hogy NEM EGYSZERI NAGY UGRÁS! Hogy egyszercsak született egy ménkűnagy agyú gyerek.
Hanem megjelenhetett egy gén (vagy, ugye, gének olyan együttese állt össze), amely az agy kéregállományának növekedését indukálta. Viszonylag fokozatosan persze, mert a nők medencéje együtt kellett változzon a fejmérettel. Ez a folyamat evolúciós mértékkel nagyon gyors lehetett, de a valóságban azért jónéhány generáció kellett hozzá.
Mindenesetre erős szelekciós nyomás lehetett, hogy még a nőket is költségbe verte, anatómiai változásokba kényszerítve.
Most persze kicsit magam ellen beszéltem, mert így aztán meg kéne magyarázni, mi lehetett az a nagyon erős szelekciós nyomás, ha nem a nemi kiválasztás......
Úgyhogy itt kell széttárni a karomat: nem tudom.
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 15:51 | Sorszám: 60
Az alvás akkor valamiért nem egészen kívánatos. Ébren nehéz aludni, igaz? (csak előadásokon)
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 15:50 | Sorszám: 59
Na, ennek utána fogok nézni. Milyen értelemben kaotikus? Egy csomó folyamat "rendezett", jól kiszámítható benne.

"A neurális hálók majd mindenféle leképezést tetszöleges pontossággal meg tudnak valósítani."

Nem közönséges diffegyenletekből állnak? Egyáltalán egyenletekből?

Mert ha igen és kezdeti állapot kell, a (lehetőleg roncsolásmentes) mintavételezést nem úszod meg, és az adataok egyidejű betáplálását sem. És a végén, ahogy írtam, az interpretáció. Az asztalon van egy szem eper. Számold ki, mikor veszi a szájába és milyen érzése van... az adatokat vissza kell hozni a lefordítható jelentések szintjére... messze lehet ez még...

A kezdeti adatok bizonytalansága... egy ilyen nagy -vélhetően matematikai- rendszer viselkedése folytonosan függ-e a kezdeti feltételektől? És a kezdeti mintavételbe a Heisenberg-relációk beleköpnek-e? Ez számít-e az idő előrehaladtával?

Még több kérdés...

mpd
  Válasz | 2009. május 14. 15:47 | Sorszám: 58
""Szóval az ősember sokkal, de sokkal kevesebbet aludt, mint mi, úgy látod.""

Dehogyis!! Akkor rosszul fogalmaztam!
Kevesebbet aludt, mint amennyit aludhatott volna. Mint ahogy mi is.
Ezt akartam mondani.

john batky
  Válasz | 2009. május 14. 15:45 | Sorszám: 57
"Ős-robbanás"?
honfi
  Válasz | 2009. május 14. 15:44 | Sorszám: 56
A kozmoz is kaotikus. Mégis müködik.
A neurális hálók majd mindenféle leképezést tetszöleges pontossággal meg tudnak valósítani.
Azt tudom, hogy nem tudom, miként müködik az agy. Majd kiderül...
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 15:44 | Sorszám: 55
Sokat mesélhetsz a matekról az asszonynak... nem unod?
mpd
  Válasz | 2009. május 14. 15:43 | Sorszám: 54
Értsed meg: az agy megléte nem eredményezte azonnal a képességek megszerzését! Először csak nagy feje lett a Samunak, de semmivel se volt okosabb a Józsinál.
Tudom én, hogy szerinted fokozatosan fejlődött ki ilyenre, merthogy késztetve volt egyre nagyobb kunsztokra, de igazság szerint ez nemigen jó magyarázat. Nem magyarázza a fölös kapacitásokat például.
Inkább olyasmiket olvashatni, hogy viszonylag hirtelen "fúvódott föl" az agy ilyen méretűre.
Remélem, egyszer majd eldől ez a vita is.
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 15:43 | Sorszám: 53
Értelek, azt hiszem... Felfutóban a topik, RK örülhet

Alvás-nemalvás... Gondolom, ha ezek időaránya változik, annak semmi hatása az agy méretére, szerkezetére. Neurológus barátom szerint az agy morfológiája tanulás során kimutathatóan változik, de én már ezt sem értem egészen.

Akkor miért nőtt meg az agy? Rejtély... Külső hatásra? Gondolom, belsőre nem igen. Ez pl. akaratilag nem megy. Hormonális okokból nőhet?

Jó lenne, ha valaki érdemben tudná bizonyítani, hogy lehetséges vagy lehetetlen-e, hogy az agynak alvás közben sokkal nagyobb területei működnek, mint ébren... lehet-e összefüggés vagy kizárt??

Szóval az ősember sokkal, de sokkal kevesebbet aludt, mint mi, úgy látod. Vajon azóta egyenletesen nőtt az alvásigény napjainking, vagy felfelé ugrabugrált?

Rengeteg kérdés és egyre kevésbé értem ...

honfi
  Válasz | 2009. május 14. 15:37 | Sorszám: 52
A nök szeretik az okos palikat. Nem az agy nagysága, a teljesítménye volt a mérvadó. Így jutottunk olyan képességek birtokába, melyekre nem sok szükségünk van a faj fenntartása érdekében. De a nöknek tetszik....

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola