Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » A hit és az agyműködés (6. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A hit és az agyműködés
mpd
  Válasz | 2009. május 14. 15:32 | Sorszám: 51
Az agy nem látszik..... kicsit kételkedem benne, hogy a nemi kiválasztás lenne okolható. Ilyen közvetett, másodlagos módon főleg. Abból ugyanis, hogy nagyobb agya van valakinek, még önmagában nem sok haszna volt, amivel nőket csábíthatott volna. Az agy használata miatti előnyöket nem lehetett előre látni, pláne koponyán kívülről....
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 15:29 | Sorszám: 50
Egyszer, sok éve, hallottam egy előadást egy elismert agymodellező biofizikustól.

A bottom-up modellből indult ki, amely -mechanisztikusan- egy idegsejtből tett össze sokat és megoldották a nagyon sok közönséges DE-ekből álló rendszert.

Na, voltak ott csuda attraktorok. De a végén azt mondta, még nem tudják megmondani, az egyes attraktorok milyen jellemzői felelnek meg egyes betegségeknek, mert azt sem látni, melyik állapotok a normálisak.

Az agyban könnyű káoszt találni... de kezdeti feltételeket mérni és azokat egyszerre betáplálni, majd a végén az irdatlanul sok görbét interpretálni, na, az nem piskóta...

A gondolkodás miért nem full kaotikus? Pedig nagyon nagy a rendszer, a fázistér is (kb. 5*100 milliárd egyenlet), a leíró egyenletek szinte egyike sem lineáris, hát akkor mi, hogy, miért? Mitől lehet egy gondolat stabil, ha az eredete a fentiek szerint anyagi?

mpd
  Válasz | 2009. május 14. 15:29 | Sorszám: 49
""Azt írtad, ha jól értem, kifejlődött, pedig nem kellett... ez azt sugallga, amit az előbb írtam. Minden rész azért fejlődött ki, mert kell. Ha nem így lenne, akkor a nagy része egyfajta evolúciós daganat, nem? Nem kártékony talán, de felesleges.""

Ha egyszer valamiért kialakul valami, mondjuk egy hirtelen megnagyobbodott agy, onnantól nehéz megszabadulni tőle. A meglévő egységek kapcsolódnak hozzá, felhasználják, és innentől valószínűleg nagyobb költség lett volna visszacsinálni, mint megtartani. Különben is, a fenntartásának többletköltségeit kitermelte.

Az alávás.... az a csoda, hogy csak ennyit alszunk. Az alvás energiatakarékosság. Gyűjtögető-vadászó őseink napi két-három óra alatt összeszedték az ennivalót, elvégezték, amit még kellett, aztán lustálkodtak. Nagy kérdés, miért nem aludtak többet, miért ébren lustálkodtak? Mindenesetre egy idő után elkezdték kihasználni ezt a szabadidőt.

honfi
  Válasz | 2009. május 14. 14:48 | Sorszám: 48
A káosz az agyunkra is jellemzö. Talán a leginkább arra. ( Nem vicc! )
"kifejlődött, pedig nem kellett"
Mint a páva farka. Dehát ezt kérdést már megoldották.
Keresd a nőt....
john batky
  Válasz | 2009. május 14. 14:34 | Sorszám: 47
Értem. Azt már csak nagyon félve kérdezem... Itt van ez az 1.3 kg-nyi agy, különös egy virág, szent igaz. Azt mondod, nincs kihasználva.

Sok mindent tudunk már róla, egyre többet, de úgy tűnik, ez még mindig nem sok. Erre mondtam honfi mesternek, hogy szerintem nem a káosz és dinamikája lesz a fő csapásirány, hanem az agykutatás.

Tudhat-e olyan, még nem ismert kunsztot - és ezt tényleg ne vedd terelgetésnek! -, amihez az agyból sokkal nagyobb részt kell használni? Mihez kellene belőle sokkal több, nagyobb kapacitás?

Azt írtad, ha jól értem, kifejlődött, pedig nem kellett... ez azt sugallga, amit az előbb írtam. Minden rész azért fejlődött ki, mert kell. Ha nem így lenne, akkor a nagy része egyfajta evolúciós daganat, nem? Nem kártékony talán, de felesleges.

Az alvás jut erről az eszembe (talán már írtam is). Nagyon hosszú ideig azt hitték az alvó emberről, olyan, mint a halott. Később, hogy pihen az agy.

Kb. 70 éve tudjuk, ez nem igaz. Szinte aktívabb, mint ébren, az EEG-mérések alapján. Ha az ébrenléthez nem kell ilyen nagy agy, akkor talán alvás közben kell? De mire?

A szerencsés ember napja munkából, pihenésből és alvásból áll, elvileg mind 1/3 nap. Ha elvégzem a munkát, privát életet élek. Az agy is mintha így tenne. Amíg az ember ébren van, az agy dolgozik, jó esetben 2/3-ban, elvégzi a kötelező kűrt. De az ember elmegy aludni. És akkor az agynak szabadideje van? Játszik, szórakozik?

Három nagy periódusról beszélnék. Ébrenlét (16 óra), NREM (6 órás alvás álom nélkül), REM (2 órás alvás álommal). Tehát az agyra vonatkoztatva: 16 óra munka, 6 óra pihenés, 2 óra szórakozás... vagy 2 óra pihenés és 6 óra szórakozás? A REM olyan, mintha "belső mozizás" lenne. Melyik a pihenés, ha a REM-ben nyaktól lefelé lebénulunk és az agyilag csaknem inaktív NREM-ben mozoghatunk, a blokád fel van oldva?

Sötét ügyek ezek...

mpd
  Válasz | 2009. május 14. 14:09 | Sorszám: 46
Persze hisz épp ez a kérdés: miért növekedett meg az ember agya, illetve annak egy része, mikor máig sincs teljesen kihasználva?

""Szerinted mi az agy fő funkciója? Ugye az, hogy a testfunkciókat szervezze, irányítsa?""

Hát nem teljesen, vagy nem pontosan így. Ahhoz elég lenne a hormonrendszer némi kis központi vezérléssel, meg a vegetatív idegrencer. A fejlettebb érzékszervek nagyobb feldolgozóapparátust igényeltek. Az meg mellékesen lehetővé tette, hogy bonyolultabb cselekvéseket is végrehajtsanak, jobban kihasználják a lehetőségeiket.

john batky
  Válasz | 2009. május 14. 13:39 | Sorszám: 45
Várj, most szó szerint:

"Agyi állapotunk okozza gondolatainkat vagy gondolataink okozzák agyi állapotainkat?"

Egy filozófus írta, nem hiszem, hogy az állatokkal sokat foglalkozott... de kétségtelenül az emberről ír.

Szerinted mi az agy fő funkciója? Ugye az, hogy a testfunkciókat szervezze, irányítsa? Mintha a gondolkodás melléktermék lett volna, először legalábbis.

mpd
  Válasz | 2009. május 14. 13:34 | Sorszám: 44
még tart a vita: a gondolkodás irányítja-e az agyat vagy az agy határozza meg a gondolkodást?

Ha az előbbi lenne igaz, hogyan magyaráznák az állatokat? Akkor azoknak minek agy?

john batky
  Válasz | 2009. május 14. 12:09 | Sorszám: 43
Most olvasom, még tart a vita: a gondolkodás irányítja-e az agyat vagy az agy határozza meg a gondolkodást?

Az biztosnak látszik, hogy az agy nagysága nem befolyásolja a szellemi képességeket: Oscar Wilde-nak elég nagy feje volt, csaknem kétszer akkora, mint a Nobel-díjas -ha jól emlészem- Anatole France-nak.

Azt nem találtam sehol, hogy az universum-ot tölti-e ki szétkenve a lélek, a gondolkodás, a tudat, az intelligencia és csak "leszedjük" onnan az agyunkkal, mint terminállal, áramszedővel ott épp, ahol vagyunk vagy lokalizálva van az agyhoz?

Néhány igen érdekes link:

Antropozófiai Társaság http://antropozofiai-tarsasag.hu/

„Életünk a szabad és nem szabad cselekedetek láncolata. Az ember fogalmát azonban nem gondolhatjuk végig anélkül, hogy egyszer ne jutnánk el a szabad szellemhez mint az emberi minőség legtisztább kifejeződéséhez. Igazán emberek csak annyiban vagyunk, amennyiben szabadok vagyunk.”
(Rudolf Steiner)

Magyar Teozófiai Társulat http://www.globenet.hu/teozofia/

"A teozófia szó jelentése isteni bölcsesség, az igazság ismerete. A kifejezés évszázadok óta használatos, de maga az isteni bölcsesség időtlen. Ez szolgál valamennyi vallás alapjául, amit mindnyájan megláthatunk, ha leválasztjuk róluk a rárakódásokat és babonákat."
www.aranyrozsakereszt.hu

"Létezik egy aranyfonal, amely megtört valóságunk labirintusából az Igazság felé vezet. A Lectorium Rosicrucianumnak, az Arany Rózsakereszt Nemzetközi Iskolájának az a célja, hogy segítsen a keresőknek megtalálni ezt a vezérfonalat, és segítsen élő kapcsolatot teremteni vele."

Békáscity
  Válasz | 2009. március 18. 18:01 | Sorszám: 42
Én beföttesgumival szoktak -még jó büdösen persze - egymáshoz kötörcülni őket...
Murphy is foglalkozott a kérdéssel úgy hog globális jelenséggel állunk szemben !
lámpás
  Válasz | 2009. március 18. 17:17 | Sorszám: 41
Jajjajjjj! Ez a doktor nálunk is sűrűn előfordul!!!!
vanna7
  Válasz | 2009. március 18. 08:17 | Sorszám: 40
..de volt olyan is hogy dr. Brr..aki elvitte Krisztinke szanaszét hagyott cuccait..
vanna7
  Válasz | 2009. március 18. 08:13 | Sorszám: 39
...aranyosak, ezek a manók...már csak én fogok hinni bennük..
lámpás
  Válasz | 2009. március 18. 08:01 | Sorszám: 38
Vannácska! Lázár Ervin szerint az egylábú manók viszik el a zoknikat! Minden családban vannak ilyenek. Éjjel kiszabadulnak és fölveszik. Aztán nézhetsz, hogy hol a zokni párja...
vanna7
  Válasz | 2009. március 18. 07:53 | Sorszám: 37
..nem hiszek az anyagmegmaradásban, mikor a zokni párját keresgélem, mosás után..
Madelon az eb
  Válasz | 2009. március 18. 07:35 | Sorszám: 36
Ja, amikor azt hiszed, hogy mûködik az agyad...
Békáscity
  Válasz | 2009. március 18. 00:03 | Sorszám: 35
HIT ?
jbatky
  Válasz | 2009. február 24. 10:37 | Sorszám: 34
Hit? Agyműködés?
Rendes Kis
  Válasz | 2009. február 24. 09:59 | Sorszám: 33
http://kp.net63.net/?q=node
jailhouse
  Válasz | 2009. február 24. 09:38 | Sorszám: 32
http://jailhouse.blogozz.com/2009/02/24/szerinted-diszkriminaljak-a-ciganyokat/
vanna7
  Válasz | 2009. február 24. 00:34 | Sorszám: 31
..tudtad ,mi?
jbatky
  Válasz | 2009. február 23. 23:50 | Sorszám: 30
Dejó! Akkor nem vagyok alone
vanna7
  Válasz | 2009. február 23. 23:26 | Sorszám: 29
Kukuccs
  Válasz | 2009. február 23. 21:19 | Sorszám: 28
Hari Mata!

Ez jó!

igazságotm
  Válasz | 2009. február 23. 12:52 | Sorszám: 27
Szegény ember.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola