Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » A liberalizmus barbársága (3. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A liberalizmus barbársága
dylan
  Válasz | 2002. január 17. 01:00 | Sorszám: 67
Kedves HAME!

Gadó György valóban SZDSZ-képviselő volt '93-ig, de kilépett és azóta gyűlöl minket. Semmiféle közösséget nem vállal vele az SZDSZ és ő sem az SZDSZ-szel.
Erről ennyit

dylan
  Válasz | 2002. január 17. 00:52 | Sorszám: 66
Kedves Tappancs!

Először is egy félreértésről: A +-3% alatt mért érték 3%-át kell érteni! Számold ki, a mennyi a 6% 3%-a, ehhez én most fáradt vagyok. Persze minden mérés megbízhatósága 90%, ami azt jelenti, hogy tíz mérésből egy tuti hibás.

Magam akkor 14 éves fejjel ellenztem az MSZP-SZDSZ koalíciót, és ez a véleményem máig sem változott, ennek ellenére azóta SZDSZ-tag lettem.
Én is nagyon utálom a Kádár-rendszert, de azért azt be kell látni, hogy össze sem mérhető a náci/nyilas diktatúrával.
Az MSZP-t nem az SZDSZ hozta vissza, hanem a választók, ha tetszik a "magyar nemzet".
Szelényinek abban igaza van, hogy az SZDSZ-t nem a koalíció vitte le. Ha megnézed az akkori közvéleménykutatásokat, láthatod, az SZDSZ 1996-ban is 15% körül állt. A valódi ok a Tocsik ügy és főleg szeretett pártom elképesztően töketlen politizálása volt '96 után.
Szelényi téved abban, hogy Demszky sikertelensége a középre húzás miatt volt. Kezdetben ugyanis az SZDSZ 10% közelében volt, és csak február táján kezdett lejjebb csúszni. A magyarázat Demszky túlzott arroganciája és a villamos-balhé. Elég sok olyan SZDSZ szavazót ismerek (magam is közéjük tartozom), aki a büdös életben nem szavazna a szocikra.

Tappancs
  Válasz | 2002. január 15. 14:55 | Sorszám: 65
Egy picit félreteszem a liberalizmust, amivel kevesebb bajom van, mint az szdsz-szel és az szdsz barbárságára hozok példát.
A rendszerváltás előtti életem egy része arról szólt, hogy sokakkal együtt torkig voltam az egész kommunista bagázzsal.
1990-ben sikerült őket 8%-os karanténba szorítani. Ez a 8% is rendkívüli toleranciáról tanúskodik; nemigen van az újabbkori történelemben példa arra, hogy reformnácik vagy reformnyilasok a parlamentbe kerültek volna a II.VH után Nyugat-Európában. Arra meg végképp nincs példa, hogy a nagy nehezen kiszorított utódpártot visszahozták volna a nyakunkra. Barbár tett volt. A hvg évvégi számában megjelent Szelényi cikkel vitatkozva az a véleményem, hogy az szdsz-t az utódpárttal kötött koalícióért (is) büntették a választók. Szelényi azt mondja, hogy ez azért nincs így, mert amikor Demszky középre tartott, akkor még több szavazatot vesztett az szdsz. Szerintem ez épp azt bizonyítja, hogy már csak azok tartanak ki az szdsz mellett akik vagy nem tartják utódpártnak az mszp-t vagy az utódpártiság békáját is lenyelik. A középre tartás nyilván nem tetszett a megmaradt szdsz-tábor egy részének; ezzel magyarázom a további népszerűségvesztést. Kuncze újra elfogadható partnernek tartja az mszp-t és vissza tudta nyerni ezt a pár százalékot, ha valóban ezt mutatják a közvéleménykutatási felmérések. Ezek a kutatások az szdsz esetében nehezen értelmezhetők, hiszen a +/-3 %-os statisztikai hiba önmagában akkora, mint az szdsz mért támogatása.
fegyverek és rózsák
  Válasz | 2002. január 15. 13:05 | Sorszám: 64
és még mindig Pirítósnál maradva. Természetesen az SZDSZ veszélyét növeli az ávh-s közegben szocializálódott vezérkar és az a sok okkal magyarázható, de mindenképpen tényként kezelhető cinizmus, ahogy a magyarságot (TGM nyomán) "leszarják"...
Nyugati társainál annyival "versenyképesebb", hogy az értelmiségi körökben is 10% alatt maradó SZDSZ a sajtó többségét uralja...
fegyverek és rózsák
  Válasz | 2002. január 15. 12:59 | Sorszám: 63
barbár mert értékeinket, társadalmi kompromisszumainkat, életformánkat és gondolatainkat támadja. barbár, mert képtelen türelmet tanúsítani, mert képtelen elfogadni. Barbár, mert rombol és pusztít...
Lehet, hogy nem a legjobb párhuzam, de a ny-római birodalom képes volt millió értéket átvenni a népvándorlás első hullámában megjelenő népektől, kölcsönösen képessé váltak az 1üt élésre, majd jött a követkő hullám, jöttek a vandálok és Róma égett...
Lehet, hogy szükségszerű volt a pusztulás ezen formája, de még 500 év múlva se érte el a technikai-szellemi kultúra minősége a rómait, miközben a vandálok sehol sem voltak már...
Pirítós nagyon jól fogalmazott, annyiban mégis vitatkoznék vele, hogy az SZDSZ ebben a gazdasági-társadalmi közegben csak veszélyesebb, de minőségében nem más mint nyugati testvérkéi...
HAME
  Válasz | 2002. január 15. 09:27 | Sorszám: 62
Bocsánat, Gadó, nem Gidó
HAME
  Válasz | 2002. január 15. 09:18 | Sorszám: 61
Ne haragudj bob barátom, de ez ilyen "egyszerűen hülyeség és cáfolni sincsen mit rajtuk" tipusú érvelés nem méltó egy magadfajta öreg hippihez, még akkor sem, ha nyugdíjas zenész korodra a LiFT alagsori kezelőjeként tengeted életed.
Mit szólsz például Pirítós értekezéséhez, vagy a másik topicba feltett, a liberalizmus nevében elkövetett, Gidó-féle forradalmi kiáltványhoz? Eszmetársatok explicite szépen elhelyezte az egész SzDSz-en kívüli, azaz a maradék kb. 9.995.000 honfitársatokat a nácifasiszta fujjazannyacsurkaorbán jobboldalra. Akik ellen meg kell vívni a szent és kompromisszumok nélküli csatát? Ott fogtok Ti is harcolni Gidó vezér oldalán?
Edvárd
  Válasz | 2002. január 15. 08:56 | Sorszám: 60
eddig mindnyájan egyetértettünk: a liberalizmus barbár

tessék nevezni egyetlen államilag buddhista államot ahol a fenti állapot áll fenn

Edvárd
  Válasz | 2002. január 15. 08:53 | Sorszám: 59
Nekem is van ilyen hírem:

"Ma éjszaka rendkívüli módon teljes véletlenségből és kivételesen egyetlen demokráciáért küzdő szervezet, egy világmegváltó haladó (balliberálisértelmiségi) szellemiségű klub, charta, aláírásgyűjtő vagy szolidaritási mozgalom se alakult. Az esetlegesen okozott kellemetlenségekért, hiányérzetért ezúton is bocsánatot kérek:
Soros György" - MTI?

dylan
  Válasz | 2002. január 15. 01:37 | Sorszám: 58
Mélyentisztelt Egybegyűltek!

Erre a fórumra "Pisztolyok és Rózsák" invitált, aki CHemotox néven hinti az igét az Index Liberális Fiatalok Társasága című fórumán. Ezt a fórumot én próbálom mederben tartani, mint a LiFT egyik alsóbb szintű vezetője.

A hozzászólásokat mostanra sikerült végigolvasnom. Egykét megjegyzést tennék.

Először is meg szeretnék nyugtatni mindenkit, AZ SZDSZ BE FOG JUTNI A PARLAMENTBE, így nem fogtok téma nélkül maradni. Ennek bizonyítására van egy empirikus alapokon nyugvó fejtegetésem az említett fórumon (70. és 80. hozzászólás), akit érdekel, ott megtalálja. Amiket az SZDSZ-ről írtok, zömmel egyszerűen hülyeségek, még cáfolni sincsen mit rajtuk!

Pisztolyoknak és Rózsáknak:
Itt sem derül igazán ki, hogy miért lenne barbár a mai liberalizmus. ELGONDOLKODTATÓ, HOGY EGYIKŐTÖK SEM TETTE FEL EZT A KÉRDÉST, PEDIG ELVILEG ERRŐL SZÓL A FÓRUM. Annyit sikerült kibogoznom, hogy a toleranciával van bajod. Nem írod le egyáltalán, hogy ez mit rombol, így vitatkozni se igen tudok veled. Az mit egyikőtök írt, tehát hogy az SZDSZ szerint tolerálni kell a romák által elkövetetett bűncselekményeket, oltári ökörség!

Micuembernek: Ha a buddhizmus ilyen remek nyitott dolog, akkor hogy lehet, hogy a nagyszámban létező buddhista államok jelentős része gusztustalan, korrupt diktatúra?
Nos egyenlőre ennyit...

HAME
  Válasz | 2002. január 15. 01:04 | Sorszám: 57
s még valami. Ma délután megrökönyödve olvasom itt a Gondolán az MTI szlovákiai lapszemléjében: "SME szlovák liberális napilap". Már kapartam is elő a telefonomat, hogy lebaszarintom az egész Gondola szerkesztőséget Kecskéstől, Vass Gáborig, hogyan lehet ekkora baromságot beereszteni.
Aztán rájöttem, tán némileg még igaza is lehetne az MTI-nek (ha igaza lenne). Csak nem magyar értelemben.
Már én is kezdek elhülyülni, és a "liberálist" SZDSZ szinoníma szitokszónak kezdem értelmezni...
HAME
  Válasz | 2002. január 15. 00:52 | Sorszám: 56
Kis értekezésed demonstrálására szebb dolog nem is lehetne, mint a szomszéd topicban a nemi gazos Gidó-cikk.
Melnyikov
  Válasz | 2002. január 14. 23:11 | Sorszám: 55
A gondola rövidebben foglalta össze, itt már megvan az oggi mester által idézettből kimaradt Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége is, mint csatlakozó szervezet.Hol volt a te híred oggi kartács?

Megalakult az Otthont Magyarországból Összefogás

2002. január 14., 15:31


Otthont Magyarországból Összefogás néven civil szerveződés alakult hétfőn Budapesten, amely "a gyűlölködéssel, a megfélemlítéssel szemben az igazi demokráciáért, a társadalmi békéért" kíván fellépni. Márton László író, a mozgalom ideiglenes szervezőbizottságának tagja hangsúlyozta: az elmúlt években a demokrácia visszafejlődött Magyarországon, a közbeszéd eldurvult, mindenki rosszul érzi magát, sokan félnek. Endreffy Zoltán filozófus annak a kívánságának adott hangot, hogy elkezdődjön egy olyan folyamat, amelynek során burzsoá polgárból a szó legnemesebb értelmében vett honpolgárokká alakulnak át az emberek. Első rendezvényüket, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségével és a Civil Fórummal közösen szervezett fáklyás felvonulást február 13-án, a főváros felszabadulásának évfordulóján tartják a budai Várban. (MTI nyomán)

Trebi
  Válasz | 2002. január 14. 22:55 | Sorszám: 54
http://www.matav.hu/cgi-tudakozo/tele_tel.pl?q9=1&q12=&q4=3433901&submit22=Keres%E9s

On-line tudakozó

Online Tudakozó találati lista - Telefonszám szerinti keresés


Összesen: 1, találatok: 1 - 1
--------------------------------------------------------------------------------
Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége, 1074 Budapest, Dohány utca 16/18. , (1) 343 3901,

oggi
  Válasz | 2002. január 14. 20:42 | Sorszám: 53
Mekkora?

Ekkora:


Mozgalom a Demokratikus Charta nyomdokain

2002. január 14. hétfő 12:31


„Szabaduljunk meg a félelemtől és szabaduljunk meg azoktól, akik félelmet keltenek, miközben csodálatos jövőt ígérnek!” – olvasható abban a felhívásban, amelyet hivatalosan ma tett közzé az Otthont Magyarországból Összefogás. A szervezet, amelyhez eddig több mint kétszáz neves értelmiségi csatlakozott, egyik szellemi elődjének a Demokratikus Chartát tartja.

A mozgalom hétfői sajtótájékoztatóján az ideiglenes szervezőbizottság tagjai a demokráciát veszélyeztető jelenségek megszaporodásával, a félelem erősödésével és a hivatalos politika, valamint a civil társadalom közötti szakadék növekedésével indokolták fellépésüket. Hanti Vilmos, a bizottság elnökének tájékoztatása szerint az Otthont Magyarországból Összefogást két hónapja szervezik. Terveikről szólva azt mondta, hogy azokat később pontosítják, de az már biztosra vehető, hogy február 13-án, Budapest német megszállás alóli felszabadításának évfordulóján fáklyás felvonulást tartanak „Széchenyi Lánchídjától Nagy Imre szobrát érintve Kossuth Lajos szobráig.”


Vitányi Iván országgyűlési képviselő, az ideiglenes szervezőbizottság tagja a Demokratikus Charta és az új mozgalom közötti viszonyt úgy jellemezte, hogy a szerep, amelyet az Otthont Magyarországból Összefogásnak be kell tölteni, ugyanaz, a körülmények azonban teljesen mások. Jancsó Miklós filmrendező szerint mára az „ifjú gárdának” köszönhetően oda jutott az ország, hogy a demokrácia tizenkettedik évében a szocialistákra kell bízni a demokrácia megmentését.

Az aláírók – többek között Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, Bródy János zenész, Ferge Zsuzsa szociológus, Inotai András közgazdász, Litván György történész, Szegvári Katalin újságíró, Ungváry Rudolf író - az általuk kibocsátott felhívásban pártállásra, nemre, felekezetre és életkorra valót tekintet nélkül mindenkit a gyűlölködéssel és a megfélemlítéssel szembeni fellépésre bíztatnak. Egyben arra kérnek mindenkit, ha egyetért céljaikkal, akkor a demokrat@axelero.hu e-mail címen, az 1701 Budapest, Pf. 244. postacímen, vagy az (1) 343 39 01-es fax számon jelezze csatlakozási szándékát.

oggi
  Válasz | 2002. január 14. 20:41 | Sorszám: 52
Ez pontos volt, Pirike, nem is nagyon lehet mit hozzátenni...
Az embernek már röhögni sincs kedve.

oggi

Pirítós
  Válasz | 2002. január 14. 19:05 | Sorszám: 51
S a hazai liberálisok?
Direkt az ő kedvükért idéztem Schöpflin Györgyöt:
„Annak, hogy ami ma liberális oldalról elhangzik, alig van létjogosultsága, hiszen csak egy nagyon szűk elit réteg véleményét képviseli. Valószínűnek tartom, hogy ennek az élén az SZDSZ áll. Ha a liberálisok jövőre kiszorulnak a parlamentből, másféle hozzáállást kell keresniük. Pontosabban fogalmazva: az önmagukat liberálisnak vallóknak. Én ugyanis nem tartom őket annak: sem az angol, sem a német liberalizmust nem látom bennük. A liberalizmusnak ugyanis a tolerancia és a másság elismerése az alappillére. Ha nem képesek elismerni, hogy a magyar társadalom olyan, amilyen, és mást akarnak létrehozni, azt már nem lehet a másság elismerésének tekinteni. Ők egyfajta társadalmi átalakulást akarnak. Olyan átalakulást, amely nekik felel meg, s meg sem próbálják elfogadni, megérteni azt, ami van. Mindebben erősen autoriter, tekintélyelvű vonást látok.”

Iszonyú velős ez a bekezdés, minden egyes mondatáról remek jókat lehetne beszélgetni.
De a lényeg: azok, akik ma Magyarországon azt állítják magukról, hogy a liberalizmust képviselik, valójában nem képviselnek semmiféle liberalizmust.
12 évünk volt rá, hogy megismerjük azt az eszmerendszert és politikai magatartást, amit az SZDSZ liberalizmusnak nevez.

Az SZDSZ ideológiája olyan, mint egy duplafenekű csempészbőrönd. A felszínen a liberalizmus eszmerendszeréből önkényesen, az SZDSZ által képviselt kör érdekeinek megfelelően – tehát az alapvetően idealista liberalizmustól meglehetősen idegen, haszonelvű módon – összeválogatott értékek halmaza áll. Úgy is lehetne mondani, hogy ez a politikai és kommunikációs harcban használt „eszközideológia”, amelynek segítségével csempészik be magukat hatalomba. Ez volt a harsogó antikommunizmus 89-ben, ez volt a neohorthyzmus elleni küzdelem az Antall-kormány idején, ez képmutató tolerancia- és másságkultusz favorizálása (pontosabban mondva: fetisizálása) és szerintem ez a filoszemitizmus is, amiért megint csak szerintem helytelenül zsidó-pártnak mondják.
Azonban nem ez a vezérlőelv. Persze nem könnyű megállapítani, hogy mi az SZDSZ vezérlőelve, bármilyen ezt tárgyaló kritikára adott a sztereotip, lesöprő válasz, hogy nem láthatunk egymás fejébe. Mégis úgy gondolom, hogy az SZDSZ 12 éves működése nyomán lehetnek fogalmaink arról, hogy melyek az SZDSZ ideológiájának valódi sarokpontjai.
Mint azt korábban is említettem, szerintem az SZDSZ nem zsidóidentitású párt.
Az SZDSZ elitidentitású.
Ehhez járul még hozzá a keresztényellenes materializmus és az a doktriner magatartás, ami miatt a nyilvánvaló baloldaliságon túl leginkább emlékeztet a az 1917-es bolsevik diktatúra megalapítóinak szellemiségére, akik az SZDSZ-hez hasonlóan – Schöpflin szavaival élve - egyfajta társadalmi átalakulást akartak, és meg sem próbálták elfogadni, megérteni azt, ami van. Tudni való, hogy Marx szerint a kommunista forradalom eljövetele társadalmi szükségszerűség volt. Ehhez képest a bolsevikok mesterségesen robbantották ki a várva várt osztályharcot. Egyszerűen az önjelölt, világmegváltó szerepben tetszelgő, doktriner „értelmiségi kör” élt a káosz adta lehetőséggel, hogy útjára indítsa a világtörténelem legvéresebb, legembertelenebb és legkérlelhetetlenebb diktatúráját Oroszországban, végül pedig a történelem átírásával igazolták Marx téves elképzeléseit.

Az SZDSZ is a maga virtuális valóságában él. Egyre másra buknak meg az SZDSZ-hez közeli politológusok és ideológusok valóságértelmezései, de mindez a legcsekélyebb mértékben sem zavarja ezt a pártot abban, hogy kizárólagos jogot formáljon a valóság megmagyarázására. Az SZDSZ komolyan azt gondolja, hogy ebben az országban egyes egyedül a körülötte csoportosuló híres „szürkeállomány” elég felkészült és képzett ahhoz, hogy tisztán és objektívan lássa a honi politikai eseményeket a múltban, a jelenben és e kettő alapján a jövőben is. A jövő pontos előrejelzése pedig „nyilvánvalóan” arra predesztinálja ezt az értelmiségi csoportot, hogy vezesse ezt az országot az általa üdvösnek tartott cél felé.
Ezzel készen is áll az, amit a bolsevik diktatúrában „élcsapatnak” hívtak. „Nagy műveltségű” emberek, akik megmondják mi a jó azoknak, akik maguktól képtelenek felismerni azt, mert képtelenek perspektivikusan szemlélni a körülöttük létező világot térben és időben.

Na most ez egy egyáltalán nem liberális ember énképe, hanem egy nagyon is tekintélyelvű, továbbá rendkívül hiú ember énképe. Gondoljunk csak bele a 94-es koalíció SZDSZ-es magyarázatába, mely szerint az SZDSZ azért lépett be kisebbik pártként a koalícióba, hogy „féken tartsa” az MSZP-t. Elképzelhető bármiféle realitása annak, hogy a nagyságrendekkel kisebb méretű és súlyú koalíciós partner diktálhat a nagyobbiknak - amikor az nélküle is többséggel rendelkezik? Úgy gondolom nem, ha ezt az SZDSZ komolyan így gondolta, akkor az a beteges önhittség mutogatni való példája.

Szerencsére egy ilyen, nagyon hiú emberekből álló csoportosulás képtelen konzekvensen alkalmazni a korábban említett, „duplafenekű” ideológiát, ami nagyon fegyelmezett és összehangolt munkát igényel. Ez egy primadonnákból álló társulat, ahol minden egyes tagnak létfontosságú, hogy bizonyítsa személyes szellemi felsőbbrendűségét, s hogy csodálják őt érte. (Jellemző az SZDSZ tagság felsőbbrendűségi komplexusára, hogy egy ideje rendszeresen azzal hárítják a kritikákat, hogy a kritizáló nyilván fél tőlük, azért kritizál.)

De éppen ez a hiúság a veszte az SZDSZ-nek. Egy ideje nem írok le semmi olyan kritikát, amelyet az SZDSZ hasznosíthatna, de azt, hogy hiúak, nyugodtan leírhatom, mert ezen képtelenek változtatni. Híúságuk ragadtatja őket olyan lépésekre, amelyeket 12 éve rakosgat össze a magyar polgár, s amelyek alapján joggal kérdőjelezheti meg azt, hogy az SZDSZ valóban liberális párt-e.

Láthattuk, amikor a „liberális” párt tagjai megakadályozták a történelmi igazságtételt.
Láthattuk, amikor a liberális párt egy az egész országot megbénító talán spontán, talán nem demonstrációt a demokratikusan megválasztott kormány megbuktatására kívánt felhasználni.
Láthattuk, amikor az előző rendszer által állítólag mélységesen gyűlölt és üldözött embereket tömörítő „liberális” párt koalícióra lépett saját üldözőivel!
Láthattunk, amikor a nagy valószínűséggel elmebeteg, és kereszténygyűlölő Nitsch kiállítását az SZDSZ-es kulturális kormányzat teljes mellszélességgel támogatta (sajátos tolerancia-értelmezésük jegyében).
Láthattuk, amikor a taxissztrájk idején még a polgári szabadságjogok, így a szabad véleménynyilvánítás korlátozhatatlan joga mellett ringbe szálló SZDSZ vezetője belügyminiszterként a legújabb magyar demokrácia történetében egyedülálló módon rohamrendőrökkel oszlatott szét kormányellenes demonstrációt.
Láthattuk, amikor a liberális párt adta főpolgármester kijelentette, hogy nem fogja betartani a törvényeket, mert azok – szerinte – rosszak.
Továbbá láthattuk és ma is láthatjuk azt az ellentmondást nem tűrő törekvést, hogy a világot egyesegyedül az SZDSZ perpektívájából szemlélhetjük világosan, helyesen, értelmesen és folyamatosan láthatjuk, ahogy a liberális, a másság tiszteletére felesküdött párt tagjai elzárkóznak a viták elől; ahogy politikai ellenfeleik nevetségessé tételével, megbélyegzésével, vagy démonizálásával lehetetlenítik el a társadalmi párbeszédet az SZDSZ számára kényes kérdésekben.
Ahogy ez a párt, igazi liberálistól elképzelhetetlen módon tilalomfákat, megkérdőjelezhetetlen axiómákat, próbál létrehozni a szellemi életben.
Mindezt természetesen az örök kételkedő, kritikus (és persze „önkritikus” értelmiségi maskarájában elkövetve, amitől csak még visszataszítóbb, hipokrita szólammá degenerálja az SZDSZ a „liberalizmus” fogalmát.
Hát miféle liberalizmus ez?
Hol van itt a szellem szabadsága?
Vagy az SZDSZ úgy gondolja, hogy elérte az emberi értelem végső határait, ahonnan már sehová sem vezet tovább út? Birtokában van az objektív igazság, a végső válasz az élet, a világmindenség, meg minden nagy kérdéseire?
Hogy is van ez?

A magam részéről ezt, a szellemi terrorizálást tartom az SZDSZ legnagyobb és megbocsáthatatlan bűnének; ez az amiért veszélyesebbnek tartom őket a „mindössze” elüzletiesedett, pénzsóvár de legalább a keményvonalas ideológiáktól mentes (-nek látszó?) MSZP-nél, ahol nagyságrendekkel kevesebb szándékot látok a gondolatok uniformizálására, mint az SZDSZ-ben.
Egyszerűbben úgy is megfogalmazhatnám a különbséget a két vezető hazai baloldali erő között, hogy míg az MSZP szimplán kifoszt, az SZDSZ börtönbe veti (vetné) a szabad gondolatot. Még egyszerűbben: az MSZP a pénztárcánkban akar turkálni, addig az SZDSZ az agyunkban.
Nekem az utóbbi sokkal kevésbé elfogadható.
Hali,
Pirítós

Pirítós
  Válasz | 2002. január 11. 20:37 | Sorszám: 50
Osztom azok véleményét, akik azt mondják, hogy egy színtiszta liberális pártnak ma már alig van játéktere a politikai küzdelemben. A XIX. századi liberalizmus céljait vagy elérték vagy olyan értékké váltak, amelyeket minden politikai erőnek képviselnie kell default üzemmódban, bármelyik oldalon is álljon.
Így aztán egy liberális pártnak rendkívül nehéz olyan egyedi, őt a többiektől világosan megkülönböztető céllal, üzenettel előállni, ami megragadná a választók figyelmét.
Úgy is mondhatnám, hogy olyan lovon lovagolnak, ami ugyan díjnyertes, de már döglött.
Miért vannak mégis magukat liberálisnak nevező mozgalmak?
Szerintem a választ már megadta egyszer a történelem, méghozzá a háború előtti antifasiszta mozgalmak „divatjában”. Amikor a demokráciákban szalonképtelen szélsőséges baloldali mozgalmak nagyon rafináltan olyan jelszót tűztek a zászlajukra, amely annyira általánosan elfogadott volt, hogy bekerülhettek vele a közéletbe. Más kérdés, hogy ma nem 1933-at írunk, teljesen más történelmi szituációban élünk, amiért a „liberalizmus” nem lehet olyan sikeres „fedőtevékenység”, mint anno az antifasizmus volt. Hiányzik az az ellenség, amelynek léte valódi, erős egységfronttá bírja kovácsolni az embereket, ezúttal a „liberalizmus” zászlaja alatt.
Hali,
Pirítós
fegyverek és rózsák
  Válasz | 2002. január 07. 01:12 | Sorszám: 49
ezért mondom, hogy nem vagy te liberális. Vagyis kb. annyira mint én, meg az emberek 99%-a...
oggi
  Válasz | 2002. január 06. 22:01 | Sorszám: 48
Menyekűsz, gaz libsi...?

Black
  Válasz | 2002. január 06. 21:27 | Sorszám: 47
Aha! Már megint ez a klerikális hangnem. Még hogy az új parancsolat? „Szeressétek egymást: ahogyan én szerettelek titeket, ti is úgy szeressétek egymást”.

Állítólag a törvény teljessége a szeretet. Az abszolútum. Liberáliskáim is ezt vallják. Az abszolút önszeretetet. Így azután sértve is érzik magukat, ha valaki megelégeli totális önzőségüket, a másik toleranciáját kihasználó törekvésüket. Helyzetükön akár több száz menóra állítása sem segíthet. Ezzel nem fognak megtisztulni.

De talán nem is akarnak. A szigonyt formázó menórát állítgatják. „Aki fegyvert vesz kezébe, fegyver által pusztul.”

Hollender Miklos
  Válasz | 2002. január 06. 17:58 | Sorszám: 46
Figyi, tudod, hogy nem vagyok annyira kepben az aktualpolitikaban, hogy az ilyesfele konkret part-dolgokban igazabol alapos velemenyt tudjak alkotni. Inkabb csak megerzeseim vannak innen-onnan - es abban elegge biztos vagyok, hogy pl. Heller Agnes irasai remekul meg tudjak dobogtatni egy lazado hajlamu ifju szivet. Lasd pl. a cikke 68rol a Rubicon Rakositol Kadarig c. szamaban. (Mai fejemmel viszont mar tul radikalis, ezt ki kell hangsulyozni.) Hogy aztan az SZDSZnek ugy altalaban mennyi koze van ahhoz, amit mondjuk H.A. irni szokott, na latod az az, amirol fogalmam sincs.
oggi
  Válasz | 2002. január 06. 15:26 | Sorszám: 45
Micuember írta:

" Valahogy az SZDSZ nagyon jó, amíg az ember tizenéves és lázadó alkat, mert tényleg olyan, amit egy szerintem egészséges, azaz lázadó tinédzsernek képviselnie érdemes"


Hát, Micukám, ha még egyszer leírod ezt a marhaságot bármilyen megfogalmazásban, akkor kénytelen leszek felülvizsgálni magamban az értelmi képességeidről és józan belátásodról alkotott egyébként meglehetősen hízelgő nézeteimet...
Az SZDSZ szerintem már a rendszerváltás idején sem volt az a hamvas lázadó párt aminek mindenáron látni és láttatni szeretnéd. Mostanra pedig végképp tudatosan destruktív, erkölcstelen és arrogáns, de puhány hazudozók gyülekezetévé vált: minden maradék hitelüket eljátszották az önálló gondolkodásra hajlamos és egzisztenciális okokból nem elvakult emberek körében. (Már uncsi ezt ennyiszer leírni, ezért is bosszantó, hogy mennyire ragaszkodsz a gyermekes tévhiteidhez, ráadásul a részletek átgondolásakor már ezerszer meghaladtad te is ezt a marhaságot, mégis újra meg újra előjössz az alapformulával. De nem, nem és nem: az SZDSZ nem volt és nem is lesz soha sem Mo.-n sem máshol a szabadságjogok legfőbb őrzője sem a liberalizmus lánglelkű zászlóvivője, csak egy pitiáner, egzisztenciálisan keresztbe-kasul gabalyodott, velejéig korrumpálódott érdekcsoport, ami évszázados, teljesen elavult technikákkal próbál érvényesülni a politikai életben.
Ha kiesnek a parlamentből, önmagukon kívül senki sem fog csodálkozni rajta, és senki nem fog sírni utánuk.
De mekkora hiszti lesz akkor...

Hollender Miklos
  Válasz | 2002. január 06. 14:42 | Sorszám: 44
Ja azt kifelejtettem, hogy az viszont valoszinu, hogy ha kiesik az SZDSZ, akkor tokmindegy, hogy mennyire gondoljak at a dolgokat, mennyire valtanak hangot, tutira nem fog visszajonni. Nem fog, mert valaszto nem kockaztat, nem szavaz egy olyan partra, ami van bekerul, vagy nem. Szerintem a Centrum kepviselhet a jovoben egy valoban szabadelvu hangot. Csak keruljon be...
Hollender Miklos
  Válasz | 2002. január 06. 14:36 | Sorszám: 43
Észrevételeim:

- Elég gyenge, amit a globalizációról mond. Ez egy sokkal összetettebb jelenseg, aminek rengeteg pozitív oldala van, van viszont egy nagyon negatív oldala, a nagytőke, különösen a spekulációs nagytőke globalizációja, ami sokkal súlyosabb annál, minthogy ilyen könnyen el lehetne intézni. Ajánlott irodalom: Hans-Peter Martin és Harald Schumann: A globalizáció csapdája. Figyelemreméltó, hogy a Perfekt adta ki - a legnagyobb pénzügyi oktató és tankönyvkiadó... Szerintem a megfelelő válasz a tőkeglobalizációra a nyugati szocdem modell következetes érvényesítése: a beavatkozó, központosított jóléti állam,Tobin-adó, etc. Sajnos ők sem érvényesítik elég következetesen...

- Belemosódás kérdéskörében teljesen egyetértétek, és pontosan ez az, hogy mi az hogy európaiság. Az európaiság az amerikaiság egyfajta ellentéte: egy olyan gondolkodásmód, hogy nem minden üzlet, nem minden piac, azaz nem csak az adja meg valaminek az értékét, hogy mennyit lehet keresni vele, ezért nem a marketingrizsa a kommunikáció fő nyelve. Amerikai ember azért csinál filmet, hogy sokan megnézzék, európai ember azért, mert valamit mondani akar vele... ez az európaiság, és ezt az értékekt kell megőriznünk közösen...

- Sajnos be kell, hogy valljam, bár annyi mindenen szoktam gondolkozni, azon valahogy nem nagyon, hogy mit jelent magyarnak... lehet, hogy ez hiba. Nem tudom, hogy ennek mi az oka. Talán az, hogy családom sosem volt az a típus, aki a gyökereibe kapaszkodna, pl. nincs a falon nagyszülők házassági képe, de a szülőké sem. Inkább mindig arra figyelgettek, mi lesz, nem mi volt, kissé erre lettem nevelve... Mindegy, most megfogadtam, hogy egyszer, hamarosan, tisztázom magamban ezt a dolgot. Így első körben, fél perc alatt, annyi megérzésem van, hogy a magyarság jelentése: egy értékes szín a közös európai palettán. Önmagában egyetlen európai nemzet sem értelmezhető, csak a nagy egésszel való viszonylatában... azt hiszem.

- SZDSZ... nem tudom. Egy időben nagyon lelkesedtem érte, egy ideje már nagyon nem. Valahogy az SZDSZ nagyon jó, amíg az ember tizenéves és lázadó alkat, mert tényleg olyan, amit egy szerintem egészséges, azaz lázadó tinédzsernek képviselnie érdemes, de aztán felnő az ember... azt azért nem hiszem, hogy tekintélyelvű lenne, de tény, hogy nem veszi figyelembe a realitásokat... túl radikális. Mindegy. Egyelőre - éljen a Centrum, szerintem az SZDSZ helyett most az lesz az új divatpárt,az SZDSZ meg szerintem ha kiesik, újragondolja a dolgokat. Szükség van egy ilyen hangra, csak sokkal mérsékeltebben és átgondoltabban. És ide tartozik az is, hogy Litván válasza biz baromi gyenge, ötperces összecsapott fércmunka...

- Az Európai Únió azt jelenti, hogy zárjuk a sorainakt és összetartunk Amerika ellen - pontosabban az ellen, amit képvisel, azaz a végtelenül piaci gondolkodásmód ellen, amely szerint minden értékét az határozza meg, mennyiért adható el... Évezredek közös bölcsessége az újgazdag kisöcs szemtelen mohósága ellen Szerintem a NATO sem lesz hosszú életű - mondjuk még 20 év - nem véletlen a nyomulás a közös védelmi politikára az EUban.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola