Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Hagyományos istenhit, vagy ateizmus? (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Hagyományos istenhit, vagy ateizmus?
greeny
  Válasz | 2006. január 12. 23:28 | Sorszám: 38
Nem tudom szoktátok-e olvasni Klaus maestro topicjait, merha nem nemtom mér piszkítotok bele, ha meg ja, akkor biztos hogy sikerül felfogni?

Egyik hozzátartozóm érzékelte ezt az izének nevezett asztrálutazást, bár akkor még élt. Úgyhogy gondolom halálközeli élménynek kellene nevezni a jelenséget, függetlenül attól, hogy hányszor volt benne része, hiszen mindről be tudott számolni még életében. Amiről meg már nem, azt egy falubéli asszonka közvetítette, mint médium, de bizonyára ennek is meglehet a magyarázata. Viszont ki van zárva minden trükk, akkorra a nagyi már el volt hamvasztva, ceremónia elvégezve lélek, szellem elküldve nyugvóhelyére.

Ennek ellenére persze semmi sem biztos, csak az hogy én inkább azt a Földön megvalósulós, életemben Nirvánát elérős, most és rögtön 72 szüzes Talmudos vallási hűségért cserébe családi jólétes verziót választanám ha holnapra sikerül újjászületnem és feltéve hogy egyetértetek velem ami egyben azt is jelentené, hogy ezzel nem lógok ki a e tudós társaság soraiból. Köszi.

U.i.:
az a médiumos sztori elismerem kilóg a történetemből, de legalább van még min elfilózni.

terra
  Válasz | 2006. január 12. 19:06 | Sorszám: 37
Ja, egy dolgot kifelejtettem. Abban is elég nagy az egyetértés a keleti vallásokban, hogy a nem fizikai létezésnek 7 szintje van. A katolikus vallásban is van erre utalást úgy emlékszem.
terra
  Válasz | 2006. január 12. 19:00 | Sorszám: 36
Itt a Gondolán is többször beszélgettünk már arról, hogy a reinkarnáció a keresztény vallásnak is szerves része volt, Justinianus császár idején "gyomlálták ki" a Biblia erre vonatkozó részeit, ennek ellenére ma is vannak benne olyan részek, amik erre utalnak. Egyszer kikerestem az összeset, valahol megvan.
terra
  Válasz | 2006. január 12. 18:58 | Sorszám: 35
Ez nem egy változat, hanem az általánosan elfogadott meghatározás a buddhistáknál, hinduknál és más keleti vallásoknál, sőt az európai teozófusoknál is.

A lélek természetesen nem a szellemtestben van, ilyet én nem is írtam. A szellemtest átmenetileg ágyazódik be az asztráltestbe, a halál után pedig magába veszi az asztráltest élményeinek lényegét.

A "hol" kérdés feltevése ez esetben értelmetlen. Az asztráltest kitölti a testet. A csakrák forgó kis energiaművek, amik az étertesthez tartoznak. A hét csakra különböző frekvenciájú energiákat fogad be illetve bocsát ki. A legalacsonyabb szintű energiamező a gyökércsakra, a legmagasabb a koronacsakra, aminek közvetlen kapcsolata van az emberek kívüli magasabb energiákkal. A szellem-én ezen keresztül kerül kapcsolatba a magasabb világokkal. Az energia a legalsó csakrától áramlik a magasabbak felé (kundalini-kígyó).

A szívcsakrának valóban különleges jelentőséget tulajdonítanak. Általában azt mondják, hogy a lélek a szívcsakra révén képes megérezni az isteni világot.

Ahogy a halhatatlan "Kis hercegben" mondja a bölcs róka: "igazán csak a szívével lát az ember".

gyaloggos
  Válasz | 2006. január 12. 18:32 | Sorszám: 34
Igen, az asztrálutazás valóban létezik, a köldöknél található ezüstfonal biztosítja a visszatérést. /állítólag/

Az utolsó gondolatodban Te is a reinkarnáció létezését erősíted meg.
Egyébként azt hiszem, a nem fizikai létben is sok szint létezik!

gyaloggos
  Válasz | 2006. január 12. 18:28 | Sorszám: 33
Nem akartam ennyire pontosan az ego, lélek, tudat, szellem meghatározásaiba belemenni, mert nem a buddhizmust illetően nem a pontos definíciók voltak kérdésesek.

Ez egy változat, amelyet Te leírtál!

Sokak szerint meg a lélek nem a szellemtestben van!

Nem tudni hol. Feltételezések vannak az anyagára, méretére is, de pontosan még senki nem tudta megmondani!

Van aki azt mondja, a szívben található, mások szerint az egyik csakrában!

terra
  Válasz | 2006. január 12. 16:49 | Sorszám: 32
"ha a lélek különösen a fizikai léthez kötődött" helyett: "ha a lélek valamilyen oknál fogva különösen erősen kötődött a fizikai világhoz"
terra
  Válasz | 2006. január 12. 16:47 | Sorszám: 31
Hadd kotyogjak bele egy kicsit, mert úgy látom, hogy keverednek a fogalmak és van néhány tévedés is.

Az ember energiateste 3 fő részből áll. Az egyik az étertest, ami a fizikai testet körülvevő energiaburok, energiamező. Ez végzi az energiaellátás és továbbítás feladatát. Az étertest a fizikai test halála után percekkel végleg eloszlik, megsemmisül. Az asztráltest vagy érzőtest a tulajdonképpeni lélek. Az asztráltest kitölti a fizikai testet. Az asztráltest öntudatlan állapotban (pl. alvás) rövidebb időközökre elhagyja a testet. Egyesek képesek olyan állapotba hozni magukat, hogy bármikor képesek a test elhagyására. Sok kísérlet igazolja, hogy az asztráltest önálló észlelésekre is képes. (Komoly katonai kísérleteket is folytattak ezen a téren). A fizikai test halálakor az asztráltest egy darabig a test felett lebeg (ez a klinikai halál állapotában is bekövetkezik, az újraélesztett emberek egyöntetűen arról számolnak be, hogy a fizikai testüket és a körülötte levő környezetet felülről látták.)
Extrém esetekben (pl. ha a lélek különösen a fizikai léthez kötődött) az asztráltest jóval tovább is változatlan formában ott maradhat a fizikai halál helyszínén. Egyesek szerint ezek a kísértetek. Az asztráltest egy jó ideig megtartja a formáját, később ez a forma megszűnik, de a lélek által megélt élménytartalom megmarad, mert az asztráltest azt átadja a szellemtestnek. Az asztráltest tisztulási folyamaton megy keresztül (vs. "tisztítótűz"), amelynek során a fizikai élethez kötődő vágyait, érzéseit elveszíti.

Ami az emberből az örök, az a szellemtest. A szellemtest nem más, mint a termető (isteni) szellem bennünk lakozó egy darabja, vagyis a mi saját isteni énünk, ami fejlődési folyamaton megy keresztül sok-sok életen át és ennek során először (az emberré válást követően eltávolodik az isteni szellemtől, majd hosszú tanulási folyamat végén feladatok sorát megoldva (vs. "karma") gazdagodva visszatér hozzá.

onogur
  Válasz | 2006. január 12. 12:17 | Sorszám: 30
Hogy a fenébe ne lenne!

"A lélekvándorlás központi tanítása a buddhizmusnak, ennek a nagy szerepet játszó vallásos-filozófiai áramlatnak is. A buddhizmus feloldja az egyedi személyiség, az atman fogalmát, és egymást követõ fizikai-szellemi állapotok sorozatával helyettesíti, mely állapotok váltakozása a nirvánához való elérkezéssel szûnik meg."

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. január 11. 19:57 | Sorszám: 29
A buddhizmus szerint nincs. Logikus az volna, hogy van. A guru emlékszik azokra az életekre, személyiségekre, amelyek már nincsenek, s amelyek okként okozták az ő jelenlegi inkarnációját. De nincs egy változatlannak nevezhető valami, ami végigkíséri a folyamatot. Nem tudom elmondani, mert én sem értem igazán, de ez egy fontos apróság.
gyaloggos
  Válasz | 2006. január 11. 18:11 | Sorszám: 28
No, de!

Megfelelő felkészültséggel /pl. egy guru/ visszanézhet az előző életeibe. /ha igaz,persze/

Tehát, mint egy emeletes ház legfelső emeletéről, lenézhet az alatta levő emeletekre.

Mindegy minek nevezzük, ego,vagy lélek, ha ezek a különböző anyagi létek nem egyazon egoval, lélekkel folynának le, hanem különbözőekkel, akkor értelmetlen lenne az egész!

Tehát, van valami magasabb szintű dolog, tudat, lélek, mint a durva anyag, és ezek léteznek a különböző anyagi, fizikai létben, amíg el nem érnek egy szintet.

Nemdebár?

Már, a buddhizmus szerint.

Mert, én még mindig nem tudom, létezik-e reinkarnáció?

Egyébként, azt gondolom, a halál után sem állandó állapot következik, akkor sem, ha nem létezik a reinkarnáció!

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. január 11. 14:53 | Sorszám: 27
Mit értesz azon, hogy folytonos?

A karma igen: az az ok-okozati összefüggések láncolata, ami folytatódik vagy megszakad a bardo állapotban, ahol a legtöbb esély van a megvilágosodásra és a nirvána elérésére.

De ez nem jelenti azt hogy van egy lélek, amely testből testbe vándorol majd belép a nirvánába.

Amit mi léleknek nevezünk az csak az egó, ami éppúgy hamis tévképzet s ez az ami a szánszára körforgásában tart.

(Tehát nincs és mégis van. )

Itt kezd el zavaros lenni a dolog. A buddhizmus ennek a hamis énnek a feladására buzdít. Ezt kritizálják a krisnások imperszonalistának és vetik el, véleményük szerint Krisnához kell visszatalálnia a léleknek, amely valódi létező, személyiséggel bír. Szerintük a buddhista nirvána állapot egy meddő állapot, de semmiképpen nem a tuti. Szerintük.

Valahogy a buddhista verzió nekem szimpibb...

gyaloggos
  Válasz | 2006. január 11. 11:29 | Sorszám: 26
Hiszen, két születés között a köztes lét-ben vagyunk, a Buddhizmus szerint!
gyaloggos
  Válasz | 2006. január 09. 08:46 | Sorszám: 25
Már, a buddhizmus szerint, persze!
gyaloggos
  Válasz | 2006. január 09. 08:45 | Sorszám: 24
Én úgy tudom, hogy a karma folytonos!
vadnyul
  Válasz | 2006. január 09. 07:40 | Sorszám: 23
Ez nem is hihetetlen és végül is nem is rossz arány. Több-kevesebb keresztény befolyás a társadalom 67%-ára van. Tehát aratnivaló van elég.
Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. január 08. 22:48 | Sorszám: 22
Nem tudom én se, de még van időnk rájönni...

(Változtat ennek ismerete vagy megléte amúgy valamit is?)

Btw:

Amúgy a buddhizmus, amely közismerten az egyik reinkarnáció-hitre épülő vallás tagadja a lélek-vándorlást. Ugyanis nincs egy lélek - szerintük -, amely vándorolna innen oda. Az egyik élet csak ok-okozati összefüggésben áll a következővel, de nem folytatója, vagy nem azonos vele.

gyaloggos
  Válasz | 2006. január 08. 10:04 | Sorszám: 21
Szóba került a reinkarnáció.

Létezik, vagy nem? Néhány éve azt gondoltam, biztosan létezik.

Ma meg már nem tudom.

Antlfinger Edvárd
  Válasz | 2006. január 06. 21:47 | Sorszám: 20
Nem gyenge, hanem hüjeség. Szezon és fazon.
Rendes Kis
  Válasz | 2006. január 05. 14:57 | Sorszám: 19
A kutatás eredménye szerint az osztrákok 7,3%-a ateista, 17,6%-a tartozik a „megkereszteltek", 8%-a a „társadalmi keresztények" csoportjába. Az aktív lelki életet élő keresztények 13,7%-ot tesznek ki, 25,4% a „mérsékelten hívők", 20,6% pedig a „tradicionális hívők" csoportjába tartozik ... http://gondola.hu/hir.php?hir_id=24737

(7,4% nem tudja/nem mondja meg ?)

szentistvánjobb
  Válasz | 2005. november 28. 09:05 | Sorszám: 18
Még egyszer belegondolva kissé sommásnak érzem "a hagyományos Istenhit" im allgemeinen elítélését ...

... Hagyományból is kétféle van: jó és rossz ...

greeny
  Válasz | 2005. november 19. 17:12 | Sorszám: 17
"Ez az érv gyenge. Pusztán egy pointer a ködbe."

Nagyon így van ez, egyetértek. Ezzel meg is válaszoltad a kérdésedet. Csak azt nem tudom minek kérdeztek olyat a Mátéfytól, amiről sosem beszélt, ígyhát fölösleges is a "szájába adni." Eredetiben mégiscsak sokkal szórakoztatóbb, komolyan mondom vetekszik Jókaival.

Kell ennél több?

MrSpock
  Válasz | 2005. november 19. 14:35 | Sorszám: 16
Kedves Klaus Matefi,

Nem tartom magamat egyetlen valláshoz vagy irányzathoz tartozónak se.

Well....lehet hogy te nem tartod magad, de az eredeti hozzaszolas valamelyest gyanussa tesz valamilyen iranyzatot. Nezzuk csak:
----------------------------------------------------
A hagyományos vallások haszonélvezöi a hívö tömegeik számára egy hamis, elmisztifikált, a realitástól messze esö Istenképet "festenek le". Olyan tulajdonságokkal látják el, melyekkel soha nem rendelkezett. Túlvilági ígéreteik tömkelege (feltámadás, túlvilági élet, 72 szüz -iszlám, stb.) meseszerüek, soha be nem válthatóak maradnak.
A buddhizmus ugyan nem tagadja a Kozmosz hatásait, de az "égi mechanika" törvényeivel ellentmondásban, reinkarnációt tanít. Aki egy kicsit is jártas az asztrológiában, az tudja, hogy egy születési "helyzetkép" (horoszkóp) egyedi, megismételhetelen, tehát nem létezik reinkarnáció.

Áh.....a konkluzio "tehat nem letezik reinkarnacio" fugg attol hogy valaki necsak jartas legyen asztrologiaban, de EL IS FOGADJA annak a tanait. Mert ugyebar azert asztrologia nem talalhato meg az Enciklopedia Britannica-ba mint kemeny tudomany. Na menjunk tovabb....

Az ateisták ezzel szemben megméretés, átgondolás nélkül tagadnak mindent ami általuk nem ismert, vagy ami elképzeléseikbe nem illik bele. Szeretnek a tudományra hivatkozni, pedig soraikban soha nem nyüzsögtek se tudósok, se a szellemi elit tagjai. A Kozmosz hatásait ugyan úgy "struccpolitikusként" tagadják, mint némely vallások.

A Kozmosz milyen hatasait? Pontosan mirol van itt szo, mire utalsz? Ez is valami asztrologiai terminologia?
Mert en elegge jartas vagyok vallasokban es tudomanyokban "ugy altalanossagban", de a "Kozmosz hatasait" nem tudom rogton felismerni mint alapveto reszet valamelyik kozismert vallasnak, vagy a tudomanynak.

Ugyan nem tudnak egy tudományágra se hivatkozni, ami ezt a hatást cáfolná, de röviden lerendezik a problémát: "baromság"...

Ajjaj.....itt van kozvetve jelezve valamilyen ki nem mondott vallas/hit. Mindig errol van szo, amikor valaki azzal ervel, hogy "ők nem kepesek cafolni, de.......".
Ez egy alap-csusztatas. Nem a ketelkedonek kell cafolni, hanem az allitonak kell bizonyitani. Mivel semminek a nemlete nem bizonyithato. Ez elmeletileg lehetetlen. De hivoknek ez kedvenc eszkozuk, mert ezzel hittetik el magukkal (es az ehhez nem ertokkel), hogy "ha ők nem tudjak cafolni, akkor igaz". Csakhogy ez nem igaz. Akarminek a letezese nem a cafolas hianyan, hanem a bizonyitas jelenleten mulik.

Nem ismerik a vallások misztériumainak tényleges alapjait, de szerintük mind "baromság"...
Soha nem kutatták az okozat okát, de jelszavuk a "nincs Isten".

Ez sem egeszen igy van. Ugyan az egyszeru tudattal rendelkezo ateista tenyleg igy mondja (ami tenyleg hibas), de a filozofikus ateista azt mondja hogy "isten nincs bizonyitva, tehat nem fogadom el isten feltetelezeset". Ami nem azt jelenti hogy "nincs isten", hanem azt, hogy "isten nincs bizonyitva". Ami tenyleg nincs.

Ök csak az általuk hozzáférhetö exotérikus vallási irodalmakra bazírozva hiszik ilyen okosnak és tévedhetetlennek magukat, és ebböl adódik az elsö nagy melléfogásuk.

Honnan tudod hogy mellefogas? Lehet hogy az, de honnan tudod?

Ahhoz, hogy valaki valami felett véleményt, vagy ítéletet mondhasson, elöször meg kell hogy ismerje.

Bizony, bizony.
Na akkor te mennyiben ismerted MEG az asztrologiat? Es a "Kozmosz hatasat"?

Szoval, ki az asztalra, miben hiszel (:-)???
Lehet hogy nincs egy hivatalos neve, lehet hogy nem egy szervezett egyhaz es/vagy vallas, de valamiben hiszel (marmint ezen a vonalon). Tehat?

Gabor

szentistvánjobb
  Válasz | 2005. november 19. 08:10 | Sorszám: 15
Ez az érv gyenge. Pusztán egy pointer a ködbe.

Vannak egymondatos, lényegbehasító, elevenbe találó magyarázatok, amelyeket evidencia-élmény kísér. Ez nem olyan.

greeny
  Válasz | 2005. november 18. 19:56 | Sorszám: 14
Hát mit mondjak, én sem vagyok túl jártas az asztrológiában. Annyit azért sikerült elérnie a Mátéfy úrnak - miután minden beírását gondosan elolvastam itt a Gondolán és még 1-2 más helyen is minimum 1x -, hogy emiatt már nem érzem annyira frusztráltnak magam, mint korábban. Elég kemény dió ez, egy mondattal nem lehet elintézni IMHO Szentistvánjobb.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola