Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » A magyar Pálos-rend (13. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: A magyar Pálos-rend
mpd
  Válasz | 2011. augusztus 25. 08:14 | Sorszám: 107
Ez sokatmondóbb, mint egy konkrét válasz.
Köszönöm!
keresztkem
  Válasz | 2011. augusztus 25. 08:11 | Sorszám: 106
Nem válaszolnék kérdésére.Mert gúnyolódni és "cikizni" próbál, s ebben nem óhajtanék partner lenni!
keresztkem
mpd
  Válasz | 2011. augusztus 25. 07:14 | Sorszám: 105
Figyeljen csak Professzor uram!
Magának melyik személy áll közelebb a szívéhez, ismeretlenül persze:
- egy román hívő katolikus,
- vagy egy magyar ateista?
keresztkem
  Válasz | 2011. augusztus 25. 06:48 | Sorszám: 104
Kedves "vanna7"!
Az Egyházzal--és itt a Római Katolikus Egyházat értsünk most kizárólagosan ez alatt a magyar szó "alatt"--kapcsolatos legnagyobb probléma és értelemzavaró körülmény a következő.
Egyháztani--Ekkleziológiai-- teológiatudományos ismeretek
súlyos HIÁNYA okán "emberi konstruktumnak" vélik sokan a Katolikus Egyházat. Okkal- joggal és teljes joggal fölróván Neki a "régi időkben" meg esetleg ma is, a TAGJAI által elkövetett bűneit.
Ilyeténképpen figyelmen kívül hagyják azt a fontos, nagyon-nagyon fontos(!) körülményt, hogy az Egyház NEM AZONOS(!) az Egyház tagjai-val.Tehát az Egyházat valmiképpen egy bélyeggyűjtő egyesület vagy egy rögbicsapat "emberi közösségeként" képzelik el, ill. annak vélelmezik.És ezekután persze "kivont karddal" védik a "tiszta jézusi tanítás"-t az Egyháztól, ami--szerintük--puszta emberi "gittegylet", tehát emberi spekulációk konstruktum-a.
Szumma-szummárum: nem tudja az ostorozók nagy többsége MI(?) VALÓJÁBAN ÉS IGAZÁN AZ EGYHÁZ! "Valaminek" gondolja-elképzeli, s azután jól elveri rajta-"azon" a port, amit ő Egyházként a buksijában megkonstruált, de aminek nincs köze a valódi Római Katolikus Egyház-hoz. És ezt az "elpáholást", persze "azon", aminek "ő" gondolja-képzeli el az Egyházat, de ami egy fantom csupán, jogosan is teszi meg--ezáltal totálisan tragikomikussá téve.
Mindezek ellenére: NAGYON NEM LENNE SZÜKSÉGES AZ(!), sőt biztosan el is lenne kerülhető az a borzalom, hogy "ellensége" legyen "egy magyar ember a másik magyarnak"! Körülbelül "úgy" és olymódon, ahogyan ez A MAI ERDÉLYBEN IS VAN--persze nem az ottani magyar "politikai emberek", hanem magyar "egyházi emberek" között!
Tessék megfigyelni, milyen szeretet érzékelhető erdélyi református, katolikus, unitárius és evangélikus hívek között, de még ottani adventista, pünkösdista, nazarénus és katolikus hívek között is!Róluk kellene példát vennünk ebben a dologban, mert lehet, és mert érdemes!
keresztkem
vanna7
  Válasz | 2011. augusztus 25. 00:19 | Sorszám: 103
Ezen azóta is csak gondolkodom.
Nyilván nem Rád haragszom, mert Te csak az egyház hivatalos álláspontját írtad le.
De azért, ha belegondolok, hogyan válik ellenség képévé egy magyar ember a másik magyarnak , anélkül, hogy az egyáltalán tudna róla, vagy egyáltalán csak sejtené ...bizony jön sírni... (((
keresztkem
  Válasz | 2011. augusztus 23. 10:03 | Sorszám: 102
"...1961. február 7-re virradó éjszaka P. Bolváry Pált és a novíciusmestert letartóztatták, s ekkor P. Árva Vince vette át a klandesztin (azaz: "földalatti") pálosok vezetését. P. Koscielecki Lőrinc vikárius beszámolója alapján ezt követően P. Joseph Platek rendfőnök 1982.augusztus 22-én kinevezte--P. Árva Vince atyát--RENDFŐNÖKI DELEGÁTUSNAK a magyar rész vezetésére.
A klandesztin pálosok fogadalmai körül felmerült kérdések tisztázása miatt 1988. márciusában P.dr. Aczél László Zsongor, P. Borsos János József és P. Udvarnoky László István Czestohowába utaztak, és magyarországi látogatásra hívták meg P.Platek rendfőnököt. P. Platek május 5-15 között kijelölt delegátusként P. Zembrzuski Mihályt küldte Magyarországra, hogy felmérje a rend helyzetét és lehetőségeit, illetve előkészítse a rendfőnök látogatását at egyházi és világi illetékesekkel. Dr. Cserháti József pécsi püspök meghívására P.Joseph Platek rendfőnök október 16-20-a között helyettese és titkára kiséretében Magyarországra utazott, és tárgyalt a magyar egyházi és állami vezetőkkel, Márianosztrán pedig a klandesztin pálosokkal is találkozott, akik között ott volt a II. János Pál pápa által 1988. december 23-án egri segédpüspöknek kinevezett Ács István György is.1989. január 24-én P. Máthé Pétert nevezte ki rendfőnöki megbízottnak, aki 1989. március 8-án Pécsre hívta a rendtagokat az újraindulás kérdésének megbeszélésére. Ezen a rendi megbeszélésen szóba került: dr. Paskai László bíboros-prímás lehetségesnek tartja, hogy az állami hatóságok VISSZZAADJÁK a budapesti Sziklatemplomot. Augusztus 9-én irták alá a használatbavételi megállapodást. Csaknem negyvenéves kényszerű szünet után, augusztus 27-én P. ÁRVA VINCE A SZIKLATEMPLOM KINEVEZETT IGAZGATÓJA, valamint P. dr. Aczél László Zsongor, P. Borsos János József és P. Udvarnoky László István mutathattak be koncelebrált szentmisét sok ezer hívő jelenlétében a templom előtti téren."
(Török József: A pálos rend előzményei és születése--részlet)
keresztkem
alexander
  Válasz | 2011. augusztus 22. 23:09 | Sorszám: 101
azt hittem, hogy feldobtad a labdát, rámozdultam és mellévetődtem...
ne zavarjon, megesik ez velem és elég gyakran...
vanna7
  Válasz | 2011. augusztus 22. 22:58 | Sorszám: 100
..elnézést, hogy szóltam...felejtsd el...
alexander
  Válasz | 2011. augusztus 22. 14:15 | Sorszám: 99
Megvallom, felületes voltam és azt hittem alkalmat adtál, hogy elmondjam kommentáromat.
Ami megjegyzésedet illeti, azt sem tudom tagadni, hogy pontos touché...de ne törődj vele, én sem törődöm bele, hogy nincsenek kedvemre a dolgok...
vanna7
  Válasz | 2011. augusztus 22. 12:45 | Sorszám: 98
látom Drága Alex ma kötekedős kedvedben vagyol,csak remélni tudom, hogy nincs valami baj ...

azé van nékünk ékes magyar nyelvünk, hogy használgassuk azt...íme két mondat azonos szavakkal ajándékba tőlem.

Első mondat.

Mivel Székesfehérvár földje szent, ezért Árva Vince atyát oda temették.

Második mondat!

Mivel Árva Vince atyát oda temették, ezért Székesfehérvár földje szent.

alexander
  Válasz | 2011. augusztus 22. 12:06 | Sorszám: 97
No, igen, Egy peticióban megkeresték Spányi püspök urat, hogy teljesítve Árva Vince Atya végakaratát, a Pilisben temessék el, de mint hírlik, erre nem volt hajlandó.
Ami pedig a megszentelt Fehérvárat illeti, az eredetit, az osztrákoknak köszönhetően eltüntették, és svábokat költöztettek a bennszülöttek helyébe...a múltat végképp eltörölni jegyében.
Vagy rosszul tudom, hogy a királysírok leleteit, csak a XIX. században költöztették Székesfehérvárra?
Mai állapotainkra jellemző, hogy a minapi ünnepen is rezzenéstelenül hivatkoztak, Székesfehérvári képeket mutogatva István koronázására, szót se ejtve Attila városáról, az Ős-Budáról, ahol a történelmi koronázási esemény valóban megtörtént.
Meddig etetnek még bennünket csepüvel az idegenszívüek nemzeti ünnepeinken?
Rég mondom, a mocsarat le kell csapolni, hogy tisztuljon a levegő a miazmáktól.
vanna7
  Válasz | 2011. augusztus 22. 09:38 | Sorszám: 96
Béke poraira...
az internet forrásai alapján a székesfehérvári papi temetőben nyugszik, szent földben...
Fehérvárnak minden röge szent, egyébként...
Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 22. 09:16 | Sorszám: 95
Talán senki sem tudja az itteni fórumozók közül. Ha a topic-indító sem, akkor senki .
alexander
  Válasz | 2011. augusztus 22. 06:11 | Sorszám: 94
Valóban nagyon érdekes, ami a fény útjával kapcsolatos tervezést illeti, erról már hallottam Pap Gábortól.
Szerintem komoly ellentét lehet a katolikus lengyel pálosok és a Hun hagyományőrző pálos egyesület között, erről már olvastam, és megértem. Én sem bíznék az előzmények alapján.
Még arra sem válaszol itt senki, hol temették el Árva Vince Atyát.
Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 19:46 | Sorszám: 93
A fényfolt "földet ér":

Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 19:44 | Sorszám: 92
A fényfolt haladása:

Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 19:39 | Sorszám: 91
A fényfolt megjelenése:

Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 16:36 | Sorszám: 90
Jav.: Edőcs Győző.
Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 16:35 | Sorszám: 89
Nem tudom, hogy a pálos atyáknak van-e tudomásuk. Edőcs győző elméletéről, melyet az alább bemutatott "negyedik ablakkal kapcsolatban alkotott meg, de érdekes lenne, ha ők is kifejtenék a véleményüket vele kapcsolatban.

Mi is ez az elmélet?

Az egész a Boldogasszony (vagy Mennybemenetel) templomának fekvésével van összefüggésben. A templom tájolása ugyanis eltér a szokásostól. Nevezetesen a kelet-nyugati irány nem meghatározó a templomhajó főtengelye irányára nézve, ahogyan más korabeli templomoknál. Az építés helye ilyen tájolás szerinti építkezést nem nagyon tesz lehetővé. Edőcs szerint a pálos atyák különleges csillagászati tudását támasztja alá mégis a templom fekvése. Szerinte az építészetileg nem indokolt negyedik ablakot éppen úgy helyezték el, hogy Nagyboldogasszony napján a szemközti falon lévő középső átívelésben megjelenő fényfolt középvonalának talppontja a mise végére "földet érve", és összekötve a hajó tengelye azon pontjával, mely a szentély körívének középpontja, éppen az alfa Virginis, a Miasszonyunk csillagának korabeli pozíciója felé mutat. Tehát - szerinte - amikor a fényfolt megjelenik, akkor Mária mintegy visszatér a Földre a mise idejére és a mise végén "távozik" az alfa Virginis irányába.

Így leírva elég bonyolult az okoskodás, de a helyszínen látva a fényfolt vonulását, a "megérkezés" pozícióját a szerző által a templomba hozott laptop-on futó csillagászati program által számított pozícióval összevetve, elég meggyőzőnek látszik.

alexander
  Válasz | 2011. augusztus 21. 15:13 | Sorszám: 88
Más az igazság. Csak a tárgyat szerettem volna prezentálni, semmint rossz postásként elkésett küldeményt kézbesíteni.
Én is csak ma olvastam, de érdekesnek találom a hagyományőrzést, ha már a katolikus Pápa úr mostohán bánik nemzeti érzéseinkkel és választani kényszerít poziciójából, emlékeztetve rossz emlékű évszázadok gyakorlatára. Eszembe idézve Jézus idevágó igéjét, miszerint, Jobb lett volna meg sem születnie annak, aki meghasonlást okoz kisebb testvéreinek...
Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 14:49 | Sorszám: 87
A titokzatos negyedik ablak:

Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 12:46 | Sorszám: 86
A templom szentélyének ablakai, jobboldalt az "építészetileg indokolatlan" 4. ablakkal:

Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 12:38 | Sorszám: 85

Az egykori sopronbánfalvi pálos kolostor helyén épült szálloda, háttérben a pálosok régi templomával a klastromkert felől.

Gyöngy
  Válasz | 2011. augusztus 21. 12:06 | Sorszám: 84
"alexander Válasz | 2011. augusztus 21.04:38 | Sorszám: 79

2011. augusztus 20-án 15 órai kezdettel,"

Ez a meghívás kicsit elkésett .

vanna7
  Válasz | 2011. augusztus 21. 11:11 | Sorszám: 83
http://nadoritestulet.network.hu/blog/magyar_nadori_szovetseg_mnasz_klub_hirei/filter/tag/l%C3%A9lekk%C3%B6z%C3%B6ss%C3%A9g

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola