Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Gazdatüntetés - budapestiek témogassátok (1. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Gazdatüntetés - budapestiek témogassátok
Mercurius
  Válasz | 2004. november 09. 13:29 | Sorszám: 109
Demonstrációra készülő gazdák
Elmaradt a nemzeti kiegészítés – A szaktárca nem érti a termelőket
2004. november 9. 7:25


Nagy Ottó
A februári demonstrációs megállapodásban foglaltak betartását, illetve az abban foglalt, időközben viszont felfüggesztett támogatások újbóli folyósítását követeli a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma, amely céljai elérése érdekében november végén figyelemfelkeltő tüntetéseket szervez. Az agrárminiszter nem érti követeléseiket.

Ismét országszerte az utakra vonulnak a mezőgazdasági termelők, hogy felhívják tarthatatlan helyzetükre az ország figyelmét – hangzott el tegnap a Magyar Gazdák és Fogyasztók Önvédelmi Mozgalma (Magföm) tájékoztatóján. Az okok között a februári demonstrációs megállapodás felrúgása szerepel, az abban foglaltakat ugyanis értelmezésük szerint nem tartotta be a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM). Ehhez kiegészítésképpen Hanó Miklós, a Magföm elnöke hozzátette, hogy nagyon rontja a hazai termelők pozícióit a külföldről behozott olcsó, de rossz minőségű importélelmiszerek kontingense. – Márpedig – mondta Hanó –, ha az ellenőrzésre jobban odafigyelnének az illetékes szervek, akkor nemcsak a hazai mezőgazdaságot védenék nagyobb mértékben, hanem elkerülhetők lennének a – paprikabotrány kapcsán most már elmondható – mérgezések is.

Sákán Antal, a szervezet társelnöke a sertéstartók sérelmeit sorolva elmondta, tönkrementek az abrakfogyasztó ágazatok, és a februári megállapodást követően csak akkor nőtt a sertés felvásárlási ára, amikor az állomány kritikus szintre esett az országban. Azonban ez az állapot sem tartott sokáig, mert a feldolgozók megkezdték az olcsó dán sertéshús importját, amit csak súlyosbított, hogy az FVM október közepétől megvonta az állatjóléti támogatásokat. Azokat – hangsúlyozta Sákán –, amelyet akár 2007-ig is folyósíthatott volna a tárca. A baromfitartókat képviselő Paulina László úgy fogalmazott, hogy az ágazat egészére nézve a demonstrációt lezáró megállapodásból szinte semmi sem teljesült, majd felhívta a figyelmet a spanyol importtojás veszélyeire, a paprikaügy kapcsán pedig felvetette Bálint Tibor országos főállatorvos felelősségét is.

A Magföm ezért november 24–26-ra országos figyelemfelkeltő, félpályás útlezárással demonstrációt tervez, és ha nem kerülnek meghallgatásra követeléseik, akkor várhatóan december 6-án a Kossuth térre is szerveznek egy megmozdulást. A Magföm követelései között szerepel a 30 százalékos nemzeti támogatás azonnali kifizetése, az előző szerződésben foglalt támogatások folyósításának újbóli megindítása, illetve a magyar mezőgazdaság és a fogyasztók érdekében a hatékonyabb élelmiszer-ellenőrzés megvalósítása.

A gazdademonstrációról Németh Imre miniszter a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy nem érti a tüntetőket, mert a nemzeti kiegészítés kifizetése megkezdődött, s ebből 46 milliárd forintot a termelők már meg is kaptak.

(Magyar Nemzet)

Mercurius
  Válasz | 2004. március 30. 04:11 | Sorszám: 108
Szlovákiában már megkapták a gazdák az agrártámogatást - És mi a helyzet nálunk?

A szlovák gazdák már megkapták az agrártámogatás nemzeti részét, több mint egy hónappal a határidő lejárta előtt. Az új, EU-konform kifizető ügynökséget 18 hónap alatt állította fel az ottani tárca. Brüsszeli értékelés szerint a magyar intézményrendszer félkész állapotban van, és a nemzeti támogatások kifizetése döcögve halad.

Kizárólag a minden tekintetben felkészült kifizető ügynökségek kezdhetik meg tevékenységüket május elsején a csatlakozó országokban. Az uniós feltételeket nem teljesítő intézményrendszer nem csak a közösségi támogatások kifizetésére, hanem a kérelmek fogadására sem jogosult. Az agrártámogatások ügynöksége Szlovákiában február 10-én fogadta be a nemzeti támogatásra irányuló első kérelmeket, és március 22-én már a gazdák számláin voltak a pénzek. A szomszédos ország szakminisztere elmondta: a Magyar Koalíció Pártja 2002. őszén vette át a tárcát, a minisztériumban attól kezdve mindent az uniós felkészülésnek rendeltek alá.

Simon Zsolt földművelésügyi miniszter, Szlovákia: Az Európai Uniós agrárpiaci szabályozás nem egy évre szól. Szlovákiában minden évben változtak a támogatási alapelvek, nagyságok, nem volt ez az ágazat igazán kiszámítható. Viszont a közös mezőgazdasági piac és a közös mezőgazdasági szabályozási rendszer az Európai Unión belül a gazdáknak egy jobban kiszámítható környezetet fog teremteni, fogják tudni, hogy mi lesz az, amit még két-három év múlva is fognak támogatni.

A szlovákiai támogatási rendszerben alapvető változást jelentett, amikor az MKP átvette az agrártárca irányítását. Simon Zsolt emlékeztetett: idén az első negyedévre 1650 koronát kaptak a termelők a tavalyi egész évi 700 koronával szemben. A földművelésügyi miniszter hangsúlyozta: a pénzt akkor kapták kézhez a termelők, amikor arra a legnagyobb szükségük volt a következő évi termés megalapozása érdekében. A szlovák gazdák arra is ígéretet kaptak, hogy már májusban az uniós támogatást is megkapják. A szlovák példáról megkérdeztük a magyar szakminisztériumot is. A sajtóosztály annyit válaszoltak, hogy nem kívánják a két országot összehasonlítani, szerintük idehaza idézzük: "gőzerővel tart a felkészülés."

***

A magyar mezőgazdaság támogatottsági szintje 2010-ben éri el a mostani EU-tagországokét - közölte a szakminiszter. Németh Imre szerint idén a magyar mezőgazdaság uniós forrásból 303 millió eurót kaphat támogatásként. Ez nagyjából 75 milliárd forintot jelent az ágazatnak.

Forrás: hírTV

Vissza a kezdőlapra

iszalag
  Válasz | 2003. november 02. 23:31 | Sorszám: 107
UNYdrogellenKLÓN Válasz | 2003. november 02. 23:07 | Sorszám: 410
Exluzív interjú Dr.Kőrösi Imre, volt országgyűlési képviselővel.
Dátum: November 02, vasárnap, 16:02:22
Téma: Belföld

- Én most 28 napja, többszörös rosszullét után egy hivatalos újságírói megkeresést nem kaptam. Az angol parlamentben pedig a jövő héten hozzászólás lesz ez ügyben !
- Az a kérdés, hogyan jut ez el ide ?
- Azért van hivatalos sajtó ! Állítólag sajtószabadság van ! Megkérdezték több százan a TV2-t, miért nem beszélnek arról, hogy itt már 8-an, 10-en folyamatos, szolidaritási éhségsztrájkban vannak. Ez volt a válasz: „Nem kaptunk rá engedélyt.” Jobbik.Net (Sztolár Miklós)


Dr. Kőrösi Imre, volt MDF-es, majd független országgyűlési képviselő, a Magyar Agrárkamara volt elnöke, jelenleg az Agrár Munkaadói Szövetség elnöke. 2003. október 6.-a óta éhségsztrájkot folytat. Követeléseivel kapcsolatban telefonos interjút folytattam vele.

- Követelésének 10 pontja van. Elmondaná ezeket ?

- Első pontja: az Alkotmánybírósághoz küldött beadványaim 30 napon belüli elbírálása. 1996.II.4.-én volt az első a privatizációról, a második 1996.IV.18.-án az úgynevezett titkos kormányhatározatokról (egyes bűncselekmények titkosításáról), harmadik 1995. IV.25.-én a földről. A színlelt szerződésekről, amelyek több ezer példányban készültek. Erre gyakorlatilag alkotmányellenességi vizsgálatot kértem. Az elmúlt 7 évben egy szót nem mondtak rá.

A második pontja: az átvilágítása december 31.-ig, oly módon, hogy benne a képviselők, bírók ügyintézők, ügyészek, ügyvédek, újságírók, és a közélet más fontos szereplői, bankárok, állami intézmények vezetői…

A harmadik pont: az utólag semmisé nyilvánított ítéletekben szereplő bírák, ügyészek, ügyvédek azonnali visszahívása. Ezek azok az ítéletek, amelyekben embereket halálra ítéltek, meg a koncepciós perek. Ezeket ’89 után folyamatosan semmissé nyilvánították, de a bírók, ügyészek ott maradtak a helyükön.

Negyedik pont: vagyon elszámoltatás 2003.december 31.-ig az említett funkciókban levő embereknél. Ez az 1991. évi 9-es törvény alapján egyébként is kötelező volna, csak nem csinálták.

Ötös pont: a privatizáció, a bankkonszolidáció, az adóskonszolidáció, valamint a felszámolások eredményeinek nyilvánosságra hozatala.

Hatos pont: a több év óta húzódó büntető és polgári perek soron kívüli lezárása, a vétkes hatósági személyek azonnali eltávolítása, tudniillik, ez idáig - bevallottan – több mint 5.200 büntetőügy évült el bírói szakban. Egyébként, ezt az Unió Igazságügyi Bizottsága is kéri.

Hetedik pont, ami alapján megbuktak a brókercégek: a külföldön alapított off-shore cégek neveinek nyilvánosságra hozása.

Nyolcas pont: az áldozatok részére - lakásmaffia, ingatlanmaffia, brókermaffia, igazságszolgáltatás, közigazgatás áldozatainak – 1.000 milliárd forintos kártalanítási alap létrehozása 2003. december 31.-ig. Ez is egy végtelenül egyszerű dolog, csak be kell vonni a portfoliót, amit a csavargók kivittek maguknak ingatlanba.

Kilences pont: a választási csalások felelőseinek a közéletből való azonnali kitiltása. 70 ilyen ügy van – az Országos Választási Bizottság döntése szerint – már, de nem történik semmi.

És, a tízes pont: az igazságszolgáltatás megtisztítása a maffia befolyásától a rendelkezésre álló titkosított nemzetbiztonsági adatok alapján. Tudniillik, erről minden adat megvan, itt mindenki mindent tud, hogy melyik maffia, melyik bírót, melyik ügyészt, kit, mit vett meg. Ezeket azonnal ki kell rúgni. Egyébként, ez Nyugat-Európában is így volt hajdanában.

- Úgy érti, hogy mindenki mindent tud, de senki semmit nem lép. Nem tud lépni vagy nem akar lépni ?

- Ez azért van, mert a szervezett bűnözés egybenőtt a politikával. Amikor azt mondjuk, hogy Kulcsár Attila,… Ez az ember ugyanúgy az orosz pénzmosó, mint ahogy a szocialista pénzmosó vagy a Fidesz pénzmosója. A K&H botrány több mint 10 éves dolog, ebben mindenki benne van. Az OTP-nél ugyanez van, az ERSTE banknál ugyanez van, mindenütt ugyanez van.

- Itt konkrét dolgok is vannak. Miért nem történik meg ilyenkor az, hogy „itt van egy tény, ennek alapján feljelentést teszek a bíróságon, és amikor megszületik a döntés, akkor azt közzéteszem” ?

- Azért nem történnek ilyen dolgok, mert nem is kerül a bíróság elé egy ilyen feljelentés. Én 1998. augusztusában egy 26 oldalas feljelentést tettem a gyilkossági ügyekben, amit személyesen átvitt az életvédelmi előadó Kövér Lászlóhoz, és a világon semmi nem történt, csak a maffia keresett meg pár hónap múlva, hogy elnök, téged ki fogunk végezni, amiért ezt a feljelentést megtetted.

- És, ki ellen szólt ez a feljelentés ?

- Ez ? Gyakorlatilag benne volt az egész robbantásos merényletsorozat elkövetőinek a névvel való felsorolása, és, hogy milyen érdekcsoportok csinálták. Hogy, mi az olajgyilkosságoknak a háttere, a Kuzmától kezdve mindenestül.

- Ebben az ügyben mi történt ?

- Semmi, ad akta van téve, több mint 5 éve.

- Ha én most bemennék a megfelelő bíróságra, és megkérdezném, hol van ez az anyag, akkor azt mondanák, hogy sehol ?

- Sehol. Ezeket az ügyeket megszüntetik nyom nélkül.

- Megszüntetik az eljárást ?

- Nem is indítják el ! Egy feljelentésre, amit én teszek, a rendőrség 30 napon belül köteles reagálni, de akármit csináltam, meg sem hallgattak.

- Valamivel csak meg indokolták…

- Sehogy ! Ugyanúgy, ahogy az Alkotmánybíróságnál tett beadványaimnál, egy szót sem szólnak.

- A legegyszerűbb levélre is válaszolniuk kell.

- Nem válaszolnak ! Az a baj, hogy itt a hatóságok, sem a rendőrség, sem a bíróság, sem az ügyészség !... Megkapta a levelet, azt volt, nincs. Ha érdeklődik, „majd válaszolunk…”, nem tesznek semmit. Nincsenek törvények, amiket betartanak.

- És, milyen lépéseket próbál tenni ezek ellen az állapotok ellen ?

- Megírtam a könyveimet, hogy napvilágra kerüljenek. A három könyvemből, az „Így ítélkeztek ti” , mely az igazságszolgáltatásról szól, meg az egész magyar közéletről, úgy is, mint bíróság, rendőrség, ügyészség, közjegyző, ügyvéd,… Ez negyedik kiadását éli meg, és az Unió Igazságügyi Bizottsága is e szerint dolgozott, és világította át a magyar igazságszolgáltatást. Tehát, Nyugaton már lényegesen nagyobb híre van a tevékenységemnek, mint Magyarországon., mert itt sajnos benne van az egész politika, meg az egész igazságszolgáltatás.

- És, hogyhogy a Nyugaton végzett tevékenységének nincs itthon semmiféle visszacsatolása ?

- A Nyugat az ország-tanulmányokba beépíti ezeket a kritikákat, de Magyarországon, a magyar sajtó ezekből egyetlenegy dolgot nem hoz le. Ilyen akció már nagyon sok volt, a hivatalos sajtó azokat is elhallgatta. Nyugaton egy ilyen után Belgiumtól Hollandiáig, Svédországtól Angliáig iszonyatos botrány lenne.

Én most 28 napja, többszörös rosszullét után egy hivatalos újságírói megkeresést nem kaptam. Ezt hívják fasizmusnak ! Én ezt holnap is elmondom. Az óceánon túl hatalmas híre van már, és azt is megmondom, hogy angol parlamentben lesz a jövő héten hozzászólás ebben az ügyben !

- Az a kérdés, hogyan jut ez el ide ?

- Azért van hivatalos sajtó ! Állítólag sajtószabadság van ! Megkérdezték több százan a TV2-t, miért nem beszélnek arról, hogy itt már 8-an, 10-en folyamatos, szolidaritási éhségsztrájkban vannak.

- És, mit mondtak ?

- A következő volt a válasz: „Nem kaptunk rá engedélyt.” Ezt mondta a TV2 meg az RTL.

A közszolgálatiak meg azt mondták, hogy: „Le vagyunk tiltva.” Hivatalosan lettek megkérdezve, tehát, rögzítve is van.

- Éppen ezt akartam kérdezni. Mennyire vannak ezek a dolgok dokumentálva ?

- Természetesen, dokumentálva vannak. Ebben az egészben az a siralmas, hogy Magyarországon, ha a politika nem maga tervezi meg a botrányt, egyszerűen nem vesz róla tudomást. Mert, minden egyes mozzanatot megtervez, hogy ezzel vonja el a figyelmet, de amikor valami spontán robban ki, akkor úgy döntenek, hogy ez egyszerűen nincs.

- Angliában mire számít ?

- Hát, megmondom őszintén, elég nagy botrányra. Amikor megkérdezik majd az angol miniszterelnököt, „mitől demokratikus egy olyan ország, ahol éhen halhatnak az emberek” ? 10.000 áldozatot kivernek az utcára egy év alatt ?! Az önkormányzatok egy maffia ! Hogy beszélhetünk polgári demokráciáról, ha nincs tulajdonbiztonság ! Ha bárki bemehet a Földhivatalba, és azt ír át, amit akar ?!

A Magyar Munkaadók elnökeként, részt vettem a magyar or­szág­ta­nulmány elkészítésében. Ebben az Európai Unió tételesen leírja, amiket most felsoroltam, hogy nem működik az igazságszolgáltatás, hogy az intézményrendszer nem eurokonform,… Ez szó szerint benne lesz az országtanulmányban. Úgyhogy, jövő héten lesz a magyar politikusoknak elég sok gondjuk-bajuk, tudniillik, amikor az Unió idejött vizsgálódni, rájött, hogy ezek hazudnak !

- Köszönöm a beszélgetést.

További írások: http://www.freeweb.hu/sztolar/index.html

Mercurius
  Válasz | 2003. augusztus 11. 05:26 | Sorszám: 106
[img]http://www.magyarhirlap.hu/db/03/24/i00009324.jpg[/mg]

Az alábbi a Demokrata cikke:

A gabonahiány árnyékában
Adtak is, meg nem is az aszálykárok enyhítésére

Hét végén biztossá vált: a gazdák csupán tízmilliárd forintos tényleges támogatásra számíthatnak a kormányzat rekordmértékûnek beharangozott, hatvanmilliárdos kárenyhítõ csomagjából. Közben az aszály tovább tombol a szántókon. Búzából csak a szokásos mennyiség 60 százalékára, õszi takarmánygabonákból 50 százalékára számíthatunk. A hiány miatt rohamosan nõ a búza ára, a kenyérgabonát a tavalyi ár másfélszereséért árulják. Ennek ellenére állami támogatással immár kétszázezer tonna búzát vittek ki az országból, s a kormány továbbra sem tervezi exportstop bevezetését.

- Rekordösszegû segítség a károsultaknak, ami révén már augusztusban pénzhez juthatnak a gazdák - kommentálta Németh Imre agrárminiszter a 60 milliárdosnak nevezett támogatáscsomagot.
- A kormány aszálykár-rendezési terve semmiféle segítséget nem jelent, hiszen abból csupán tízmilliárd a vissza nem térítendõ támogatás, s ez még a tarlóhántás költségeit sem fedezi - nyilatkozott fél órával késõbb ugyanerrõl Faludi Sándor, a Fidesz gazdatagozatának elnöke.
Trükkös támogatás
Adott is a kormány, meg nem is. A rekordkárokat okozó aszályhoz valóban illene a rekordösszegû kártalanítás, hiszen szocialista politikusok sem vitatják, a gazdálkodók idei kára eléri a százmilliárd forintot. Magda Sándor, a Mezõgazdasági Bizottság szocialista elnöke mégis úgy véli, a költségvetés jelenlegi helyzetében nem lehet tízmilliárd forintnál nagyobb összeget a közvetlen kártalanításra kihasítani. A kormány jó szándékát jelzi, hogy mégis további ötvenmilliárdos hitelkeretet biztosít a gazdáknak veszteségeik részbeni kompenzálására.
- Csakhogy a gesztusokkal nem sokra megy a vidék társadalma - kontráz Glattfelder Béla, a Fidesz mezõgazdasági kabinetjének vezetõje, aki arra hívja fel a figyelmet, hogy nemrég még Magda Sándor is komolyabb kárenyhítést látott indokoltnak, hiszen a Mezõgazdasági Bizottság MSZP-s többsége korábban 15 milliárdos közvetlen támogatást és további hatvanmilliárdos hitelt javasolt a kormánynak. Medgyessy Péterék azonban még ebbõl a szûkös keretbõl is lecsíptek. Az az MSZP-s javaslat pedig, hogy a három hektár alatti kisgazdaságok hektáronként húszezer forint azonnali támogatásban részesüljenek, nyomtalanul elvérzett a kormány asztalán. A Fidesz egyébként harmincmilliárdos vissza nem térítendõ támogatást tartana szükségesnek, s az MDF is 25 milliárdos összegrõl beszél.
Kérdés persze, hogy a kormány által felállított kárkategóriák mennyiben fedik a kárenyhítésre melléjük rendelt összegeket. A rendelet szerint a vissza nem térítendõ támogatásból azok részesülhetnek, akiknél "az igazolt hozamkiesés meghaladja a 30 százalékot", s a kárenyhítés a "30 százalékot meghaladó mennyiség forintban kifejezett összege". A kedvezményes hitelre pedig az jogosult, aki legalább 20 százalék hozamkiesést szenvedett el a 20 százalék fölötti mennyiség erejéig. A hitelt természetesen vissza kell fizetni, azonban a kamatok 70 százalékát az állam magára vállalja. Hogy a lehetõséggel a kisgazdaságok közül is többen élhessenek, a hitelösszeg 60 százalékára az állam kezességet vállal.
De vajon tényleg 50+10 milliárd lesz-e a közepesen, illetve súlyosan károsodott gazdák (limit fölötti) "igazolt vesztesége"? Honnan fizetik, ha sokkal több? S a költségvetés megtakarítása lesz, ha kevesebb? Bár az, hogy a "támogatás" nagy része hitel, már eleve komoly kiadáscsökkenést jelent a kormány számára. S nem csak azért, mert a hitelt vissza kell fizetni. A kisgazdaságok jelentõs része nem hitelképes, már eleve súlyosan eladósodott, és még ha szóba is állnának velük a bankok, félnek az eladósodás következményeitõl. A viszonyulást jól mutatja egy Somogy megyében tartott sajtótájékoztató, ahol a felszólaló megyei érdekképviseletek mind elvetették a hitelbõl történõ kárenyhítést.
- A bankok 100-120 százalékos garanciát kérnek, a kisgazdaságoknak pedig nincs ennyi fedezetük, vagyis számukra nem nyújt megoldást a kormány - hangsúlyozta Androsovits Jenõ, a megyei gazdakörök elnöke.
- A gazdák már így is tele vannak tartozással a korábbi gépvásárlási hitelek miatt, s a mostani döntés tovább fokozza eladósodottságukat - tette hozzá Varga László, a somogyi agrárkamara alelnöke.
- Hibát követ el a kormány azzal, hogy bankok kezébe helyezi a gazdaságokat - összegzett Torma László, a Parasztszövetség megyei titkára.
De az MTI hírei szerint az országos érdekvédelmi szervezetek is egységesen felsorakoznak a kormánydöntés ellen. Jakab István, a Magyar Gazdakörök Országos Szövetségének elnöke arra hívja fel a figyelmet, hogy a kormány korábban a kár 30 százalékának megtérítését vállalta. Márpedig ha a kárt 100 milliárd forintban ismerik el, a vissza nem térítendõ támogatás nem lehet csupán tízmilliárd forint. Kisgazdaságok tízezrei számára ugyanis a banki hitel nem jelent segítséget, mivel a bankok nem fogadják el partnernek õket. Magyar György, a Mezõgazdasági Szövetkezõk és Termelõk Szövetségének fõtitkára arra hívja fel a figyelmet, hogy tavaly a kormány 15 milliárd forint vissza nem térítendõ támogatást adott lényegesen kisebb aszálykárokra. A jelenlegi tízmilliárd legfeljebb a nyári betakarítású növények károsodását kompenzálja. Csikai Miklós, az Agrárkamara elnöke úgy számol, a vissza nem térítendõ támogatás a gazdaságok kárának csupán tizedét fedezi. A szükséges 20-30 ezer forint helyett Forgács Barna alelnök szerint a támogatás csupán 5 ezer forint hektáronként, amit a kormány a másik kezével rögtön vissza is vesz a mûtrágyákra kivetett vámpótlékkal.
Hetente nõ az ár
Tény, hogy az idei rendkívüli aszály az elmúlt évtized legrosszabb terméseredményét valószínûsíti. Búzából például a hétrõl hétre egyre lehangolóbb jóslatok ma már csak 3,2 millió tonnát ígérnek, ami 300 ezer tonnával kevesebb a tavalyi és 1,1 millió tonnával kisebb a tavalyelõtti mennyiségnél (ilyen szûkös esztendõre utoljára 1993-ban volt példa). A szokásos 4,5-5 millió tonnás terméseredményéhez képest ez azt jelenti, hogy a gazdaságok terményének egynegyede-egyharmada veszett el a forró idõjárás következtében - bár a nyolcvanas évek nagyüzemi átlagához képest 50 százalékos a veszteség.
De nem csak a búza mennyisége, minõsége is siralmas. A búzaszemek ritkák, aprók, égettek, a minõség erõsen ingadozó, néhol a kenyérgabona-minõsítés alsó határát is lejjebb kellett engedni. Az aszálytól legjobban sújtott Szolnok, Bács-Kiskun és Békés megyében a búza potenciális termõképességének csupán egyharmadát tudta elérni.
Hasonló a helyzet az összes többi szántóföldi növény esetében. Árpából az egy hektárra vetített terméshozam csupán 2 tonna körül alakul, ami minimum 40 százalékkal kevesebb a szokásos 3,5-4 tonnás eredménynél. Cukorrépából a termés 22, kukoricából 17 százalékát emésztette el a rendkívüli meleg. Burgonyából pedig annyira kevés terem, hogy az ország várhatóan behozatalra szorul majd.
A csökkenõ mennyiségek komoly lökést gyakorolnak az árakra. A tavalyi 23-24 forinthoz képest 30 forintra nõtt az étkezési búza kilónként ára - de az árutõzsdén az augusztusi szállítás már 33,40, a szeptemberi 34,20, a decemberi pedig 34,90 forint. Immár a rosszabb minõségû takarmánybúza is (a szállítás idõpontjától függõen) 29-31 forint között jár, vagyis közel 20 százalékkal drágább, mint tavaly az étkezési búza volt. A hiánynak köszönhetõen idén nemhogy elmaradt az aratáskor szokásos búzaárcsökkenés, hanem hetente(!) 1-1,80 forinttal nõ az ár! Ennek ellenére a termelõk mégsem szívesen adják el terményeiket. Aki teheti, raktározni próbál, a késõbbi még magasabb árakban bízva - ez viszont tovább fokozza a hiányt. Vagy külföldre próbál szállítani, ott ugyanis még a hazainál is jobb árak érhetõk el. Békésbõl, Szabolcsból és Hajdú-Biharból Romániába viszik az árut, Somogyban pedig néhol közvetlenül a kombájnok mellõl szállítják Horvátországba, Szlovéniába a búzát, árpát. De komoly forgalmat mutat a bosnyák és a szerb viszonylat is, sõt egyes hírek szerint Ukrajna is számít a magyar kenyérgabonára.
Ösztönzött kivitel
Az aszályos idõjárás ugyanis nem csak Magyarországon tombol, Kárpát-medencei szomszédainkat sem kíméli. Az ukrán búzatermés például a tavalyi 38 millió tonnáról 25 millióra zuhan, s mivel Ukrajna az elmúlt fél évben 11 millió tonnát értékesített külföldön, belsõ tartalékai kifogytak, s most kétmillió tonna hiányzik a hazai ellátáshoz. Keleti szomszédunk már el is törölte a hazai termelést preferáló 20 százalékos védõvámot, s augusztus elsejétõl ugyanerre készül Románia is.
Magyarország viszont - a szakmai szervezetek nagy megrökönyödésére - az elmúlt három hónapban épp fordított ösztönzést folytatott. Áprilistól a külföldre szállított búza minden tonnáját 2000 forintos exporttámogatással jutalmazta a kormány.
Akkor ugyanis még úgy vélték, hogy nem biztosított a tavalyról raktárakban maradt búza eladása, s attól tartottak, a készletek lenyomják az idei árakat. Csakhogy a támogatás még azután is sokáig fennmaradt, miután nyilvánvalóvá vált az idei kritikus helyzet, s csak az aratási szezon dandárjában, július közepén állították le. Sõt a Magyar Nemzet információi szerint a magyar állam még a biztonsági tartalékokat is exportra bocsátotta - ráadásul a tõzsdeinél 4-5 forinttal olcsóbb áron! A Gabonaszövetség nyilvántartásai szerint április és július között kétszázezer tonna búza hagyta el az országot. S az utolsó kiszállítások már az új termés terhére történtek. Az ukrán példa intõ jel lehet Magyarország számára, idén ugyanis hazánk csak 200-400 ezer tonna fölösleget termel, 250 ezer tonna volt a tavalyról megmaradt készlet, vagyis a további jelentõsebb kiszállítások már a belsõ ellátást fenyegethetik. Nem is beszélve arról, hogy a kormány négyszázmillió forintot fizetett a veszélyes helyzet kialakításáért, miközben most meg nincs pénz a termelõk kártalanítására.
A kritikus helyzet ellenére a Földmûvelésügyi Minisztérium továbbra sem tervezi exportstop bevezetését. Bár ennek szükségességérõl már valóban megoszlanak a szakmai vélemények. Egy biztos: az export fokozza a hiányt, s a hiány felhajtja az árakat. Augusztusban 20 százalékkal nõ a liszt ára, ami minden bizonnyal meglöki 5-10 százalékkal a kenyérárakat. S az árutõzsdei hisztériát nézve, õsszel minden bizonnyal sor kerül további áremelésekre is.
- A termelõknek ugyanakkor nem rossz a hiány, hiszen a magasabb árak legalább részben kompenzálják a rossz termés miatti veszteségeiket - hívja fel a figyelmet a fideszes Faludi Sándor.
Vagyis ha több pénzt nem tud adni a kormány, akkor a hiány fokozásával tudja elviselhetõbb helyzetbe hozni a termelõket. S a dolog mûködik: bizonyos térségekben a gazdák már berendezkedtek a 38-40 forintos árszint kiböjtölésére.
Mivel a tízmilliárdos keretnél nagyobb pénzösszege nincs, a tönkremenõ gazdaságok és a belföldi hiány rémképei között egyensúlyozó szakminisztérium most kivárásra rendezkedik be. Ez azonban bizonytalanná teszi a piacokat. A gabonakereskedõ cégek például nem mernek nagyobb menynyiséget felvásárolni, hiszen ha nagyon megszalad a kivitel, a kormány mégis kénytelen lesz exporttilalmat bevezetni, ami viszont azonnal letörné az árakat. Ebben az esetben persze rosszul spekuláltak a terményeiket jelenleg visszatartó termelõk is. Ugyanakkor a gazdaságoknak mielõbb pénzhez kellene jutniuk, hiszen augusztus-szeptemberben már meg kell kezdeni a jövõ évre szóló talaj-elõkészítési munkálatokat.
Hogy erre mennyi pénz lesz, igen bizonytalan, az viszont biztos: vissza nem térítendõ állami támogatás legfeljebb csak mutatóban. Hiszen ne feledjük, a tízmilliárdos állami keretbõl nemcsak a búza, de az összes kalászos, a cukorrépa, a napraforgó, sõt a szõlõ- és gyümölcskertészetek kárenyhítésére is át akar csoportosítani a kormány.
Kárász Andor

Konkoly
  Válasz | 2003. augusztus 11. 05:06 | Sorszám: 105
Ja persze mindenki hülye,aki nem osztja a kommiszárok vélemnényét.

A beszámolót meg úgy látszik nem sikerült az erre felkérteknek megírni, biztosan valami szörnyű technikai problémák akadtak !

Van ez így az életben !

Mercurius
  Válasz | 2003. augusztus 11. 05:00 | Sorszám: 104
Kérdéseid Szili Katalin ,meg Kistehén kérdéseivel állnak egy nívón.

Visszakérdezhetnék hasonló stilusban, hogy kinek a megbizásából akarja a magát a radikálisok közé besoroló maroknyi csapat rombolni a jobboldali egymásmellett politizálást ? stb., de ezzel társad lennék a topic mellékvágányra terelésében.

Inkább a tüntetésről olvasnék beszámolókat olyanoktól, akik ott voltak.

Konkoly
  Válasz | 2003. augusztus 11. 04:53 | Sorszám: 103
Kedves "...."komisszár olvtárs !

Nem gondolod,hogy a személyemre küldött megjegyzések helyett,inkább az ilyenekre kellene reagálni ?

" Orbán nyitotta meg a lehetőséget az EU csatlakozási tárgyalások során, hogy a magyar föld idővel egyszer s mindekorra külföldi kézbe kerülHESSEN(ha hagyjuk).

Továbbá a Fidesz tavaly megszavazott a maszoppal együtt egy mélyen gazda és magyarellenes földtörvénymdosítást is, azzal a hamis indokkal, hogy csomag része volt, és a csomag többi részével, amely jóléti elemekből állt, egyetértettek."

P.S. Látod mint kisiskolásoknak szokták ketté van osztva,hátha csak az EU-s csatlakozás és a magyar föld elidegenítére vonatkozólag van válaszod.

A második részben reagálhatsz az együtt megszavazott földtörvényre is.

Na persze csak akkor,ha van hozzá kedved,és ha a válaszod nem abból áll,amit a vásári felhúzott bádogbékák szoktak brekegni !

Mercurius
  Válasz | 2003. augusztus 11. 03:36 | Sorszám: 102
Látom utazol tovább a bolondok hajóján . Legalább kiabálnád, hogy Hajrá Mszp, akkor összhang lenne szavaid és tetteid között.
Konkoly
  Válasz | 2003. augusztus 11. 02:42 | Sorszám: 101
Viszont az MSZP-s hideg zuhany nem érte volna ennyire el a gazdákat,a Beren által emlegetett dolgok nélkül !

"Teljesen hiteltelen a fidesztől bármiféle gazda vagy földügyi tüntetés. A mezőgazdaság távlati tönkretételében nem csak passzív, hanem aktív szerepet játszottak, és Orbán nyitotta meg a lehetőséget az EU csatlakozási tárgyalások során, hogy a magyar föld idővel egyszer s mindekorra külföldi kézbe kerülHESSEN(ha hagyjuk). Továbbá a Fidesz tavaly megszavazott a maszoppal együtt egy mélyen gazda és magyarellenes földtörvénymdosítást is, azzal a hamis indokkal, hogy csomag része volt, és a csomag többi részével, amely jóléti elemekből állt, egyetértettek. Ez már szinte ballib cinizmus és erekölcstelenség, hiszen ilyenkor egy ellenzéki pártnak módjában áll saját javaslatcsomagot benyújtani, s amikor azt a kormánypárti többség leszavazza, akkor lehet rájuk mutogatni."

iszalag
  Válasz | 2003. augusztus 10. 22:07 | Sorszám: 100
bandee78 (48)

"...JÖvőre drasztikus megszorítások következnek. Már most emelték megint 9%-al a villany árát, jövőre még 11 százalék, és volt egy emelés már idén is. Ez kb. kihozza a 30% (!!!) -ot, és ez nem az EU miatt van, semmi nem követeli meg ezeket a drasztikus energiaáremeléseket. Az összes külföldi elemző is elmondta már, hogy a magyar gazdaságpolitika hibás. Ezek csak válságmenedzselésben tudnak gondolkodni, meg hivatkozni a "nemzetközi helyzetre". Amíg a megtévesztett szocialista szavazók nagy része nem képesk felébredni, addig maradunk ebben a szarban.....ha még +4 évig akkor még +4 évig. Akkor már viszont késő lesz.

Eleddig a kormány miatt 8 gazda akasztotta fel magát.

Aztán a kormány hivatkozik az aszályra. Igen, komoly aszály is van, de az alaptámogatásokat is megvonták tőlük. Kezdve a géptámogatással. Tavaly év elejétől 3 hónap alatt 17 ezer családi gazdaság alakult meg, ezek megkaptak minden támogatást, amit csak lehetett, és egy 50 ezer ember máris érintett. Sajnos Torgyán miatt nem sokat tudtak tenni a mezőgazdaságért, és ez amit tettek szintén kevés volt, de ami volt azt is szétverték. A tűntetésen most egy idős 80 éves gazda elmondta, hogy milyen támogatásokat kapott az elmúlt 4 évben. EMlítette a többszöri 300 ezres támogatásoktól kezdve a családi gazdaságok 1 milliós támogatásáig...sőt még az árvizek miatt is kapott támogatást, pedig az idős gazda környékén alig volt vmi árvíz kár, mégis kapott százezreket. De ez csak a megőzgazdaság. Minden területen ront a kormány, aki egy kicsit is őszinte és nem elfogult egyik irányba sem. Az EU csatlakozás meg qrva nagy pofon lesz....és attól félek, hogy addigra már késő lesz. Én ma ott álltam a szerencsétlen gazdák mellett és beszélgettem velük....Az egyik aki felszólalt a tűntetésen, megkérdezte, megüzente SZanyinak, hogy látott-e már síró gazdát, aki azért sírt, mikor nem tud adni lisztet a péknek, pedig szükség volt rá a kenyér miatt. Legtöbbjük a kormányban most nem is ért a megőzgazdasághoz.
Ez csak egy szelete a problémás ágazatoknak.......
Ezeknek a szerencsétleneknek csak Kende Péter könyve számít és az, hogy mit mond nekik Jancsó meg Konrád, meg Bolgár meg Acsadi Aczél Andris. Ezeknek csak a volt kommunista közép és felső vezetők (fideszben is van néhány MSZMP-s, azokat is el kellene a pártból távolítani) hazugságai számítanak, és a hülye ígérgetéseket, meg a szemét, aljas izraeli médiakampányuk a fontos és a támogató szocibarát kereskedelmi médiák....Ma a kormányzó párt az, ami még mindíg azonos Rendszerváltozás előtti diktatúra szellemiségével. Jön a válasz, hogy mennyi volt MSZMP-s van a Fideszben. NO igen, de a Fidesz rendszerváltó párt, és a szellemiség sem egyezik. Nekem azért nem szimpatikus számos szempotból a Fidesz, mert ott is sok a megalkuvó, de az elmúlt 4 évben igenis bizonyítottak a gazdaságpolitikájukkal (Főleg Matolcsy), a Mária Valéria Híddal, a Nemzetivel (mindenben lehet hibát találni persze, semmi sem hibátlan), a Millenárissal, a Terror Házával, a Diákhitellel, a gazdatámogatások elindításával, Lakás hitel kedvezmények, STÁTUSTÖRVÉNY, Széchenyi Terv.....stb stb....ezekből a vivmányokból szinte alig életképes már vmi. Szétrombolta a mostani kormány pusztán a politika miatt. A maradék Széchenyi beruházásokat persze már nem tudták megfúrni, csak néhányat. Azonban ami már jobb stádiumban volt, azokat befejezték, sorra adják át az élményfűrdőket, felújított templomokat, parkokat, turizmust fellendítő infrastrukturális beruházásokat....stb. Máig érezhető még a hatása az előző kormánynak. De nem látom a szocialista kormánnyal szemben, hogy most mit tennének, nem látok programokat, semmit nem látok, ezért nem voksolnék most sehova.......hát ez van. Amíg nem vagyunk képesek egy kicsit felébredni a 40 éves szocialista álomból, addig csak "szív a magyar". Sajnálom, hogy az emberek saját nemzetük kifosztóira szavaz ismét, tönkremegy még az is, ami maradt nekünk ebben az országban, vagy idegen kézbe kerül, és az adó, meg az abból származó esetleges beruházás megy külföldre........ " http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9098931&uq=50

Beren
  Válasz | 2003. augusztus 10. 14:24 | Sorszám: 99
Teljesen hiteltelen a fidesztől bármiféle gazda vagy földügyi tüntetés. A mezőgazdaság távlati tönkretételében nem csak passzív, hanem aktív szerepet játszottak, és Orbán nyitotta meg a lehetőséget az EU csatlakozási tárgyalások során, hogy a magyar föld idővel egyszer s mindekorra külföldi kézbe kerülHESSEN(ha hagyjuk). Továbbá a Fidesz tavaly megszavazott a maszoppal együtt egy mélyen gazda és magyarellenes földtörvénymdosítást is, azzal a hamis indokkal, hogy csomag része volt, és a csomag többi részével, amely jóléti elemekből állt, egyetértettek. Ez már szinte ballib cinizmus és erekölcstelenség, hiszen ilyenkor egy ellenzéki pártnak módjában áll saját javaslatcsomagot benyújtani, s amikor azt a kormánypárti többség leszavazza, akkor lehet rájuk mutogatni.
De hát itt valójában ócska színjáték zajlott, amit már nem sokan vesznek be. A Fidesz megszavazza, támogatja, letárgyalja a magyar föld egyszerű áruvá tételét, majd ezzel ellenkező előjelű aláírásgyűjtésbe kezd. Szánalmas. Csupán ezért az egyért is megérdemlik, hogy soh többé ne szavazzunk rájuk és senki valódi jobbos, de hát persze van a rovásukon jóval több is(pl a Magyar Rádió elleni fideszes-ortt-s hamisítás, és az egész ballib médiapolitikájuk, Románia és Szlovákia Nato csatlakozásának ellenszolgáltatás nélküli megszavazása az előzetes ígéretekkel ellentétben (ezért még Bayer is lebaszta őket nyilvánosan a Nemzetben), az USA Irak politikájának kiszolgálása, a magyarság egyharmadának az állampolgárság meg nem adása az előző ciklusban stb).
Hazug, levitézlett gyülekezet, nem jelentenek valódi alternatívát.
Egyelőre a Jobbikban bízom, meglátjuk.
pernahajder
  Válasz | 2003. augusztus 10. 12:57 | Sorszám: 98
Javasoltam már, hogy nyiss róla topikot. Ott megbeszélhetjük. Aműgy meg semmiféle "visszatérést" nem javasoltam. Merthogy az idő kereke visszafelé nem forgatható és a társadalmi közfelfogásban bekövetkezett alapvető változások nem semmisíthetőek meg.
UgocsaB
  Válasz | 2003. augusztus 10. 11:51 | Sorszám: 97
a gazdatüntetést sajnos fideszessé alázzák a főszervezők, a pofátlan, gátlástalan hangerejükkel (de nem érveik súlyával) hangadók.

MIÉRT CSAPDA A FIDESZESSÉ ÁTGYÚRT GAZDATÜNTETÉS

Kedves J. tájékoztatására megismétlem a Halász József által a listákra bocsátott közlését, miszerint ő megkereste a csatlakozás szándékával a Fidesz kiemelt illetékes szervezőjét, Faludy Sándort, aki kategorikusan közölte vele, hogy ez nem akármilyen, hanem Fidesz által pénzelt tüntetés, ezért nekik, fideszeseknek, joguk van szót adni és megvonni, úgyhogy Halász és a PAJZS ott meg nem szólalhat.

Ez nem kevesebbet jelent, mint azt, hogy a Kossuth teret a zsideszes orbiviki-dajcstomi-kövérlaci csapat saját kis játszóterévé minősítik át, ahol a magyar nép csak fideszeseknek tetszően (=az ő moderálásukkal, cenzúrájukkal,"frontembereikkel" és gorilláikkal kézben tartott módon) mehet tüntetgetni.

A gyengébbek kedvéért már volt, aki előzőleg elmagyarázta, hogy aki a mostani magyar belpolitikai helyzetben nem vigyáz arra, hogy a parlamenti álellenzék nehogy az uszályába foghassa a tüntetéseket, az -akár felismeri, akár nem- belesétál a 4-(látszat)párti diktatúra ("demokratúra") csapdájába.

Az EU-bérenc Fidesszel (együtt ill. "segitségével") nem lehet az EU-gyarmatosítás ellen küzdeni vagy fellépni, e gyarmatosítás áldozatait nem lehet így megvédeni. Orbánék éppúgy ismerik és használják is a politikai kisajátítás posztbolsik által bevetett fogásait, és aki nem vigyáz (illetve nem hallgat az olyan félre nem vezethető éleslátókra, mint Halász József), az szépen belesétál a csapdájukba. Bizony.

UgocsaB
  Válasz | 2003. augusztus 10. 11:48 | Sorszám: 96
Érdekfeszülve várjuk, ha már kiálltál mint a téma szakavatott ismerője, hogy kifejtsd, mibenis állna a PAJZSénál gyakorlatiasabb Szent Korona eszmeiséghez való közjogi visszatérés.

Várom szíves fejtegetésed.

Rogerius
  Válasz | 2003. augusztus 10. 07:40 | Sorszám: 95
Medgyessy Péter számára szemmel láthatólag terhesek a kormányfői kötelezettségek, különösen, hogy nehezen tudja megjegyezni a saját véleményét. Nem valószínű, hogy sok beleszólása lenne a kormány tevékenységébe, inkább csak meggondolatlan nyilvános kijelentéseivel szokta megzavarni annak munkáját.
Minden megnyilvánulásával igyekszik azonban támogatni a megszületett döntéseket.
Túlságosan nagyok azoknak az elvárásai, akik intellektuális és erkölcsi lényét szeretnék működésben látni.
Kétségtelen, hogy ilyen szégyellnivaló és ennyire nevetséges miniszterelnöke nem volt még Magyarországnak.

-A kormány főembere, Kovács László, az önfeladás és a gyűlölet körmönfont apostola.
Mármint a külpolitikában az önfeladásé, a belpolitikában pedig a gyűlöleté.
-Igen beszédes természetű: az ember megdermed, amikor magnélküli szóáradatát rázúdítja.
-Olyan, mint egy felhúzott szerkezet, amely szinte vakon indul meg, hogy végrehajtsa azt, amit lényeget nem ismerő tudata beleprogramált.
-Szorgalmas ember. Ha konkrét feladatokat kapna, és hozzájuk pontos utasításokat, jó hivatalnok válna belőle.
-Kár, hogy életében nemigen volt bár egyetlen lelkéből fogant gondolata.

pernahajder
  Válasz | 2003. augusztus 10. 07:27 | Sorszám: 94
Hm. Ez inkább amerikai.

Az angol azt mondta volna: Excuse me!

csíky
  Válasz | 2003. augusztus 10. 03:25 | Sorszám: 93
Medgyessy Péter újabb aranyköpése: öö

„a nadrágszíj-megszorítás az annyit jelent, hogy nincs fejlődés, nincs növekedés”.


Medgyessy Péternek nem kell aggódnia:
Rövidesen megbukik és elmehet értelmezőszótár-írónak.öö

Turul
  Válasz | 2003. augusztus 09. 22:19 | Sorszám: 92
Kedves Gyöngy!

Igaz, amit írsz.
Valóban Mercurius hatalmas munkát végezve, rengeteget tesz tájékoztatásunkért.
Valóban pozitív ezen tevékenysége.
Köszönet érte.
Azt találtam írni, hogy szélsőséges radikalizmus, ahogy itt működik.
Valamint azt, hogy árt sajátjainak. A Fidesznek.
Valamint nekünk. A nemzeti oldalnak.
Ez a meggyőződésem.
Itt értelmes emberek vannak (még a másik oldalon is).
Leugatni értelmes embereket...
Véleménydiktaturát gyakorolni?
Minden második topicot indítani?
Miért?
Mercurius radikális.
Erről az alapról ítél el más radikálisokat.
Mercurius nem demokrata (ez abszolute nem negatív minősítés), de ne ítéljen el másokat ugyanezért.
Mercurius dominálja a fórumot (na, ja vannak igyekvők...).
Miért?
Nála van a bölcsek köve?

Konkoly
  Válasz | 2003. augusztus 09. 21:51 | Sorszám: 91
Tudod mit? Van erre az egészre egy jó angol(amerikai?) mondás: Forget it !
pernahajder
  Válasz | 2003. augusztus 09. 21:40 | Sorszám: 90
Nem értelek.

Én egyáltalán nem tukmáltam magam rád, mindössze arra a megjegyzésedre, hogy te nem vagy szakértője a támának, jeleztem, hogy én viszont valamelyest igen. Te meg azt választasz autentikus szakértőnek, akit akarsz.

Írtam róla, előadásokat tartottam róla, sőt, ha nem csalódom, Zétényi Zsoltot megelőzve kezdtem foglalkozni a témával. Zétényi első könyvének megjelenését csaknem egy évvel megeglőzve publikáltam sorozatot egy hetilapban a Szentkorona közjogi tanáról, történetéről, eredetéről, a történelmi magyar alkotmányosságról.

Nem kértem, hogy hogy csak nekem higgy, és nem állítottam, hogy én lennék a legjobb, az egyetlen. Sőt! Azt írtam "valamelyest". Ami magyarul éppen azt jelenti: nyilván nem én vagyok a legjobb.

Ha pedig majdnem 100 %-ban egyetértesz velem, kivéve azt, hogy nincs szükség rá, akkor jó lenne, ha felvilágosítanál, hol írtam azt, hogy nincs szükség rá. Ilyet ugyanis soha nem írtam. Ha pedig ilyet nem írtam, akkor marad a 100 százalék.

Megdöbbentőnek tartom, hogy a leírt szöveg értelmezése is ennyi nehézséget okoz. Az a tétel, hogy a Pajzs Szövetség féle naív, dilettáns elképzelés a történelmi alkotmány változatlan helyreállítására ma már a gyakorlatban nem megvalósítható, egyáltalán nem jelenti azt hogy a történelmi alkotmányos értékeink más formában nem jelenhetnének meg nemzettudatunkban, identitásunkban sőt akár közjogi kultúránkban és akár közjogi normáinkban is.

Gyöngy
  Válasz | 2003. augusztus 09. 21:16 | Sorszám: 89
Kedves Turul!

Nem elsősorban Mercurius védelmében mondom (megvédi ő magát, ha akarja, sokkal ügyesebben, mint én tenném), de igenis sokat tesz a tájékoztatásunkért, akárcsak iszalag, vagy suppi. Különösen hálás vagyok neki azért, mert figyelmesen elolvasva az elénk hozott anyagot, megfelelő kiemelésekkel irányítja rá a figyelmet annak fontosabb közlendőire. Mercurius szvsz nem "söpör el" senkit, legföljebb a maga vérmérsékletének megfelelően fejezi ki mondandóját. Ezt azonban mások is megteszik, sokszor igen hasonló hőfokon, ami szintén sajnálatos.

Turul
  Válasz | 2003. augusztus 09. 19:48 | Sorszám: 88
Kedves Mercurius!

Te el sem tudod képzelni, hogy milyen szélsőségesen radikális, véleménymonopolista módon irogatsz ide.
Semleges emberek számára teszed unszimpatikussá, elfogadhatatlanná pártodat.
Hidd el, nincs itt a Gondolán még egy, ilyen mértékben agresszív, minden véleményt, embert elsöprő, a Gondolát tematizáló olvtárs, mint Te.
Rendkívül rossz szolgálatot teszel nekünk, nemzeti oldalon állóknak.
Megosztasz, elriasztasz, ellenséget gyártasz.
Sajnálom, de valakinek egyszer le kellett írnia.

Turul

Konkoly
  Válasz | 2003. augusztus 09. 18:29 | Sorszám: 87
Nem ártana azért, ha rám bíznád,hogy én válasszam meg a szakértőmet,mint ahogyan lehet, hogy már meg is tettem.

Én Amerikában élek ugyan,de nem szeretem, amikor valaki előáll: I'm the best,the right one,the highly qualified, the only one, who is for you,stb,stb. Attól még lehet jó is,de cseppet sem biztos,hogy őt választom.

Máskülönben az általad írtakkal majdnem 100 %-ban egyetértek, kivéve azt, hogy nincs szükségünk rá.

pernahajder
  Válasz | 2003. augusztus 09. 07:46 | Sorszám: 86
Én viszont valamelyest szakértője vagyok.

Gondolj bele: az ezeréves alkotmány nem leírt tételes szabályokból állt. Tehát nem is lehetne semmit módosítani bene. Követlezésképp érvényesülését nem is lehetett jogi eszközökkel kikényszeríteni, s éppen ezért ma sem lehetne.

Az ezeréves alkotmány azért érvényesülhetett mégis annak idején, mert alapelveit a társadalom döntő többsége önként, jogi kényszer nélkül elfogadta, tiszteletben tartotta. Ma a magyar társadalomban (részint a társadalom szellemi leépülése, értékvesztése okán) nincs olyan konszenzus, közmegegyezés az alkotmányos elvek tekintetében, amely lehetővé tenné a jogszabályban le nem írt és hatóságilag ezért ki nem kényszeríthető alkotmányos elvek érvényesülését.

Konkoly
  Válasz | 2003. augusztus 09. 06:33 | Sorszám: 85
A második világháború végéig végső soron ez volt érvényben,nem most és nem Halász,vagy Pityi Palkó kell értelmeze !

Nem vagyok szakértője,de meggyőződésem,hogy a szükséges módosításokat elvégezve százszor jobb lenne,mint a kommunisták és a posztkommunisták általl összetákolt fércmüvek bármelyike.Sőt a rövidesen úgyis ránk erőltett globalizált EU szarságnál is,mert az nem más,mint a rabszolga papirunk,amiből csak a (vegyespárti)hajcsárnak szegődöttek járnak jól !

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola