Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Cigányok Magyarországon (5. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Cigányok Magyarországon
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. február 08. 19:36 | Sorszám: 90
Ha a 'ferdeszeműre' ugrottál volna, aszondom, humorérzéked. Így viszont mindenre képes vagy...

(amúgy a beszervezőkre nem vagy kíváncsi?)

Our Journey To Xanadu
  Válasz | 2005. február 08. 18:53 | Sorszám: 89
Idézet:
Aztán meg Szita nem egy Mekeggy -akinek regnálása ellen, gondolom bőszen tiltakoztál.
Mintahogy azt sem nézted jó szemmel, hogy az MKP, MDP utód MSZMP teleülteti az akkori ellenzéki pártokat az ügynökeivel...

Most véletlenül igazad van a fentiekben. Bár Szita nem hivatásszerűen, hanem (ha-ha-ha ) "hazafias alapon" lett fideszes.

De attól még a Fidesz egy kisebbség - mint minden párt. A többség ugyanis nem párttag. A Fidesz-szavazók - az is egy kisebbség.

Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. február 08. 18:05 | Sorszám: 88
Ne vigyorogj, ferdeszemű!

Hasonlatod sántít. Békés az egy megye. Kaposvár az egy város. A Fidesz meg nem kisebbség, hanem egy pártszerű összlet.

Aztán meg Szita nem egy Mekeggy -akinek regnálása ellen, gondolom bőszen tiltakoztál.
Mintahogy azt sem nézted jó szemmel, hogy az MKP, MDP utód MSZMP teleülteti az akkori ellenzéki pártokat az ügynökeivel...

Our Journey To Xanadu
  Válasz | 2005. február 08. 17:41 | Sorszám: 87
A Fidesz meg kapja meg Kaposvárt Horváth István belügyminiszterrel együtt. Hallgassák le és súgják be egymást a komcsik!
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. február 08. 17:08 | Sorszám: 86
Megjegyzem: éles szeme van ennek az elnöknek. Ő már látja, amit az egyelőre többségiek még nem: tényleg szeletelnek. Ámbátor ezt ma árokásásnak illik mondani.
S tegyük hozzá, hogy a szeletelésért is a Fidesz felelős, személy szerint pedig Orbán Viktor!
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. február 08. 17:05 | Sorszám: 85
Egyszer egy iskolatársam azt az ötletet vetette fel, hogy kapják meg a cigányok Magyarország legjobb termőföldjével rendelkező megyéjét: Békést. Lakosságcsere, határ, vízum. Éljenek úgy egymásközt, ahogy akarnak!

Megjegyeztem, hogy ezzel éhhalálra ítéli őket...

tatam
  Válasz | 2005. február 08. 16:53 | Sorszám: 84
Érdeklődéssel várom a fejleményeket.
De azt mindenképpen szeretném, ha csak az venne részt a torta szeletelésében, aki ott van az elkészítésénél is.
Lajos bácsi
  Válasz | 2005. február 08. 16:46 | Sorszám: 83
Szeletelés? Mi van, újabb Trianon készül?
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2005. február 08. 16:33 | Sorszám: 82
A cigányság nemzetté nyilvánítását kezdeményezi az államfőnél a Magyarországi Roma Párt, közölte Bihari Endre, a szervezet elnök kedden az MTI-vel.

"Szeretnénk ott lenni, az ország tortájának felszeletelésében kivenni a részünket" - magyarázta.

Apóka
  Válasz | 2004. január 16. 13:39 | Sorszám: 81
Ahogy már írtátok személyre vagy inkább településre szabottan lehet ezt csak megoldani.

Ismeritek a jászladányi ügyet. Ennél úgy is mondhatom diszkriminatívabb a mindennapi falusi gyakorlat és mégis elfogadja a legtöbb falu cigánysága

Apóka
  Válasz | 2004. január 16. 13:36 | Sorszám: 80
Így van barátom, nemcsak a lavórban van a hiba. Éppen ehhez kell igazítani az asszimilációs programot. Azaz helyesebben fogalmazva a cigányság felemelkedésének módszereit, programját.
cuvee
  Válasz | 2004. január 16. 13:21 | Sorszám: 79
"Mert elment mondjuk egy-két lármás anyuka-apuka az iskolába, és kiverte a balhét"

Na ja. Egy normális országban az ilyen anyuka büntit kap, nem kamu iskolalátogatási papírt. Nehogy már a bélyeg nyalja a filatelistát!

De jó tudni, hogy ez így műxik nálunk! Én meg majd jól bemegyek az APEH-ba, jól kiverem a balhét, és akkor nekem ijedtükben elengedik az összes adómat, és az ilyen anyukának nem lesz miből kifizetni a családi pótlékot!

cuvee
  Válasz | 2004. január 16. 13:07 | Sorszám: 78
"Olyan cigányasszony aki életében csak a televizióban látott fűrdőszobát, kútról hordta a vizet a lakásba és lavorban hetente megfürdött, az nem tud mit kezdeni a fűrdőszobával"

A 60-as években a még a fővárosi(!) lakások tömegében sem volt fürdőszoba. Ahol volt, ott többnyire egy jéghideg hodályt jelentett, szénfűtéses "bojlerrel". A melegvízhez a szenet a pincéből, csigalépcsőn kellett felhordani, vödörben, aprófát kellett hasogatni a begyújtáshoz, utána kihamuzni, szóval faxnis egy dolog volt.
És akkor a falvakról még nem is szóltam!
Ott milliók sportja volt a "lavórban fürdés" víz a kútból, sparhelten melegítve, a "fürdőkád" egy lavór a hokkedlin, "fürdőszoba" a konyha, kamra, tehénistálló, vagy épp a kert vége, sötédedés után. Ehhez képest jól elboldogulnak ma már a fürdőszobáikban is.

Ha valakinek ezek után gondot okoz kinyitni a melegvíz csapját a fürdőszobában, hááát, ott nem csak a "lavórban" van a hiba...

ZiliZ
  Válasz | 2004. január 16. 13:06 | Sorszám: 77
Idézet:
Az biztos, hogy a gettósodás (cigánytelepek fenntartása vagy cigánytelepbe szorítás) rendkívül veszélyes.

Természetesen a szocializmus kényszer betelepítési technikája is megbukott,


vagyis?

Hóbuda
  Válasz | 2004. január 16. 11:29 | Sorszám: 76
Mondjuk itt csak a szándék a díjazandó. Mert elment mondjuk egy-két lármás anyuka-apuka az iskolába, és kiverte a balhét, hogy miért nem adnak iskolalátogatási papírt a tanerők. És adtak, csak baj ne legyen. Aztán a gyerek vagy járt suliba, vagy nem. Mert esetleg a rossz időben nem volt szíve az anyjának felkelteni, elküldeni.
A múlt nyáron egy kicsit beleolvastam a téma irodalmába, mert pályázatot adott be a mhelyem a cigány népesség oktatása ügyében. De nem nyertünk, így az értesüléseim nem naprakészek.
Apóka
  Válasz | 2004. január 16. 11:16 | Sorszám: 75
Hihi. Úgy viselkedtek, mint a naiv kezdő környezetvédők. Miért? Van egy ilyen angol mondás: "not in my back". Ami szép magyarul annyit jelent, hogy bárhol történhet bármi, engem nem érdekel, csak ne az én kertem alatt.

Cuvee írja, hogy a testületi asszimiláció nem megy. Hogyan megy és hogyan nem megy az asszimiláció nem tudom. Ez már olyan módszertani kérdés, ami helyről helyre változik.

Az biztos, hogy a gettósodás (cigánytelepek fenntartása vagy cigánytelepbe szorítás) rendkívül veszélyes. Gyakorlatilag intézményesíti az életformát és áttörhetetlen falakat épít. Ez a világban ezer és ezer esetben bebizonyosodott.

Természetesen a szocializmus kényszer betelepítési technikája is megbukott, mert nem lehet botrányok nélkül több kultúrális lépcsőt átugrani. Olyan cigányasszony aki életében csak a televizióban látott fűrdőszobát, kútról hordta a vizet a lakásba és lavorban hetente megfürdött, az nem tud mit kezdeni a fűrdőszobával.

Én személyesen láttam olyan erdélyi gyereket, aki nem tudott mit kezdeni a kollégiumi zuhanyozóval, pedig az még cigány se volt. De visszaemlékezem a saját gyerekkoromra, én sem fürdőszobában nőttem fel és ugyanilyen gondot okozott sokminden a városi életben.

cuvee
  Válasz | 2004. január 16. 10:49 | Sorszám: 74
"(pl. évről évre kivágják a gyümölcsfáimat---fűteni kell!)"

"a többségi társadalommal való érintkezéskor akkor is meg kellene követelni a többségre vonatkozó törvényeket."

ZiliZ
  Válasz | 2004. január 16. 10:27 | Sorszám: 73
"élhesse az ősi életmódot, vonatkozzanak rá a saját törvényeik, de ne a Nagykörúton, hanem erdőn-mezőn, vagy karavánban, és csak addíg amíg egymás között vannak!"

már megbocsáss! az erdő, a mező is vki tulajdona.
és pl. az én földemet eddig sem tartotta egyik sem tiszteletbe (pl. évről évre kivágják a gyümölcsfáimat---fűteni kell!)

cuvee
  Válasz | 2004. január 16. 09:31 | Sorszám: 72
"ezért a cigányokat sokkal nehezebb lesz asszimilálni,"

Nem is igazán értem, miért is kell a cigányokat "testületileg" asszimilálni?.
Mint a viccbeli úttörő, aki akkor is átvonszolja a vak nénit a túloldalra, amikor az nem is akar átmenni.

Itt miért nem érvényesülhet a nagy liberális dogma, az egyén szabadsága?
Döntsenek az érintettek, ne az amerikai négerkérdésen "kiokosodott", élő cigányt sose látott budai úrifiúk!

Aki asszimilálódni/civilizálódni akar, az tegye, kapjon meg hozzá anyagi, intézményi segítséget a "magyaroktól" (értsd a többi tizenvalahány, nemcigány etnikum), hogy minél könnyebben sikerüljön neki. Ez közös érdekünk.

Aki meg nem akar, az menjen a picsába! Coki segély, gyes, családi pótlék, meg törvények-felettiség, meg érdekvédelem! Valamit valamiért!

Aki nem akar civilizálódni, az élhesse az ősi életmódot, vonatkozzanak rá a saját törvényeik, de ne a Nagykörúton, hanem erdőn-mezőn, vagy karavánban, és csak addíg amíg egymás között vannak! Kifelé, a többségi társadalommal való érintkezéskor akkor is meg kellene követelni a többségre vonatkozó törvényeket.

Bármibe lefogadnám, hogy működne.

Mellesleg Orbánéknak az az intézkedése, hogy családi pótlék csak annak jár, aki iskolába járatja a gyerekét, volt az egyetlen értelmes, használható ötlet az utóbbi ötven évben, ami a cigányok ügyében is elindított volna valamit. Naná, hogy ezek a kommunista gazemberek, amint visszakapaszkodtak a hatalomba, elsőnek ezt szűntették meg.

cuvee
  Válasz | 2004. január 16. 08:50 | Sorszám: 71
Gratula.
Apóka
  Válasz | 2004. január 15. 22:05 | Sorszám: 70
Koba,

Azért a palesztinok és a cigányok közötti különbség, hogy a cigányok itt Európában nyilvánvalóan bevándorlók. Aféle kései népvándorlás eredményeként sodródtak ide. A sajátos sehova be nem illeszkedő vándorló tipusú kultúrájuk miatt sehol nem asszimilálódtak, még a muzulmán környezetben sem. Még a muzulmán vallás em rögzült beléjük. Pedig azt mondhatnánk, hogy azokhoz állnak legközelebb. És ez sem igaz, hiszen a cigányság egy sajátos periférikus kasztja vagy törzse volt a nagy indiai egyvelegnek. Belőlük szakadtak ki, de bennük sem szervesen éltek. Szerintem pontosan ezért a cigányokat sokkal nehezebb lesz asszimilálni, mint a USA-ban a négereket.

Pedig nincs mese asszimilálni kell őket, hiszen a cigány értelmiség is ezt várja el a többségi magyarságtól. Viszont nem mindegy, hogy a magyar kultúra melyik színéhez vagy fonákához asszimilálódnak. Jelenleg több elfogadást kapnak szóban a liberális irányzattól, mint a konzervatívtól. Ezért szóban őket követik.

Persze a mindennapi élet mintái a cigányok környezetében nem feltétlenül liberális szinezetűek. Különösen nem a kicsi falvakban, ahol még a legbigottabb kommunista is bőszen énekli a székely himnuszt és szavalja a talpra magyart. A falusi legegyszerűbb cigányember is úgy emlegeti sajátjaként Kossuth apánkat, mint bármelyik magyar.

Apóka
  Válasz | 2004. január 15. 21:48 | Sorszám: 69
Ja és ha nem hiszed, kérdez meg hóbudát. Ő személyesen ismer engem.
Apóka
  Válasz | 2004. január 15. 21:47 | Sorszám: 68
Nekem most van 6 gyermekem.
Mallow
  Válasz | 2004. január 15. 18:44 | Sorszám: 67
KI
Mindehhez hozzáteszem, hogy manapság magyarnak sem szívesen mondja magát az ember. Biztos a néhai szocializmus és a mai (világnézeti és kulturális) átnevelő-kúra teszi ezt. De igazság szerint a mélabús, pesszimista trianonmagyarokat sem kedvelem. Aztán ma a magyar elitben sem találhatja meg az ember azt a magyarságot, amiért szívesen, netán büszkén mondhatná, hogy ő bizony magyar. Abban az elitben, amely az átnevelést irányítja, néhol meg éppen nagy liberálisan lemond az irányításról. Az elit, amelyben helye van a habzó szájú posztkomcsiknak és hiszteroliberálisoknak is. Az ország sem tesz semmit, ugyan olyan semmirekellő és passzív, netán romboló, mint az elit vagy a magyar emberek. És ez nem pesszimizmus, hanem a valóság.
Természetesen csak hab a tortán a cigányság kapcsán felmerülő kérdésekhez való magyar hozzáállás, amely olyan nagyszerű mint a többi problémákhoz való hozzáállásunk. Vagy semmilyen, vagy ellentétes azzal, amilyennek lennie kellene.

Ki látott manapság például nagylelkű magyart? Kisstílű önzés és gyűlölködés folyik ebben az országban, vmi überkatasztrofális az egész, a nép csak tartja a kezét a politikusok felé – mint a cigányok a segélyosztásnál –, politikusaink viszont a többnyire csak a saját zsebüket tömik, karrierjüket építgetik. Kultúra persze nincs, sikerült kitermelnünk egy Nobel-díjast, de csak egy Kertészt sikeredett, egy gerinctelen embert. És még ragaszkodunk hozzá, hogy nem zsidó, hanem magyar.

Lassan az egyetlen amit elmondhatunk magunkról, hogy itt vagyunk, helyet követelt a magyar nép magának a Kontinensen. De ebben ma mi jó?
BE

Mallow
  Válasz | 2004. január 15. 18:13 | Sorszám: 66
Ezek a sztereotípiák itt a községben élő, valamint a nagyszüleim falujában élő cigányokra egész véletlenül igazak.
Aztán én már csak olyan rohadt jobboldali vagyok, akitől az így viselkedő csoportok simán éhen halhatnának. De tudod mi történne, ha egy fillért sem adnánk nekik? Alkalmazkodnának a körülményekhez. Nem a segélyhez, a szociális hálóhoz alkalmazkodnának, hanem ahhoz a valósághoz, amelyben a tétlen embert az éhhalál fenyegeti. Az embernek nagyon jó az alkalmazkodóképessége. Nem hal éhen csak úgy. Kevés emberből lesz csöves.

De mint politikus természetesen nem csak ezt tenném, egy egyszerű pénzmegvonáshoz nagyon együgyűnek kell lenni. Több topicban leírtam már, mi az amit én megoldásnak javasolnék. Most nem fogom.

Jó-e nekik ahogy élnek, az meg az ő problémájuk. Az én problémám, hogy jó-e nekem az, ahogy élnek.
Mindazonáltal én mostani fejjel menekülnék az ilyen közösségekből. Ha ott maradnék, akkor sem volna képem mentegetni ezt az életformát, közösséget. Egyáltalán nem vállalnám a közösséget velük. Ahogy sok kiemelkedett cigány sem vállalja. Szemlátomást ők jobbnak tekintik saját életüket, különben hasonlóan cselekednének és hasonló véleményük lenne magukról. Meg lehet magyarázni, miért úgy gondolkodnak ahogy, de mentséget találni nem lehet viselkedésükre.

Természetesen amit leírtam nem minden cigányközösségre igaz, és értelemszerűen van olyan magyar család, amelyiknek az életével kapcsolatban szintén nincs helye semmiféle magyarázkodásnak.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola