Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » nyelv (2. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: nyelv
negyven rabló
  Válasz | 2006. november 18. 10:41 | Sorszám: 146
A giz-nek és a gaz-nak közös a gyöke, valszeg gz, vz, vagy hz, azaz ház, házas, váz, váza, gáz, stb. Most nem tudok utánanézni, nem otthon vagyok, majd este, vagy holnap reggel.
Az eredeti gyökök csak mássalhangzókból álltak, a magánhangzók a könnyebb ejtés és a színesítés miatt alakultak ki. Persze itt több tízezer év nyelvi fejlődéséről van szó!
gyaloggos
  Válasz | 2006. november 18. 10:07 | Sorszám: 145
Kíváncsivá tettél.
gajo
  Válasz | 2006. november 18. 00:19 | Sorszám: 144
És a giz-gaz?
negyven rabló
  Válasz | 2006. november 18. 00:02 | Sorszám: 143
Tök logikus, hiszen gazzal (is) foglalkozik.

Varga Csaba ( www.varga.hu )szerint (A magyar szókincs titka) a magyar nyelv kb 25 gyökből áll, amelyek eredetileg 2 hangból állnak, de általában 3 hangú változataikat használjuk.
Pl. a körmös, körül, körorvos, körmenet, környék, stb. szavak gyöke a kör = gör, tehát azonos eredetűek a kerttel (mert kerített, körített), a gördül-lel, a gyűrűvel.
Fantasztikus az érvelése, lenyűgözően logikus! Érdemes olvasni.

gajo
  Válasz | 2006. november 17. 23:28 | Sorszám: 142
És a gyök? Az a : gaz?
negyven rabló
  Válasz | 2006. november 17. 22:36 | Sorszám: 141
Örülök, hogy egyetértünk! Ezután pozitívan foglak diszkriminálni!
gyaloggos
  Válasz | 2006. november 17. 21:58 | Sorszám: 140
"A gazda, mezőgazda és a gazdász, mezőgazdász külön fogalmak, ill. foglalkozások."

Természetesen!

Én is csak és kizárólag a képzés miatt írtam!

Hiszen: a katona maga a katona, mint ahogyan a gazda is maga a gazda!

negyven rabló
  Válasz | 2006. november 17. 17:36 | Sorszám: 139
NIncs itt semmi baj! A gazda, mezőgazda és a gazdász, mezőgazdász külön fogalmak, ill. foglalkozások.
A közgazda, -ász már érdekes, bár az Ért. Szótár nem tesz különbséget.
Sztem a gazda mintájára és a rövidebb hangzás kedvéért használjuk bár, ha fogalmilag nézzük, az előzőek mintájára, akkor tulképp közgazda nincs, csak közgazdász, viszont ez így nem olyan bántó, mintha közgazdást mondanánk! Képző ez is, az is, de azért marha nagy különbség van közöttük!
A katonász-szal az én álláspontomat erősíted! Azért nincs, amiért mentősnek sem lenne szabad lennie, ahogy nincs orvosos, gazdás, tűzoltós, gyógyszerészes sem! Van viszont patikus, aki azért az, mert a patikában dolgozik. Van hidász és utász is, mert hidat és utat épít. A katonához, mentőhöz ez a képző nem jár, mert ők maguk a katonák, mentők. (Ld: Hegyimentős. Sosem mondjuk!)
De ezeket már mind leírtam korábban.
gyaloggos
  Válasz | 2006. november 17. 12:24 | Sorszám: 138
A gazda ugyanis nem gazdász, viszont a mezőgazdász nem mezőgazda!

Nemdebár?

gyaloggos
  Válasz | 2006. november 17. 12:20 | Sorszám: 137
Na, ha már szóba került:

Miért közgazdász, és miért nem közgazda?

Hiszen, ilyen alapon nem katona, hanem katonász.

Nemdebár?

negyven rabló
  Válasz | 2006. november 15. 21:17 | Sorszám: 136
Hu, elqrtuk!
(Bár, ha jobban belegondolok, akkor a 2x - = + ! )
negyven rabló
  Válasz | 2006. november 15. 21:14 | Sorszám: 135
Nekem meg vagy 15 éve kerülnöm kell az "eleve" szót, mert egy akkori, nem éppen 100 W-os kollégám mindíg azt mondta, hogy "elevene"! Próbáltuk meggyőzni, hogy ne így mondja, nem sikerült. Ezután mi is elkezdtük - persze csak egymás között - így mondani viccből. Nem kell mondanom, úgy rászoktunk, hogy még manapság is inkább kerülöm a szót, mert rögtön bejön, hogy elevene és úgy is mondanám!
Tegnap egy pol. hírlevélben kaptam az épületes és ragályként elterjedt kifejezést: "pozitív diszkrimináció"! Első indulatomban megírtam, a szerkesztőnek, hogy a diszkrimináció eleve (na tessék ) hátrányos megkülönböztetést jelent és ha elétesszük a pozitív jelzőt, akkor tulképp azt mondjuk, hogy előnyösen hátrányos megkülönböztetés! Ha a negatív-ot tesszük elé, akkor meg hátrányosan hátrányos megkülönböztetés!
(Bár, ha jobban belegondolok, akkor a 2x - = + ! :eek
Még nem bírt válaszolni!
TellVilmos
  Válasz | 2006. november 15. 19:34 | Sorszám: 134
Én vagyok a Vilmos.
Rendes Kis
  Válasz | 2006. november 13. 21:59 | Sorszám: 133
Én a "szteroid"-dal vagyok úgy, h mindig "sztereoid"-ot akarok mondani ...
Rendes Kis
  Válasz | 2006. október 28. 12:03 | Sorszám: 132
(Szigorú vagy és igazságtalan ! )
Rendes Kis
  Válasz | 2006. október 28. 10:59 | Sorszám: 131
Vigyázz, hogy hatalom ne kerüljön a kezedbe ... !
mandala
  Válasz | 2006. október 27. 20:14 | Sorszám: 130
Vilmos! Nahh..., csak egy példa, hogy mennyire csakis a magad szájaíze szerint vagy hajlandó kezelni a dolgokat! :

" Vagy innen mandalától az, hogy tegnap a "rejtővonó" -ból a rejtő-t dőlt betűvel írta, feltételezem Rejtő Jenőre utalva, hogy ebben a szellemben folytatódjon a topik! Lehet, persze, hogy ez csak összeesküvés elmélet, de az összhangulat erre mutat! "

1. Nem igaz!! A "rejtővonóval"-t írtam dőlt betűvel!
2. Rejtő Jenő éppenséggel eszembe se jutott!...
3. Brachfeld Siegfried viszont igen. A mondat elején levő "dugót" és a "kihúztam" szavakra való visszautalás volt a "rejtővonóval" szó! (( dugóhúzó = rejtővonó ))
A régen jól ismert konferansziénak volt egy jópofa gegje "Nehéz nyelv ez a magyar" címmel. Többek között, abban hozta ki, hogy ha tkp. az 'mindegy', hogy dugni vagy rejteni, és a húzni valamint a vonni is, akkor a "dugóhúzó" helyett mondhatjuk: "rejtővonó"!!! ... vagy pl. : A huzaton nagy volt a vonat. ... stb.
4. Abban a hozzászólásomban, egyébként, volt még néhány más mondat is, a marhaságaim között!... Ez csak az egyik, a legutolsó volt...

gajo
  Válasz | 2006. október 27. 20:10 | Sorszám: 129
Negyven mandala
onogur
  Válasz | 2006. október 27. 18:30 | Sorszám: 128
Nem akarok pédálózni az egyszeri emberrel, aki a forgalommal szemben közlekedett az autópályán és még neki állt feljebb.
Nem azért mondtunk neked ellent, mert gyüttment vagy. Hanem azért, mert nincs igazad.
Jöttél kioktató hangnemben, ledorongolva az egész társaságot, ami még nem lett volna baj. Ha igazad lett volna. Hiszen van annyi vér a pucánkban, hogy beismerjük a tévedéseinket.
De nem volt igazad.
Adios, Ragazzo!
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 27. 18:16 | Sorszám: 127
Kedves Rendes Kis!
Ha te a "mentős"-t a nyelvi intelligencia kiváló példájának tartod, akkor keress egy min. középkorú magyartanárt és mondd el neki! Biztos felvágja az ereit!
Te is, ahogy a többiek is nagyon is tisztában vagytok vele, hogy nem egészen marhaság amiket írtam, csak épp úgy gondoljátok: Nehogy má' igaza legyen a jöttmentnek!
Erre igen jó példa a másik fórumról:

"mandala 14 olvasás | Válasz | 2006. október 22. 23:09 | Sorszám: 98
. (( hogy itt is legyen hozzászólás! ))"

Vagy innen mandalától az, hogy tegnap a "rejtővonó" -ból a rejtő-t dőlt betűvel írta, feltételezem Rejtő Jenőre utalva, hogy ebben a szellemben folytatódjon a topik! Lehet, persze, hogy ez csak összeesküvés elmélet, de az összhangulat erre mutat!

Valójában sehol sem cáfoltatok és azt is le merem fogadni, hogy közületek elenyésző azoknak a száma, akik használják az ominózus "mentős" szót, sőt azt is, hogy egyet is értetek velem, csak jólesett szívatni egy "gyüttment"-et!

A 2002-es választásokkor megfogadtam, hogy nem fórumozok a Meggyessy fórumon tapasztalt irdatlan barmok és baromságok miatt.
Mivel a Gondola Fórum politikai álláspontjával mélyen egyetértek, gondoltam megint megpróbálom, de nem a "Közélet"-ben, mert ott gyakorlatilag minden leíródik, amit én is írnék, hanem mondjuk itt.
Nem jött be, bár lehet, hogy csak a türelmem kevés és esetleg 1-2 havi szívatás után nem lennék külsős.

Na Isten áldjon titeket, örültem, hogy itt voltam!

negyven rabló

("Ez viszont már mini-cézárkodás." Ettől azért magamhoz nyúltam! Meg attól is, hogy: "Igyál még ballib pajtás!" )

Rendes Kis
  Válasz | 2006. október 27. 08:35 | Sorszám: 126
Mondtam már korábban, hogy tudomásul veszem a "mentős" szó jelenlétét a köznyelvben, de helytelennek tartom ...

Ez szíved joga.

... és az is!

Ez viszont már mini-cézárkodás.

Én a "mentős"-t a nyelvi intelligencia kiváló példájának tartom, amivel a "mentő" = "ember/jármű" ambivalenciát helyrerakjuk.

mandala
  Válasz | 2006. október 27. 01:06 | Sorszám: 125
Gyurcsány, nem kell neked kormány, elég neked egy kis kúrmány!...
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 26. 20:57 | Sorszám: 124
Nem, nem! Fletó feje folyó genyó!
(Brr!)
mandala
  Válasz | 2006. október 26. 20:41 | Sorszám: 123
Rőzse Rózsi rezsója rozsdás.
negyven rabló
  Válasz | 2006. október 26. 20:40 | Sorszám: 122
Aha, mindíg az következett utána, hogy: " Őjelsége ....", vagy: "a fékezett habzású...." és hasonlók.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola