Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Agrárvilág (11. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Agrárvilág
Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 20. 11:38 | Sorszám: 67
http://www.vilaggazdasag.hu/index3.php?app=cikk&datum=2004-02-20&d=2004-02-20&r=132&c=77

Hídlezárásra készülnek a gazdák

Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 20. 11:35 | Sorszám: 66
én nem akarok pártpolitikát csinálni

Hát ne csinálj.

Azért ezt már más megkezdte:
http://www.nol.hu/Default.asp?DocCollID=159953&DocID=137312#137312

Idézet:

A gazdák és a kormányzat eddig egyetértett abban, hogy a demonstrációt politikamentessé kell tenni, közben viszont információink szerint a polgári körök vasárnapra a budapesti Felvonulási tér melletti parkolóban szimpátiatüntetést szerveznek, a Lelkiismeret ’88 csoport és a Hun Szövetség pedig hétfőn nagygyűlést akar rendezni Budapesten, illetve a közlekedés megbénításával próbálkoznak.

Tehát hamarosan ismét a polgári körök és Orbán Viktor lesz a felelős, akik lázítják a népet a jóságos kormány ellen...

mpd
  Válasz | 2004. február 20. 11:08 | Sorszám: 65
Ebből a kérdésből én nem akarok pártpolitikát csinálni. Minden pártot, amely megfordult a Parlamentben, terhel bizonyos, eltérő mértékű felelősség. A mezőgazdaság sokkal fontosabb kérdés holmi pártacsarkodásoknál. Elég baj, hogy ezt az érintettek nem így látják.
Egyébként, csak érdekességképpen, nehéz ám igazságot tenni. Ezen a területen ugyanis nincsenek abszolút igazságok. Félve mondom, de a sertéságazatban pl. én SENKINEK se hiszek teljes mértékben.
Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 20. 11:04 | Sorszám: 64
Jellemző, hogy pl. a zindexet ma egyáltalán nem foglalkoztatja a gazdatüntetés.

Balmorál a médiában...

mpd
  Válasz | 2004. február 20. 10:41 | Sorszám: 63
Én éppen azt mondom, hogy a legnagyobb kárt a tájékoztatás hiánya okozta. Aki "kedvezményes" hitelekbe hajszolta a gazdákat, nagyobb kárt okozhatott, mint aki visszábbfogta a hiteleket.
Nem tudom, az eredendő bűnt ki követte el, valamikor a rendszerváltás idején történhetett, vagy amikor elkezdtünk az EU seggébe bújkálni.
Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 20. 10:38 | Sorszám: 62
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204877&rvt=5

Jövő héten a Parlament elé vonulhatnak a demonstrálók
2004. február 20. 7:15


Magyar Nemzet
Békésen és kitartóan tüntettek tegnap is a gazdák az utakon. A demonstrációban részt vevők képviselői, illetve a földművelésügyi minisztérium megbízottjai ma reggeltől a plenáris ülésen folytatják a tegnap kezdett tárgyalásokat. A lap információi szerint a felek egyezséget kötöttek arról, hogy a megállapodásig nem tájékoztatják a nyilvánosságot.

A termelők képviselői kijelentették: ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, a jövő héten a fővárosba is ellátogatnak, és a Budapestre vezető utakon is félpályás demonstrációt tartanak.

Medgyessy Péter miniszterelnök is valamiféle kapcsolatot keresett tegnap a termelőkkel, mert kijelentette, hogy az agráriusokkal nem a kormány, hanem a felvásárlók állnak szemben, egyúttal megköszönte, hogy a gazdák megtisztelték problémáikkal. A Fidesz gazdatagozatának állásfoglalása szerint viszont a kormány csak arra törekszik, hogy az utak mellett fagyoskodó és létükért küzdő gazdákat a magyar társadalommal szembefordítsa. Nagy Tamás, a MOSZ elnöke is keményen bírálta a kormányt, s megerősítette: ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, a tüntetést kiterjesztik a fővárosra is. Nagy Tamás arra is felhívta a figyelmet, hogy a gazdákkal való viszonyban hangnemváltásra volna szükség, mivel ha valaki nem tudja nyugtatni az embereket, legalább ne hergelje őket. Ezzel kapcsolatban a Magyar Rádióban a MOSZ egyik képviselője Szanyi Tibornak, az agrártárca politikai államtitkárának a leváltását követelte.

Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 20. 10:35 | Sorszám: 61
Azt azért vedd figyelembe, hogy Medgyessyék első dolga volt, hogy a családi gazdaságok földalapú támogatását durván a felére csökkentették annak, ami az Orbán kormány idején volt.

Ez (is) tehát mészárlással felérő intézkedés volt.

Ugyanakkor igaz az is, hogy hozzánemértésével stb. Torgyán is rengeteg kárt okozott.

mpd
  Válasz | 2004. február 20. 10:19 | Sorszám: 60
JAja.
Egy dolgot savallok nagyon. A rendszerváltás óta nyilvánvaló, hogy a magyar mezőgazdaság leépítése a feltétele az ejrópai integrációnak.
Politikusaink ezt elfogadták, nyilván nem tartották magas árnak. Nekik nem az.
Még ezt elfogadnám, ha egyébként főbenjáró bűnnek tartom is.
De az, hogy erről nem beszéltek nyíltan soha, na az már ritka nagy szemétség. Hagyták, hogy hiteleket vegyenek fel, pedig tudták, hogy a nagy semmire kár.
millertrash
  Válasz | 2004. február 20. 09:57 | Sorszám: 59
Botrányra vár a kormány
Magyar Nemzet „…a dolgot őt magát nézzük…”
2004. február 20. 7:00


Nánási Tamás

Ötödik napjához érkezett az országos gazdatiltakozás. Úgy hírlik, ez még csak a bemelegítés. Már benne van a levegőben, fenyeget a teljes blokád. Egyszer majd valahol elpattan a húr, és hirtelen keresztbe fordul az úton egy traktor. Csak egy gombnyomás, egy félfordulat a kormányon, és máris megbénul a fél ország.

Az utóbbi napokban a Medgyessy-kormány már megtette a maga félfordulatát, ami előidézheti az utak lezárását. Vagy a fővárosét, hiszen hétfőtől közelebb húzódnak Budapesthez a gazdák. A kabinet a tűzzel játszik, amikor a végsőkig kerüli az érdemi tárgyalásokat. Ez a politika csak egyféle eredménnyel járhat: a kormány bebizonyítja a tüntetők számára, hogy nem ért a szép szóból, nem hatják meg az utak szélén ácsorgók panaszai, és annyira sem tartja őket, hogy komolyan vegye a problémáikat.

Ez a politika azt üzeni a gazdáknak: már nincs vesztenivalótok, nyugodtan szabadjára engedhetitek az indulatokat. S ha így tesztek, mi majd rátok mutatunk, hogy lám, ezek az országbénítók követelik az adófizetők pénzét, ahelyett, hogy tisztességesen dolgoznának.

A kormánynak úgy kell a botrány, mint egy falat kenyér. Bármilyen furcsa, a teljes blokád lenne az egyetlen lehetősége a szocialistáknak arra, hogy kimeneküljenek a kutyaszorítóból. A tüntetés kezdetekor a teljes hallgatást választották. Ezután jött a megosztás: a tejtermelők vezérével külön akartak egyezkedni.

Mikor nem sikerült, következett a fenyegetés és az átkozódás. Azután a döbbenet: a magyar mezőgazdaság „elhanyagolható része” – az agrárminiszter ezzel a kifejezéssel minősítette a tüntetőket – még mindig az utak szélén áll. Tegnap új eszközt vetett be a kabinet: megkezdődött az elterelő hadművelet.

Akik nemrég még senkik voltak, most nagyon fontossá váltak. A szóvivő bejelentette: a kormány egyenesen a szíve közepére tűzte a gazdákat. A miniszterelnök földig hajolt a megtiszteltetéstől, hogy őhozzá fordultak. Medgyessy Péter Németh Imrével közösen lecsapta az aduászt: a gazdák jobban tennék, ha a feldolgozók és a bevásárlóközpontok előtt tiltakoznának, hiszen ezek szívják a vérüket, nem a kormány.

Hányszor hallottuk már, felelőtlen az, aki uszít a külföldi tőke ellen, mert veszélybe sodorja az ország jövőjét? Hányszor hallottuk már ezt a vádat a kormánypártoktól? Most mégis azt tapasztalhatjuk, hogy végső kétségbeesésükben ők nyúlnak ehhez az eszközhöz. Miközben jól tudják, hogy a multicégek kezébe került feldolgozókat és az élelmiszeripart is nemegyszer térdre kényszerítő kereskedelmi láncokat kevésbé érdekli a tüntetés, mint bárki mást.

A vámkorlátok heteken belül leomlanak. Csak egy telefon, és jöhet külföldről az élelmiszer, a feldolgozandó alapanyag. Egy másik telefon, és felbontható a magyar termelőkkel a szerződés. Akad már olyan bevásárlóközpont, amelyik kilátásba helyezte ezeket a lépéseket. Tudja ezt a kormányfő és a szakminiszter is, így hát mondhatjuk: tudatosan kergetnék a bukásba a tüntetőket.

Az agrártüntetés öt napja felszínre hozta hát ismét a rideg valóságot: olyan kormányunk van, amelyik nem akar felelősséget viselni a rá bízott polgárokért. Olyan szakminiszterünk, aki átlépte a Rubicont, és nem látja el az ágazat képviseletét. És olyan tüntetőink, akik példás fegyelmezettséggel tűrik ezt, mert ők érzik a felelősséget családjukért és gazdaságukért. S bár napról napra nő bennük az elszántság és az indulat, tartózkodnak a felelőtlen lépésektől.

Csak reménykedhetünk abban, hogy kitartanak ebben, és nem ülnek fel semmiféle provokációnak. Mert a kormány mindent megtesz azért, hogy ne így legyen. Mindent megtesz azért, hogy a magyar gazdálkodók maradék méltóságukat is elveszítsék.

terra
  Válasz | 2004. február 20. 09:06 | Sorszám: 58
Így igaz. A hitelfelvételkor ugyan készít a gazda egy üzleti tervet, amely nyilván nyereséges. Nyereséget - nagyon leegyszerűsítve - pedig úgy lehet produkálni, ha az értékesítés bevétele meghaladja az összes költséget, amelynek része a kamattörlesztés is, a nyereségnek pedig fedeznie kell a tőketörlesztést és azon felül "nem árt", ha marad további fejlesztésre, felújításra is no és magnak a gazdának a zsebébe is kellene, hogy jusson valami.

A jó beruházás ezért feltételezi, hogy nőnek az értékesítés bevételei. (Költségoldalon is jelent megtakarítást egy új gép, de a kamatfizetés miatt a költség összességében mégis inkább nő).
Az értékesítés bevételét úgy lehet növelni, ha nő az értékesítés volumene és/vagy nő az árrés.

A mezőgazdaság legnagyobb problémája, hogy nincs piacbővítési lehetőség és az árrés nemhogy nőne, inkább csökken. Ennek oka részben az, hogy a fogyasztói árak növekedése nem a termelő, hanem általában a felvásárlók, feldolgozók és közvetítő kereskedők nyereségét növeli. Másrészt az olcsó - és a hazainál többnyire sokkal rosszabb minőségű -külföldi áruk behozatala lenyomja az árakat és telíti a piacot. Az árrés csökkenésének irányába hatott az élelmiszerek és mezőgazdasági termékek áfájának emelkedése is. Ezzel szemben az üzemanyagok, műtrágyák, stb. költségei nőnek. Növekvő infláció és romló forint esetén ezek a következmények még hatványozottabbak, tovább nyílik az agrárolló.

Az EU csatlakozás hatásairól már inkább nem is beszélek, így elég elkeserítő a kép. A legdühítőbb az, hogy újra elfecséreltünk két évet, amit a mg. csatlakozás előtti megerősítésére kellett volna fordítani, ezzel szemben gyakorlatilag csak rosszabb lett a helyzet.

mpd
  Válasz | 2004. február 20. 08:44 | Sorszám: 57
Nevetséges amit Megyó mond. A hitelből vásárolt gépek nem termelik ki a törlesztőrészleteket. Az ország tele van a nemfizetés miatt visszavett, lefoglalt gépekkel.
Egyszerű számítás: a tényleges kamatokat és egyéb kezelési stb. költségeket kell összehasonlítani a várható nyereség%-kal. Tudnám szakszerűbben is mondani, de minek. Az egész agrárpolitika egy köpedelem, egy fécahegy.
terra
  Válasz | 2004. február 20. 07:44 | Sorszám: 56
"A nemrégiben hitelekből történt fejlesztések miatt a gazdák a tönk szélére jutottak, mivel a kormány által hirdetett jóléti rendszerváltás a mezőgazdaságban sem történt meg, s így az adósságok, a jelzálogok egyre erősebben nyomják a termelők vállát."

Ezek azok a bizonyos - többségében támogatott hitelből megvalósult - fejlesztések, amikre Medgyessy Péter évértékelő beszédében is büszkén hivatkozott.

A beruházások növekedése önmagában valóban jó dolog, de ha a rentábilis piaci értékesítés lehetőségei nem bővülnek és javulnak a beruházásokkal párhozamosan, akkor a termelők még rosszabb helyzetbe kerülnek, mint korábban voltak, mert az eladatlan vagy áron alul eladott termékekből származó veszteséget tovább növelik a beruházásokhoz felvett hitelek kamatai.
Így előáll az a helyzet, hogy a támogatott beruházás nem megmenti a gazdát, hanem éppen ellenkezőleg, gyorsítja a tönkremenés folyamatát.

Itt van az egész agrárpolitika legnagyobb problémája. Az agrárium egészét átfogó agrárkoncepció nélkül nem lehet eredményt elérni, hanem a helyzet csak még rosszabbá válik.

iszalag
  Válasz | 2004. február 20. 00:33 | Sorszám: 55
http://www.dnp.hu/dnp.php?lang=HU&mode=full&cikk=1877&depth=3
iszalag
  Válasz | 2004. február 20. 00:30 | Sorszám: 54

Nem segélyt, tisztességes feltételeket követelünk."
iszalag
  Válasz | 2004. február 20. 00:28 | Sorszám: 53

"Az EU-tól nem félünk, de kormányunktól igen."
Feltámadt a nép - folyt. köv.
Addig adjatok, míg kér a nép DNPI reporters
Budapest

Továbbra is az utakon tüntetnek a gazdák, mivel a kormánnyal való tárgyalásban érdemi előrelépés nem történt. A földművelésügyi tárca, úgy látszik, nem látja, hogy mekkora a baj, vagy talán nem akarja látni. Ám szerte az országban egyre forróbb a hangulat. A parasztok az életben maradásért harcolnak, ami miatt a kormány joggal félhet, s talán ennek is tudható be a kormányfő hétfői egyezkedő beszéde. A termelők azt hangoztatják, nincs mit veszteniük, nem hátrálhatnak tovább. A nemrégiben hitelekből történt fejlesztések miatt a gazdák a tönk szélére jutottak, mivel a kormány által hirdetett jóléti rendszerváltás a mezőgazdaságban sem történt meg, s így az adósságok, a jelzálogok egyre erősebben nyomják a termelők vállát. Nem látnak más megoldást, mint hogy folytassák a demonstrációt, s akár hatásosabb lépésre szánják el magukat.
http://www.dnp.hu/dnp.php?lang=HU&mode=full&cikk=1887&depth=2

Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 19. 14:38 | Sorszám: 52
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204746&rvt=2

Nem kell olajat önteni a tűzre
2004. február 19. 13:49


Vincze Zita
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium és a demonstrációt szervező öt szervezet megbízottai kora délután találkoznak szakértői egyeztetésre, amelyről még szerdán állapodtak meg a tiltakozók és az FVM képviselői. A gazdák a tárgyalástól nem ígéreteket, hanem garanciát várnak.

A demonstráció szerdai eredménye az volt, hogy a szaktárca vezetői tárgyalást kezdeményeztek a demonstrálók képviselőivel. Bagi Béla érdeklődésünkre elmondta, hogy szeretnék egy hatodik szervezet részvételét is a tárgyaláson. Úgy gondolják, hogy az utakon akkora számban vannak jelen a MOSZ tagjai (Mezőgazdasági Termelők és Szövetkezők Országos Szövetsége), vagyis a régi "TSZ-esek", hogy indirekt módon az ő bevonásuk is fontos lenne a megfelelő döntés meghozatalában.

„Rendkívül feszült a helyzet és nagy az elszántság. A kormány képviselőit pedig arra szeretnénk kérni, hogy tartózkodjanak az olyan jellegű kijelentésektől, amelyek tovább szítják a kialakult elégedetlenséget!” – mondta az MNO-nak Bagi Béla. Azt is kiemelte, hogy a miniszterelnök reggeli nyilatkozata felháborította a tiltakozókat, miszerint az adófizetők pénzéből húznák ki a bajból a gazdálkodókat. „Hiszen ők etetik disznóhússal és tejjel az országot, … nem kell olajat önteni a tűzre!” – tette hozzá.

Mint ismeretes, Medgyessy Péter miniszterelnök a Magyar Rádiónak adott nyilatkozatában kijelentette, hogy a földművelésügyi tárca vezetőjét arra kérte: értelmes megállapodásra törekedjen a gazdákkal, hiszen „az adófizetők pénzét tiszteletben kell tartani”. Mint mondta, nem a kormány áll szemben a gazdákkal, hanem a felvásárlók, így ha magasabb felvásárlási ára van a tejnek, akkor a fogyasztói árak is növekednek. „Vagy a tejfelhasználókkal fogják előbb-utóbb megfizettetni a magas felvásárlási árat, vagy az adófizetők pénzéből kell megtámogatni a tejtermelőket” - fogalmazott Medgyessy.

Bagi Béla, az Országos Demonstrációs Bizottság tagja az MNO kérdésére elmondta, hogy ma a tegnapihoz hasonlóan 8000 ember volt országszerte az utakon, 3500 járművel, munka- és erőgéppel vonultak ki a gazdák a forgalomlassítás érdekében. A szervezők csütörtökön is hasonló arányú részvételre számítanak, és úgy tűnik, hogy lényegében beállt a demonstrációs helyszínek és résztvevők száma.

A bizottsági tag hozzáfűzte, hogy a mai megbeszéléssel kapcsolatban minden eshetőségre felkészülnek, ha kell, további helyszíneken vonulnak fel, hiszen a nyomásgyakorlás eszköztárába ez beletartozik. Az már biztos, hogy hétfőtől 5 bevezető budapesti úton tartanak majd félpályás útlezárást, legalábbis benyújtották a demonstrációs kérelmet. Ha ezzel sem érnek el eredményt, akkor jövő keddtől további bevezető utakat állnak el gépeikkel.

Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 19. 12:47 | Sorszám: 51
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204721&rvt=124

Új bortörvény: csökkenhet a borvidékek száma
2004. február 19. 11:57


MNO
Megegyezés született az új bortörvényhez kapcsolódó módosító indítványokról – értesült a Világgazdaság. A számos korrekciót tartalmazó csomag megváltoztathatja az egész borágazat arculatát.

Megszűnt az Országos Borszakértő Bizottság (OBB), a különleges minőségűt kiválthatja az eredetvédett bor kategóriája; hosszabb távon csökkenhet a borvidékek száma, megszűnhet az állami ellenőrző jegy – többek között ezek lehetnek a következményei a hosszú konzultációsorozat után létrejött négypárti megegyezésnek. A korrekciók az ágazat arculatát megváltoztatva a „tömegtermelésről” a magas minőségű borok készítésére helyeznék át a hangsúlyt.

Az európai uniós csatlakozással összefüggésben megalkotandó új bortörvény tavaly ősszel került a parlament elé, ám általános vitája – a minőségi termelők és szervezeteik részéről is megfogalmazott kifogások miatt – a mai napig nem zárult le. A korrekciók megszövegezésére és egyeztetésére a földművelésügyi tárca Botos Ernő Péter miniszteri biztost kérte fel.

A szakember a Világgazdaságnak megerősítette, hogy kedden lezajlott az utolsó nagyobb szakmai-politikai konzultáció, amelyen a négy parlamenti párt és az FVM képviselője mellett részt vettek a szakmai és termelői szervezetek is. A megállapodás megszületett – szögezte le Botos Ernő Péter –, ám annak részleteiről az „utolsó simításokra” hivatkozva nem számolt be. Elmondta még, hogy az ellenzék részéről megjelent az igény: hasonlóan érdemi egyeztetésekre kerüljön sor a jogszabályhoz kapcsolódó redeletek megalkotását megelőzően is. Hozzátette: miniszteri biztosként ígéretet tett erre.

A Világgazdaság információi szerint legkésőbb jövő hétfőn négypárti indítvány formájában nyújtják be a parlamenthez a módosító indítványokat. Ennek révén elérhetőnek tűnik a teljes konszenzus, noha a jogszabály elfogadásához „papíron” csak a képviselők felének támogatására van szükség.

A korrekciók legtöbbje – a lap információi szerint – a minőségi bortermelők igényeit tükrözi, amelyeket a Tokaj Renaissance Egyesület és a Pannon Bormíves Céh képviselt a tárgyalásokon. Az OBB „szélnek eresztése” például elsősorban Tokajban fogalmazódott meg: az aszúk e testület általi érzékszervi bírálata számos, a bortörvény előírásainak megfelelően készült magas minőségi bor forgalmazását akadályozta – állítják a borvidéken. Az OBB szerepkörét minden arra igényt tartó borvidéken a helyi borszakértőbizottságok veszik át, vagyis a termelők maguk dönthetik el, mely termékek képviselnek megfelelő színvonalat.

Igaz, felmerül egy „másodfok” létrehozásának igénye is.
Ehhez kapcsolódik az eredetvédett borok kategóriájának megalkotása és megerősítése, amely kiváltja a különleges minőségű szintet. Ennek következtében megszűnik az állami ellenőrzőjegy is, amelyet a különleges minőségű nedűk mellett kötelező volt elhelyezni a tokaji borokon, illetve az egri és a szekszárdi bikavéreken. Előzetes döntés született arról, hogy az aszút a jövőben kizárólag a tokaji borvidéken készíthetnek. Hegyaljai elvárás volt még, hogy aszút csak a borvidéken lehessen palackozni. A lap úgy tudja: a helyben palackozás kérdését a bortörvény a borvidékek hatáskörébe utalja majd.

A termelői elutasítás eredménye, hogy az új bortörvény nem teremti meg a lehetőséget régiós – több borvidék termésének feldolgozásával készült – minőségi nedűk termelésére. Ehelyett ismét napirendre kerülhet a jelenleg huszonkét borvidék számának csökkentése. Ezt oly módon oldhatják meg, hogy a törvényből kiveszik a felsorolást, s a későbbiekben rendeleti úton változtatnak a listán. A borvidékhez tartozó települések soráról ugyanakkor továbbra is a jogszabály rendelkezik majd, vagyis a helyi érdekek ezáltal nem sérülnek. (Világgazdaság)

Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 19. 12:28 | Sorszám: 50
Milyen fontos lett hirtelen az adófizetők pénze..
No, majd "meglássuk"...
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204715&rvt=124

Medgyessy: a gazdákkal való megállapodásnak korlátai vannak
2004. február 19. 11:29


MNO MTI

A földművelésügyi tárca vezetője eligazítást kapott, hogy értelmes megállapodásra törekedjen a gazdákkal - jelentette ki a Magyar Rádiónak adott nyilatkozatában a kormányfő. Medgyessy kijelentette: a megállapodásnál az "adófizetők pénzét tiszteletben kell tartani".

Medgyessy Péter miniszterelnök a Magyar Rádiónak úgy nyilatkozott: a földművelésügyi tárca vezetője eligazítást kapott, hogy törekedjen egy értelmes megállapodásra. A kormányfő egyben azt hangoztatta: ennek vannak korlátai.

A miniszterelnök meggyőződése szerint az "adófizetők pénzének tiszteletben tartásával, a tejfogyasztók érdekeinek figyelembe vételével" kell megállapodni.

- Nem a kormány áll szemben a gazdákkal, hanem a felvásárlók - jelentett ki a kormányfő. Rámutatott: ha magasabb felvásárlási ára van a tejnek, akkor a fogyasztói árak is növekednek. - Vagy a tejfelhasználókkal fogják előbb-utóbb megfizettetni a magas felvásárlási árat, vagy az adófizetők pénzéből kell megtámogatni a tejtermelőket - fogalmazott Medgyessy, aki megtiszteltetésnek tartja, hogy "a gazdák bizalommal vannak iránta", s hozzá fordultak.

iszalag
  Válasz | 2004. február 18. 21:28 | Sorszám: 49
OV azt si mondta szó szerint most dől el .. a gazdák sorsa
iszalag
  Válasz | 2004. február 18. 21:27 | Sorszám: 48
A polgári oldal a gazdák mellett áll

Beszéde elején aktuálpolitikai kérdéseket érintve, és a gazdademonstrációkra utalva Orbán Viktor leszögezte: a magyar gazdák sorsa most dől el. Mint mondta: az egész polgári oldal a gazdák oldalán áll, akik „számíthatnak arra, hogy támogatjuk őket az ésszerűség és az alkotmányosság határain belül”. Medgyessy Péter különös hétfői felvetései kapcsán a Szövetség elnöke kiemelte: az újságírók most arra kiváncsiak, hogy szerinte „lehetséges-e úgy választásokat tartani, hogy kiküszöböljük abból a választópolgárokat?” Úgy vélte, hogy akármilyen váratlan javaslattal állt elő a miniszterelnök, meg kell várni azt a két-három nap időt, amíg javaslatát részletezi, bár egyelőre úgy tűnik, hogy a közös európai listára vonatkozó ötletet egyelőre Európa sem képes befogadni.


forrás: www.orbanviktor.hu
Visszanyerni a nemzet életkedvét
"Aki a magyar demográfia és népegészségügy érdekében valamit tenni akar, annak elsősorban biztonságot kell teremtenie" - húzta alá Orbán Viktor a Polgári Magyarországért Alapítvány népesedésügyi konferenciáján.

Budapest, 2004. február 18.

szedlacsek
  Válasz | 2004. február 18. 20:32 | Sorszám: 47
Az MDF szolidaritásra szólít




A gazdademonstráció ideje alatt a Magyar Demokrata Fórum továbbra is számít a magyar társadalom szolidaritására.
Az MDF elnöksége kéri az országban közlekedőket, a lakosságot, hogy legyen továbbra is megértő a gazdák demonstrációja kapcsán tapasztalható közlekedési kellemetlenségek miatt.

A gazdák helyzete a nemzet jövőjét a magyar vidék további fejlődését meghatározó kérdés.

A folyamatos gazdatüntetésekre adott kormányzati reagálás, a kicsinyes számháborúzás, az adófizetők pénzére való álságos hivatkozás megtévesztheti a mezőgazdaságtól távol élő lakosság egy részét.

Mi úgy látjuk, a magyar társadalom döntő többsége szimpátiájával tünteti ki a gazdák megmozdulását.

További türelmet kérünk a magyar gazdák számára, akik hatalmas verseny előtt állnak, s ebbe a versenybe úgy indulnak, hogy kondícióik elképzelhetetlenül rosszabbak a sok éve feltőkésített európai versenytársaikénál.

Az MDF elnöksége újólag követeli a kormányzattól, hogy tegye meg végre a szükséges lépéseket a magyar gazdálkodók érdekében.

a Magyar Demokrata Fórum Országos Elnöksége

suppi
  Válasz | 2004. február 18. 20:31 | Sorszám: 46
Idézet:
Tompánál péntektől egy speditőr cég jelentkezett, hogy 40-50 kamionnal szeretnének csatlakozni a demonstrációhoz, ami a szervezők szerint azt jelzi, a szállítók már tisztában vannak azzal, hogy "ha a gazdák tönkremennek, nekik is kevesebb lesz a munkájuk, az ő megélhetésük is veszélybe kerül."
iszalag
  Válasz | 2004. február 18. 18:57 | Sorszám: 45
Megvalósult Medgyessy óhaja: nemzeti összefogás az utakon
2004-02-18 18:10


Várhatóan a jövő hét elejétől a fővárosi bevezető utakon is tiltakoznak majd a gazdák, a döntést az is motiválta, hogy az agrártárca nem reagált a tiltakozók tárgyalási szándékára - közölte Bagi Béla, a demonstrációs bizottság tagja hozzátéve, hogy a tiltakozó akciójukat kiterjesztik a főváros közvetlen környékére is.

Az Országos Demonstrációs Bizottság közleménye szerint az agrártárca nem reagált érdemben a mezőgazdasági demonstrálók követelésére szerdán 15 óráig. A bizottság arra kéri a miniszterelnököt, hogy vesse latba kormányfői tekintélyét és tegyen határozott intézkedéseket az egyre súlyosabbá váló válság megoldására. A szerdai agrárdemonstrációkon rendbontás, atrocitás nem történt. Néhány helyen tejet osztottak a gazdák, Veszprém megyében például öt helyszínen mintegy 20 ezer zacskó félliteres tejet osztottak ki. A mezőgazdasági termelők demonstrációjának harmadik napján 17 megyében tiltakoztak félpályás útlezárással a tejtermelők, a sertéstenyésztők és a baromfitartók, valamint számos helyen a növénytermesztők, hogy felhívják a figyelmet az ágazatban tapasztalható gondokra. Komárom-Esztergom és Tolna megyében kedden és szerdán nem volt demonstráció, a két megyében a tervek szerint a következő napokban folytatják a tiltakozást. A szervezők tájékoztatása szerint egyre többen csatlakoznak a demonstrálókhoz és a következő napokban újabb helyszíneken is az utakra vonulnak. Egyedül Baranyában hagyták abba a tiltakozást két helyen; a pécsváradi és a lánycsóki tüntetések felfüggesztését az szervezők a gazdák magánjellegű elfoglaltságaival magyarázták. Tompánál péntektől egy speditőr cég jelentkezett, hogy 40-50 kamionnal szeretnének csatlakozni a demonstrációhoz, ami a szervezők szerint azt jelzi, a szállítók már tisztában vannak azzal, hogy "ha a gazdák tönkremennek, nekik is kevesebb lesz a munkájuk, az ő megélhetésük is veszélybe kerül." A szervezők hangsúlyozták: a demonstrálók továbbra is elszántak, és sérelmezik, hogy nincsenek érdemi tárgyalások. Németh Attila az országos szervezőbizottság tagja szerint a gazdák rendkívüli módon felháborodtak azon, hogy Németh Imre agrárminiszter a választott országos demonstrációs bizottságot nem tekinti legitim tárgyaló partnernek. "Egyre nehezebb az embereket tartani, mert úgy látják, hogy nehéz helyzetük megoldásáért nem történik semmi érdemleges" - mondta. Ugyanakkor olyan vélemény is elhangzott, hogy amennyiben a demonstráció nem vezet eredményre, más formákon kell gondolkodni, például a feldolgozókra lehetne nyomást gyakorolni.

MTI - fidesz.hu
http://www.fidesz.hu/index.php?CikkID=20232

suppi2
  Válasz | 2004. február 18. 14:48 | Sorszám: 44
Belföld
Gazdatüntetés: a fővárosi utakon folytatódik


[2004-02-18]


„Várhatóan a jövő hét elejétől a fővárosi bevezető utakon is tiltakoznak majd a gazdák” - közölte Bagi Béla, a gazdák demonstrációs bizottságának tagja . A döntés ma délelőtt a demonstrációs bizottság ülésén született, nem kismértékben az utakon demonstrálók nyomására. Ezt a döntést az is motiválta, hogy az agrártárca nem reagált a tiltakozók tárgyalási szándékára. Ezért a demonstrációban résztvevők úgy döntöttek, hogy tiltakozó akciójukat kiterjesztik a főváros közvetlen környékére is - mondta Bagi Béla.(MTI)

Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 18. 14:42 | Sorszám: 43
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204437&rvt=2

A gazdák a minisztérium lépésére várnak és tovább tüntetnek
2004. február 18. 11:10


Vincze Zita
Statikussá vált az országos gazdademonstráció helyzete, ma is ugyanazokon a helyszíneken, nagyjából ugyanannyi gazdával és szimpatizánssal folytatódik a figyelemfelkeltő akció - tájékoztatta az MNO-t Bagi Béla, a demonstrációs bizottság tagja.

Délelőtt tíz óra körül újra megkezdődtek a félpályás útlezárások az ország több pontján. A demonstráción a tegnapihoz hasonló részvételre számítanak a szervezők. A kedd esti összesítés szerint mintegy 3500 járművel és nyolcezer résztvevővel tiltakoztak tegnap országszerte az utakon.

Bagi Béla az MNO-nak elmondta: kedden három megyében, Tolnában, Somogyban és Győr-Moson-Sopronban nem voltak tiltakozó akciók. Győr és Sopron között a gazdák ugyan megpróbálkoztak egy lassan haladó konvojt alkotva felvonulni, de a rendőrség végül nem engedélyezte az akciót. Ebben az esetben 72 órával előtte be kell jelenteni a demonstrációt, így Győr-Sopronban csak csütörtökön folytatódik a gazdák felvonulása. Szintén csütörtöktől vonulnak az utakra a somogyi és a tolnai gazdálkodók is - tette hozzá Bagi Béla.

A demonstráló gazdák megbízottai a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tárgyalási szándékára várnak, hiszen a tegnap benyújtott petíció következő lépése az lenne, ha a minisztérium tisztségviselői megkeresnék őket.

A tiltakozások továbbra is békésen zajlanak, bár előfordulnak kisebb koccanások vagy szóváltások. Ez azonban a szervezők szerint elfogadható, hiszen ahol ennyi ember összejön, ott elkerülhetetlenek az apróbb összetűzések. Ezek azonban nem említésre méltó események - erősítette meg a demonstrációs bizottság tagja.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola