Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Agrárvilág (12. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Agrárvilág
iszalag
  Válasz | 2004. február 18. 12:16 | Sorszám: 42

Szerdán is folytatódik az agrárdemonstráció

Budapest, 2004. február 18. (MTI) - A gazdademonstráción szerdán is hasonló részvételre számítanak a szervezők, mint kedden - tájékoztatta az MTI-t Bagi Béla, a gazdák demonstrációs bizottságának tagja szerdán. A szervezők összesítése szerint kedden mintegy 8.000-en, 3.500 járművel tiltakoztak országszerte az utakon. Ugyanakkor három megyében, Tolnában, Somogyban és Győr-Moson-Sopronban kedden nem voltak tiltakozó akciók.


A demonstráló gazdák megbízottai csak a sajtóból értesültek a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium tárgyalási szándékáról - mondta az MTI-nek Bagi Béla.

Várják - tette hozzá -, hogy a minisztérium tisztségviselői megkeressék őket, mivel ők kedden a petíció átadásakor szintén tárgyalási hajlandóságukról tettek tanúbizonyságot.

A demonstráció menetében Bagi Béla szerint szerdán nem lesz változás. A tiltakozóknak egyes helyeken, mint például a bajai vagy a tompai hídnál az okoz problémát, hogy többen vannak, mint ahányan elférnek az engedélyezett helyen
http://hirek.mti.hu/news.asp?newsid=170453&pub=9

suppi2
  Válasz | 2004. február 18. 12:04 | Sorszám: 41
85 milliárd forintot von el a kormány az agrártárcától

2004. febr. 18., 10:48


Összesen 85 milliárd forintot von el a kormány az agrártárcától - derül ki a Magyar Nemzet birtokába került költségcsökkentő előirányzatból. Az összeget létszámleépítésekkel, megszüntetésekkel és jelentős támogatáscsökkentéssel kívánják megtakarítani. A pénzügyi tárca megszorító tervezete így tovább nehezíti a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium amúgy is kilátástalan helyzetét.

Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 18. 10:28 | Sorszám: 40
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204347&rvt=124

Összeomlás előtt a csirkeágazat
2004. február 17. 10:12


MNO
Válságban van a brojlercsirke-termelés, a brojlerszövetség szerint azért, mert a vertikum támogatása az idén a felét sem éri el a tavalyinak. A súlyos válságban lévő hazai baromfiágazat legnagyobb termékpályája, a brojlercsirke-termelés a teljes összeomlás szélére került.

A helyzet okát abban látják a brojlerszövetség tagjai, hogy az agrárkormányzat korábbi, kiemelt támogatást ígérő nyilatkozatai nem valósultak meg, sőt, az elmúlt év végi – jogszabályban rögzített – dotációkat a Földművelődésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) hatályon kívül helyezte. Az ez évi szabályozókat tartalmazó rendelettervezet nemhogy fenntartaná, de tovább rontja a végső tartalékait felélt ágazat megmaradási esélyeit. A nemzeti támogatási körben 2007-ig – az ágazat ismeretei szerint – elfogadott fajlagos mértékeket kilogrammonként 16,80 forintról 9,50 forintra csökkentették. Ez csaknem 50 százalékkal kevesebb bevételt ad a jó minőségű árut termelőnek, miközben az előző évi aszály következtében rendkívül megemelkedtek a legfontosabb költségelemet jelentő tápárak. Ezen túl az év eleji nevelést lényegesen magasabb energiaköltségekkel kénytelenek folytatni a még megmaradó vállalkozók.

A szövetség szerint érthetetlen és elfogadhatatlan az agrárkormányzat azon intézkedése, hogy megszüntette az állati hulladék megsemmisítésének és ártalmatlanításának dotálását, és elfogadta az ártalmatlanítást végző ATEV 16–35 százalékos áremelését. Érthetetlen továbbá, hogy a nagy nehezen megindult szalmonellamentesítés és -gyérítés munkálatait nemhogy bővítette volna, hanem csak a tenyészállatok tekintetében tartotta szükségesnek az FVM, pedig ez utóbbi két támogatási forma egyértelműen EU-konform. Mindezeket összegezve az idei támogatások az előző évinek az 50 százalékát sem érik el a brojlercsirke-vertikumban. Ez pedig megdöbbentő üzenet az itt tevékenykedők számára, mert azt jelenti, hogy a hazai baromfigazdaságot az agrárkormányzat leírta, nem adja meg a csatlakozáskor oly fontos versenypozíció megtartásának legkisebb esélyét sem az itt működő magánszférának – állítják az ágazatban.

A hazai brojlercsirke-verikum szereplőit tömörítő szövetség intézőbizottsága eddig visszatartotta a demonstrációt követelőket, de mivel tárgyalási kezdeményezéseik eredménytelenek voltak, megértik és már támogatják az elkeseredett termelők erőteljesebb fellépését is, csatlakoznak a tej- és sertéságazat kezdeményezéséhez. A 450 millió dollár bevételű magyar baromfiágazat legnagyobb volumenét jelentő brojlercsirke-termelés összeomlását nem lehet tétlenül nézni, de készek bármikor a szakmai egyeztetésre, hiszen a tüntetés gazdasági kényszer, a tárgyaláshoz viszont két, szavatartó és felhalmozott fél szükséges – hívja fel a figyelmet Szabó István, a Magyar Brojler-szövetség elnöke, a Gallus Kft. ügyvezető igazgatója.

Forrás: Napi Gazdaság

Bordódy Kristóf
  Válasz | 2004. február 18. 10:08 | Sorszám: 39
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204408&rvt=2

A szabolcsiak Budapesten folytatnák a demonstrációt
2004. február 17. 14:35


MNO-összefoglaló
A tegnap kezdődött gazdademonstráció ma is országszerte folytatódik, egyre több helyszínnel, és még több résztvevővel. Továbbra is békésen zajlanak az események, de a gazdák egyre határozottabban sürgetik problémáikra a megoldást. A demonstrálók összetétele azt mutatja, hogy nem csak egy ágazatban vannak gondok, hiszen a tejtermelőktől a sertés- és baromfitenyésztőkön át a növénytermesztőkig a mezőgazdaság minden ágában dolgozók jelen vannak.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei agrártermelők kedden is két helyen vonultak fel gépeikkel. Az egyik helyszínen 50 járművel zárták le a fél forgalmi sávot, a létszám peidig 70-re nőtt, a másik szakaszon 76 géppel 120-an sorakoztak fel. Szántó Csaba, a nyírségi gazdaszövetség alelnöke elmondta, hogy amennyiben az egész héten át tartó demonstrációnak nem lesz eredménye, akkor a tüntetést a jövő héttől Budapesten folytatják.

Pest megyében ma három helyen Alsónémediben, Kiskunlacházán és Cegléden folytatódott a gazdatüntetés, összesen mintegy 170 munkagéppel vonultak az utakra a termelők. Kiskunlacházánál először került sor a helyi és környékbeli gazdák demonstrációjára, itt 60 géppel foglalták el az út félpályáját. A gazdálkodók többek között azt nehezményezik, hogy az EU-támogatási feltételekről szóló magyar nyelvű tájékoztatás még mindig nem jutott el hozzájuk, így az éves terv elkészítésénél nincs megfelelő támpontjuk.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében 8 helyszínen több mint 200 munkagéppel mintegy 250 termelő vonult az utakra. Reggel 9 órától félpályás útlezárás van a 4-es számú főúton Szolnoknál, Surjánynál, Fegyverneknél, Kisújszállásnál és Karcagnál. A kunszentmártoni gazdák csütörtöktől csatlakoznak az agrárdemonstrációhoz.

Veszprém megyében változatlanul öt helyszínen demonstrálnak félpályás útlezárással a gazdák, mintegy 270 munkagéppel lassítják a forgalmat az utakon. Egyik helyszínen sem csökkent a létszám a hétfőihez képest, Takácsi községnél körülbelül egyharmaddal több gép és gazda jelent meg. Valamennyi helyszínen félliteres zacskós tejet osztanak a gazdák az autósoknak. Kiderült: ha a keddi nap nem hoz kedvező fordulatot, akkor a gazdák éjszakára is valamennyi helyszínen kint hagyják a gépeket.

A Fejér megyei termelők - a tegnapinál nagyobb létszámmal - kedden is három helyszínen, az 1-es, a 7-es és a 81-es főútvonal egy-egy szakaszán tartottak demonstrációt. A közlekedők türelmesen viselték a forgalom lassulását, a demonstrálók pedig szórólapokon hívták fel a tüntetés okaira az autósok figyelmét. Csütörtökön újabb három helyszínen kezdenek demonstrációba a gazdák, a 64-es, a 62-es úton, valamint Székesfehérváron zárják le egy-egy szakaszon félszélességben az utat.
Hajdú-Bihar megyében ugyanazon a három helyszínen, és körülbelül ugyanannyian demonstráltak a gazdák kedden, mint egy nappal korábban. A tiltakozó gazdákhoz a beszállítók és az állattenyésztéshez kötődő szolgáltatók is csatlakoztak. A szervezők a 4-es úton szerdától még nagyobb részvételre számítanak.

Baranya megyében a hétfőinél több gazda vett részt az agrárdemonstrációban, a termelők továbbra is három helyszínen lassítják a forgalmat. A Magyar Gazdakörök Országos Szövetségének alelnöke az MTI-nek elmondta, hogy az Új Mizo Rt. beszállítói közül is többen eljöttek annak ellenére, hogy a tejfeldolgozó vállalat felhívásában szankciókat helyezett kilátásba a tüntetésekhez csatlakozó partnereikkel szemben.
Vas megyében hétfőivel megegyező helyszíneken és közel azonos létszámban demonstráltak kedden a mezőgazdasági termelők; négy helyszínen, 8-as számú főúton Körmend és Jánosháza közelében, a 86-os számú főúton pedig Hegyfalu és Szombathely közelében zárták le reggel 9 órától fél pályán az utakat. Mátyás István főszervező elmondta, hogy a demonstrálók között visszatetszést okoztak Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szavai, aki arra hivatkozott, hogy az adófizetők pénzéből nem lehet több támogatást nyújtani a gazdáknak.

Csongrád megyében a tejtermelők országos nagygyűlésének felhívására utcára vonult gazdák a demonstráció második napján is az eredetileg meghirdetett négy helyszínen torlaszolják el a fél útpályát, és a hétfői 300 járműnél mintegy 50-nel többel sorakoztak fel.

ZiliZ
  Válasz | 2004. február 17. 13:55 | Sorszám: 38
HAJRÁ GAZDÁK!!!Mi veletek vagyunk!

A tejtermelők külön nem egyezkednek az agrártárcával
2004. február 17. 11:05


Vincze Zita
Ma délelőtt 11 órakor összeült az országos agrárdemonstrációt szervező bizottság, hogy a tegnapi nap tapasztalatait összegezzék, és ennek fényében a kéthetesre tervezett forgalomkorlátozás további irányát megszabják.

A tegnap indult agrárdemonstráció országszerte békésen zajlott, és a nap végéig megőrizte figyelemfelkeltő jellegét. Bagi Béla, a testület tagja az MNO-nak elmondta, hogy a tegnapi összesítés szerint mintegy 3200 jármű, közel 7 ezer fővel vett részt a demonstráción, de a megjelent szimpatizánsokkal együtt ez a tömeg csak tovább duzzadt, így pontos adatot nehéz mondani.

- Általánosságban elmondható, hogy minden helyszínen fegyelem volt. Két demonstrációs szakaszon volt csak fennakadás, de végül ott is megoldódott a gazdák és a rendőrök közötti feszültség - tette hozzá Bagi Béla. A demonstrálók számára kijelölt hely ugyanis kevésnek bizonyult, és a rendőrség akadékoskodása miatt több gazda is kiszorult volna a felvonulásból. A helyzet azonban megoldódott, a rendőrök mégiscsak engedtek, így mindenki kiállhatott járművével a kérdéses útszakaszra.

Bagi Béla hozzátette, hogy a mai napon új helyszínek is bekapcsolódnak a demonstrációba, a megjelenő gazdák és szimpatizánsok száma is várhatóan nőni fog. A demonstrációs bizottság tagja szerint ma 3500 jármű és 8000 résztvevő lesz az utakon. Az MNO kérdésére, miszerint igaz-e, hogy az agrártárca a tejtermelőkkel külön kíván megegyezni, Bagi Béla csak annyit mondott: "A demonstrálók ezt határozottan visszautasítják, és ellenállnak minden megosztó törekvésnek!"
http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204360&rvt=124

iszalag
  Válasz | 2004. február 17. 10:58 | Sorszám: 37
Megtaláltuk a gazdát, akire a miniszterelnök hivatkozott...
Tudatták vele, hogy szerepelni fog az "ünnepi beszédben"
2004. február 16.


Elhangzott hát annak a személynek az évértékelője, akirõl évtizedek múltán senki nem fogja elhinni, hogy egy kormány élén állhatott. Miközben a gazdák országos felkelésbe kezdtek a puszta életükért, ő még mindig a "zölasztalnál" próbálja megoldani a problémákat...


Beszédében említett egy újlengyeli gazdát, akit mintha példaként állított volna a tüntetőkkel szemben: lám, így is lehet "európai módon" érvényesülni... Sajnálatos módon a Pest megye területén szervezett megmozdulások vezetője elárulta, hogy az említett gazda a 4-es úton demonstrál, és egyáltalán nem elégedett az elhangzottakkal, sőt, kissé fel van háborodva... Főleg mert egy-két napja telefont kapott, ahol tudatták vele, hogy szerepelni fog az "ünnepi beszédben". Csak nehogy fennakadás legyen...


Tehát már az is lázad a Medgyessy-rezsim nyílt retorikai(?) diktatúrája ellen, akit maga a miniszterelnök felmagasztal. Meddig lehet még ez folytatni?


nemeskéri

iszalag
  Válasz | 2004. február 17. 10:53 | Sorszám: 36
Kövér László: Azért, mert a Fidesz Országos Választmánya az agrárium mezőgazdasági válságával foglalkozott első napirendi pontként, és az emberek százezreit érinti közvetlenül, lévén hogy próbálnak megélni a mezőgazdaságból, úgy, ahogy manapság ez lehetséges, és millióit áttételesen, mert azt gondolom, hogy az agrárium, a mezőgazdaság állapota, helyzete az nem azoknak az embereknek a belügye, gazdáknak, tsz-alkalmazottaknak, akik egyébként a családjukat ebből próbálják eltartani, hanem mindannyiunknak, mert hát mindannyiunk érdekeit közvetlenül érinti az, hogy a polcokon lehet-e magyar terméket találni megfizethető árért vagy előbb-utóbb egy ilyen adottságú ország importra fog majd egyértelműen szorulni, mert a saját mezőgazdaságát a politika tönkreteszi. Ez konkrét, valóságos problémája az országnak, amilyen egyébként még van ezen kívül sajnos jó néhány, az egészségügy válságától kezdve a haderőreform vakvágányáig még lehetne sorolni ezeket, az pedig, amit itt az MSZP és a baloldal művel, az pedig egy hecckampány, tehát egy elterelő hadművelet. Megjegyzem, a Népszabadságnak már a címe is hazugság, legalábbis én nem tudok arról, hogy többes számban, bármiféle szélsőségek ellen egyaránt jobb- és baloldalon felléptek volna a tegnapi rendezvény szereplői.
http://www.dnp.hu/dnp.php?lang=HU&mode=full&cikk=1879&depth=2
iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:29 | Sorszám: 35
iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:26 | Sorszám: 34
img]http://www.hirtv.hu/uploads/gazda0216.jpg/img]

A tét a gazdák számára nem kevesebb, mint a túlélés - hangsúlyozzák. Úgy látják: a földművelésügyi minisztérium tétlenkedése és mulasztásai miatt sok ezer gazda megy tönkre, még az uniós csatlakozás előtt.

***

A Medgyessy-kormány megalakulása óta 11 alkalommal vonultak utcára a gazdák. Először 2002 nyarán a földtörvény módosítása miatt tiltakoztak, majd az ágazatok képviselői, többek között az almatermelők és a sertéstartók tüntettek. A minisztérium segítséget ígért nekik, ugyanúgy mint a téli fagykár illteve a tavalyi rendkívüli aszály kárvallotjainak, sokan azóta is csak várják a támogatást. A csatlakozásig az agrár-költségvetés rendelkezhetne saját forrásaival, ám a tárca máig nem hirdette meg a 2004-es agrárszabályozást. Ehelyett Németh Imre miniszter 100 milliárdos hitelprogramot hirdetett, amelynek forrásai hamar kiapadtak.
http://www.hirtv.hu/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=16687

iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:15 | Sorszám: 33
A mezőgazdaság helyzete
2004. február 9., hétfő 13:43

A feldolgozó üzemeknek és vágóhidaknak már régen az uniós élelmiszerbiztonsági feltételeket kellene teljesíteniük. Az utóbbi években sorra be is zártak azok az üzemek, amelyek a nyugati piaci versenyfeltételeket nyilvánvalóan nem tudták teljesíteni.

Miként arról már eddig is bőven esett szó, sokasodnak a válságjelek a mezőgazdaságban. Az állattenyésztők jó része csődhelyzetbe kerül, az amerikai piac átmenetileg nem fogadja a magyar húst. Az Unió kedvezőtlen jelentést ad hazánkról. Baj van az állategészségügyi feltételek betartásával, és eközben a kijelölt új pénzügyminiszter mintha újabb elvonásokat tervezne a tárcától.
http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=75481&rid=PWd6TQ==
iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:14 | Sorszám: 32
Félkör alakú agrárkerekasztal?
2004. február 9., hétfő 13:23

Félkörívessé vált a héten az agrárium kereknek szánt asztala. Az ellenzék úgy látja, az agrártárca továbbra sem hajlandó még az uniós csatlakozás előtt rendezni azokat az azonnali megoldásra váró problémákat, amelyek mára kialakultak a mezőgazdaságban.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium vezetése, a kormány-, illetve ellenzéki pártok, valamint számos érdekvédelmi szervezet pénteken ismét leült tárgyalni a mezőgazdaság súlyos helyzetének megoldási lehetőségeiről, ám a véleménycserét nem koronázta siker.
http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=75475&rid=PWd6TQ==
iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:14 | Sorszám: 31
Félkör alakú agrárkerekasztal?
2004. február 9., hétfő 13:23

Félkörívessé vált a héten az agrárium kereknek szánt asztala. Az ellenzék úgy látja, az agrártárca továbbra sem hajlandó még az uniós csatlakozás előtt rendezni azokat az azonnali megoldásra váró problémákat, amelyek mára kialakultak a mezőgazdaságban.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium vezetése, a kormány-, illetve ellenzéki pártok, valamint számos érdekvédelmi szervezet pénteken ismét leült tárgyalni a mezőgazdaság súlyos helyzetének megoldási lehetőségeiről, ám a véleménycserét nem koronázta siker.
http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=75475&rid=PWd6TQ==
iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:13 | Sorszám: 30
Van-e kiutat jelentő tejút?
2004. február 9., hétfő 12:58

A régi reklámmondat szerint „Egy pohár tej, tiszta fej", de vajon várhatunk-e higgadtságot attól a harminc taktaközi gazdától, aki az általa megtermelt tejet az immár igen alacsony felvásárlási árak mellett sem tudja elhelyezni szerződéses partnerénél sem.

Úgy tűnik, már a magyar gazdák által termelt extra minőségű tej sem kelendő. A miskolci székhelyű Minna Tej Rt. a múlt hónap közepén egyoldalúan szerződést bontott eddigi szállítóival. A feldolgozótól mindössze harminc kilométerre lévő Taktaközben több mint harminc gazdát érint a váratlanul jött intézkedés.
http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=75469&rid=PWd6TQ==
iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:10 | Sorszám: 29
A gazdák nem adják fel
Néhol egy-két hétre is tervezik a demonstrációt
2004. február 16., hétfő 17:38
1643 olvasás

Országszerte 65 helyszínen tüntettek a gazdák, hogy felhívják a figyelmet a mezőgazdaság, elsősorban a tej-, a sertés- és a baromfiágazat helyzetére. Budapest kivételével minden megyében volt tiltakozó megmozdulás. Egy-egy helyszínen 20 és 200 közötti géppel vonultak ki a demonstrálók. A tiltakozás időtartamát a szervezők néhány megyében egy-két hétre tervezik.

Békés: akár a magyar-román határ mellett is lassítani fogják a forgalmat

„Most ugyanúgy az út mellett állnak a kistermelők, mint a nagyüzemek gépei, mert a magyar mezőgazdaság a haláltusáját vívja” – olvashattuk azon a szórólapon, amelyet Békéscsaba határában, a 44-es főúton a félpályás útlezárás miatti várakozás közben kaptak az arra járó autósok. Szinte a mondatra rímelve, a mintegy két kilométer hosszan álló traktorok, személy- és teherautók sorának közepén egy fekete koporsó demonstrálta a magyar mezőgazdaság válságát.

A Békés megyei gazdák, főként a sertéstartók ugyanezen a helyszínen tavaly négy hasonló megmozdulást tartottak, de a mostanihoz csatlakoztak a tejtermelők, a növénytermesztők, a baromfitartók, sőt még a fogyasztók is. Ez utóbbiak a külföldről behozott, rossz minőségű hús és tej miatt.

Csak esélyegyenlőséget kérünk, azért, hogy több százezer magyar család ne váljon földönfutóvá – hangoztatták az elkeseredett, ám fegyelmezetten tüntető gazdák, akikhez kedden még több más Békés megyei településről is csatlakoznak. Sőt, mint ahogy mondták, ha a kormány nem hoz megfelelő intézkedéseket, a magyar-román határ mellett is lassítani fogják a forgalmat.


Borsod-Abaúj-Zemplén: kétezer kistermelőt érint a tejügy

Borsod megyében, a 37-es főúton, Sárospatak, és Olaszliszka sorakoztak fel egy kilométeres szakaszon a bodrogközi tejtermelő gazdaságok mezőgazdasági gépei, melyek folyamatosan érkeztek Tiszakarádról, Kenézlőről, és Sárospatakról. Félpályás útlezárás volt délutánig Sátoraljaújhely és a szlovák határállomás között is, ahol a hegyközi tejtermelők tiltakoztak 25 traktorral, és személygépkocsival.

Dankó Bertalan, a megyei demonstrációs bizottság elnöke szerint húsz nagyüzemet, és kétezer kistermelőt érint a tejügy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Amennyiben nem teljesítik kérésüket, miszerint a tej irányára 75 forint, az intervenciós ára pedig 72 forint legyen literenként, a minőségi tejet előállító gazdaságok ugyanúgy tönkre mennek, mint a kistermelők.

A szabolcsi gazdák szerda estig mindenképpen folytatják a demonstrációt

Nyírtúra és Nyírbogdány között a 4-es számú főúton negyven mezőgazdasági munkagéppel vonultak ki a termelők, hogy követeléseiknek nyomatékot adjanak, Csengersimánál pedig 60 munkagép két kilométeres sort alkotva sorakozott fel a forgalomlassító demonstrációra.

Szántó Csaba, a Magyar Gazdakörök Országos Szövetségének Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei alelnöke elmondta, hogy a tiltakozó akcióban nem csak a tejtermelő gazdák, hanem valamennyi ágazat termelői képviseltetik magukat, mert az állattenyésztés válsága kihat a mezőgazdaság egyéb területeire is.

A tiltakozást kiváltó okok közé tartozik a nem kellő mértékű aszálykárenyhítés, az áfa-törvény módosítása, az egyes ágazatok szabályozásának elmulasztása, az idei agrártámogatások meghirdetésének elmaradása, az európai uniós intézményrendszer kiépítésének elhúzódása és így az agrártámogatások kifizetési határidejének bizonytalan volta. Segítség nélkül sok termelő nem tudja elindítani az idei mezőgazdasági évet. A gazdatársadalomnak nincs jövőképe.

A szabolcsi termelők nem tudják, hogy a mezőgazdaságból el tudják-e majd tartani a családjukat - összegezte a félelmeket Szántó Csaba, a Magosz Szabolcs megyei alelnöke. Szerda estig folytatják Szabolcsban a gazdademonstrációt, és a termelők a kormány intézkedéseitől teszik függővé a további lépéseket.


Fejér: a Parmalat-ügy még nehezebbé teszi a dolgot

Fejér megyében a tejtermelők és más ágazatok képviselői Bicskénél, valamint két helyen Székesfehérvár külterületén álltak fel a reggeli órákban a traktorjaikkal. A megye lakosságának legalább 15 százaléka él mezőgazdaságból és ennél is többen foglakoznak kiegészítő tevékenységként állattartással, növénytermesztéssel. Nem csoda tehát, hogy a félig elfoglalt utak mellett rendben elhaladó autósok közül nagyon sokan villogtattak lámpáikkal az egyetértést jelezve.

Búza Lajos, a Fejér megyei demonstrációs bizottság elnöke hangsúlyozta: kétirányú a tiltakozásuk. Egyrészt a kormánynak, a szakminisztériumnak szól a törvényben előírt piaci szabályozás elmulasztása miatt, másrészt a feldolgozóknak, akik az idén literenként legalább 12 forinttal kevesebbet fizettek a tavalyinál a tejtermelőknek. Ellehetetlenítve a működésüket, ezzel szemben még növelték is ebben az évben az áraikat. A feldolgozók extraprofitra törekednek és ehhez a kormány is asszisztál, summázta Búza Lajos, aki azt is elmondta, hogy kedden egy székesfehérvári részvénytársaságnál gyűlnek össze a tejtermelők, hogy az egész hónapra kidolgozzák a tiltakozás programját a megyében.

Itt egyébként a termelők különösen nehéz helyzetben vannak most, hiszen még mindig nem tudják, hozzájutnak-e valaha a Parmalatnak szállított háromhavi tejük árához. Búza Lajos, aki az országos demonstrációk szervezésében is részt vesz, végül arról is beszélt, hogy a következő napokban a tejipar és a kormány részvételével egy nyilvánosság előtt zajló szakmai vitát fognak kezdeményezni.


Győr-Moson-Sopron: kedden a Szigetközbe készülnek

„Megértésüket köszönjük! Ez az utolsó esélyünk!" Ezzel a felirattal és friss tejjel köszöntötték a közlekedőket a 82-es főút Ravazd és Bakonypéterd közötti szakaszán a félpályás lezárással demonstrálók. A Veszprém megyei gazdakörök szervezésében közel félszáz erőgéppel érkeztek Veszprém és Győr-Moson megyéből, az agrárium minden szektorából a gazdálkodók. Az egyik fő szervező, a pápateszéri mezőgazdasági gazdálkodó, Velle Tibor valóban az utolsó esélyt látja a demonstrációban.

- Addig maradunk, amíg kell, maradjunk. Elszántuk magunkat erre, elég későn, én úgy érzem, előbb kellett volna talán. Igazából csak azt várjuk, hogy a megélhetésünk biztosított legyen. Mert nem tartanám szerencsés dolognak azt, hogy esetleg más országok lássák el ezt a szép kis országot élelmiszerrel. Talán Európában nekünk van a legnagyobb adottságunk arra, hogy ezt megtegyük, és megtettük valamikor, amikor Magyarország Európa éléskamrája volt, s nem kizárt, hogy az lehessen újra – így Velle Tibor.

A Győr-Moson-Sopron megyei gazdakörök a tiltakozásnak azt a módját választották, hogy konvojban vonulnak az egyik településről a másikra. Hétfőn a vámosszabadi úton voltak, kedden a Szigetközbe készülnek. A TESZÖV, a szövetkezeti szektor érdekvédelmi szervezetének taggazdaságai pedig először a nagyobb városok szupermarketjei előtt osztanak ingyen tejet, és ennek dobozán megjelölik a demonstráció célkitűzéseit, s ha ez nem vezet eredményre, ők is az utakra vonulnak.


Hajdú-Bihar: a libatenyésztők koporsót hoztak

Hajdú-Bihar megyében a 35-ös főúton, Hajdúböszörménynél a félpályás útlezárás mintegy 3 kilométer hosszan tartott, 130-140 mezőgazdasági munkagép állt itt. Akadtak kamionok, teherautók is. Hajdú-Bihar megyében egyébként három helyszínen voltmegmozdulás, és összesen 350 gép állt az utakon, több mint ezer ember demonstrált. Ezer feldúlt gazdálkodó.

Nem csak tejtermelők csatlakoztak a megmozduláshoz, a sertés-, a baromfitenyésztő, de a növénytermesztő ágazat képviselői is. Akadt itt olyan termelő, aki pár éve még 35-38 szarvasmarhát tartott otthon egy családi gazdálkodás keretében, ma már csak 7-8-at, hiszen a tej felvásárlási ára – mint ismert – nagyon alacsony. Mindössze 60 forint, míg az önköltségi ár jelenleg 70-72 forint között mozog.

A demonstráción résztvevő libatenyésztők, akiknek a csődbe jutott Hajdú-Bét Rt. több millió forinttal tartozik, egy koporsót hoztak, amellyel jelképesen a céget búcsúztatják, de remélik, nem a pénzüket.

A félpályás útlezárások a megyében csütörtökig tartanak, mindennap 8 és 16 óra között, addig az említett útszakaszokon torlódásokra kell számítani.


Jász-Nagykun-Szolnok: 253 járművel mintegy 300-an tüntettek

Jász-Nagykun-Szolnok megyében a gazdademonstráció első napján semmilyen rendkívüli esemény nem történt. A kormány agrárpolitikájával elégedetlen termelők azt ígérték, kedden még többen kivonulnak az utakra, mert attól tartanak, hogy az utóbbi hónapok tétlensége már a magyar mezőgazdaság fennmaradását veszélyezteti.

A megyében kilenc helyszínen, összesen 253 járművel, illetve mezőgazdasági géppel, mintegy 300 fő vett részt a tiltakozó megmozdulásban. Félpályás útlezárás két helyen volt, ott rendőrök irányították a forgalmat, egyéb intézkedésre sehol nem volt szükség – tájékoztatta a Magyar Rádiót Lengyel György alezredes, a megyei rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.

Szekeres Kálmán, a demonstráció egyik szervezője elmondta: az összefogással azt akarták megmutatni, hogy sokan vannak és erősek. Semmiképpen nem szeretnének két héten keresztül az utakon állni, de amíg van esély a tárgyalásokra, kitartanak.


Veszprém: a környék nagy tejtermelői ingyen osztottak tejet

Veszprém megyében négy helyen volt félpályás útelzárás reggel kilenctől: a nyolcas úton, Devecsertől Somló irányában, a 84-esen Sümegtől Sopron felé, a 82-es úton Veszprémvarsánytól Veszprém irányában, és a 83-as úton Pápától déli, és északi irányban. Ugyanakkor Pápán hétfő délben a környék nagy tejtermelői ingyen osztottak tejet a Türr István gimnázium előtt.

Türelmünknek és az időhúzásnak vége – nyilatkozta a demonstráció okáról az Agroprodukt Rt. vezérigazgatója, Mádl István. Szerinte a tejágazatban 2003 novemberétől katasztrofális változások történtek, többek között az, hogy a feldolgozói oldal összefogott a termelők ellen, és többféle hivatkozással nyomott áron vette át a tejet.

A lényeg az, hogy a tejtermelők helyzete mára teljesen ellehetetlenült. Mádl István úgy véli: mivel az agrártárca nem hirdetett meg EU-konform szabályozást, és nem írta ki az agrárrendtartási törvény értelmében kötelezően előírt szabályozási feladatokat, ezért úgy tűnik, az országban a tejfronton mindenki azt csinál, amit akar. Ez ellen a helyzet ellen szól a február 28-ig tartó tiltakozás.

Pethő Zoltán gazda elmondta: a 8-as főúton, Demecser és Somló között éjszaka is kint maradnak, akárcsak Pápa és Takácsi között. Veszprémvarsányban is így szerették volna, de a szomszédos megye rendőrsége ragaszkodott ahhoz, hogy minden traktor mellett egy gazda álljon éjszaka, és ne öt traktorra vigyázzon egy fő, így a veszprémvarsányiak reggel újra kezdik, és így lesz ez Sümegnél is. A kint éjszakázókat ellátják meleg teával, harapnivalóval, és ahol lehet, az utak mentén tűznél melegednek.


Zala: mintegy száz gazda vonult fel

Zalában két helyszínen a rédicsi határállomásra vezető úton, illetve a 7-es főúton Nagykanizsa és Nagyrécse között demonstráltak a gazdák az agrárpolitika ellen. E két helyszínen összesen mintegy száz gazda vonult fel munkagépével.

Mint Huzián József, a megyei demonstrációs bizottság vezetője elmondta, a tejágazat képviselő mellett sertés- és baromfitenyésztők is demonstrálnak, sőt a növénytermesztésben dolgozók is képviseltetik magukat, mondván, ha elfogynak az állatok, hamarosan takarmányra sem lesz szükség.

A demonstrációk a tervek szerint kedden is folytatódnak, mégpedig egy új helyszín is belép, Zalaapáti térségében.

Arra a kérdésre, hogy mi jelentene eredményt e megmozdulás kapcsán, Huzián József úgy fogalmazott, azt szeretnék elérni, hogy a mezőgazdasági kormányzat a tejre 72 forintos intervenciós árat, illetve 75 forintos irányárat szabjon meg.


Nógrád megye: "Nem csak a tejágazattal van a baj"

- A baj az a tejjel, hogy a múlt évben volt egy háromoldalú megállapodás, a termelők is befizettek, az exportra szállító feldolgozók kivették a kasszából a pénzt, a kormányzat megígérte, hogy ő is fizet, sajnos ők nem fizettek, csak mi fizettünk, és emiatt a feldolgozók újra visszahárították a plusz költséget a termelőkre, tehát mi kétszeresen fizettünk a kasszába, és így nekünk nem marad - magyarázott a karancslapújtői gazda, Baksa Sándor. Nem csak a tejágazattal van a baj, a növénytermesztéssel is baj van, hisz, hogy ha nem lesznek állattenyésztők, nem lesznek baromfi-, sertéstartók, akkor a termékeikre nincs szükség, és emiatt ők is ugyanolyan nehéz helyzetben vannak.

- Nógrád kis megye, sok heggyel, kis mezőgazdasággal.

- Nem célszerű itt mezőgazdasággal foglalkozni, azonban egyet tudni kell, hogy itt születtünk, ebbe a megyébe, és itt ez egy megélhetési forrás lenne, tehát nem tudunk mást tenni. Azért kell még ezeket a silányabb területeket is művelnünk, mert szükségünk van rá, nem tudunk máshol munkahelyet vagy feladatkört találni – tette hozzá a gazda.


A miniszter szerint nincs válság

A szakminiszter úgy véli, hogy összességében nem járnak rosszabbul a termelők, mint tavaly és csak azt vállalhatja a tárca, amit teljesíteni tud. Németh Imre szerint nincs általános válság a mezőgazdaságban.

Szanyi Tibor, földművelési államtitkár azt mondta a tárca kész a tárgyalásokra. Szerinte azonban néhány kérdésben a termelőknek és a feldolgozóknak kell megállapodniuk, ugyanis az agrártárca nem piaci szereplő.

Cseh Éva, Karcsai Nagy Éva, Korpás Éva, Szegi Attila, H. Tóth Andrea, Horváth Gyula, Riki
http://www.radio.hu/index.php?cikk_id=76404&rid=PUVqTQ==

iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:07 | Sorszám: 28
Hétfőn országos gazdademonstráció
2004. február 11., szerda 7:43
428 olvasás

További tárgyalás helyett demonstráció. Így döntött a Magyar Gazdakörök Országos Szövetsége a Nemzeti Agrár-kerekasztal keddi szakértői megbeszélése után - közölte Jakab István elnök.

- Ezen a tárgyaláson sajnos ismét elbeszéltünk egymás mellett. Minden tárgyalási lehetőséget kimerítettünk, minden olyan szervezettel, amely kiáll a gazdák mellett összefogva, egy egységes országos gazdademonstrációt hétfőn reggel megkezdünk - mondta Jakab István.

Az elnök szerint minderre azért van szükség, mert továbbra sem lát a költségvetésben forrást az ágazati problémák megoldására, márpedig nincs olyan állattenyésztési ágazat, amely nyereséges lenne. Jakab István a tárgyaláson megoldási javaslatokat nem hallott a problémákra.

Így véli a kerekasztal másik feléről Németh Imre szakminiszter is, aki ugyanakkor a Magyar Rádiónak nyilatkozva sikeresnek értékelte a keddi összejövetelt annyiban, hogy szerinte eloszlattak több félreértést. Mint mondta: a termelők kénytelenek lesznek alkukat kötni a termékpályán.

Közölte: a gondokkal küzdő ágazatok elsejéig 10 milliárd forint, utána, ha az unió nem kifogásolja, még 7 milliárd forint támogatást kaphatnak. A tárca tervei között szerepel a tejtermelők számára a literenkénti négy forintos támogatás, de szerinte emellett a termelőknek szerveződniük kell a tisztességes jövedelemosztozkodás érdekében.

Mint arról a Magyar Rádió is hírt adott, Szanyi Tibor államtitkár még kedden délután úgy nyilatkozott, hogy egyes nagy felvásárló cégek meglehetősen etikátlan szerepet játszottak a jelenlegi helyzet kialakulásában. Németh Imre kilátásba helyezte, hogy ha a tárca vizsgálatából az derül ki, hogy az intervenciós kasszából nem veszteségtérítésre, hanem profitnövelésre szolgált a kiadott összeg, akkor a minisztérium megkeresi a jogi lehetőségeket, amelyekkel megszüntetheti a jogtalan felhasználást. Emellett az agrártárca szorgalmazza az áfa-törvény felülvizsgálatát.

Majdnem biztos, hogy a Nemzeti Agrár-kerekasztal politikai kezdeményezője, az MDF nem vesz részt a munkában. Medgyasszay László a párt szakpolitikusa szerint a helyzetmegoldására konkrét javaslatokat csak a költségvetési többletforrás ismeretében lehet tenni.

Dékány András a minisztérium szóvivője közölte: hamarosan közzétesznek a tárca honlapján egy felhívást, amely szerint február 18-ig várják a Nemzeti Agrár-kerekasztal szakbizottságaiba részt venni kívánó szakmai és civil szervezetek jelentkezését.


A libatenyésztők is csatlakoznak az agrárdemonstrációhoz

A Hajdú-Bét Rt-vel szerződött, és pénzüket mai napig mindhiába követelő hajdú-bihari libatenyésztők is csatlakoznak az agrárágazat válsága miatt hétfőre meghirdetett országos demonstrációhoz.

A gazdák egyik képviselője elmondta: azért döntöttek a tüntetés mellett, mert a Földművelésügyi Minisztériumnak január 28-án átadott petíciójukra semmiféle választ nem kaptak. A libatenyésztők érdekeik jobb érvényesítése érdekében egy hitelezői választmányt is szerveznek, amely egy ügyvéd segítségével az ügyet jogi útra akarja terelni.

Ha ezek a lépések sem járnak eredménnyel, ismét a Hajdú-Bét Rt. tulajdonosa, a Wallis Rt. fővárosi székháza elé vonulnak, és ott fognak tüntetni.

Ugyancsak a Hajdú-Bét Rt. kálváriájához tartozik, hogy a Bábolna Rt. vezérigazgatója a Magyar Rádiónak reagált a munkaügyi miniszter és a Hajdú-Bihar Megyei Munkaügyi Központ vezetőjének azon nyilatkozataira, melyek szerint a Debreceni Baromfifeldolgozót esetleg a Nyírség Szárnyas Kft. bérbe venné, vagy megvásárolná.

- A Bábolna Részvénytársaság 2003. december végén kibérelte a Hajdú-Bét Rt-től a debreceni telephelyét, egy éves időtartamra - mondta Marcali Gábor. A hely-jogviszony alapján most jelen pillanatban a társaság működteti a debreceni telephelynek a továbbfeldolgozó üzemét. Értem ez alatt a panírüzemet és a töltelékgyártó kapacitást. A napokban indítottuk el a kacsasütő üzem tevékenységét, a pulykavágást itt, Debrecenben nem kívánjuk működtetni, hiszen nekünk egy nagyon korszerű pulykavágóhidunk van Kecskeméten. A bérleti szerződés a termelőeszközöket érinti, az ott foglalkoztatott munkaerőt az átvétel pillanatában a Hajdú-Bét Rt-vel megkötött munkaerő kölcsönzési szerződés alapján foglalkoztatjuk, illetőleg a kacsasütő üzem beindításakor már a Bábolna Részvénytársaság alkalmazottaiként. Hasonló feltételek mellett vettünk fel közel száz embert.


Az MDF szerint vagyonkimentés folyik a Hajdú-Bét Rt-nél

A párt a legfőbb ügyészhez és a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez fordult az ügy kivizsgálását kérve.

Font Sándor, a kisebbik ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese újságíróknak kijelentette: szerinte Magyarország egyik leggazdagabb cége olcsó áron akarja megszerezni a szétdarabolt, értékét vesztett Hajú-Bét-et.

Elhangzott az is, hogy a magyarországi szárnyasállat-állomány 40 százalékát feldolgozó és forgalmazó Hajdú-Bét Rt. ki nem fizetett beszállítói a tönk szélére kerültek, becsült követelésük mintegy 5 és fél milliárd forint. http://www.radio.hu/read/75735

iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:02 | Sorszám: 26
mintegy 4000 gazda vett részt ..összesen a mai napon
iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 23:00 | Sorszám: 25
A káosz azonban hatalmas, mert Győr-Moson-Sopron megye egyik legforgalmasabb útvonaláról van szó, ami Győrt és Sopront köti össze. A demonstráció délután négy óráig tart, s ez akár katasztrofális helyzetet is okozhat a 85-ös számú főúton. http://www.ma.hu/page/hir/ad/0/68022
iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 22:59 | Sorszám: 24
Idézet:
Megkockáztatom, hogy komolyabb válság esetén kormánybukás is lehetséges.

tragikus a helyzet :.mad: a gazdák szempontjából


Megbénította a közlekedést a gazdatüntetés
2003. december 8., hétfő 10:39
168 olvasás

Gyakorlatilag megbénult a forgalom a 85-ös főút Sopronba vezető szakaszán, mivel a gazdák járműveikkel eltorlaszolták - így tiltakozva a mezőgazdaság szerintük lehetetlen helyzete ellen.
http://www.radio.hu/read/66818

suppi
  Válasz | 2004. február 16. 22:49 | Sorszám: 23
Ha a barom Szanyi elmegy vidékre, legközelebb vasvillával fogják elzavarni.

Szvsz ez min. kisebb kormányválsághoz fog vezetni, de az sem elképzelhetetlen, hogy ha a gazdák mégis ki tudnak préselni valamit a költségvetésből, akkor bukik a költségvetés (ami egy újabb forintválságot is magával hoz), vagy még komolyabb megszorításokra lesz szükség máshol.
A mezőgazdasági kilátástalanságból, és a költségvetés jelenlegi helyzetéből a kormány csak szarul jöhet ki, csak az a baj, hogy a fél ország is.

Megkockáztatom, hogy komolyabb válság esetén kormánybukás is lehetséges.

iszalag
  Válasz | 2004. február 16. 22:23 | Sorszám: 22
Puskaporos az utak mellett a levegő
A tüntető gazdák a fővárosig mennének
2004. február 16. 20:45


Szarka Ágota
A félpályás útlezárás kevés, teljes blokád kellene, különösen a főváros körül. Sok gazda vélekedik így, mondván, komoly eredményre másként nincs kilátás. A mezőgazdaság jövője nem pártpolitikai, hanem összmagyar ügy, hangsúlyozzák a tüntetők. A megmaradás a tét, ezért készek a legvégsőkig is elmenni.

A jászság kanyargós útjait szépen megművelt, zsíros, fekete földek szegélyezik. A tavaszi szántás megvolt, de mára kérdés, hogy lesz-e a folytatáshoz vetőmag, műtrágya. A paraszt sosem a haszonért dolgozik, hanem azért mert a munkát el kell végezni – válaszolja kérdésemre az egyik gazdatüntető. Jászberény mellett a Monostorpuszta–Hatvani úton már nyolctól gyülekeztek a gazdák. A demonstráció hivatalos kezdete előtt 10-15 autó és munkagép sorakozott fel, lezárva a városból kivezető autóút fél oldalát. „Miért akarjátok tönkretenni a családunkat” – ez a felirat volt olvasható a kocsisor elején álló személyautó ablakában. Mögötte egy nemzeti színű zászlóval fellobogozott traktor, oldalán egy másik transzparens: „A kaszák már egyenesek” – szól a figyelmeztés. A tüntetőkön széles nemzeti színű karszalag. A szervező, Tamás Zoltán agrármérnök szerint ez is jelzi, hogy itt nem pártpolitikáról, hanem össznemzeti ügyről van szó.

– Tiltakozunk az ellen, hogy a kormány könnyítené a külföldiek földhöz jutását. Mi nem akarunk Bécsben cukrászok lenni, a magyar föld pedig nem eladó – idézi Tamás Zoltán egy másik transzperensük szövegét. A tüntetés első napján még csak ezen a helyszínen legalább 30-40 demonstrációra számítottak. Sokan azt mondják, nincs értelme a félpályás útlezárásnak, teljes blokádot szeretnének, ahogy ezt az EU-s gazdák is csinálják.

– Ha a tiltakozás e formája nem vezet eredményre, akkor bizony arra is sor kerülhet – teszi hozzá a fiatal agrármérnök. – Ki kell állni a gazdákért, főként most az EU-csatlakozás előtt, mert a kormány nagyon sok mindent nem teljesített abból, amit megígért. Lehetetlenné tette a tejtermelést, összeomlott a baromfiágazat, sertéságazat, sokaknak még az idei vetés is gondot okoz. Tamás Zoltán mellett 8-10 gazda egymás szavába vágva sorolja sérelmeit: hogy tavaly a hízóbikát 310 forintos kilonkénti áron lehetett eladni, idén meg már 220 forintért sem kell. Idén az állatok mázsánként 5000 forintba kerülő kukoricát esznek, ami tavaly csak 1600 forint volt. Drágább a takarmány, a hús ára meg lemegy. Gáspár Sándor például 100-110 szarvasmarhát tartott, ma már csak 60 marhából áll az állomány, és így is csak veszteséget termel.

– És az uniós pályázatok? – kérdezem. A gazdák csak legyintenek. Nem nekünk találták azt ki. Horribilis összegek kellenének hozzá.

– Én paraszt voltam világ életemben. Az apám kuláknak számított, elvitték mindenünket. Most megint attól félünk, hogy visszatérnek azok az idők – mondja Bathó László. A hatvanas éveinek derekán járó férfi már felszámolta sertéstenyészetét. – Amíg nem tudjuk elérni, hogy mi is ugyanolyan pozíciók mellett gazdálkodhassunk, mint az unióban a többi gazda, addig nem tudnunk versenyezni, nincs miről beszélni – mondja egy fiatal gazda.

A Jászapátiból kivezető úton már fél tízkor áll a legalább 600 méteres kocsisor, és még várják a demonstrálókat. A több mint 50 jármű már érzékelhető fennakadást okoz a forgalomban, ám az utazóközönség nem türelmetlen. Sokan integetnek a tüntetőknek, egy autó ablakából piros-fehér-zöld zászlóval üdvözlik a tüntetőket.

– Azt mondja Németh Imre agrárminiszter, hogy 40 milliárdot már szétosztott a gazdák között. Kik kapták ezt a pénzt? Kik azok, akik a 100 milliárdos felzárkóztatási hitelt igénybe vették? Téeszek, káeftéket, részvénytársaságok kapták meg, nem a kisemberek – sorolja Urbán János. Mint mondja, ő már 52 éves, ha a földet kihúzzák alóla, nem lesz megélhetése. Hiszen munka nincs, ami meg mégis akad, oda se a maga korabelit várják. A gazdák csak úgy tudnak az idén vetni, ha szerződésük van, és a felvásárló, integrátor cég megelőlegezi a vetőmagot és a műtrágyát.
A törökszentmklósi leágazásnál dél felé már kilométeres a kocsisor. Török István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének alelnöke, megyei elnöke is éppen ott van. Mint mondja, a megyében kilenc helyen vonultak az utakra a gazdák. Egy kisebb félreértés miatt ugyan a szolnoki csomóponttól a rendőrség visszafordította a demonstrálókat, de remélhetően a gondok ezen a helyen is rendeződnek.

– Nemcsak a tej, a hús, a baromfi ágazat van válságban, de a teljes mezőgazdaság is. Nincs egy fillér sem 2004-re a nemzeti kasszából fizethető támogatásból, és amit az EU biztosít majd, az is csak 2005 márciusában várható. Nagyon szomorú, hogy a tejfeldolgozók szerint aki nem tud hatvan forintos tejet termelni, az hagyja abba, miközben 70-80 forint a literenkénti önköltség –szögezte le az alelnök. Török István elmondta: tudatosítani szeretnék, hogy az országban nincs tejtúltermelés, csak a gazdákat nemtelen mondon kiszorították a piacról.

– A tejfeldolgozók a disznóknak való tejsavót hozzák be az országba fillérekért nyugatról, és aztán vízzel higítva tejalapú italként adják el literenként 145 forintért, átlagosan 70-80 forintos haszonnal. Ez a pancs, a „disznóital”, már a fogyasztás 40 százalékát teszi ki. Emiatt veszítjük el a kvótákat az EU-ban – hangsúlyozza a gazdaköri vezető.

– Ugyanez történt a húspiacon is: behozzák a kutyaeledelnek való lejárt szavatosságú termékeket fillérekért, a húsüzemek pedig felhasználják, miközben a magyar áru nem kell. Oda jutottunk, hogy lassan nem lehet úgy ránézni egy pár virslire, töltelékárura, hogy hányingert ne kapjon tőle az ember. Eközben a tárca segítségével zárják be a tisztességes húst felhasználó kisüzemeket. Robbanásközeli helyzet alakult ki, a gazdákat alig lehet fékentartani. Sokan egész pályás útlezárást szeretnének. Úgy látszik, hogy nem vettük komolyan Szanyi Tibor politikai államtitkár néhány hónappal ezelőtti szavait, hogy a csatlakozásig 500 ezer mezőgazdaságból élőt kell földönfutóvá tennünk. Szeretném hangsúlyozni, ez nem politikai ügy, hanem létkérdés. A gazdakörök végig a tárgyalás mellett voltak. Próbáltuk megértetni, hogy ég a ház, és azonnal el kell oltani a tüzet. Attól félünk, ha az államtitkár jóslata megvalósul, cselédek leszünk az EU piacán.

Cegléden a négyes Budapest felé vezető szakaszán több mint 50 munkagép és traktor állt be a sorba. Szabó Lajos, a tüntetés szervezője agrármérnök, pedagógus, világéletében a mezőgazdasággal foglalkozott. Úgy látja: a jelenlegi helyzet tragikusabb, mint amilyen az ötvenes években volt. A mezőgazdaság az összeomlás szélén áll. A zavar azonban nem valamiféle sorscsapás eredménye, hanem sorozatos mulasztásoké. Ám ezért nem a gazdák a felelősek, hanem az illetékes hivatalok. Nekik kellett volna végre rendet tenni, nem most, hanem már hosszú évekkel ezelőtt. Az EU-csatlakozás pedig felgyorsítja az eseményeket. Ezek az utolsó pillanatok a belföldi lefölözésekre, lenyúlásokra. Ezt még megpróbálják kihasználni egyesek, közben a gazdák tömegével mennek tönkre. Kinek jó, ha szociális segélyért állunk majd sorba?

A ceglédi tüntetőket jól tartották a helyiek, frissen sült kiflit és meleg italt is kaptak tőlük. Szabó Lajos abban reménykedik, hogy a tüntetés utolsó napján már legalább Budapest határáig ér majd a kocsisor. http://www.mno.hu/index.mno?cikk=204228&rvt=2

mpd
  Válasz | 2004. február 16. 10:56 | Sorszám: 21
Csak egy példa volt. Minek mindent felsorolni külön.
Az, hogy az ország nem volt felkészülve, kinek a bűne?
terra
  Válasz | 2004. február 16. 10:38 | Sorszám: 20
A szerkezetváltás hiányzott legjobban, ami mondjuk nem egy néágyáves munka. Nemcsak a birtokösszevonásokat kellett jobban (és sokkal hamarabb) ösztönözni, hanem a szövetkezeti struktúra átalakítását, egy nyugat-európai színvonalú érdekvédő-szolgáltató agrárkamara létrehozását, regionális árutőzsdéket védőárakkal, stb., stb.

Az EU-val, mint szervezettel kapcsolatban is vannak vaskos kételyeim és ellenérzéseim, de elsősorban mégis azért szavaztam nemmel a csatlakozásra, mert az ország erre egyáltalán nem volt felkészülve. Ha az Orbán kormány marad, akkor az elmúlt két évben még sok mindent lehetett volna tenni, de abban nem hiszek, hogy ez alatt az idő alatt radikális változásokat lehetett volna elérni. Minden esetre a helyzet sokkal jobb lenne, mint most. Ami most fog történni a magyar mezőgazdasággal, az egy katasztrófa.

mpd
  Válasz | 2004. február 16. 10:31 | Sorszám: 19
....de láthatta volna mindenki, milyen szabványok, előírások vannak az Unnyóban. És tudatosult volna sokakban: bizony, nekünk is azokat kell teljesíteni. És felmerülhetett volna: hogyan? Miből? És lehetett volna gondolkodni, hogy lehet a legjobban kijönni a buliból. De így ugrás volt a sötét szakadékba.
A szerkezetváltásért éppenséggel nem tettek semmi lényegeset: ösztönözni kellett volna a birtokösszevonást, a földvásárlás díját (asszem nem illetékről van szó) eltörölni. A töredék aranykoronákat régen felvásárolhatták volna a gazdák, de ha minden parcella (a 0,01 AK is) bejegyzése 2000 Ft., akkor persze meggondolják.
terra
  Válasz | 2004. február 16. 10:23 | Sorszám: 18
Nem védem a Fideszt, mert a magyar mezőgazdaságnak nem volt igazi gazdája a rendszerváltás utáni egyik kormány idején sem. Azt azért javukra írom, hogy megpróbálták a szerkezetváltást beindítani (mert az is nagyon kell!), öszötnözték a családi gazdaságokat és ami még fontosabb az új típusú szövetkezetek, a fész-ek megalakítását.
A kisgazda vezetésű tárca sok minden elszabotált, elbénázott. Mindezzel együtt sokkal többet lehetett volna tenni négy év alatt.

Az uniós joganyag megismertetése az Orbán kormány idején még korai lett volna. Ne felejtsd el, hogy a csatlakozás feltételeinek legkonkrétabb részét már a Medgyessy kormány tárgyalta le.

mpd
  Válasz | 2004. február 16. 08:37 | Sorszám: 17
Ne kennyük el a Fidesz felelősségét sem. Ha csak pusztán azt veszem, hogy támogatták a csatlakozást, és a saját kormányzásuk alatt se tettek semmit a felkészülés, a jobb kiindulási pozíció érdekében, az önmagában felért egy seggberúgással. A vonatkozó unnyós joganyagot minimum meg lehetett volna ismertetni a gazdanéppel.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola