Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Agrárvilág (9. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Agrárvilág
pascal
  Válasz | 2004. február 23. 09:14 | Sorszám: 117
ZÁROKÁSÓ!

millertrash
  Válasz | 2004. február 23. 08:56 | Sorszám: 116
Gyakorlatilag megbénult a forgalom a 85-ös főút Sopronba vezető szakaszán, mert azt a gazdák járműveikkel eltorlaszolták.
2003.12.08 10:59 WP

A mezőgazdászok akciójukkal az agrárium szerintük lehetetlen helyzete ellen tiltakoznak. Reggel óta közel hat kilométeres kocsisor torlódott fel az úton, ahol egyelőre váltakozva engedik a forgalmat.

A káosz azonban hatalmas, mert Győr-Moson-Sopron megye egyik legforgalmasabb útvonaláról van szó, ami Győrt és Sopront köti össze. A demonstráció délután négy óráig tart, s ez akár katasztrofális helyzetet is okozhat a 85-ös számú főúton.

ma.hu

terra
  Válasz | 2004. február 23. 00:08 | Sorszám: 115
A Friderikusz műsorban is ezt a szöveget nyomta. Szembe akarja állítani az országot a gazdákkal. Addig húzzák-halasztják a tárgyalásokat, amíg - reményeik szerint - a forgalom korlátozást is megunja az emberek többsége és a közhangulat a gazdák ellen fordul. Ocsmány taktika.
suppi
  Válasz | 2004. február 22. 23:54 | Sorszám: 114
Megyó elkezdte zsarolni a gazdákat:

"A takarékosság nem ellentétes az országban élő emberek érdekeivel, sőt azzal teljesen összhangban van, mondta Medgyessy. A költségvetési hiány csökkentése érdekében hozott megszorító intézkedések következményeit firtató kérdés kapcsán a miniszterelnök kijelentette: reformokra van szükség. A tervezetten felüli hiányról úgy fogalmazott: "Ami a hiányt illeti, 185 milliárd forint. (...) Ha olyan helyzet lesz, hogy például a mostani agrárdemonstrációk következtében a feldolgozók és a termelők közötti egyezség mellett az államnak is hozzá kell tenni valamilyen forrást, akkor ez növeli ezt a 185 milliárd forintot" - hangsúlyozta a kormányfő."

iszalag
  Válasz | 2004. február 22. 18:00 | Sorszám: 113
A gazdák eddig a 4-es, az 5-ös, a 31-es, valamint az 51-es főutak fővároshoz közeli szakaszán, valamint a régi Fóti úton kívántak demonstrálni.

Bagi Béla szerint a hétfői gazdatiltakozások helyszínei általában megegyeznek a korábbi helyszínekkel, néhányat a Budapest környéki tiltakozások sikere érdekében esetleg feladnak.

A tiltakozó akciók 9-től 16 óráig tartanak, de Bagi Béla információja szerint a 6-os úton a főváros közelében már 7 órakor megkezdődnek.

A szervezők hétfőn országszerte, a tiltakozások különböző helyszínein 8-10 ezer emberre számítanak, és úgy kalkulálnak, hogy az utakra mintegy 3500-4000 jármű vonul majd ki. Budapest környékén a demonstrációban elsősorban nem munkagépekkel, hanem gépkocsikkal tiltakoznak a résztvevők.

Hétfőn délelőtt folytatódnak az egyeztetések a gazdák és a szaktárca megbízottai között is.

Bagi Béla szerint a témák között nem csak a tejágazat gondjainak megoldása szerepel majd, hanem az EU-kifizetések, az áfa-visszaigénylés és a piacvédelem kérdésköre is. http://www.mno.hu/index.mno?cikk=205212&rvt=2

iszalag
  Válasz | 2004. február 22. 18:00 | Sorszám: 112
Hétfőn folytatódik és a 6-os útra is kiterjed a gazdatüntetés
2004. február 22. 12:07


MTI
Újabb útszakaszra terjed ki az eddig bejelentettek mellett a Budapest környéki agrártiltakozások helyszíne – tájékoztatta Bagi Béla, az Országos Demonstrációs Bizottság tagja vasárnap az MTI-t. Elmondta: a már tudott öt főváros környéki helyszín a 6-os út Százhalombatta közeli szakaszán történő gazdademonstrációval bővül hétfőn. http://www.mno.hu/index.mno?cikk=205212&rvt=2

iszalag
  Válasz | 2004. február 22. 14:56 | Sorszám: 111
"Kedden égő bábukat dobunk a Dunába a Margit hídról!"
...
A gazdák gazdag programot ígérnek jövő hétre is, ha nem sikerül megállapodniuk a Földművelésügyi Minisztériummal. Budapest köré ostromzárat vonnak, a MOSZ pedig csütörtökön a Kossuth térre vonul, az ehhez szükséges engedélyt megkapták, tehát nem lehetetlen, hogy a jövő héten fellobogózott traktorblokáddal találkozik az ember a fővárosban is."
iszalag
  Válasz | 2004. február 22. 14:55 | Sorszám: 110
"Miért az FVM tárca legyen különb Meggyesnél, Lászlónál, Csillagnál. Ugyanaz a dupla nulla, versenyképtelen tudású tag mindegyik. Amelyik hazafinak csöpp esze van az arra törekszik, hogy ettöl a despota társaságtól minél hamarabb megszabaditsa az országot. "
iszalag
  Válasz | 2004. február 22. 14:53 | Sorszám: 109
szégyen, gyalázat a kormány:
KandH kormány = korrupt és hazug kormány
az Indexről

Idézet:
manhattan 2004-02-21 10:55:48 (599)

A kaszálásról nincs mit sokat vitatkozni, mert ezt maga Szanyi ismerte el sorozatosan: nincs állami segédlet a kistermelök fokozatos kivezetésére a mg-ból, hanem a cél a kisbirtok rendszer minél gyorsabb felszámolása. Meggyesék a támogatások, a hitelgaranciák, a kártéritések stb. körüli állandó huzavonával és manipulációival pont azt a bizonytalanságot akarták megalapozni, ami által a gazda önként és gyorsan levonul a térképröl és a földjét - a bankok által fizetöképessé kreált - nagygazdaságoknak adja el. Persze ezek a nagygazdaságok tudvalevöleg legföképp az egykori tsz-ek és körei, ahonnan az FVM miniszter Németh is delegálódott. Ha Torgyán nyiltan merte vállalni, hogy ö kisgazdákat preferálja, akkor ne játszunk már zsákbamacskát, hogy most nem a "Nagygazdák Pártja" van hatalmon.
Egyébként Meggyesék nem csak az aht-val nem tudnak megközelitöen se pontosan tervezni, hanem az emberekkel. Annyira despota mg politikájuk van, hogy most (az állitásoddal ellentéteben) minden politikai paletta összegyült a nem mindennapinak igérkezö "parasztfelkelésre".

Én másfél éve pont erröl az elfogadhatatlan exisztencia megsemmisitö kurzusról perlekedek Szanyival. Mostanra elege lett az áldozatoknak tovább játszani a szerepüket. Ne bennük, bennem, vagy valamelyik pártban keresd a hibát! S hogy micsoda szakszerütlen (hogy azt ne mondjam nemzetellenes) mg politika folyik, arra mindent elmond, hogy a tsz-ek is(!!!) mennek demonstrálni. Miért az FVM tárca legyen különb Meggyesnél, Lászlónál, Csillagnál. Ugyanaz a dupla nulla, versenyképtelen tudású tag mindegyik. Amelyik hazafinak csöpp esze van az arra törekszik, hogy ettöl a despota társaságtól minél hamarabb megszabaditsa az országot.


'A reggeli italtól fosik az egész ország'
Útzár Solton, hétfőn Budapestre vonulhatnak a gazdák
2004. február 20. index.hu


Teljes útzár Solton, nyolcezer tüntető gazda az országutakon. Olyan még nem volt a rendszerváltás után, hogy az agrárszektor bal- és jobboldali szervezetei együtt tüntettek volna. A termelőszövetkezetek is bejelentették a csatlakozást, Budapestet hétfőn ostromzár alá veszik, csütörtökön a Kossuth térre mennek. Az Index a barikádokon.


"Tiktöket sajnállak. Mi már mögettük a kenyerünk javát, de tik még fiatalok vagytok. Mit fogtok enni? Az a szar reggöli ital savóból van, nem tejből. Ezért fosnak az emberek az egész országban, nem azért mert betegek" - dörren ránk egy Móricz Zsigmondot idéző nagydarab, bajszos termelő, amikor megérkezünk az 52-es út Kis-Duna-hídnál lévő szakaszára, ahol hétfő óta tart az agrárdemonstráció. Soltról lehetett először hallani, hogy a tüntetők lezárják az egész utat. A bajszos ember egy számlát lobogtat, rajta a 36 forintos felvásárlási ár. Ennyiért veszik be tőle a tejet - panaszolja -, miközben az áruházakban a nem is tejből készülő 'reggeli italokat' árulják.


...
A gazdák százhúsz-száznegyven géppel vonultak fel, ez országos viszonylatban is csúcsközeli teljesítmény lehet.


...
Ilyen még nem volt: teljesen összefogtak


A demonstráció nagyságára jellemző, hogy nem volt még olyan a rendszerváltás után, hogy a termelőszövetkezetek és nagyüzemek szervezete, a MOSZ (Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége) együtt tüntetett volna a gazdakörökkel (MAGOSZ), és az ágazatokhoz tartozó szervezetekkel. Míg az előbbi szocialista kötődésű, az utóbbi a Fidesz támogatását élvező szervezet. Ráadásul a MOSZ-elnök Nagy Tamás miniszteri tanácsadó is. Zsikla ezzel kapcsolatban elmondta, ez is azt bizonyítja, nem pártpolitikai mozgatórugói vannak a történetnek. Ő például kisgazda, de párt nincs hozzá.


...
"Kedden égő bábukat dobunk a Dunába a Margit hídról!"
...
A gazdák gazdag programot ígérnek jövő hétre is, ha nem sikerül megállapodniuk a Földművelésügyi Minisztériummal. Budapest köré ostromzárat vonnak, a MOSZ pedig csütörtökön a Kossuth térre vonul, az ehhez szükséges engedélyt megkapták, tehát nem lehetetlen, hogy a jövő héten fellobogózott traktorblokáddal találkozik az ember a fővárosban is.


terra
  Válasz | 2004. február 22. 14:28 | Sorszám: 108
Bizony szegény..., és itt most nem csak a támogatásokról van szó, mert az esélyegyenlőséget és a versenyképességet nem csak ez az egy dolog biztosítja, hanem maga az agrárium kis- és közepes birtokrendszerre alapozott korszerű és működőképes szerkezete, ami nálunk egyszerűen hiányzik. Ebbe sok minden beletartozik, kezdve az oktatási rendszertől a birtokviszonyok jogi szabályozásán és az érdekképviseleteken át a pénzügyi finanszírozás rendszeréig minden.

Munkám során alkalmam volt több nyugat-európai országban tanulmányozni a mezőgazdaság és az élelmiszeripar működését. Kezdjük talán a gazdává válásnál, a vállalkozás megindításánál.

Franciországban pl. a családi gazdaságok sok évtizedes múlttal rendelkeznek, a birtok és a szakma apáról fióra öröklődi, úgymond a gyerek szinte beleszületik a szakmába, menet közben megtanulja az állattenyésztés, növénytermesztés alapjait. Nálunk a gazdálkodók többsége a szétesett mezőgazdasági nagyüzemek tagjaiból került ki, akiknek ilyen múltjuk nincs, a szakosított nagyüzemben traktorosok vagy tehenészek voltak, többnyire csak a munkafolyamat egy részét ismerték és utasításokat hajtottak végre. Halvány fogalmuk sem volt a számviteli és egyéb ismeretekről. Ezzel a "tudással" vágtak neki az önálló gazdálkodásnak.
Az ún. agrárértelmiség többsége kizárólag nagyüzemi, ráadásul többnyire szakosított képzést kapott.
A közép- és felsőfokú általános gazdaképzésnek ("farmerképzés") még nincsenek igazán hagyományai.

Vagy vegyük a vállalkozás megkezdését. Nálunk egy ember elhatározza, hogy belevág a gazdálkodásba, mondjuk sertést akar tenyészteni és esetleg földet vesz, ahol a takarmány egy részét megtermeli.
Milyen konkrét szakmai segítséget kaphat? Hát nem sokat, mert nincs hova fordulni.

Ezzel szemben (szintén személyes tapasztalat) Franciaországban ez a következőképpen történik.

Bemegy a kezdő vállalkozó a területi kamarába és elmondja, hogy nyulat akar tenyészteni. Rögtön leül vele egy olyan tanácsadó, aki a nyúltenyésztés minden csínját-bínját ismeri és minden kérdésére válaszol.
Kap egy kisbőröndre való iratcsomagot, ami a nyúllal kapcsolatban mindent (takarmányozás, állategészségügyi ismeretek, költségszámítások, értékesítési lehetőségek, stb.) tartalmaz.
Mindezt ingyen illetve kamarai tagság jogán, a tagsági díjért. Ha igényli, kedvezményes áron igénybe veheti a kamara könyvelési, piacfeltárási és egyéb szolgáltatásait.

Ritter
  Válasz | 2004. február 22. 13:50 | Sorszám: 107
Szegeny magyar paraszt ((
terra
  Válasz | 2004. február 22. 13:19 | Sorszám: 106
Ezek is a szerkezetváltáshoz tartozó kérdések. Kellenének gépbérlő, gépjavító, földbérlő szövetkezetek, társulások, több lábon álló gazdaságok, stb. Ez magától, állami ösztönzés és segítség nélkül nem megy.
Nyugaton a mezőgazdasági kamarák - állami támogatással - rengeteg opratív segítséget adnak a különböző integrációs formák fejlődéséhez. Nálunk a családi gazdaságok még csak éppenhogy elkezdtek működni, de máris magukra hagyta az állam őket. "Segíts magadon, az Isten is megsegít" - mondá Medgyessy Péter...
Ritter
  Válasz | 2004. február 22. 12:38 | Sorszám: 105
Meine Herren!!!Korabban mar irtam az osztrak parasztnak szepfoldjei vannak,de a fold magaban nem eleg,van egy kis vendegloje vagy panzioja is valahol,vagy egy kis lovardaja..Nem minden parasztnak van komplett geprendszere,mert ezek javitasa nagyon megterhelne a budzsejet..De vannak a falukban gazdak,akik csak gepeket kolcsonoznek,illetve a gepeivel berert megmuvelik a masik paraszt foldjet..Az ilyen gazdaknak komplett zereloegyseguk is van,ahol az esetleges problemat pillanatok alatt ,megoldjak,nem egy harmadik ceghez viszik ahol 60% felarral +munkaberert javitjak!!!Ilyen nalunk ilyen korulmenyek kozott sosem lesz!!A magyar paraszt lassan mar gatyamadzagot sem tud venni,nem gepeket!!
Ritter
  Válasz | 2004. február 22. 12:38 | Sorszám: 104
Meine Herren!!!Korabban mar irtam az osztrak parasztnak szepfoldjei vannak,de a fold magaban nem eleg,van egy kis vendegloje vagy panzioja is valahol,vagy egy kis lovardaja..Nem minden parasztnak van komplett geprendszere,mert ezek javitasa nagyon megterhelne a budzsejet..De vannak a falukban gazdak,akik csak gepeket kolcsonoznek,illetve a gepeivel berert megmuvelik a masik paraszt foldjet..Az ilyen gazdaknak komplett zereloegyseguk is van,ahol az esetleges problemat pillanatok alatt ,megoldjak,nem egy harmadik ceghez viszik ahol 60% felarral +munkaberert javitjak!!!Ilyen nalunk ilyen korulmenyek kozott sosem lesz!!A magyar paraszt lassan mar gatyamadzagot sem tud venni,nem gepeket!!
terra
  Válasz | 2004. február 22. 12:30 | Sorszám: 103
A magyar agrárium (ideérve most a feldolgozóipart is) szerkezetváltásának elmaradása a rendszerváltás legnagyobb adóssága.
Az indexes pindiy hozzászólásának minden szava igaz.

Nyugat-európában valóban a termelőknek van feldolgozó üzemük, aminek a hasznát visszaosztják. Egy másik topicban írtam, hogy a mezőgazdaság rentabilitását csak vertikumban lehet megítélni, tehát az alapanyag termeléstől a késztermék eladásáig. Mindenhol az a jellemző, hogy az alapanyag előállítás önmagéban többnyire veszteséges, a haszon a feldolgozóknál és forgalmazóknál jelentkezik. Mivel nálunk az állami feldolgozóipart kiprivatizálták olyan cégeknek, amelyeknek semmiféle kötődésük és kötelezettségük nincs a termelőkkel szemben, a hasznot egyszerűen zsebreteszik.

Nyugat-európában hatalmas nagy felvásárló, értékesítő és feldolgozó szövetkezetek vannak, amelyek egyrészt piaci biztonságot adnak a gazdáknak, másrészt a feldolgozott végtermékből származó hasznot részben feljesztésre fordítják (tehát folyamatosan növekednek), részben pedig visszaosztják a termelőknek. Az igazán nagy szövetkezetek a tagok ipari alapanyag ellátást is biztosítják az általuk alapított cégeken keresztül (műtrágya, vegyszer, táp, stb.) Mivel a termelők a tulajdonosai ezeknek a cégeknek, így azok nem zsákmányolják ki a termelőket.

Orbánék megpróbálták ösztönözni az ilyen, családi gazdaságokat integráló szövetkezetek létrehozását, de ezeknek a létrehozásához, megerősödéséhez négy év elenyészően kevés. A Medgyessy kormány ezeket a támogatásokat leállította, így a dolog megrekedt.

Az is igaz, amit a hozzászóló a mostani piaci expanziós törekvésekről írt. Az okos államok most adnak nagy támogatást az exporthoz, hogy megvessék a lábukat a (magyar) piacon és az EU-ban már erős, piaccal rendelkező vállalkozásaik jelenhessenek meg. A mi töketlen kormányunk pedig - a liberálisokkal az élen - most akar támogatást csökkenteni.
Ez most valóban végveszélyes helyzet.

iszalag
  Válasz | 2004. február 22. 11:55 | Sorszám: 102
szégyen, gyalázat, h ide jutottunk:

"Az meg, hogy a termelők mér nem hoztak létre itten feldolgozót, az a harangszó elmaradsásának 1000 oka közül az egyik, hogy nincsen a harangra pénz.
Szóval a baly ottan van, hogy forditott a struktura.
Ottan a termelőknek van nagy multi feldogozó cégük és annak hasznát visszaosztva azér az is egy támogatás, itten meg gondosan elprivatizálták, oszt az ottani gazdáknak lett itteni feldolgozó cégük.
Az ittenieknek meg ugy semmise. " mad:

iszalag
  Válasz | 2004. február 22. 11:53 | Sorszám: 101
"A tejjel mán bonyolultabb a helyzet.
Teljesen természetes, hogy a tejipar multijai tönkre akarják vágni a magyar termelőt, mert akkor hozhattyák otthonról a tejet.
Ha ráadásul még ezek a cégek nagy termelői közösségeké, akkor még érthetöbb, mert a saját tejüket tuggyák itten lyó áron eladni."
iszalag
  Válasz | 2004. február 22. 11:52 | Sorszám: 100
egy vérbalos (SZDSZes)gazdálkodó az Inexről:
korábban katonnai szakértő, SzKJ jól ismeri

[QUOTE]pindiy 2004-02-22 11:20:19 (329)
Javítás:
"a szervezők meg NEM igazán tuggyák, hogy miért. "

pindiy 2004-02-22 11:18:00 (328)

Momentán a gazdák tüntetnek, a szervezők meg igazán tuggyák, hogy miért.

A dolog komolyabb, mint amiről ay mese a nyilvánosságnak szól.
bemásolom neked ide amit a Murr-nak írtam.
..az a baly, hogy nekünk van egy buta kormányunk, hanem az a baly, hogy másnak okosabb van.

A magyar mezőgazdaság ottan billeg a szakadék szélén, oszt csak meg köll lökni és benne van.
Erre nem, hogy két hónal, de ugy egy is elég.

Mostan a visegrádi négyek közül három, ugy gondolja, hogy nem lenne lyó, ha a magyar mezőgazdaság is labdába rugna az unilyóba.
Ez nekik nem lenne igazán lyó, mint konkurenciályának, meg van nekik a maguk balya.
Ezért áldoznak kis pénzt, hogy ugy a maradék idő alatt belőkjék a magyar mezőgazdaságot a szakadékba, mit mondjak ez még az itten lévő nagy multi tejüzemeknek sem lyönne rosszul.

Konkrétice:
A lengyel, szlovák, meg a cseh disznó, ugy 7000 ft állami támogatással lyön be az országba, végottan olcsobb, mint a magyar élve, oszt, ha ezt tartják még vagy 6 hétig, nem lesz gond az unlyóba a magyar disznóval, aminek mi voltunk odafele a legnagyobb exportörjei.
Szóval itten egy majdani piac megszerzéséről van szó.
A tárca meg bámulja mint bornyú az ulykaput, ráadásul nem is rajta múlik, hanem a Gazdasági Minisztérijom engedélyezési főosztályvezetőjén, aki volt még szerencsés vagy 40% vámot ráb@szni a mütrágyára, hadd ne legyen mán hozama növénytermesztésnek, mert különben az istennek sem vesztenénk elég piacot.


A tejjel mán bonyolultabb a helyzet.
Teljesen természetes, hogy a tejipar multijai tönkre akarják vágni a magyar termelőt, mert akkor hozhattyák otthonról a tejet.
Ha ráadásul még ezek a cégek nagy termelői közösségeké, akkor még érthetöbb, mert a saját tejüket tuggyák itten lyó áron eladni.


Ezek az üzemek meg legfeljebb vesztességesek lesznek, oszt azt meg leírják az otthoni adóból.
Mit mondjak nem láccik ez egy rossz 5letnek részükről.


Az meg, hogy a termelők mér nem hoztak létre itten feldolgozót, az a harangszó elmaradsásának 1000 oka közül az egyik, hogy nincsen a harangra pénz.
Szóval a baly ottan van, hogy forditott a struktura.
Ottan a termelőknek van nagy multi feldogozó cégük és annak hasznát visszaosztva azér az is egy támogatás, itten meg gondosan elprivatizálták, oszt az ottani gazdáknak lett itteni feldolgozó cégük.
Az ittenieknek meg ugy semmise.

Mercurius
  Válasz | 2004. február 22. 08:36 | Sorszám: 99
http://agrartuntetes.bacska.hu/20040216solt/3_PengoAntalAkaszto.mp3
Mercurius
  Válasz | 2004. február 21. 21:47 | Sorszám: 98
MDF: tej termelői áron

Fotó
Budapest, 2004. február 21. (MTI) - Húsz perc alatt fogyott el 300 liter tej, amelyet Medgyasszay László és Almássy Kornél MDF-es politikusok kínáltak 63 forintos termelői áron szombaton a XI. kerületi MDF-piacon. "A magyar miniszterelnök hulláknak tekinti a demonstráló gazdákat, hiszen egy beszédében óvta őket a politikai hiénáktól" - mondta Medgyasszay László országgyűlési képviselő a tejárusítással egybekötött sajtótájékoztatón. Hozzátette: "tudjuk, hogy a hiéna dögevő".

"Nem hullák és nem halottak a demonstráló gazdák, éppen az életükért küzdenek" - jelentette ki.

Az ellenzéki politikus szerint a miniszterelnök "abszurd ötlete" a közös európai parlamenti listáról "elterelő hadművelet, figyelemelterelés a gázszámláról, a villanyszámláról, a falurombolásról, a gazdademonstrációról".

Medgyasszay László szerint a városi lakosság azt teheti, hogy egészséges magyar élelmiszert fogyaszt. Bemutatta a reggeli italt, amely szerinte egészségtelen és nem tej. Hangsúlyozta: "igyunk inkább fél liter tejet, mint reggeli italt, akkor már segítettünk a termelő gazdáknak".

Almássy Kornél, az MDF elnökségének tagja, az Ifjúsági Demokrata Fórum egyik vezetője azt hangsúlyozta: Magyarországon a termelő egy liter 3,6 százalékos zsírtartalmú tejért 63 forintot kap, míg a feldolgozó ugyanezért a tejért pasztőrözés és csomagolás után 120 forintos árat kér, a kereskedő az eladásért 187 forintot kap, a fogyasztók pedig összességében 220 forintot fizetnek.

A politikus kiemelte: az Európai Unióban 76,50 forint/liter áron vásárolják fel a gazdáktól a tejet, ezzel szemben a magyar földművelésügyi minisztérium csak 68 forintot akar adni egy liter tejért. Az IDF ezért felszólítja a kormányt: biztosítsa annak lehetőségét, hogy a tejtermelők legalább a 81 forintos önköltséghez hozzájussanak.

Mercurius
  Válasz | 2004. február 21. 18:40 | Sorszám: 97
Mercurius
  Válasz | 2004. február 21. 18:25 | Sorszám: 96
Mercurius
  Válasz | 2004. február 21. 15:41 | Sorszám: 95
A gazdák nem hátrálnak, a kormány nem enged
Szabolcsban már az erdőgazdák is az utakon]/b]
2004-02-21 15:30

A tiltakozó gazdák képviselői szerint a délelőtt folyamán nem sikerült megegyezésre jutni a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal folytatott szombati tárgyaláson, a demonstráció várhatóan hétfőn folytatódik.

[b]Sákán Antal, az Országos Demonstrációs Bizottság tagja, a gazdáknak a tárgyalások ideje alatt tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: hamisak azok a sajtóhírek, amelyek szerint megegyezés-közeli helyzetbe kerültek volna a megbeszélések. Jakab István szerint a gazdák megbízottai megegyezésre törekszenek, mert nincs hová hátrálniuk, ugyanakkor az MTI-nek nyilatkozva bizonyosra vette, hogy szombaton nem jutnak közös nevezőre a szaktárca képviselőivel.

***

Az erdőgazdálkodást folytató magánvállalkozók is csatlakoztak szombaton az agrárdemonstrációhoz Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Az erdőtulajdonosok a telepítéskor kötött szerződésük visszamenőleges módosítása miatt tiltakoznak - mondta Asztalos István, a Magánerdő-gazdálkodók Országos Szövetsége szabolcsi szervezetének tagja a 41-es számú főút Vásárosnamény és Nyírmada közötti szakaszán. A főút fél forgalmi sávját 63 járművel állta el 150 vállalkozó. A tüntetés fő szervezője közölte: felháborítónak tartják, hogy az erdőtelepítési, az erdőápolási és a fafajta elegyítési támogatási összeget az agrártárca 30-40 százalékkal akarja csökkenteni. Asztalos István elmondta: amennyiben nem kapnak kedvező választ a tiltakozásukat kiváltó kérdésekre, csütörtöktől a 41-es főút beregsurányi határállomásra vezető szakaszán folytatják demonstrációjukat. A 49-es főút Kocsord és Győrtelek közötti részén szombaton 95 járművel demonstráló 150 szabolcsi termelő szószólója, Szántó Csaba a térségi gazdaszövetség alelnöke elmondta: ha a hét végén sem lesz megállapodás a gazdálkodók és a minisztérium között, hétfőtől a Budapestre vezető utakra mennek tüntetni a szabolcsi termelők. Hozzátette, hogy Szabolcsban is folytatják a félpályás útlezárást. Hétfőtől a 4-es főút Nyírtura és Nyírbogdány, valamint a 38-as főút Rakamaz és Tokaj közötti szakaszán, keddtől pedig a Nyírbátor-Debrecen közötti út egyik sávját zárják le Nyírbogát határában.

MTI - fidesz.hu

szedlacsek
  Válasz | 2004. február 21. 12:59 | Sorszám: 94
MDF: tej termelői áron


Budapest, 2004. február 21. (MTI) - Húsz perc alatt fogyott el 300 liter tej, amelyet Medgyasszay László és Almássy Kornél MDF-es politikusok kínáltak 63 forintos termelői áron szombaton a XI. kerületi MDF-piacon. "A magyar miniszterelnök hulláknak tekinti a demonstráló gazdákat, hiszen egy beszédében óvta őket a politikai hiénáktól" - mondta Medgyasszay László országgyűlési képviselő a tejárusítással egybekötött sajtótájékoztatón. Hozzátette: "tudjuk, hogy a hiéna dögevő".

"Nem hullák és nem halottak a demonstráló gazdák, éppen az életükért küzdenek" - jelentette ki.

Az ellenzéki politikus szerint a miniszterelnök "abszurd ötlete" a közös európai parlamenti listáról "elterelő hadművelet, figyelemelterelés a gázszámláról, a villanyszámláról, a falurombolásról, a gazdademonstrációról".

Medgyasszay László szerint a városi lakosság azt teheti, hogy egészséges magyar élelmiszert fogyaszt. Bemutatta a reggeli italt, amely szerinte egészségtelen és nem tej. Hangsúlyozta: "igyunk inkább fél liter tejet, mint reggeli italt, akkor már segítettünk a termelő gazdáknak".

Almássy Kornél, az MDF elnökségének tagja, az Ifjúsági Demokrata Fórum egyik vezetője azt hangsúlyozta: Magyarországon a termelő egy liter 3,6 százalékos zsírtartalmú tejért 63 forintot kap, míg a feldolgozó ugyanezért a tejért pasztőrözés és csomagolás után 120 forintos árat kér, a kereskedő az eladásért 187 forintot kap, a fogyasztók pedig összességében 220 forintot fizetnek.

A politikus kiemelte: az Európai Unióban 76,50 forint/liter áron vásárolják fel a gazdáktól a tejet, ezzel szemben a magyar földművelésügyi minisztérium csak 68 forintot akar adni egy liter tejért. Az IDF ezért felszólítja a kormányt: biztosítsa annak lehetőségét, hogy a tejtermelők legalább a 81 forintos önköltséghez hozzájussanak.

szedlacsek
  Válasz | 2004. február 21. 12:58 | Sorszám: 93
Miért tüntetnek a Gazdakörök, miért tüntetnek a gazdák?

2003-ban kegyetlen aszály sújtotta a magyar mezőgazdaságot, 200 milliárd fo-rint veszteség érte a gazdálkodókat. Az országnak így is megtermett a kenyere, de a gazdáké már nem.
Tudni való: egyetlen biztosító sem köt az aszály ellen biztosítást. Európában is nagy volt a kár, az ottani kormányok a gazdálkodóik segítségére siettek. A mi kormányzatunk ekkor (is) álságosnak bizonyult, ígértek segítséget, és óriási számok röpködtek a levegőben – ennélfogva nagyon sok városi emberben az a benyomás alakult ki, hogy a gazdák újra meg újra segélyeket kapnak az adófize-tők pénzéből – míg a tény az, hogy a károk töredékét kaptuk meg, késve, és aki-nek még volt fedezete, az kárának enyhítésére hitelt vehetett fel, amit természe-tesen kamatostul vissza kell fizetni.
Azt is tudni kell: a mezőgazdaság évtizedek óta a költségvetés nettó befizetője. Amit nagy hangon a mezőgazdaság támogatásának hívnak, az rendre kevesebb összeg, mint amit az ágazattól elvon a mindenkori kormányzat, és sokkal, de sokkal kevesebb, mint amit jövőbeni versenytársaink évtizedek óta megkapnak.
Az ország is veszteséges volt 2003-ban, de a kormánynak nem jutott eszébe, hogy tagjaik fizetés helyett hitelt vegyenek fel, ilyen „lehetőséget” csak a gaz-dáknak biztosítottak.
Most fizetjük a bankoknak a gépekre, a termelésre és az aszályra felvett hitele-ket, de hogy: a tej, a hús, a baromfi felvásárlási ára soha nem volt ilyen ala-csony, állandóan nő a gazdák vesztesége. Kartellokba tömörült szervezetek fo-lyamatosan kifosztják a magyar gazdákat, s e jelenség fölött kormányzatunk el-siklik.
Sőt.
Azt járandóságot is késve folyósítja, amelyet megkaphattunk volna. Ma sincs meg a nemzeti támogatások májusig igénybe vehető kiírása, s a csatlakozási (újabb) hiteleket is differenciáltan, éppen a jobban rászoruló kisebb és közepes méretű gazdaságok kizárásával vehetik fel a gazdálkodók.
Tény sajnos, hogy az uniós gazdaságméretnek megfelelő gazdaságok az utóbbi években sokkal kevesebb forráshoz juthatnak, mint a tőkés nagyüzemek.
A kormányzat közben arról papol, hogy fel kell készülnünk az uniós versenyre. Arra a versenyre, amelyben hiányos szervezettségünkkel, rossz anyagi kondíció-inkkal, amortizálódott gépparkunkkal olyan társasággal szemben kell verse-nyeznünk, amely évtizedek óta feltőkésített, teljes körű az ismeretanyaga az uni-ós szabályokat illetőleg, kialakult termelési, piaci és marketingkapcsolatai van-nak. Mindezek híján a kormányzatunk számunkra a következő feltételeket bizto-sítja: (jóléti rendszerváltás vidéken?)
A magyar mezőgazdaság teljes és általános eladósodottsága. Az uniós előírásoknak megfelelő kifizető rendszer felkészületlensége, csatlakozás előtt a mezőgazdasági költségvetés végzetes mértékű lefaragása, s 500.000 gazdálkodó tervezett kizárása az ágazatból.
Csak egy példa a sok közül: olyan ÁFA módosítást vezettek be januártól, hogy ha valaki beruház, a támogatásra jutó ÁFA hányad nem igényelhető vissza – tehát külön adót is kell fizetnünk (A budapesti metróépítés mentesítést kapott e szabály alól, a paraszt nem.)
A versenybe úgy küldenek, hogy a magyar ÁFA kulcs toronymagasan a legnagyobb az unióban. De legmagasabb az általunk fizetendő hitelkamat is, jelenleg a kereskedelmi kamatok 17-18 %-on vannak, versenytársainknál ez 2-3%. Nálunk a legdrágább a gázolaj, de ugyanakkor versenytársainkhoz képest csak 25%-os támogatást kapunk az uniótól. Idén még az sem biztos.
Nagyon hamar kiszámítható, hogy így hamarosan elvérzünk, tönkre megyünk, s persze nagyon hamar elveszítjük a hazai piacot is.
Kérjük, követeljük a kormányzattól, hogy viselkedjen végre nemzeti kormányként, tegye meg végre a szükséges lépéseket a magyar gazdálkodók érdekében is.
Kérjük a magyar társadalom, a városlakók megértését, támogatását, segítségét. Egy az ügyünk, ha azt akarjuk, hogy idén és jövőre is magyar kenyér, tej, hús kerülhessen a magyar családok asztalára.

Gazdakörök Nógrád megyei szervezete

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola