Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » MEGSZORÍTÁSOK (4. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: MEGSZORÍTÁSOK
Lehel
  Válasz | 2011. május 09. 12:31 | Sorszám: 357
"Dédanyáink korában az ország fele paraszt volt. Ma meg egy városnyian gazdálkodnak összesen és mondjuk egy kisebb megyényit sem foglalkoztat a szektor"

Miért van egymillió munkanélküli ma ?

Miközben O.V. egymillió munkahelyet ígér...nos, mi is az akadály ?
A 2/3 felhatalmazás megvan,akkor...

LL.kedő
  Válasz | 2011. május 09. 12:24 | Sorszám: 356
"Maga a rendszer nem fenntartható ebben a formájában. Újra kell gondolni."

Ott totyorogsz a probléma kapujában, de mivel a válasz a globális világgazdaság mindent tönkretevő mibenléte, megtorpansz, és sanda válaszokkal hessegeted el a valóságot.
A valóság pedig az, hogy mindaddig ez a szerencsétlen, sehova sem vezető politika lesz, amíg a globáltőke neokolonialisztikus irányítása szervezi meg a gazdaságot.

Lehel
  Válasz | 2011. május 09. 12:21 | Sorszám: 355
Miért kellene odaadnunk a földet,ha nem engedjük manipuláni gazdaságunkat ?
Ez mind agresszió !
Ezt csak a korrupt hazaáruló politikusok/ingyenélők próbálják elérni, miközben eszközeik, azaz
törvények és hatóságok tömkelegét szabadítják a nyakunkra, ha pl. az általunk megtermelt napraforgóból általunk préselt olajat a traktorba merjük önteni,azzal rentábilissá tenni gazdálkodásunkat,kicselezni az olajlobbit és a kereskedőket.

Nos itt az alapvető gond.Ezeket az olajlobbi tartja kézben.
Egy kiló napraforgó 100-120 Ft.
Ebből nyerhető 0.4kg/ (legalább fél liter) olaj + 0,6 kg 35-45% nyersfeherje tartalmú szak, ami kiválló állati takarmány (ma legalább 60 Ft/Kg )

Hogy is jönne ki,ha nem lenne tilos ?
(100)120 Ft - 36Ft = (74)94 Ft ( <<180...Ft )ért menne a traktor
A lustaság egyike az ŐSBŰNÖKNEK, a másik az árulás (mint hazugság) !
Mindent tönkre tesz.

Egyenlítői Magyar Afrika
  Válasz | 2011. május 09. 12:19 | Sorszám: 354
Nem. Kb. 60-62 ezer mezőgazdasági vállalkozó van és összesen kb. 210-220 ezren dolgozhatnak a mezőgazdaságban összesen. Nem értem, miért nem nézel utána.
huszárló
  Válasz | 2011. május 09. 12:05 | Sorszám: 353
Attól függ. Közel 200 ezer családi gazdaság van. 3-4 fővel számolva ez mennyivel több, mint egy közepes mai megye lakossága! Azon kívül dolgoznak a nagyobb birtokokon is, (rt, kft, szövetkezet) és a sok alkalmi melós, akik évente pár hónapot lenyomnak benne.Azután az erdészet-vadgazd. se 0. Nem olyan kevés ám ez, pedig a mai mezgazd. csak árnyéka annak, ami lehetne.
Egyenlítői Magyar Afrika
  Válasz | 2011. május 09. 11:49 | Sorszám: 352
Dédanyáink korában az ország fele paraszt volt. Ma meg egy városnyian gazdálkodnak összesen és mondjuk egy kisebb megyényit sem foglalkoztat a szektor.

Másrérszt a kérdésedre, hogy miért kellene aggódjon megvan a válasz a filmben szerintem. Az aggodalom nem alaptalan. Akkor sem, ha van mód más energiahordozóval kiváltani az olajat pl. Maga a rendszer nem fenntartható ebbena formájában. Újra kell gondolni.

huszárló
  Válasz | 2011. május 09. 11:47 | Sorszám: 351
Azért megnéznélek, amint 2 ló után baktatsz a barázdában napi 12 órán keresztül az október végi metsző szélben...
Egyenlítői Magyar Afrika
  Válasz | 2011. május 09. 11:39 | Sorszám: 350
Ez nem magyar nem magyar kérdés. Ugyanez történt az elmúlt húsz évben. Kevés gazdát, aki a reprivatizáció során a kiskapukat kihasználta - vagyis a köz kárára - arra ösztönöztünk, hogy vegyen méregdrága gépeket, álljon rá néhány könnyen előállítható termény termelésére - a (túl)gépesítést mi adónkból finanszíroztuk -, hogy aztán ne kelljen senkit sem foglalkoztatnia, hogy a munkanélkülieket - ismét a mi adónkból - el kelljen tartanunk. Majd mivel ezek a gazdaságok nem működnek sikeresen, mert nem piacképes az árujuk, ellenben nagyon váltani sem tudnak, ezért megint a mi adónkból kell őket megsegíteni.

[DOC] Miért problémás és lehet-e ismét sikeres a magyar mezőgazdaság? http://mek.oszk.hu/03900/03982/03982.doc -

pfz
  Válasz | 2011. május 09. 11:32 | Sorszám: 349
"Ami a filmet illeti, el kell mondjam, nem értem miért aggódik az olajhiánytól az, akinek van földje, van tudása és van infrastruktúrája."

Azért, hogy traktorral szántsunk, ne adjuk oda a földet.
Évszázadokon át szántottunk lóval, és megéltünk.
Ha odaadjuk a földet a traktorért, az olajért, és a kényelemért, akkor az idegen tulajdonos annyi magyart fog éhbéren tartani, amennyi a traktort kezeli, a többi magyar számára nem lesz hely a Kárpát-Medencében. Ha a termőföldet eladjuk, akkor kirekesztenek bennünket a saját hazánkból.

Lehel
  Válasz | 2011. május 09. 11:21 | Sorszám: 348
Bocsi,,talán hangsúlyozni kell.
A földből kivett terményt és annak "végtermékét" oda kell visszatáplálni, ugyanis azzal pótlódnak az idővel sem lebomló,terméshez szükséges ásványi anyagok.
Nagy baj az, ha a termést onnan elviszik, mert a koncentrált fogyasztás helyén fölöslegként,sőt szemétként jelentkezik, amíg a termelés helyén hiány marad.
Ha van az antiglobalizmusnak természeti indoka, szerintem ez az egyik legfontosabb.
Lehel
  Válasz | 2011. május 09. 11:16 | Sorszám: 347
Bocsi, hogy beleszólok !
Ami a filmet illeti, el kell mondjam, nem értem miért aggódik az olajhiánytól az, akinek van földje,van tudása és van infrastruktúrája.
Ezeknek csak egy dologtól kell félnie - ami legalább száz éve a legnagyobb ellenség - nevezetesen a természetidegen tőkétől és azt meglovagoló, most joggal szűkölő élősködőktől,nyerészkedőktől !
A piactorzító ún. támogatásoktól !

Ezek vertek át bennünket,
ezek tették munkanélkülivé, kiszolgáltatottá természetközeli élettel jól bíró emberek millióit, hanem milliárdjait,
csak azért, mert sikerült félrevezetniük a többségi társadalmat, sikerült elhitetni, hogy
EZ A JÖVŐ.
Mi pedig nem tettünk ellene,mert a csalással olyan erőfölényre tettek szert, ami alkalmas volt elnyomásunkhoz.

Most látván az olajra épülő termelés- hanyatlás elkerülhetetlen tényét, mindent elkövetnek, hogy további megtévesztéssel biztosítsák további előnyüket a tisztességes versenyben való megmérettetés tényleges szándéka nélkül...

Szépapáink ,Szüleink bizony nem mentek a MOL-hoz tankolni (a petróleum volt az egyedüli amit használtak világításra), ráadásul ló és maraha és emberi erő mind táplálható volt a természet törvényei szerint az anyaföld terményéből, amit követően azok produktumait visszatöltve zárult a biológiai kör és folyamatosan biztosítva volt a kielégítő ásványianyag forgalom is, de oda nem férkőzött be a rablótőke, mint az átejtő piacgazdaságba, ahol semmi sem az, mint ami a csomagoláson látszik.

Számomra triviális tény, hogy két oldalról Szépapáim,Szépanyáim összesen tizenhat családot indítottak útjára.
Ma ez nagyon ritka és számomra kétségbevonhatatlan TELJESÍTMÉNY, miközben a fősodratú média
MA IS DEHONESZTÁLÓAN azt szajkózza
"PARASZTOK"
közben megvetendő PEJORATÍV JELENTÉST ADVA A SZÓNAK !

Mert aki nem gazdagítja estelaudert az mindenki legyen kiátkozott.
HÁT NEM !

huszárló
  Válasz | 2011. május 09. 11:12 | Sorszám: 346
Szőlőm nem sok van,fél ha csopaki olaszrizling 1/10 része, de mondjuk, a fűszerpaprika már megy. 1ha fp. élő munka igénye úgy 100 napszám, a vetéstől az utolsó szedésig nagyjából. Utána még molyolhatsz vele, ha nem akarsz uo. sz.rt csinálni, ami a tecsó gazd. minőségű, hanem mondjuk egy 235 ASTA körülit. Az ASTA egy mértékegység a színtartalomra, mint kb. az oktán a benzinre. A MSZ szerint 130 fölötti ASTA már különleges, én tudok ma is 230 fölöttit is produkálni. Ebből minden évben kb. 100-120 kilót és az elég a családi és haveri körnek.Ha több tonnát kellene már nem bírnám munkaerővel,a technológiát ismerem eléggé.Ám kénytelen lennék vmit engedni, de annak semmi értelme, mert olyat minden tecsóban kapsz 3-4száz FT/75g. csomagban.
Egyenlítői Magyar Afrika
  Válasz | 2011. május 09. 11:01 | Sorszám: 345
Valahogy úgy tűnik mégis csak többet olvastam erről mint te. És egyébként vannak ismerőseim, akik ténylegesen gazdálkodnak, meghallgatom amit mondanak, de akár barát valaki nem veszek mindent készpénznek, amit mond, pl. ha valaki mondjuk A-kategóriás autóval jár, akkor a sírás-rívást máris osztom kettővel stb. Nem láthatunk bele a lapokba. Ez a lényege. De nem is kell mindent elhinnünk.

Btw. Ha nem tudod az adatokat, semmi baj, én sem, de akkor miért próbálsz ellenérveket keresni. Pont az a mezőgadaság munkaintenzív egyébként, ami talán ökologikusabb. Az ipari mezőgazdaság az, amely az élőmunkát drága gépesítéssel, vegyszerekkel stb. TECHNOLÓGIÁVA pótolja, de ez nem fenntartható. A fenntartható gazdálkodási módok közt van olyan is, ami állítólag sem nem munkaintenzív, sem nem épül technológiára és effektíve kőolajra. Ez érdekelne igazából jobban, de nos nem ez a szakmám és kevés haszna volna most. Gondoltam mpd hátha tudja kommentálni.

Auróra
  Válasz | 2011. május 09. 10:53 | Sorszám: 344
Monokultúrás termesztés esetén alig van bérköltség.
A terület alapú támogatás labanc-magyar viszonylatban:4:1-hez.
mpd
  Válasz | 2011. május 09. 10:53 | Sorszám: 343
Mondom, hogy van igazságmagva annak, amit mondasz.
Természetesen nem láttál sose bele a dolgokba, ez nem is felróható. Viszont ennek híján nem minden következtetésed helyes. Ez se baj, még a szakemberek sem mindig jól következtetnek az adott témában. Csak ne indulatoskodj és ne bőccsészkeggy
onogur
  Válasz | 2011. május 09. 10:51 | Sorszám: 342
Nem néztem utána.
Én csak annyit tudok - és gazdálkodók elmondásaiból - hogy a termelésnél közel sem a munkabér a legmagasabb költség.
A vetőmag, a növényvédelem, az energia viszi a pénzt.
Persze vannak olyan ágazatok, melyeknél az élőmunka igény nagyobb, azt Ausztriában is, nálunk is megoldják idénymunkásokkal.
Egyenlítői Magyar Afrika
  Válasz | 2011. május 09. 10:43 | Sorszám: 341
Vannak olyan munkafolyamatok, amiben nagy az élőmunka aránya vannak, amiben nem. De gondolom te már utánanéztél és mindjárt köpöd nekünk az adatokat.
Egyenlítői Magyar Afrika
  Válasz | 2011. május 09. 10:31 | Sorszám: 340
Azt nem tudom, hogy hogy tudnám magam bölcsészesen kifejezni magam, amikor tanulatlan műszaki paraszt vagyok, de ezek a benyomásaim, én így kombinálom ki a dolgokat.

Pont, hogy nem állítom, hogy marhára értek, akár a technikai részéhez, akár a szervezéssel kapcsolatos részéhez, csak azt látom, hogy van az egyik oldalon a nagy sírás-rívás, amely párosul egy álpatrióta demagógiával a városiak ezt feltupírozzák és a kormányok ennek megfelelően alakítják a vidékpolitikájukat nagyrészt sehogy, látszat vagy nem működő, nem kihasznált intézkedésekkel, intézményekkel. Egyébként gigantikus összegeket költünk támogatásra - bárhogy próbálunk ezen fogást találni - nem itt van a gond, a rendszer hibádzik, ahogy az egészségügyben is valahogy az érdekeltek mindegyike hazudik és panaszkodik egyszerre, miközben jól használja a rendszer kiskapuit, visszaél azokkal, és közben az egésszel és magával a szolgáltatással mindenki elégedetlen, mindenki mással szemben bizalmatlan stb. stb.

A bölcsészekre visszatérve: ennél a hölgynél éreztem azt, hogy jól van jól van, de ez egy kicsit - a te nyelveden - bőcsészes - amúgy szerintem nagyon jó film és témába vág és rámutat a sokkal fontosabb kérdésekre, ami sem a gazdák sem a földművelésről akár itt papolók fejében nem fordul meg: http://www.vimeo.com/21230111 Érdekelne erről a véleményed, mert a számokat bölcsészesen kezeli kicsit a videó persze nyilván nem volt célja a tudományosság, csak az ismeretterjesztés, de nekem meg volna...

mpd
  Válasz | 2011. május 09. 10:22 | Sorszám: 339
Ne bölcsészkedjél, eftássam. Volt némi alapigazságod, ahogy azt említettem is, de elrontod amikor érteni akarsz hozzá.
onogur
  Válasz | 2011. május 09. 10:12 | Sorszám: 338
Mesélj, mondjuk száz hektár szőlő esetén a borász összköltségének hány százaléka a bérköltség, Nagyokos?
Legalább ehhez kéne hogy lövésed legyen, von Hause aus...
Egyenlítői Magyar Afrika
  Válasz | 2011. május 09. 10:09 | Sorszám: 337
"Judeobarbár" az ökológia meg a gazdaságtan?

Hát te hülyébb vagy a sokévi átlagnácinál.

Egyenlítői Magyar Afrika
  Válasz | 2011. május 09. 10:08 | Sorszám: 336
Te feleslegesen húzod rá a nyugat-kelet dichotómiát erre a kérdésre.

A 10x különbség nem is igaz. Durván túlzol és ferdítesz. (Vagy te nem ismered a valós helyzetet.) Ráadásul menetközben átalakult a támogatási rendszer és az ötödakkora magyar bérköltségek mellett akár ugyanakkora támogatást is kaphatsz, ha feltétlenül csak támogatásban gondolkodsz.

Egyébként is nem erről volt szó az előző bejegyzésben. A francia parasztok zöme éppúgy csak politikában képes gondolkodni, felborítják az importáruval érkező kamionokat stb. Ez ostobaság. Lehet ezen az úton haladni csak nem ezt kell eltanulni nyugattól.

mpd
  Válasz | 2011. május 09. 09:50 | Sorszám: 335
Null problemo, én rettenetesen tapintatos tudok lenni!!
LL.kedő
  Válasz | 2011. május 09. 09:48 | Sorszám: 334
Csak óvatosan mert megsértődöm.....

Nos azt gondolom a kulákok, és utódaik többségében elhagyták a mezőgazdaságot, (Hortobágyról és Hanságból nagyon kevesen mentek vissza szülőfalujukba istálót takarítani)és már városi pógárként nöttek fel. Jómagam is. Én a 200 n.sz.öles konyhakertemen kívűl nem nagyon mernék komolyabb mezőgazdasági munkának nekiveselkedni.
Bár miután kiköltöztem tanyára, az a meglepetés ért, hogy azok a szomszédaim akik tsz. parasztként szocializálódtak, nem képesek úgy megmetszeni egy gyümölcsfát vagy megcsinálni egy oltást mint én aki csak kisgyermek koromban láttam nagyapámtól.

mpd
  Válasz | 2011. május 09. 09:37 | Sorszám: 333
Hosszú.
Lehet alacsony költségszinten is termelni, persze kevesebbet. Vannak kézimunka-igényes növények stb-stb-stb.
Az persze igaz, hogy meg kellett volna tiltani, ki kellett volna harcolni, de ezen túl vagyunk, immár célszerűbb alkalmazkodni ehhez, mintsem siránkozni.

Egy tanács: mindent, amit hallasz az agrárium résztvevőitől, osszál el kettővel.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola