A téma zárva.  A téma zárva.


  

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció

 
előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Népszavazás! Magyar állampolgárságot minden magyarnak! (12. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Népszavazás! Magyar állampolgárságot minden magyarnak!
Halder
| 2004. augusztus 15. 09:30 | Sorszám: 330
Hír tévén a Pörzse műsorban a Terítékenben, a magyar öngyilkossági hajlamáról beszélnek, a lehetséges okokkal foglakoznak és a megoldásról.
Köztük a történelem, de a magyar nemzeti identitás, nemzeti érzések gyenge volta is például.
Milyen hatással van ez a magyar lélekre észrevétlenül is.
Balambér
| 2004. augusztus 15. 00:55 | Sorszám: 329
Majd csak megunod jeligére !

Szerény tudásom szerint,mindeddig elég kevés emigráns magyar ment vissza koldulni az óhazába,onnan viszont elég sokan jártak,járnak ezért ide !

Apóka
| 2004. augusztus 15. 00:43 | Sorszám: 328
Látod! Érdemesebb lett volna Ausztriában maradni, amig vissza nem lehetett volna menni Erdélybe. Így a hazai magyarok adakozására vagy kárhoztatva.
Balambér
| 2004. augusztus 15. 00:18 | Sorszám: 327
Hát igen,éppen ma olvastam én is a Toronto Sun-ban,hogy a montreáli koldusokat a magyarországi turisták tartják el !

Nagyon megszaladt nektek,hogy mindenre jut !

Apóka
| 2004. augusztus 14. 23:31 | Sorszám: 326
OK. Ha járok Montreálban és látlak koldulni, teszek néhány fillért a kalapodba.
Balambér
| 2004. augusztus 14. 22:50 | Sorszám: 325
Számítok is.
Apóka
| 2004. augusztus 14. 22:20 | Sorszám: 324
Irántad a bizalmam megrendíthetelen. Számíthatsz rám.
Balambér
| 2004. augusztus 14. 22:11 | Sorszám: 323
S azt is,akkor is ha nem.
Balambér
| 2004. augusztus 14. 22:09 | Sorszám: 322
Ne izgulj,azt majd én jelzem neked.
Apóka
| 2004. augusztus 14. 22:07 | Sorszám: 321
Úgy látom, hogy a többi gondolatomat elfogadod. Gratulálok!
Ditke
| 2004. augusztus 14. 22:06 | Sorszám: 320
A magyar nép dönthet a magyar állampolgárságról
274.000 aláírást hitelesített az OVB

Az Országos Választási Bizottság augusztus 12-én, csütörtökön közölte, hogy legalább 274.000 hiteles aláírás gyűlt össze a határon túli magyarok kedvezményes honosítása – kettős állampolgárság – érdekében indított népszavazási kezdeményezés támogatására.



A hitelesített aláírások száma messze túlhaladja a szükséges kétszázezret, tehát ki kell írni a népszavazást.


Ez a kezdeményezés egyértelmű helyzetet teremtett: a magyar nép saját hatáskörébe vonta a magyar állam és a világon szétszórtan élő magyarok jogviszonyának rendezéséhez szükséges lépés megtételét.


A népszavazáson a magyar nemzet határokon átívelő újraegyesítésének törvényi biztosítékáról döntenek a magyar választópolgárok.


(MVSz Sajtószolgálat)

Balambér
| 2004. augusztus 14. 22:05 | Sorszám: 319
"A kettős állampolgárság elsősorban gesztus. "

Ebben igazad van,s ezt minden magára ici-picit is adó nemzet,már régen lerendezte látványos külsőségek, felesleges civakodás nélkül,úgy hogy automatikusan megadta az állampolgárságot mindenkinek aki a nemzetből való volt,s nem népszavazással kellet azt kicsikarni.

Úgy látszik vannak olyanok is,ahol még él a nemzet,még él a nemzeti érzés.

Apóka
| 2004. augusztus 14. 21:37 | Sorszám: 318
Nem feltétlenül kell a magyarországi magyaroknak beleszólni egy Románia államszervezetébe. Románia államszervezete egyébként nemcsak belügy. Ezt te mint jogot végzett tudod.

A Romániában élő román állampolgároknak, nemzetiségtől függetlenül kötelességük sorsuk jobbrafordítása érdekében közéleti tevékenységet végezni, ami végülis mindig az adott államszervezet változtatásával együttjár.

Az erdélyi magyarság sorsának jobbrafordításán, tehát a kivándorlási hullám leállításán és a népesedési tendenciák megfordításán leginkább a belpolitikai változások segíthetnek és nem kettős állampolgárság megadása. Az autonómia kiharcolása jelentős belső változásokkal járó lépés. A kettős állampolgárság elsősorban gesztus.

Mercurius
| 2004. augusztus 14. 20:54 | Sorszám: 317
A tömeges kivándorlás topicbanpicit az adatokank is próbáltunk utána menni. Ami most rázós, hogy föleg a szülőképes koruak mennek el. Óriási átalakulásban van az erdélyi magyar társadalom. A fiatal generáció szinte kivétel nélkül egyetemre kerül. A falusiak, amelyek azért magasabb születésszámot adják, most elkerülnek hazulról. Az egész generáció eleve mobilizálódik. Ezzel a háttérrel könnyebben nekivágnak a nagyvilágnak. Amig rá nem jönnek, hogy mennyi illuzió kapcsolódik a külföldi munkához,elvándorláshoz, addig az erdélyi magyarság sérülékeny helyzetben van.

Románia EU csatlakozása után a románok is bekerülnek ebbe a helyzetbe. Óriási vonzerő lesz odébb állni Olaszországba.


Ezek olyan rövid távú jelenségek, amelyeket rövid távon kell kezelni, de a kihatásuk hosszú távú. Ha két fiatalember leleép, akkor nem csak ők ketten tartoznak a népesség veszteséhgez, hanem a születendő utódjaik is.
De ezek kezelhető problémák. Autómia,gazdasági megerősödés kell.


A születés szám csökkenés sokkal nehezebb dió. Az egész fejlett világban csökken a születésszám. Rossz az a minta, amit ma fejlettnek nevezünk.

Balambér
| 2004. augusztus 14. 20:51 | Sorszám: 316
Az a baj,hogy nem igen akadt még senki,aki igazán kiakarta volna törölni a fejekből,mosni az agyakból a degenerált Károlyi-Kártevő Mihály,Jászi (Jakubovits) Oszkár, Kunfi (Kunstetter) Zsigmond, Göndör Ferenc (Krausz Náthán), Kéri (Krammer) Pál és társaik nemzetvesztő politikájának utóhatását.Hogy szinte senki sem próbálja semlegesíteni a Kun (Kohn) Béla, Korvin (Klein) Ottó, Rákosi (Rosenfeld) Mátyás,stb,stb féle és később más ilusztris nevekkel folytatódó hazugság áradatot,azt a magyargyűlöletet,ami az SZDSZ soraiból tör a magyarságra minden nap.
Halder
| 2004. augusztus 14. 20:08 | Sorszám: 315
Trianont már jó néhányszor átbeszéltük előbb az indexen, majd itt is, volt néhány dolog amiben egyetértettünk, néhányban nem, ez gondolom természetes.

Mindketten tudjuk, mind a két háború esetén voltak, kik eléggé világosan látták a történéseket, főleg ami minket érint előre. De én ezért írtam kiemelve, hogy nem a politikusokra gondolok, hanem az egyszerű emberekre.
Az ember már csak olyan, ha nem tudja miért kell küzdenie, vagy miért kéne harcolnia, nincs előtte a cél, akkor nem tud teljes énjével és tudásával, akaraterejével résztvenni az eseményekben, legyen az bármi.

Én egyébként szokásos pesszimizmusommal, meg mert elég sok nemzeti érzésű embernél látom és érzékelem, ezért ki merem jelenteni az egyharmad ki támogatja, valójában nem a saját meggyőződése miatt teszi, hanem mert homályosan érzi talán így kéne, természetesen ez is jobb, mint a semmi.

„Ha úgy gondolod, hogy nem elég nagy a nemzeti elkötelezettség, én azt mondanám, hogy tévedsz” írod. Akkor erre rákérdeznék. Konkrétan:
Szerinted a térségben az emberek nemzeti érzése, elkötelezettsége, nem nagyobb, mint nálunk ?
Elég sokat utazom, én személy szerint óriási különbséget látok a szlovák, román, szlovén, horvát, szerb, lengyel, stb( bármelyik állam behelyetesíhető) emberek és a mi polgáraink hozzáállásában.
Egyszerűen azért (is), mert csak nálunk volt olyan a diktatúra, mely szándékosan és alapvetően(főleg 56 után) teljesen kikapcsolta a fenti tulajdonságokat, érzéseket az emberekből.

A probléma az, hogy nem áll több évtized a rendelkezésünkre, hogy ezen alapvetően változtassunk. Az idő, ez az, ami nincs. Drasztikusan fogy a magyarság határon belül és kívül, a legtöbb helyen elérte, vagy megközelítette azt az értéket melynél már nagyon felgyorsul a beolvadás. A számokat meg ismerjük. Tragikus.

A három kérdés közül melyet leírtál az első az mely mindent eldönt:
„1. Sikerül-e megfordítani a népesedési trendünket” írtad, ez a döntő, mert ha nem akkor úgy is mindegy, de azért közben meg lehet fordítani az emberek nemzethez való hozzáállását, mert hosszabb távon viszont már az is dönt.

Probléma pont az, külső körülmények adta lehetőségek között a leggyorsabban és legbiztosabban eredménnyel kecsegtetőt kell követni. Kimentünk az időből. Nem hibázhatunk, így az is igaz, hogy elsietni vagy kapkodni sem szabad, de a jelenlegi helyzet és haladás ezen a téren nem elegendő.

Turul
| 2004. augusztus 14. 17:09 | Sorszám: 314
Nem hiszem, de nemis Románia államszervezetébe (a területi autonómia követelésével igen) kívánunk beavatkozni, hanem a megszüntetni a határon kivül élő magyarok közötti diszkriminációt (aki nem az elszakított területekről származik, az és leszármazottai is automatikusan magyar állampolgárok.
Valamint védelmet adni a magyar állampolgársággal, valamint helyben megtartó erőt, az ott élőknek.
Mert az elvándorlásnál a beolvadás is sokkal rosszabb...
Apóka
| 2004. augusztus 14. 16:59 | Sorszám: 313
A kettős állampolgárságtól fog-e javulni Románia államszervezete, ami végülis forrása a mindennapi emberek kilátástalanságának, aminek következménye az erdélyi magyar és román kivándorlás?
dondorin
| 2004. augusztus 14. 15:27 | Sorszám: 312
"Se a kormány, de ami a legnagyobb baj, se a nép nem akar ezzel foglakozni."
Pontosabban: Se a kormányok, se a határokon belüliek nem akarnak...
Az illúziók eloszlatása végett, ez a kérdés sose volt kormányfüggõ. Az eddigi kormányok egységesen nem akartak foglalkozni vele. Miért lenne ezután másképp?
A régiók Európája segíthetne, ha megtarthatta volna uniós posztját az eddigi magyar régiófelelõs.
Az sem volt elég jó.
Most jobb?
dondorin
| 2004. augusztus 14. 15:13 | Sorszám: 311
"lényegében csak azok elkötelezettek a határon túliak mellett, akiknek rokonsága van odaát."
Ez nem egészen stimmel. Azok közül is sokan elkötelezettek, akik már jártak határon túli területen. Ha beszélgettek is az ott élõkkel, akkor különösen. Szerencsére elég sokan vannak.
Mercurius
| 2004. augusztus 14. 14:57 | Sorszám: 310
Nem ellenkezésként mondom, csak megjegyzem, hogy Tisza István vonakodott aláírni a hadüzenetet. Egy memorandumot küldött az uralkodónak. A Memmorandum pontosan felvázolta azokat az eseményeket, amelyek később a háború után bekövetkeztek.

A II. Vh elött Teleki, Horthy, Szentiványi, Szombathelyi pontosan felvázolták különböző események kapcsén, hogy mi lesz a II. Vh következménye. De hiába tudták, a történelem sodrása erősebb volt.

Szóval az emeberek soha sincsenek eléggé felkészítve. A jól tájékozott vezetők tájékozottsága sem segít sokszor.

Ennek ellenére mondom, hogy esély mindig van. A perzsa invázió idején a görög átlag ember sem volt "felkészítve". Az aktuális Olimpia tartott mindenkit lázban. Teljes meglepetés volt számukra, mikor a Thermopylei áttörés után perzsák jelentek Thébánál. A görögök cezetői, akkkor egy kivétellel még csak nem is tudták mit kéne csinálni. Szét akartak szaladni. Egyedűl Themisztoklésznek volt jó terve, amit a Marathoni Csata óta csiszolgatott. Ez elég volt.

Ha úgy gondolod, hogy nem elég nagy a nemzeti elkötelezettség, én azt mondanám, hogy tévedsz. Ha egyharmad támogatottságunk van az mindenhez elég lehet. Nagyon jó érzés. Én még úgy nőttem fel, hogy nem látogathattuk meg a nagymamám és titkolni kellett sok helyen hogy erdélyiek vagyunk. A dolgok jó írányba mennek ezen a részterületen.

De a magyarság jövöjét nem ez határozza meg. A döntő kérdés, hogy

1. Sikerül-e megfordítani a népesedési trendünket
2. Sikerül-e tartósan gyarapodnunk javainkban.
3. Sikerül-e olyan jövőképet felvázolnunk magunk számára, amely minden magyarnak eligazitást nyújt az élet dolgaiban.

Turul
| 2004. augusztus 14. 12:50 | Sorszám: 309
Egyetlen rokonom (feleségemnek sem) él a csonka országon kívül.
Mégis már gimnáziumban elhatároztam, hogy bejárom az összes elszakított területet.
Nagyon sok év múlva sikarült Kárpátalját is meglátogatni egyéni turistaként (három éven át küzdöttem a szovjet nagykövetséggel.
Tehát vagyunk ilyenek is. Kevesen, tudom.
Astória aluljáróban néhány évvel ezelőtt sok erdélyi árulta a kézműves termékeiket.
Egy rendőr igazoltatott egy székely férfit.
Szegény, nem jöhetett volna évekig Magyarországra.
Szóltam, hogy engedje el. A "románok" üzletelnek, ki van adva, hogy meg kell akadályozni, volt a válasz.
Nem románok vannak itt.
Dehogynem itt az útlevele, válaszolt a rendőr.
Milyen nyelven beszél önnel, kérdeztem? Magyarul mondta.
Mert magyar. Szegény, elnyomott magyar, aki átjön "haza" és így bánunk velük, jobb magyarok sokkal, mint mi vagyunk.
Gyengült a rendőr és érdeklődő lett. Visszadta az útlevelet, mondtam a székely embernek, igyekezzen...
Majd elbeszélgettem a rendőrrel (ritka példány volt).
Nyertem egy embert. (sok-sok hasonló történt velem, ez is a dolgunk, felvilágosítani).
Halder
| 2004. augusztus 14. 09:32 | Sorszám: 308
Mercurius

Váratlanul nem ér/ért.
Már te magad is felhánytad nekem még korábban, hogy én túl pesszimista vagyok.
Az indexen a politizálást korábban abba hagytam, de az ottani Fradi topicba még irogattam, tavaly decemberig, mikor is kifejezetten azért jöttem el, mert elviselhetetlen és elkeserítő volt számomra a hozzáállás ezen a téren.
Sőt kaptam már levelet egyébként erősen nemzeti érzelmű meglehetősen gyakran irogató egyéntől is, hogy ne szidjam annyira és rendszeresen az anyaországaikat, nem ők tehetnek róla, hogy ilyenek, ilyenek lettek.
Csakhogy nem könnyű elfogadni.

Trianon kérdés majd a 40-44 ig tartó időszak a családom miatt is meglehetősen foglakoztat. Egyrészt mert jelentős részben székely származású vagyok, másrészt az őseim kivették részüket ebben az időszakban a dolgok sürüjéből, ki magas katonai rangban, ki politikusként, ki tanítóként, ennek hátrányával majd 45 után (  ).
Én úgy vélem azt az időszakot nem lehet összehasonlítani a mostanival.
Az első világháború hosszú évekig tartó hihetetlen szenvedése a fronton és a hátországban, a drága magyar vér százezrével való pusztulása, olyan helyzetet idézet elő mely nagyrészt érthető, bár kétségkívül sajnálatos.
DE ! A legnagyobb probléma, hogy az ország nem volt felkészítve az eljövendő problémákra.
Itt most nem a politikusokra, hanem az egyszerű néptömegekre gondolok.
Még 1918 nyarán őszén sem hitte el a többség, hogy ami végül is bekövetkezett az megtörténhet.
Személyesen mesélte el egy rokon, hogy mikor az ezredet kellett felkészítenie a románok ellen, az emberei(a tisztek egy része sem) nem értették, hogy mi és MIÉRT is történik. Nem hitték el, hogy tényleg elveszhetnek a területek, ők úgy gondolták csak ezzel próbálják őket a vezetők, tisztek riogatni, hogy tovább háborúskodjanak. Döbbenetes, de még 18 telén is, mikor is megkezdődött a román és a cseh invázió az emberek képtelenségnek tartották az ország területeinek elvesztését, tehát nem is következhet be.
A Trianon topicban már kibeszéltük, de én személy szerint (és te is, csak más úton) elképzelhetőnek tartottuk az ország területének (legalábbis jelentős részének) megmentését.
Akkor minden összejött. Ma más a szituáció.

Bizony nagyon nehéz a helyzet.
Ha egy nemzeti elkötelezettségében és tenni akarásban erős nép élne itt, egy olyan kormány vezetése alatt mely legfőbb célja a legfontosabb nemzeti kérdések minél gyorsabb és hatékonyabb megoldása, akkor sem lenne könnyű.
Se a kormány, de ami a legnagyobb baj, se a nép nem akar ezzel foglakozni.
Megértünk a pusztulásra. Mert rajtunk más nem, fog segíteni, ezt már megtanulhattuk a történelmünkben. A Jóisten csak azokon segít, akik tesznek is érte valamit, mert akkor talán meg is érdemlik, mondom akkor is talán.

Mercurius
| 2004. augusztus 14. 06:35 | Sorszám: 307
Kedves Halder,

elkeseredni csak az keseredik el, akit váratlanul ért.

Szerintem ezek nagyon fontos dolgok, ezért hideg fejjel kell mérlegelni.

Korábban leírtam, hogy lényegében csak azok elkötelezettek a határon túliak mellett, akiknek rokonsága van odaát. Nem gondolnám, hogy a Demokrata adata megbízható,de azért nagyjából tükrözi a való helyzetet. Figyelembe véve, hogy román vendégmunkások rémével milyen hangulatot lehetett gerjeszteni, a kettős állampolgárság elfogadottsága valszeg még rosszabb.

Mondanám, hogy ez egyébként nem újdonság. Úgy emlékszem te olvastad az Erdélyi Napló című topicom az Indexen. Akkor azért kibogarásztam, hogy az akkori Magyarország nagyobb részét is hidegen hagyta a kezdődő invázió. Csak a közvetlenül megtámadottak reagáltak elszántan. Ismert, hogy Erdélyben is a román támadást megelőző időszakban elszleltek a katonák. Az első egység, amit Kratochwill sikeresen felszerelt és kiküldött a Maros vonalára, még a kolozsvári pályaudvarig sem jutott el. A román támadás után persze megváltozott a helyzet, De csak Erdélyben. A Shwoy naplóban olvasható, hogy mikora románok már a Partiumban jártak, a Szegedi Helyörség legénysége megtagadta, hogy kimenjen az aradi frontra,mert előző nap a románok lőttek rájuk.

Ettől függetlenül úgy érzem, hogyha van harminc százalékunk a határon túliak ügye mellett, akkor az sokmindenre elég, feltéve, ha az alkalmas módszert választjuk meg. Vedd figyelembe, hogy ellenzők száma alacsony volt.

Balambér
| 2004. augusztus 13. 21:05 | Sorszám: 306
Csakhogy az én túl alegórikusra sikeredett válaszom nem a pesti autósról,hanem a román felségjelet hordó autóban ülő magyarról szól,az kapja a fejére az áldást,és pechére érti is,hogy mit mondanak neki.

Zömében ugyanúgy kezelik,ugyanolyan segítőkészek hozzá akkor is ,ha tudják róla hogy milyen az anyanyelve. Mindenestre a 80-as évekhez viszonyítva,valami előre lépés már történt,legalábbis azok között akik Erdélybe látogatnak,egyre kevesebb az aki csodálkozik,hogy honnan tudnak ezek a románok ilyen jól magyarul.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 
 

   Téma megnyitása       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola