Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Vallás - filozófia   » Valami nagy-nagy rendet kéne rakni ! (66. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Valami nagy-nagy rendet kéne rakni !
Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 21:08 | Sorszám: 850
Ugyanmár késhegy, mi ebek nem használunk ilyesmit.
A nadrágszáránál fogva lerángatom a mopedjéről és jól beléharapok.
john batky
  Válasz | 2009. május 13. 19:30 | Sorszám: 849
Nyugalom, nehogy már késhegyre menjetek! Inkább igyatok! Ajánlott irodalom:
Hegel: A tiszta szesz kritikája

Namost. Remélem, az eddigiek alapján kitűnt, hogy egyáltalán nem célom a mai fizika palotájának lerobolása, sem paralell vagy konkurens fizika létrehozása.

Azt is tudom, ami a makroszkopikus - a mikroszkopikusból importált - kollektív hullámfüggvényt illeti, hogy olyan a teljes univerzumra elvileg nem létezhet, makroszkopikus testekre megállapítása szinte lehetetlen, ezért kollapszálása, vagy szétugrása sem megy, a tapasztalati tartományon belül biztosan nem.

Inkább egy komplementer modell céloztam meg, ami a fizikát extrapolálhatná a tapasztalati tartományon túlra úgy, hogy esetlegesen a kvantummechanika ezen a makroszkopikus szinten működjön.

A részletek... még kidolgozatlanok, tisztázatlanok, már csak azért is, mert filozófiát saját megfigyelésekkel, az érzékszervekre vonatkozó biofizikai megfigyelésekkel, matematikai és/vagy fizikai elemekkel, ókori bölcselők vagy vallások gondolataival megspékelve és kombinálva "eladni" szinte sehol, semmilyen komoly folyóiratban vagy konferencián nem lehet. Az UFO-hitnél azonban úgy érzem, egy hangyányival komolyabb dologról van szó. (Hadd írjam itt le, volt olyan lap, ahová Roger Penrose is írt cikket. Végignéztem, olyan írással is találkoztam, amelyben komoly amerikai elméleti fizikus arról elmélkedett, hogyan jönnek elő a mikrovilág 10 dimenziós tereiből az UFO-k és az érzékszerven túli érzékelés -ESP- lehetősége. Egy rövid cikkemet, amely a tudomány és a vallás kibékítésének egy lehetséges módjáról szólt, visszadobták, mert a cikk testébe web-címeket írtam, összekapcsolható hivatkozásokat a NASA kutatásaira, a görögre és a védikus irodalomra vonatkozóan...)

Nagyon jó érzés, hogy a gondolán ez az egész, egyelőre gyerekcipőben járó okoskodás egyáltalán teret kaphat. Őszintén örülök, hogy itt lehetek!

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 16:49 | Sorszám: 848
Ebura fakó! Lehetni lehetnék, de hát én eb vagyok!
Rendes Kis
  Válasz | 2009. május 13. 16:04 | Sorszám: 847
Te egészen rendes ember is lehetnél ! ...
Rendes Kis
  Válasz | 2009. május 13. 16:00 | Sorszám: 846
http://www.fw.hu/remekm/archivum/john_batky.htm
john batky
  Válasz | 2009. május 13. 15:52 | Sorszám: 845
Mit gondolsz, alakul a rend?
(De mielőtt root kitörli, mentsd le a topikot, légy szíves! Just for the memory... )
john batky
  Válasz | 2009. május 13. 15:50 | Sorszám: 844
A pszichiátrián egy beteg megragad egy kést a konyhán, és szalad vele az orvos felé. Az megijed, próbál menekülni, a beteg utána. Végül az orvos a folyosó végére ér, nem tud hová menekülni. Kétségbeesetten, sápadtan a falnak támaszkodik. A beteg odaér, az orvos kezébe adja a kést:

- Nesze, te vagy a fogó!

john batky
  Válasz | 2009. május 13. 15:49 | Sorszám: 843
Várj, semmiféle határozatlansági elvet ide én nem írtam!

Még egyszer:

Személy1 megkavarja a paklit, mondjuk a 22 lapot és fejjel lefelé kiteríti, majd felszólít, húzz 1 lapot.

Személy2 húz. Abban a pillanatban nem látod a lapokat, lehet, hogy mind egyforma, pusztán logikailag feltehető.

Ez persze nonszensz, de másik oldalról nem ellenőrizhető, hogyha lehetségesnek tartod, hogy abban a pillanatban, ahogy felnyalábolod ellenőrzésre, megint mind különböző.

DE AMÍG NEM TAPASZTALOD, A TAPASZTALÁSI FOLYTONOSSÁG MEGSZŰNIK ÉS ELVBEN BÁRMIT TEHETSZ LOGIKAILAG A HELYÉBE.

Ennyi, semmi több. Abszurdum, tudom, a józan ésszel nem egyezik, de a józan ész is konvenció, egyfajta hit.

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 15:47 | Sorszám: 842
Mibánt Te Ideges Kis?
Rendes Kis
  Válasz | 2009. május 13. 15:44 | Sorszám: 841
Madelonnak az IQ-jával nincs baj ...

... csak az EQ-jával ...

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 15:39 | Sorszám: 840
Idézet:
És a Hermészre semmi?

Aszittem a Hermész Trisz egy ember.

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 15:37 | Sorszám: 839
Egyik pillanatban lehúzod a hetest. Új terítés fejjel lefelé, már az összes lapon ugyanaz, de más van, mint előzőleg.

Ha jól értem ez a határozatlansági elvnek valamiféle (bölcsész) vizualizációja lenne.
Ugyanott sántít, ahol az összes bölcseletbe átemelt fizikai modell.
A határozatlansági elv nem azért állítja, hogy azért meghatározhatatlan a megfigyelés ténye befolyásolja a megfigyelt állapotot, hanem annak energiája. Hogy valamit mérhessünk a mérendő egység befolyásolása nélkül, a mérési metódusnak nagyságrendekkel kevesebb energiát szabad a mért rendszerbe/ből bevinni/kivenni, mint amit mérni akarunk. Belátható, hogy elemi részecskéknél ez nem teljesíthető, mindig csak az okozatból tudunk következtetni, pl. egy elektron becsapódása után az energiájára.
De a makrofizikában ez nincs így. Ránézéssel nem változtatjuk meg számottevően sem a pakli, sem a kártya, de még csak a festékmolekula energetikai szintjét sem. se azzal, ha az üvegasztal lapján keresztül kamerával vesszük a kártyapaklit.

A képzelet persze más. A kártyák túl oldalára azt képzelünk, amit akarunk. Pl. tök ászt az akasztottember helyére. De az már nem fizika.

john batky
  Válasz | 2009. május 13. 15:16 | Sorszám: 838
Most "dolgozunk" vagy "hüjülsz"?

És a Hermészre semmi?

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 15:13 | Sorszám: 837
"Hermész Triszmegisztosz"

Hát engem nem, az biztos!!

john batky
  Válasz | 2009. május 13. 14:58 | Sorszám: 836
Ez az egyhúzásos dolog... meditációs technika. Ha mindenféle jelek, szimbólumok, figurák vannak a kártyán, hosszú ideig bíbelődhetsz vele, mi az üzenet.

A tarot ebben és a jóslásokban azért "népszerű", mert

1. régi, eredetét az ősi Egyiptomból származtatják, Hermész Triszmegisztoszig ("H.T. titkos könyve")
2. a zsidók vagy az arabok hozták Európába, a zsidók nem gyakorolhatták vallásukat a középkorban, ezért úgy is tartották, a Nagy Arkánum maga a Tóra (ha jól emlékszem) - kártyázni meg mindig szabad volt, fejben praktizálták hát a vallást
3. hihetetlenül gazdag a szimbolikája (tudom, mert a vizuális világával sokat foglalkoztam)

A Nagy Arkánum 22 lapos, a Kis Arkánum -ha jól emlékszem- 56. Sok esetben a Nagy is elég.

Ha érdekel több is erről, tudok adni érthető irodalmat. Van olyan, ahol a Kabbala, a szúfi tanok és a keresztény misztika alapján elemzik lapjai jelentését, sőt, Madách-nak is köze volt hozzá, Az ember tragédiája és részben tartalmazza a vázát.

Kultúrtörténetileg bárki számára érdekes lehet.

john batky
  Válasz | 2009. május 13. 14:38 | Sorszám: 835
Ez a dolog nem kártyavetés vagy kártyajóslás volt!!!

Sima prezentációja valaminek, ami egyszerűen bemutatja, a racionális ember is hitben él és az sem biztos, hogy megalapozható.

Nem értek hozzá, de volt amikor láttam, hogy a jósláshoz több lapot használnak.

Annyit tudok, hogy akár kártyajóslásról, akár asztrológiáról van szó, azokhoz is érteni kell. A minap hallottam, hogy egy elismert asztrológia tanfolyam öt évig tart.

Ehhez a témához külső szakértő kellene...

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 14:31 | Sorszám: 834
Ha a kártya valóban a jövőmet mutatja, akkor hogy mutathatna a holnaputánomra más jóslatot 3 másodpercen bévül.
john batky
  Válasz | 2009. május 13. 14:18 | Sorszám: 833
Lehet. Igazából nem velem, hanem Berkeley-vel vitatkozol

Amit írsz, OK, bár engem nem akartak lehúzni, megvágni, megkárosítani. De:

"Ha viszont a pakli standard és a húzás csak nekem szól, akkor mindaddig, amíg nem nézem meg, ismételten ugyanazt a lapot kéne húznom."

Ez azért nem igaz, mert nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba. Ha a világegyetem statikus lenne, egyetértenék. De nem az, és mi sem benne, Te is pillanatról pillanatra változol, még ha tudatosan nem is nagyon.

Egyik pillanatban lehúzod a hetest. Új terítés fejjel lefelé, már az összes lapon ugyanaz, de más van, mint előzőleg.

Így értem. Semmi csalás vagy megtévesztés. Lehetőség, amelyhez a tapasztalat nem tud odaszagolni. LKét hit egymással szemben és ebben az esetben logikailag az egyik legalább olyan korrekt, mint a másik.

john batky
  Válasz | 2009. május 13. 14:12 | Sorszám: 832
Tök igazad van. Azt hiszem, azért vagy, mert a kérdésre "felel": részecske vagy? (a detektoron keresztül kérdezünk) Azt mondja igen. Hullám vagy? (ernyővel kérdezünk) Azt mondja, igen.

A vagy a mi szétválasztásunkból jön, de tudjuk, hogy ez igazából és, mert ugyanarról az objektumról szól.

A többi probléma az arisztotelészi (mit szólsz? A) logikából jön. Egy kenyér nem lehet egyszerre bor és hal. A kvantummechanika logikája, mintha nem-arisztotelészi (NOTA) lenne. Ez problematikus eleinte, de a paradoxot meg lehet szokni. Minth Bohr mondta, vannak mély igazságok, amelyek tagadása is mély igazság.

Paradoxon... ez hozza be a keleti képet és gondolkodást.

De a görögöknél is van ilyen:

"A halhatatlanok halandók, a halandók halhatatlanok, minthogy élik azoknak halálát, azoknak életét pedig halják." (Herakleitosz)

Amit a végén írsz, nem vitatom. Az eltűnésekkel, megjelenésekkel a tömegenergia-megmaradás tétele nem sérül. Nem jobban, mint a virtuális részecskéknél a kvantumvákuumban.

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 14:11 | Sorszám: 831
Ez olyan mint a keleti történetek. Szép csak sok értelme nincsen.
Van egy standard, hogy a pakliban az összes kártya más. Ha nem más, akkor az nem standard, hanem csalás, trükk.
Ha viszont a pakli standard és a húzás csak nekem szól, akkor mindaddig, amíg nem nézem meg, ismételten ugyanazt a lapot kéne húznom.
john batky
  Válasz | 2009. május 13. 13:58 | Sorszám: 830
A világ hagyományosan - de nem a hagyomány alapján! - klasszikusnak látszik, de a legesleg-alapja nem-klasszikus. Akkor hát?

Felteszem, a kvantummechanika törvényei mindenre érvényesek, nemcsak objektumokra, de valahogy szubjektumokra is.

Bár tovább lehetne menni... de ha az embernek nincs semmi papírja, a világ lezár előtte. A blokk, a hüllő-ősöktől örökölt hierarchia védelem is, tudom. Nem kellenek fokozatok vagy díjak, elismerések ahhoz, hogy az ember töprengjen és ez valahogy nagy kegyelem.

Biztos vagyok benne: a világ nem játszik arra, hogy megismerhetetlen legyen.

PS: Egyszer Benoit Mandelbrot ismert matematikust, a róla elnevezett fraktál-halmaz névadóját faggatták arról, hogyan dolgozik.

Azt mondta, ha van egy megoldandó probléma, egy egyenlet, felírja egy papírra és leteszi maga elé, nézi, nézegeti, elengedi a fantáziáját, nem sajnálja erre az időt... meditál... A tudós meditál. És egyszer csak megkapja a megoldást. Mindenenen lehet, szabad meditálni, nemcsak a buddhistáknak.

Madelon az eb
  Válasz | 2009. május 13. 13:50 | Sorszám: 829
Azt nem értem, miért vagy részecske, vagy hullám?
Miért van az, hogy vallásos emberek akik a Szent-egy-háromságon egy pillanatnyilag nem csodálkoznak el, egyszerűen nem tudják értelmezni, hogy nem "vagy", hanem "és".
Az anyag és az energia ekvivalens. Aminek energiája van, annak tömege is. És viceverza. Ami mozog az meg hullám (vagy a tiéd). Mert az energia átkerül az egyik helyről a másikra. Ha nézem akkor egy mozgó pont, ha a mozgási energiáját vizsgálom, akkor hullámzás. De közben tömegnövekedés is.
Pont.
john batky
  Válasz | 2009. május 13. 13:39 | Sorszám: 828
"Amíg nem kerülsz velük kölcsönhatásba újra, nem tehetsz biztos megállapítást."

Sajnos, ha meg kölcsönhatásba kerülsz, akkor azért bonyolult. Fizikailag minden rendben. De ha egy másik embert figyelsz egy rövid ideig csendben, megérezheti hátulról is.

Ha kölcsönhatásba kerülsz egy emberrel, már nem az, aki, egy vetületet látsz, amit Te váltasz ki. Pont úgy, ahogy Te is más vagy a pénztárossal a boltban, mint ha megszólít egy koldus, vagy egy túrista az utcán, esetleg konzultálsz a munkahelyeden, vagy ha belédrúgnak a villamoson.

Melyik az igazi arcod? A kölcsönhatástól függ. Mi az elektron? Részecske vagy hullám? Mitől függ?

Ide vezet az extrém empirizmus és a szabadon alkalmazott természettudomány free-style, "nexialista" egyvelege...

john batky
  Válasz | 2009. május 13. 13:28 | Sorszám: 827
Tovább folytatva a spekulációt, a szélsőséges filozófiai bozótharcot, tegyük fel, hogy elmész dolgozni. Nyilván valószínőleg senki családtagodat nem viszed magaddal, néhány használati tárgyadon kívül minden otthon marad.

Amikor elmész, a tapasztalás megszűnik, ez nyilvánvaló. Lehetne mondani, olyan ez, mint a Dirac-halmaz. Ha az észlelésed körében van valami, értéke 1, aktuálisan létezik. Amit nem tapasztalsz, kívül esik e halmazon, értéke 0, a megfigyelés szempontjából nincs. Itt vélhetően egy átmenetnek kellene lennie... 0 és 1 között, de hagyjuk.

Az extrém empirizmus önmagában nem zárja ki, hogy az adott lényeket, és tárgyakat "anyaghullám-csomagnak" képzeljük el, amelyek megfigyelés hiányában -számodra! és ez nagyon fontos- szétfolynak, akár a Schrödinger-egyenlet szerint, de ezt végképp senki sem tudja.

Amíg nem kerülsz velük kölcsönhatásba újra, nem tehetsz biztos megállapítást.

Az "anyaghullám" megfigyelés hiányában szétfolyik, majd amikor megint fennáll a kölcsönhatás, összeugrik.

A megfigyelés tekintetében szerintem ez nem ördögtől való dolog, de ha érdemesnek tartjátok, beszéljünk még róla.

john batky
  Válasz | 2009. május 13. 13:15 | Sorszám: 826
Egyszer beszélgettem egy kártyatudorral, kiterítette elém a paklit, fejjel lefelé.

Ott volt a sok hátlap, azt mondta, húzzak. Húztam egy lapot. Mondom, most mi van, ez egy a sok közül, és?

Akkor azt válaszolta, amíg a lapok lenn voltak mind, senki a világon nem ellenőrizhette, mi van rajtuk. Amíg nem húzok, az összes kártya képe lehet ugyanaz, mondta.

A húzás általad, rád szabva történik. A húzott lap rólad és csak neked szól.

Hétköznapi trükkök, eh...

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola