Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Mûhely   » Lelki jelenségek, elváltozások (55. oldal)

A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74 

Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Lelki jelenségek, elváltozások
nádihegedű
  Válasz | 2009. szeptember 29. 21:40 | Sorszám: 487
Az remek !! :_)))
gajo
  Válasz | 2009. szeptember 29. 21:36 | Sorszám: 486
Ejnye, ejnye! A linket! Légyszi!

Csak emlékeztetőnek:" Egy másik statisztika szerint egyenesen a papok között is kimutatható, hogy nagyon sokan csak papíron vallásosak s lényegében istenben sem hisznek."

john batky
  Válasz | 2009. szeptember 29. 21:30 | Sorszám: 485
Sződd a selymet...
john batky
  Válasz | 2009. szeptember 29. 21:30 | Sorszám: 484
Ajánlott olvasmány a témához:

Dino Buzzati: Hajtóvadászat öregekre

panda
  Válasz | 2009. szeptember 29. 21:12 | Sorszám: 483
A "kommunizmusban" divat volt a tegeződés, hisz' majd' mindannyian elvtársak voltunk!!
A. E.
  Válasz | 2009. szeptember 29. 21:06 | Sorszám: 482
Nyugi: a világ már eljutott oda Bush-sal, hogy a Szentatyát Sir-nek nevezte, szinte mondhatta volna azt is "Ben, nem iszunk meg egy sört, vagy van egy kis dugi miseborod?"... A fejlődés nyílegyenes.

A dolog persze védhető Bush esetében némileg.
http://www.outsidethebeltway.com/archives/bush_violates_papal_protocol/

A. E.
  Válasz | 2009. szeptember 29. 20:57 | Sorszám: 481
A kommunizmusban, ha emlékszel eléggé merevek voltak ezek a dolgok és eléggé tekintélyevű, kőkonzervatív légkör uralkodott ezen a téren is. Sok más téren is.

S ok, de hát akkor nem értem, miért tegeződünk itt pl.
Egyébként én azt veszem észre, hogy az idősebb generációk sem nagyon adnak okot a tiszteletre, minthogy ők maguk is nyeglébbek és hebrncsebbek mint azt egy korosabb embertől már elvárná az ember. Én azt látom, hogy szinte egyik nemzedék sem áll a helyzet magaslatán és a társadalom tagjai egyéni életükben is diszfunkcionálisak, ami nyilván a itt is sokat emlegetett anómiajelenség része. Széteső, felborult, értékrendvesztő társadalom vagyunk, ahol a fent és lent elvesztette értelmét. Mit lehet tisztelni pl. nemzetünk olyan nagyjain mint Gyurcsány Ferenc? Ez szükségszerűen a morál zuhanását eredményezi.

john batky
  Válasz | 2009. szeptember 29. 19:59 | Sorszám: 480
Nem baj. Mosolyogj! - az elég
john batky
  Válasz | 2009. szeptember 29. 19:58 | Sorszám: 479
Gondolom, ennek így kell lennie. Mindig így lesz, amíg a non-verbális érintkezést lenyomja a beszéd.

Engem most a személyes eléggé érdekel, a kollektív állapot érzésem szerint be fog állni egy irányba egyszer. Akár akaratunk ellenére is

nádihegedű
  Válasz | 2009. szeptember 29. 19:57 | Sorszám: 478
A golden daffodil az nárcisz ?- azt nem tudtam )
Virág, virág -
nádihegedű
  Válasz | 2009. szeptember 29. 19:55 | Sorszám: 477
Nem, nem arról van szó, hogy személyesen, vagy magánéletileg milyen állapotban vagyunk, hanem arról, hogy kollektiven milyen kevéssé értjük egymást. Mindenki toporzékol a maga köreiben és nem értjük, hogy összetartozunk.
john batky
  Válasz | 2009. szeptember 29. 19:48 | Sorszám: 476
Azt meg sem említed, hogy az eredetiben nem liliom, hanem nárcisz van?

Rossz, nagyon rossz egyedül lenni. Bár tudom, vannak még rosszabb dolgok.

nádihegedű
  Válasz | 2009. szeptember 29. 19:35 | Sorszám: 475
Igen, gyönyörű vers és Szabó Lőrinc csodásan fordítja, de ennek ellenére visszaadhatatlan a sorok eredeti finomsága. Hacsak az első sor nézem is pld :

I wander'd lonely az a cloud
That floats on high o'er vales and hill,

A magyar sokkal keményebben hangzik, nehézkesebb és göröngyösebb, az angol pedig sokkal hajlékonyabb.
Legalábis nekem.

Cserébe. Jelszó : Miért bősz a bősz.

Friedrich Hebbeltől

EGy néma barangol a földön.
Üzent vele az Ég,
Nem érti ő, amit hoz,
S akinek szól a titkos
Izenet, nem látja még.

Egy süket az Ég szavára
A földön útra kél,
Ennek a füle dugva,
Annak az ajka csukva,
Míg útjuk egybe nem ér.

Megszólal akkor a néma,
A süket is érti szavát,
Talányát űzi-fűzi,
Az égi igét kibetűzi,
S mennek Keletre, tovább.

Igy volna jó ! ))

nádihegedű
  Válasz | 2009. szeptember 29. 19:18 | Sorszám: 474
Ezt a példát - talán nem volt szerencsés - arra hoztam, hogy emberek kulturális igénytelenségükben degradálnak és arra hivatkoznak, hogy pld. azok akik operába járnak, ruhamutogatási céllal járnak oda.Márpedig számosan vannak, akik boldog élvezettel hallgatják az operamuzsikát, mint pld. a kakasülőn a diákok is.

Mindezt azért említettem, mert ugyanilyen alapon a templombajárásról is kritika hangzik- és hangzott el, márpedig ott is számosan vannak, akik egykor és ma is boldogan, belső lelki igényből, Jézus kérését szivből teljesítve vesznek részt misén, mert találkozni szeretnek vele.Minden mellékzönge nélkül.

A Szentírás ismeretében, megértve, hogy mi a mise, fura oda nem kívánkozni. Én erről így vélekedem. Más pedig vélekedhet másként persze.

john batky
  Válasz | 2009. szeptember 29. 19:12 | Sorszám: 473
Hátha ettől kis béke költözik folyton szavakon lovagló, bősz szívetekbe...

William Wordsworth: Táncoló tűzliliomok

Sétáltam, mint felhő, melyet
szél hajt, céltalan, könnyedén
s egyszer csak egy sor, egy sereg
aranyliliom tűnt elém,
a tó partján, a fák alatt
ringtak, táncoltak álmatag.

Ahogy csillaggal a tejút
ragyog s hunyorog mindenütt,
a szikrázó kis öblöt úgy
körüllobogta ünnepük;
lángszirom, táncos, büszke fej
hintázott ott vagy tízezer.

Tűztánc volt a tó is, de ők
túltündökölték a vizet, -
költő ily társaság előtt
csak boldog s vidám lehetett!
Néztem, - néztem, - nem tudva még,
hogy mily gazdaggá tett a kép;

mert ha merengő éjeken
lelkem most önmagába néz,
gyakran kigyúl belső szemem,
mely a magány áldása, és
megint veletek lobogok,
táncoló tűzliliomok.

(Szabó Lőrinc)

Békáscity
  Válasz | 2009. szeptember 29. 18:31 | Sorszám: 472
Akkor térjünk át az egymás inti tisztelet egy magasabb fokára : itt is magázódjunk vissza !
Madelon az eb
  Válasz | 2009. szeptember 29. 18:28 | Sorszám: 471
Bizony baj van a tegeződéssel.
A tegeződés közeli viszonyt, partneri egyenlőséget jelent, ám ma Magyarországon tizen-huszonéves emberpalánták simán letegezik apjuk-anyjuk korosztályát, ráadásul ismeretleneket is kapásból.
Nem tudom, hogy ez a kommunista egyenlősdi, vagy valami jópofizási szándék következménye, de tiszteletlenség, udvariatlanság azaz de facto neveletlenség.
Odáig jutottunk - lévénhogy a mai apák generációja ebben nőtt fel, hogy már inkább az a sértés, ha egy kamasz kapásbó nem tegezi le a papa először látott gimnáziumi osztálytársát.
Madelon az eb
  Válasz | 2009. szeptember 29. 18:13 | Sorszám: 470
Azt hiszem valamit már akkoriban nagyon félreértettél. Vagy nem volt tiszta a lelkiismereted*.
Ki az a hülye, aki azt állítaná egy diákról, aki 30 forintos jeggyel ül a kakasülőn, hogy a ruháját jár oda mutogatni?

*Csak vicceltem.

honfi
  Válasz | 2009. szeptember 29. 17:08 | Sorszám: 469
Úgyis mondhatod. Láthatóan nekem savas érzelmeim vannak.
nádihegedű
  Válasz | 2009. szeptember 29. 16:38 | Sorszám: 468
Kedves A.E.

Igen bizonyos esetekben "a tegeződés baj". Mert hamis és hazug.
Azt értem ez alatt hogy bizonyos formális szereprelációkban az egyes státusok képviselőit : pld. éppen papot, orvost pozitiv érzelmekkel átszőtt képbe foglaljuk még mielőtt megismernénk, tiszteletet keltenek bennünk. Ehhez mérten gyakoroljuk a megfelelő megszólítást, stílust is. A kórházi vizitre érkező profnak nem mondod, hogy "szevasz" mégha veled egyidős is, és nem szólítod a keresztnevén ) De II. János Pált sem köszönthetted lazán "Hello"-val, mint a szomszédodat.
Az interakciókban a személyek kommunikációjukkal mintegy elő is írják rendszerint, hogyan kell viszonyulnunk hozzájuk.DE van olyan jelenség is, hogy a viszony vagy helyzetmeghatározási javaslat sértő. Pld. ha egy nőt "leszólítanak" - vagyis olyan viszonydefinicióval próbálkoznak, amely az ő viszonyigényével ellentétes.

Kínos élmény, kisebbségi érzés kompenzálására vagy identitászavarra utal, amikor valaki a saját ázsióját elismert "híres" személyekkel való állítólagosan bensőséges kapcsolatra utaló megszólítást használva emelné, és ezt tálalja harmadiknak. Per "a Sólyom Laci" emlegeti a köztársasági elnököt,- és egyéb neves, elismert személyeket, -mintha kapcsolatban volna velük,holott világos, hogy a baráti,személyes kapcsolat nem áll fenn. Jelzésértékű öngól.

Amikor bizonyos atyák visszategezést óhajtanak,akkor inkongruens helyzet áll elő, mert nyilvánvaló, hogy nem vagyunk bensőséges, szoros, intim baráti viszonyban, és az egyes eset azt is megmutatja, hogy nem is leszünk, ámbár a tegeződés fennáll. Létezik azonban - ritkán valóságos baráti viszony is ilyen felek között.

Előfordul, hogy a tanszékvezető idős prof. felajánlja a tegező viszonyt a fiatal munkatársnak, amit ugyebár tisztelettel megköszönsz és ha tegezed is ezekután jelzed, hogy a viszony egyenlőtlen pld. "Feri bátyám".

Idegen nyelvekben, egyszerűbb a dolog, de a szituációk és a metakommunikáció, mégis alkalmat ad a disztingválásra. Azért Nyugat-Európában még nem terjedt el az alpári viselkedés mint a szocializmusban.

Jézus "leapuzását" nem tartom (és ki tartja ???) istenkáromlásnak, hiszen a Szentháromságban olyan "szoros viszonyban" ) vannak - hogy egyek.

Nahát akkor szevasz )

john batky
  Válasz | 2009. szeptember 29. 11:02 | Sorszám: 467
Elég egy pillanatra kitennem a lábam és máris békétlenkedtek...

Honfi mester, azzal próbálkoztok, hogy az érzelmeket algoritmizáljátok?

honfi
  Válasz | 2009. szeptember 29. 08:47 | Sorszám: 466
Akkor mit jelent az "Egy másik statisztika szerint" kiszólásod?
A. E.
  Válasz | 2009. szeptember 29. 02:29 | Sorszám: 465
Szerintem inkább a bölcs szükségszerűen érzelmi és morális intelligenciával, empátiával, toleranciával is rendelkezik az IQ-n túl és képes túllépni a szokásos korlátoltságon, önös szempontjain, a saját nézőpontján, érdekein, beidegződésein, értékválasztásain.
Békáscity
  Válasz | 2009. szeptember 29. 02:15 | Sorszám: 464
Bölcs - nem egyenlő az okossal, olvasottal, sokkal inkább gondolkodó, tapasztalatokat, összefüggéseket felismerő és összevonni tudót jelent.
A. E.
  Válasz | 2009. szeptember 29. 02:11 | Sorszám: 463
Már a tegeződés is baj?
Tipikusan megnyitod az összes frontot, amit egy virtigli vaskalaposnak meg kell. Szerintem lépj túl ezeken szemmel látható, hogy sokkal bölcsebb vagy ennél.

Sokan istenkáromlásként fogták fel, amikor Jézus bensőségesen "leapuzta" istent. Pedig ez a fajta lelkiség sokkal melegszívűbb mint valami erőltetett morózus tekintélyelvűség...

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola