Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » Nyelvédesanyánk. (3. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Nyelvédesanyánk.
negyven rabló
  Válasz | 2012. december 01. 16:19 | Sorszám: 1211
Ne haragudj öregem, de ebben a hozzászólásodban nem látszik az 5 egyetemi éved! Nem a tartalomról beszélek, hanem arról, hogy ennyi év tanulás után írásban nem tudod kifejezni magad!
Bocs!
Békáscity
  Válasz | 2012. december 01. 10:50 | Sorszám: 1210
Nagyon kedves és igaz beírás, egyetértek! Sajnos ha megyek a városba a Margit hídnál megfájdul a fejem és tart 2 napig - ugyanis Békás nagyon jó levegőjű és itt a szépséges Dunapart is... (csak nagyon lerohasztották 20 év alatt -holott világhírű vízisport és nyaralóhely lehetne ! - sose fogom megbocsájtani Demszkynek, hogy Budapestből sivárlelkű Demszkigrádot csinált !!! Átok reá !)
keresztkem
  Válasz | 2012. december 01. 07:31 | Sorszám: 1209
Isten bocsássa meg nekem, de én inkább(!) tartom a "mi király(aink)" városának:
1.) Esztergomot;
2.) Székesfehérvár-t
3.) Királynőinké-nek Veszprémet, de még:
4.) Nagyváradot is, mint Budapestet.
És azért van ez "így" alighanem, mert:
amikor az 5 egyetemi évemet Budapesten eltöltve OTT éltem--és Budán laktam a Várban, a Szentháromság tér 1-alatt, vagy ha úgy jobban tetszik a Hess András tér 5 alatt--sokkal jobban kedveltem Budapestet, mint mostanába'--és még 'utána is vagy 10 évig.Azóta Budapest valahogy' megszűnt "az én városom lenni" vagy mifene, "kiment a szivemből", nem tudom!
Valahogy Budapest a sok piszkával, nyomorával, lejmolójával, kódisával, vagy ami a legjellemzőbb: "KÁVÉ ILLAT NÉLKÜLIVÉ VÁLÁSÁVAL(!!!)'", körúti presszó-, és zongoraszó mentessé válásával ELMENT A LELKEMBŐL! De azért szívből kívánom azoknak akik ott élnek: SZERESSÉK BUDAPESTET! Mert igenis: LEHET(!) MÉG OLYAN SZÉP ÉS KEDVES, MINT VOLT...BUDAPEST!
keresztkem
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 30. 20:07 | Sorszám: 1208
Budapest a mi királyunk városa, habár a koronát most éppen vitrinben őrzik.
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 30. 20:04 | Sorszám: 1207
II. Albert belga király
keresztkem
  Válasz | 2012. november 30. 19:19 | Sorszám: 1206
Én miskolciként Sárospatakra is de még Tolcsvára is "fölmegyek". Viszont: Debrecenbe "lemegyek".Szegedre is "lemegyek" és a Balatonhoz is "lemegyek". Kassára "átmegyek", a Tátrába is "fölmegyek"--ugyanúgy mint Lőcsére vagy Poprádra!És Budapestre is "fölmegyek". Miért? A franc se tudja!
keresztkem
onogur
  Válasz | 2012. november 30. 18:24 | Sorszám: 1205
Ilyen a magyar, vagy elismer maga felett valakit, vagy nem.
Sztambulba, Moszkvába is csak elmentünk.
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 30. 18:09 | Sorszám: 1204
Brüsszelben a király nem a mi királyunk, így oda csak "át" megyünk ...
onogur
  Válasz | 2012. november 30. 16:28 | Sorszám: 1203
Hát akkor valszeg igazad van.
Bár nem szeretném megérni, hogy valaha is föl kelljen mennem Brüsszelbe.
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 30. 16:24 | Sorszám: 1202
Azok nincsenek annyival följebb.
Bécs az nem annyira jó példa, mert földrajzilag is (a Duna folyása szerint) följebb van.
De, Aszlányi Károly csakugyan fölmegy Bécsbe: http://www.erdikaktusz.eoldal.hu/cikkek/aszlanyi-karoly_-a-reszeges-kaktusz.html
onogur
  Válasz | 2012. november 30. 16:06 | Sorszám: 1201
Nem tudom...
Még egy nádudvaritól se hallottam, hogy ők fölmennének a megyeszékhelyt jelentő Debrecenbe. Vagy a sárospatakiak Miskolcra.
Viszont annyiban igazad van, hogy például a miniszterhez felmegyünk. Azt nem tudom, hogy a Monarchia idején hogy mentünk Pestről Bécsbe. Föl?
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 30. 15:41 | Sorszám: 1200
A földrajzi magasság mellett a rangbéli is focizik.
A király városába akkor is "föl" megyünk, ha az a síklapályon fekszik.
onogur
  Válasz | 2012. november 30. 15:23 | Sorszám: 1199
Nemtom, meg kellene kérdezni egy mátraházai lakost, hogy ő felmegy Gyöngyösre, vagy lemegy.
Szerintem le.
Hogy Pestre, az egy újkeletű dolog, 1873-előtt közel sem volt egyenlő a mai fővárosi ranggal.
Egyébként mi, butapestiek is aszongyuk: felmegyünk a Mátrába és lemegyünk a Balatonra.
Meg hát a Tátrába is felmegyünk, Révkomáromba, Ipolyságba viszont csak átmegyünk sörözni, sztrapacskázni.
keresztkem
  Válasz | 2012. november 30. 15:14 | Sorszám: 1198
Hát ez az elv is csak úgy félig-meddig realizálható--mondjuk az még rendben is volna, hogy az ember "Budára" "fölmegy" a Budától jóval magasabban fekvő--a tengerszint fölött jóval magasabban(!)--elhelyezkedő teszem azt Szepesbélá-ról.Dehogy a siklapály Pestre hogy megy föl(!) valaki mondjuk Fogarasról vagy akár Galyatetőről--mondom Galyatetőről, ami szintén 1000m fölött van, szóval onnan "föl" Pestre hogy megy a pógár(?)--az má' ölég nehezen megmagyrázható.Hacsak nem épitenek Pesten egy nagyon magas tornyot, ahová föl lehet mászni...
keresztkém
onogur
  Válasz | 2012. november 30. 13:25 | Sorszám: 1197
Nekem volna egy ötletem.
Hiba a térkép szerint gondolkodni, hogy ami északra van az fenn, ami délen, az meg lenn, hiszen nem az utóbbi 1-2 évszázad találmánya, amiről beszélünk.
Én inkább arra gondolok, hogy régen a várak magaslaton helyezkedtek el, így oda fel kellett menni. A várból meg lementünk a kisebb településekre. Nézzük csak:

"Lakott egyszer egy igen szegény és egy igen gazdag ember egymás mellett egy faluban. A szegénynek sok gyereke volt, nem tudott velök hova lenni. Egyszer azt gondolá ki, hogy felmegy Budára Mátyás királyhoz, visz neki egy szép nagy tököt, mely ott termett a kertjében."

Erről beszélek. Budára felmegy a szegény ember, a faluba meg lemegy a várból.

keresztkem
  Válasz | 2012. november 30. 12:54 | Sorszám: 1196
Én "úgy" érzékelem: a "pestiek" mindég LEJÖNNEK, azaz --ahogy ők mondják--"lemennek" vidékre.A "vidékiek" pedig mindig "FÖLMENNEK" Budapestre.
Még a kassai, sőt lőcsei rokonaink is Budapestre mindig "fölmennek", pedig Kassa--pláne Lőcse-- jóval "följebb", azaz északabbra van, mint Budapest.
A fene érti ezt.
keresztkem
onogur
  Válasz | 2012. november 30. 11:54 | Sorszám: 1195
Igen, érdekes.
Az átkosban felmentünk a Tátrába, lementünk Bulgáriába, Erdélybe meg átmentünk. Viszont Ausztriába, na oda kimentünk. Mint a tyúk a ketrecből az udvarra.
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 30. 11:45 | Sorszám: 1194
Győrött is egyhamar megkapod, hogy "csak pesti" ...

... Szabolcsban meg "tápos pesti" ...

Érdekes, hogy mi van fenn és lenn.

Izsákon így beszélnek: "Fölmegyek Pestre, lemegyek Szegedre, bemegyek Kecskemétre, kimegyek Orgoványba és átmegyek Kisizsákra ..."

keresztkem
  Válasz | 2012. november 30. 11:40 | Sorszám: 1193
P.s.: Ez az "ÁO" -zás kb. a következőképpen hangzik.Valamire ami JÓ, azt mondják, hogy "JÁÓ"--és más szavakkal is hasonlóan! A LÓ az persze--érdekes--módon nem LÁÓ , hanem "LÚ", de inkább "LU"! Tehát nem "azt" mondják hogy "lóf..sz", hanem azt hogy "luf..sz".Ezt tehát RENDHAGYÓ akcent.
Még az is lehet, hogy mindez inkább "hajdúságizmus" és nem annyira debrecenizmus--nem tudom, nem vagyok a témának szakembere csak megfigyelője.
keresztkem
onogur
  Válasz | 2012. november 30. 11:33 | Sorszám: 1192
Hasonlóba én is belefutottam. Árut terítettem Debrecenben, az üzletvezető szinte szabadkozva mondta, hogy ő pesti, csak "le"költözött ide. Mondtam semmi gond, én meg hajdú vagyok, csak egy fatális véletlen folytán Butapestre pottyantott le a gólyamadár.
(Egyébként Debrecenben mindig titkoltam pesti illetőségemet, mert sehol nem utálják úgy a budapestieket, mint a cívisvárosban.)
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 30. 11:24 | Sorszám: 1191
Az ember könnyen eltéveszti ezeket a dolgokat.
Egyszer (még a múlt évezredben) "hazalátogattam" Debrecenbe.
Az ottani Sütőipari Vállalatnak dolgoztunk.
Dicsekedtem a helybéli kollégáknak, hogy én is "tulajdonképpen" debreceni vagyok.
Aszonták erre, hogy szép-szép, de ők nyíregyháziak !
keresztkem
  Válasz | 2012. november 30. 11:06 | Sorszám: 1190
KIZÁRT-nak gondolom, olyannyira "debreceniesen" beszélt.
Az persze lehet, hogy én nem kellő szakszerűséggel vagy debreceniességgel idéztem föl a "dolgot"--ITT.De ez az én "hibám" s nem a pincéré!Az "ÁO"-zásról viszont biztosnak gondolom, hogy "DEBRCENIENZIMUS"!
keresztkem
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 30. 08:45 | Sorszám: 1189
Nem 1 odaszármazott palaóc pincérrel tetszett beszélgetni ?
keresztkem
  Válasz | 2012. november 30. 08:06 | Sorszám: 1188
Én--talán nem is túl érdekes módon--ha debreceni-ül beszélgető embereket hallok, MINDÉG MEGÉHEZEM! Lelki szemeimben, s "tudatalattimban" olykor' a debreceni "Nagyállomás" restijében elfogyasztott ZSENIÁLISAN-PAZARUL FINOM DEBRECENI TÖLTÖTTKÁŐOSZTÁK IZE sejlik föl! Állitom: sehol olyan jó töltöttkáposztát nem főznek a TÖRTÉNELMI MAGYARHONBA', mint éppen DEBRECENBEN!
Tehát még Kolozsvár-t is ideértve, bár az nagy szó.Hiszen a "Kolzsvári Töltöttkáposzta" VILÁGHIRŰ!
Egyszer Debrecenben megkérdeztem egy pincér-t: "ugyan mitől olyan jó a DEBRECENI TÖLTÖTTKÁPOSZTA"? "Haát, az attaóó, hogy jaó benn' a szalonna. Hogy jaó mangalicaszallonábaó kezgyük csinyááni!"--mondá a főúr--s bizonyosan igazat beszéle.
keresztkem
onogur
  Válasz | 2012. november 29. 22:25 | Sorszám: 1187

A szabolcsiak is hajlamosak í-zni.
Miért helyett mír, szép helyett szíp, néz helyett níz, stb.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola