Új téma  Új hozzászólás

Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Kultúra   » Nyelvédesanyánk. (5. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Nyelvédesanyánk.
onogur
  Válasz | 2012. november 23. 17:06 | Sorszám: 1161
A Hunsdorfer-Budenz maffia az más, ők finnugrászok, nem nyelvújítók. Korban is később tevékenykedtek.
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 23. 17:02 | Sorszám: 1160
Nem én mondtam, én is nagyot nyeltem, amikor olvastam.
Mert mégiscsak nagy név az az Ady Bandi.
Bár, ahogy visszaemléxem, a felmenőim sem tartották nagyra.
Igaz, ők nem a nyelvi minőséget, hanem az erkölcsiséget kérték rajta számon.
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 23. 16:54 | Sorszám: 1159
Ami a XIX.sz. nyelvtudorait illeti, valóban lehettek közöttük kártékonyak.
Czakó Gábor is rossz véleménnyel van Hunfalvyékról.
onogur
  Válasz | 2012. november 23. 16:05 | Sorszám: 1158
Kicsi kunyhó, szerető szív,
Messze égbolt, tiszta, kék...

john batky
  Válasz | 2012. november 23. 14:50 | Sorszám: 1157
De gustibus non est disputandum
onogur
  Válasz | 2012. november 23. 14:10 | Sorszám: 1156
Miért? Engem már a gimnáziumban is kivert a víz Adytól.
Olvass bele Kosztolányi véleményébe, minden szava igaz:
http://magyar-irodalom.elte.hu/sulinet/igyjo/setup/portrek/ady/koszt.htm
john batky
  Válasz | 2012. november 23. 14:00 | Sorszám: 1155
Már ne haragudj, de ez egy elég méltatlan megállapítás..
onogur
  Válasz | 2012. november 23. 12:09 | Sorszám: 1154
Az egyszer biztos!
Viszont attól függetlenül érdekes gondolatok ezek, "van bennük rendszer".
Rendes Kis
  Válasz | 2012. november 23. 11:58 | Sorszám: 1153
Hát, nem tudom.
Én éppenséggel azt olvastam (vhol), hogy Ady Bandi volt az, aki nem tudott rendesen magyarul, a szókincse fasorban sincs Arany Jánoséval.
john batky
  Válasz | 2012. november 23. 11:13 | Sorszám: 1152
lájk
onogur
  Válasz | 2012. november 23. 10:16 | Sorszám: 1151
Ady Endre:

"Van Budapest s úgy állítják, hogy van egy Magyarország is hozzá, de ez nem bizonyos s példának okáért én se tudtam meggyőződni róla. Van azután egy nyelv, mely liberálisan magyar nyelvnek neveztetik, de arról nevezetes, hogy ezt a nyelvet ki-kinek meg kell csinálnia. Van azután Budapesten egy másik magyar nyelv is: kérem az Istent, oltsa el mihamarabb életem mécsét, mert ha csak három évig fogok élni barangolva, száműzötten, idegenben, hiába jövök haza. Nem fogok tudni kenyeret és bort kérni Budapesten, mert minden lévő, értető szavainkat akkorra kiirtják s lopnom fog kelleni egy hatalmas tolvaj-nyelv miatt.
Ott kezdődik, hogy Kazinczyék eldobtak egy gyönyörű nyelvet ugyanakkor, amikor egy nyelvet akartak bolond apostolsággal megjavítani. Kettős volt a baj s a baj oka: Nyugatról jöttek hirtelen a fogalmak s az akkor intelligensnek mondható magyarság nem tudott magyarul. No, jó, Csokonai véletlenül tudott, de rajta kívül – akár Vörösmartyt, sőt Aranyt bámuljuk –, csinos játék volt minden költői nyelvészkedés. [...]
Ott volt kezük ügyében a legpompásabb nyelv, de ők nem ismerték a parasztot s azután jön a zsidó, akitől igazán mindent lehet követelni, de azt már nem, hogy magyar nyelvre tanítson bennünket. Lett tehát a magyar nyelvből egy ál-magyar nyelv, színtelen, alkalmazkodó, csigerszerű, más nyelvekből fordított s csak néha komikusan magyarkodó nyelv. Még tán ilyen sincs, mert ezt az ilyen nyelvet is minden ember átdolgozza a maga számára, ha beszél vagy pláne ír. Majdnem bűnt követek el, de politizálok, mert a magyar nyelv tragédiája egyenesen ugyanaz, mint a magyar demokráciáé. Tetszett volna demokratikus állam-reformokkal fölsegíteni a színre, fórumra a jól beszélő magyar parasztot, ma lenne tüneményes, szép, dús magyar nyelv. Sem a némettől, sem a franciától, sem a nemzetiségi szomszédságoktól megrontott és kiváltságos, úri magyarság igaz nyelvet nem csinálhatott.
Megpróbáltuk, kurucék kezdték, Balassáék, Csokonai s jómagam is iparkodtam régi szavakat rálopni Erdélyből és Károlyi Gáspár magyartalan és mégis magyar bibliájából az újonnan jött fogalmakra. Van annyi szavunk, mint Shakespeare-nek, a nyelvünknek pedig, melynek nyolc évtized óta minden hirhedt védője hóhéra volt, nem kellett volna megcsúfolódni." http://www.nyest.hu/hirek/hogyne-lenne-magyar-nyelv

onogur
  Válasz | 2012. november 21. 02:05 | Sorszám: 1150
Bele.
Nemtom, mi baja van a pasival. Nekem jobban teccik, mint az "én időmben" divatos hapsizás, krapekozás.
S ha már népnevelünk, akkor a kommunikáció, exkluzív szavak helyett is használhatjuk azok magyar megfelelőit.
Békáscity
  Válasz | 2012. november 20. 18:21 | Sorszám: 1149
http://www.youtube.com/watch?v=Ul7MWOVo1L0&feature=fvwrel
Zsíros B. Ödön
  Válasz | 2012. november 20. 17:39 | Sorszám: 1148
Ínyenceknek:

(Onogur, remélem beleolvasol!)

Nem öntelek most képen Benneteket híg (10 %-os) sósav oldattal, mert én alapjában véve rendes ember vagyok.

Íme a levél:

BASIC MAGYAR – ápdétid, aktualiziírt, ferbesszert, frissíte-tű!

Hozzászólásokat szívesen fogadok – AA

E-mail: aa_ok@interware.hu www.irodalmilap.net

„A nemzet legfőbb összetartó ereje az (édes) anyanyelv!”

Néhány hónapja jelent meg Balázs Géza, a kiváló nyelvtudós „A magyar nyelv változásai a rendszerváltás óta” c. cikke a Magyar Irodalmi Lap hasábjain. Ezzel nagyjából egyidőben kerültek elő az én különböző cetlikre gyűjtött, alább bemutatott példáim az anyanyelvünk elleni merényletekről. Fel is buzdultam, írok én is egy cikket! Tudós ugyan nem vagyok, de igényesen beszélem és írom a magyart (anyanyelvről szólva ez nem érdem, hanem természetes). Viszont sokkal nagyobb bennem a kétségbeesés a Balázs Gézáéhoz képest…! Mert az igaz, hogy létezik minden téren – így a nyelvben is – öntisztulás. Csakhogy a mostanára hihetetlen mértékűre duzzadt nyelvrontás folyamatos. Emberek hatalmas tömegei érzik tehernek az önálló gondolkodást, a TV-ből, rádióból a különböző indítékú hazugságokon felül a sivár, silány, jópofinak szánt szellemtelenséget hallják. A negatívumok összeadódásából születik az agyi sötétség.

Szóval nekiveselkedtem én erősen, de két komoly probléma is fölmerült. Az egyik, hogy a gyűjteményben szereplő szavak, kifejezések csoportosítása nem könnyű. Pedig (jelenlegi) feleségem, Ilus nagy lelkesedéssel és aprólékos gonddal serénykedett rajta. (Meg még fog is! Csak nem fogok én dolgozni? „Megvallom, nem vagyok egy jellem / Írok, hogy dolgozni ne kelljen” co.AA) A másik gondot az jelentette, hogy csak egy rövid délutáni séta is tucatnyi új írásbeli rémálmot tud ránk hozni. És hoz is!

Sokat tusakodtam magammal, mit is tegyek? Végül oda lyukadtam ki, hogy ennek a tengeri kígyónak ígérkező dolgozatnak a mai állapotát tárom Önök elé. Abban a reményben, hogy elnézik a kuszaságot, és Önök is belépnek ebbe a nyelvtartó harcba! Nincs annak sok értelme, ha párhuzamosan mondunk okosakat, és nem együtt dühöngünk…

Senki többet? – Adorján András – aa_ok@interware.hu

Azt mondják, egy angol dokkmunkás 200 szóval éli le az életét. Ezt akár el is lehet hinni. Mert végül is az ő élete meglehetősen egyhangú. Elég annyi, hogy: „Húzd meg!”, „Emeld fel!”, „Nézz magad elé, marha!”, „Lökd ide a sört!”, „Ne maceráld a nőmet!” stb. Ahhoz képest, hogy Arany János állítólag 120 ezer szót használt… (persze lehet, hogy csak 110 ezret!)

Mára a beszélt és írott magyar köznyelv a dokkmunkások szintjére süllyedt. Azaz a helyzet még rosszabb. Mivelhogy annyi hülyeség és szemét lepte el a "kommunikációt", hogy az ember feje folyton zúg. Minták alant!

Mert nem az a baj, ha a pasi szót többször használják, mint a rokonértelmű társait. A baj az, ha kizárólag. És még egy csomó ilyen „exkluzív” szó van.

A hangerő és beszédsebesség emelkedése/fokozódása TV-rádió (Balázs Géza megfigyelése). Mi nem hadarunk a korral! (AA) Ráadásul a reklámoknál eleve nagyobb a hangerő… Jut eszembe! 2001 óta törvény írja elő a magyar nyelv használatát a reklámban, cégtáblákon, üzletportálokon. Vajon sújt-e valamilyen szankció arra, aki a törvényt megsérti? Mert nem elég, ha a felirat nem idegenül van! A minimális elvárás a szabatos fogalmazás lenne. Meg hogy valamilyen illetékes a szabály betartását ellenőrizze folyamatosan. Nyilván szó sincs erről – látszana az eredmény.

Üstöllést, ellazsnakolás – magyar szavak. Hányan tudják a jelentésüket?

Arcmimika / Kézgesztikuláció! – Jézuska Mária

„Kevés szóval magyarul” (magyarul meg nem jelent könyvem címe…

Kodály Zoltánt – mint más tízezreket is – felkeresték ifjú, csillogó szemű kommunista „népnevelők”. Lelkes -suk-süközéssel osztották az észt az idős mesternek. Türelemmel hallgatta végig őket. Búcsúzóul annyit mondott: „Tudják elvtársak, az igét nem csak hirdetni, ragozni is tudni kell!”

(folyt. köv.)

Békáscity
  Válasz | 2012. október 30. 23:13 | Sorszám: 1147
http://www.rovasoldal2.eoldal.hu/ http://www.rovasoldal.eoldal.hu/cikkek/75-jeruzsalemi-magyar-rovasos-lelet.html http://www.rovasoldal.eoldal.hu/cikkek/76-szallo-felirata--foniciai-nyelvemlek.html
negyven rabló
  Válasz | 2012. október 21. 22:48 | Sorszám: 1146
Mostanában halt meg Varga Csaba.
Békáscity
  Válasz | 2012. október 19. 03:35 | Sorszám: 1145
http://gondola.hu/cikkek/82910-Konvergalas_az_elhulyules_fele.html
Békáscity
  Válasz | 2012. október 16. 15:03 | Sorszám: 1144
Magyar Virtus (facebook) :
‎...nëm tudták a „gyëngébb” latin nyelvvel leírni régi nyelvemlékeinket… Isa pur és homu vogymuk, mëg ilyenëk… Ëgy szövegën belül három-féleképpen írták gyümölcs helyëtt: gimilc, gimils, gunils… A magyar nyelv a mi hazánk
Aki anyanyelvi szintën beszél magyarul, az az embër magyar. Magyarrá vált, akárhonnan is származik.
A magyar nyelv a leg-ész-szërűbb nyelv a világon, az ősnyelv maga. Ezért találtak fel mindënt a magyarok a golyóstolltól kezdve a térbeli képig (hologram); a porlasztót, dinamót, gyufát, helikoptert, tévét… ëgyszóval mindënt. És a számítógépet. Csak ëgy ész-szërű aggyal rëndëlkező találhatta fël. A magyar ésszërűen előbb mindig a fontosat nevezi mëg: pl. 1848. 03. 15. A német fordítva. És ezért vannak a német távbeszélőnévsorban sogenannte (úgynevezëtt) magyar sorrëndben a nevek. Kovács Sándor, és nëm Sándor Kovács, ahogy ëgyébként mondják. A magyar ősnyelv ~100.000 éves. 40 betűből áll az ABC. A többi csinált-nyelvek: ángol,
német, latin, görög csak 20 betűsek. Ezért nëm tudták a „gyëngébb” latin nyelvvel leírni régi nyelvemlékeinket… Isa pur és homu vogymuk, mëg ilyenëk… Ëgy szövegën belül három-féleképpen írták gyümölcs helyëtt: gimilc, gimils, gunils…
A Czuczor-Fogarasi féle gyökszótárt 1864-ben adták ki, azóta is csak üldözték, soha mëg nëm jelënt újra, a legutóbbi időkig… Kb. 600 (300?) /De tán 25! – mert 25 a mássalhangzók száma./ gyökre visszavezethető a magyar nyelv. Ezért ëgy magyar-ángol, vagy magyar-latin szótárban a magyar részën hosszú oldalakon át kezdődnek szó-gyökökkel szavak: ëgy-ëgyszërű-ëgyúttal; kör-ker-kar-körít-kerít-karol, satöbbi… A másik oldalon ilyen nincs, és ezën mű-nyelvek oly gyorsan változnak, hogy pl. a mai ángol ëgy Shakespeare művet nëm tud elolvasni, míg mi Balassi Bálintot úgy olvashatjuk, mintha tëgnap írta volna…
Békáscity
  Válasz | 2012. szeptember 18. 19:10 | Sorszám: 1143
http://www.mol.gov.hu/kiadvanyok_bemutatok/a_csaladtorteneti_irodalom_ujabb_darabjai.html
Békáscity
  Válasz | 2012. szeptember 18. 19:09 | Sorszám: 1142
http://www.mol.gov.hu/a_het_dokumentuma/rovasiras_az_anyakonyvekben.html
Békáscity
  Válasz | 2012. szeptember 18. 18:31 | Sorszám: 1141
http://mno.hu/hatarontul/megis-regionalis-nyelv-lett-a-magyar-1106146
gajo
  Válasz | 2012. szeptember 15. 23:15 | Sorszám: 1140
http://www.szokincshalo.hu/szotar/?qbetu=h&qsearch=&qdetail=4419
Atyafi
  Válasz | 2012. szeptember 15. 21:54 | Sorszám: 1139
http://www.szokincshalo.hu/szotar/?qbetu=u&qsearch=&qdetail=11788
ujjong
‘hangos kiáltozással fejezi ki örömét’, ‘féktelenül örvend’. Származéka: ujjongás.

Az örömet, jókedvet kifejező uj(j), ujjé indulatszóból ered, az -ng igeképző gyakorító szerepű, mint lázong, szállong.

Békáscity
  Válasz | 2012. szeptember 15. 15:14 | Sorszám: 1138
Ujjongtam - helyesen írva. No de miért, hiszen nem ujj hanem új(ra nagyon örültem valaminek) ! Ti hogy látjátok ?
hulot
  Válasz | 2012. július 05. 21:08 | Sorszám: 1137
Irigykedsz, mi?

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51 
 

Új téma  Új hozzászólás       előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola