Gondola főoldal | beállítások | regisztráció | keresés | GYIK | fórum főoldal | moderáció
  előző téma   következő téma
»  gondola Fórum   » Közélet   » Ütőképes zöld párt (16. oldal)

 
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45 
 
Fórumunkon a regisztráció szünetel
Téma: Ütőképes zöld párt
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 23:50 | Sorszám: 725
Ilyen módon egyetlen ideológiát sem az ember alkotot, hanem a bennünk megnyílvánuló isteni természet.
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 23:47 | Sorszám: 724
Én hiszek az ellentétpárok létezésében és nem hiszem, hogy azoknak teljesen el kellene tünniük, fel kellene oldódniuk. Képzeld el mi lenne ha a Földön megszünne az északi és déli pólus.

A természet része az ember. Ezért egyéb feltétel nélkül megvan az ellentét. A harmónia nem zárja ki az ellentét létezését. A harmónia csak a megsemmisülést zárja ki. A természeti népek csupán alacsony létszámuk és sérülékenységük miatt nem tudják úgy használni a természeti erőforrásokat mint mi. Olvass az őskori és ókori népek gazdálkodásáról. A természeti népek is írtottak ki állatfajtákat, tettek sivataggá egy egy tájat stb.

Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 23:34 | Sorszám: 723
Egyetértek veled.
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 23:32 | Sorszám: 722
A szegénység nem egyenlő a nyomorral. A nyomorból visszaút szinte lehetetlen. A szegénység rossz helyzet de van mozgástere.

Igazad van abban, hogy a társadalom, az állam tehet arról, hogy nagyok-e vagy nem a jövedelmi és életfeltételi különbségek. A fejlődés záloga, hogy a jövedelemkülönbségek és az életfeltételi különbségek csökkenjenek.

Igen az állam tehet arról, hogy hány szegény és hány nyomorban élő ember van az adott országban.

Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 23:26 | Sorszám: 721
"A szegénység kifejezetten civilizációs tünet ugyebár. Amíg az ember természetes társadalomban élt addig nem volt ilyen probléma. Ahogy a természeti népeknél ma sincs."

Irod és Nem igaz.

Sem az élővilágban sem az emberi társadalomban soha senki egyenlően nem részesedett az erőforrásokból. Voltak sikeresebbek és voltak sikertelenebbek. Szegényebbek és gazdagabbak.

Szegény és gazdag mindig lesz, de a társadalmi szabályozás lehet olyan, hogy az erőforrásokhoz való kizárólagos hozzáférést korlátozni lehessen.

Leírok egy szélsőséget. Valós történet a Csángó földről:

Klézse falu határában gyönyörű völgyben úgy 3 km-re van egy erősen sós forrás. A völgy és sós forrás egy idegen kereskedő ember tulajdonába került, aki az addig ingyen vihető sós vizet elkezdte pénzért adni. Az emberek szegények voltak, de mivel olcsóbb volt, mint a bolti só ezért megfizették amit kért tőlük a kereskedő. Jött a háború. Pénz nem volt, ekkor a kereskedő elfogadott tőlük tojást és mást is, de őriztette a forrást és ingyen nem adta a sós vizet. A szegénység nőtt. Az emberek fellázadtak. A kereskedőt megfogták és addig töltötték bele a sós vizet mig az bele nem pusztult.

Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 23:08 | Sorszám: 720
Nem újkeletű felvetés, hogy jogot kellene adni az emberen kívül másnak is, de ennek elméleti akadályai vannak.

A jog az ember és ember közötti kapcsolat egyik kifejezője. Magatartási szabályok gyűjteménye.

A jog az embernek az állami létben fontos magatartási szabályainak gyűjteménye.

Ha már a természetnek jogot nem tudunk adni, akkor hogyan védjük a jövő számára? Az emberre vonatkozó magatartási szabályokkal. És ki képviseli a természetet? Szintén az ember, aki a jövő érdekében megszólal.

Nem olyan idegen az ökoszociális szó. Ökológia és a szociális szó azok számára, aki érettségizettek már ismertek.

Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 22:57 | Sorszám: 719
Vagyis azt kérdezed, hogy mit jelent a szociális az ÖKOSZOCIÁLIS-ban?

Az ökoszociális politika nem foszt meg senkit a tulajdonától, de terheli a fölös fogyasztást.
Tehát a vilanyáram fogyasztás lépcsőzetersen drágulna. Megállapítható az az áramfogyasztás, amely elfogadható, de az efölötti fogyasztást állami adó terhelné. Ugyanigy egyéb közüzemi díjaknál is. A befolyt cimkézett adót környezetvédelmi jellegű fejlesztésekre, beruházásokra kellene fordítani.

Az erőforrások feletti kizárólagos és szabad rendelkezés nem fér bele az ökoszociális politikába. Van ennek egy más jellegű pozitív hatása is, a társadalmi egyenlőtlenségek csökkenek.

VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 05. 20:02 | Sorszám: 718
Nyílván a Termélszet-tudatosság egy ideológia. A Természet ideológiája. A különböző mesterséges ideológiákkal szemben ezt nem az ember alkotja meg - in vitro - hanem maga a Természet - in vivo.
VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 05. 20:00 | Sorszám: 717
A levelezőlistára várom a jelentkezőket.
Vagy ide vagy ide: ae003@hszk.bme.hu.
VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 05. 19:58 | Sorszám: 716
A természetes társadalom kifejezés azon a történelmi tényen alapul hogy az emberiség (nagyja és sajnos sikeresebbik része) letért a természetes útról. Természetellnes, természettagadó hatalmi struktúrákat fejlesztett ki s még ha oly sikeres is volt ez a képződmény a fenn-nem-tarthatósága ma már teljesen egyértelmű.

Mindezt az indiánok megmondták előre száz évvel ezelőtt. Pedig nem is voltak ökológus proifesszorok. Lenyűgöző hogy modern értelemben teljesen tanulatlan emberek milyen kristálytisztán s lényeglátóan felismerték az európai kultúra lényegét, akkor eljövendő mára beteljesült diadalát s egyben még mindig eljövendő bukását.

A természeti népek eme bölcsessége kell megtanítsa a "civilizált" embert mind e népek - tehát a Természeti műveltségek - s a Természet maga, az Élet tiszteletére.

Ma adott: a civilizáció és a Természet ellentétpár. A természetes társadalom olyan társadalom melyben ez az ellentét megszünik. A társadalom feloldódik a Természetben. Ez nem csupán a környező élővilághoz való hozzáállást - annak puszta védelmét - jelenti ám - mint azt egy felszínes környezetvédő gondolja - hanem egy teljesen új ideológiát, filozófiát, erkölcsiséget, életformát, vallást.

Nagyszerű dolognak tartom hogy ősi nemzeti hagyományaink milyen nagy mértékben csengenek össze azzal a szükséglettel mely korunk bajainak megoldását jelenti. Mindaközben persze egyértelműnek kell lennie mindenki számára hogy szó sincs az őskorba való visszatérésről - fizikailag (bár lélekben/erkölcsben nagyrészt). A jelenlegi népességszámnál az az életforma nem lehetséges. (Szintén nem fenntartható.)

A jövő záloga tehát a hagyomány és a modernitás összekapcsolása. Egyik nélkül se lehetünk meg.

VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 05. 19:40 | Sorszám: 715
Egy dolgot jó vastagon kiemelnék:

Az alternatív energiaforrások hazánk esetében létérdek. Tekintve hogy nem vagyunk egy olajsejkség energiafüggőségünk rettentően kiszolgáltatja és kiszipolyozza a nemzetgazdaságot. Megújuló energiaforrások használatával még ha drágább energiát állítanánk is elő akkor is jobban megérné azt használni ugyanis azáltal az energiára fordított pénz itthon marad. S nem utolsó sorban hazai munkahelyek tömegét teremti meg. Az erre épülő ipar teljes függőleges keresztmetszetét meg kell honosítani csak ezáltal meg lehetne menteni a magyar gazdaságot, a magyar nemzetet...

Szinte már-már utópikus gondolat. Ha csak egy Széchenyi tervnyit áldoznánk erre már óriásit ugranánk előre.

Szinte kimerem mondani a jövő Magyarországa vagy ilyen lesz vagy... nem lesz.

VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 05. 19:32 | Sorszám: 714
A szegénység kifejezetten civilizációs tünet ugyebár. Amíg az ember természetes társadalomban élt addig nem volt ilyen probléma. Ahogy a természeti népeknél ma sincs.

A szegénység fogalma egyébként sokrétű. Az hogy a jövedelemviszonyok differenciáltak, szerintem természetes dolog. Nem vagyunk egyformák. Nem érünk el ugyanazt. Azonban egy egészséges társadalomban mindenki megtalálja a maga helyét. Nem válik páriává, kitaszítottá, hajléktalanná, drogfüggővé, dekadenssé, bűnözővé, önpusztítóvá/közveszélyessé.

Küzdeni nem a jövedelemkülönbségek ellen kell hanem egy olyan társadalom kialakítását kell jövőképként a társadalomnek felvázolni ahol az emberi és az egyetemes élet létbiztonsága maradéktalanul érvényesül, ahol a társadalom minden alkotója harmóniában él nem csak a Természettel de egymással is.

A szegénység életsorvasztó melléktüneteit kell először is meggyógyítani. Ezért nem szabad engedni hogy az egészségügyi ellátás minősége jövedelem függővé legyen. A jövedelemrendszernek olyannak kell lennie ami a legalacsonyabb béren foglalkoztatott tömegeknek is biztosítja a megélhetést.

Tarthatatlan a balliberális kormányzat azon politikája hogy a béreket nem kívánják akként emelni ahogy az a Fidesz idején megtörtént. GDP arányos béreink az EU-val összehasonlítva még mindig nagyon alacsonyak. (Nem csupán azért keresünk kevesebbet mert kevesebbet termelünk hanem még annál is kevesebbet kapunk!)

Bizony az államnak erősen be kell avatkozni a gazdaságba ezen a téren. Magától - tekintve hogy a gazdaság szűklátókörű s nincs ösztönözve a tömegbérek növelésére - nem fog egészségessé válni a magyar bérrendszer.

VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 05. 19:16 | Sorszám: 713
Nekem van javaslatom. Az alkotmánynak foglalkoznia kellene a Természet jogaival. Ez a kategória sajnos nincs definiálva még egyetlen alkotmányban sem pedig számos kérdésben jó lenne egy iránymutató elv. Magyarán arról hogy meddig terjed az ember hatásköre (uralma) a Természettel szemben. A Természet nem tud megszólalni a maga érdekében sajnos. (Bár a Gaia elmélet szerint épp forradalomba kezdett azt hiszem...)

A jövő társadalmának alapköve kell legyen a Természettel való viszony tisztázása. E tekintetben számomra iránymutatóak Grandpierre Attila által írott Az Élő Világegyetem Könyvében leírtak. A kötet végén a társadalommal foglalkozik. Szép látni hogy egyetlen könyvben sikerült logikailag eljutni a Világegyetemtől, Természettől, az éle3t egyetemes tiszteletén át a társadalomig.

(Ökoszociális szó helyett én magamban inkább a Természet-elvű társadalmat használnám amúgy ha szabad. Szerintem a fizikai környezet mellett a szellemi s benne a (nemzeti) nyelvi környezetünk védelme, ápolása is fontos. Tehát illendő lenne a természetesség jegyében a természetes, tiszta idegenkedő szakzsargontól mentes magyr nyelvet előnyben részesíteni - talán a társadalom is jobban szereti azt.)

VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 05. 19:06 | Sorszám: 712
Én pl. társadalmi/természeti hasznosság (/károsság) szerinti progresszív adózás kidolgozásán töröm a fejem. Szóval hogy szerintem jó lenne ha nem csupán mennyiség alapján adóznánk hanem minőség alapján. Emellett jó lenne ha azt adóztatnánk jobban aki sokat keres hanem azt aki kevés munkával (ráfordítással) keres sokat szemben azzal aki sok munkának köszönheti a megnövekedett jövedelmét. (Magyarán nem rokonszenves nekem hogy magas haszonkulcsot érvényesíteni tudók előnyben vannak az alacsonyabb haszonkulcsot érvényesíteni tudókkal. Lásd földműves, kiskereskedő versus kvázi-monopól óriáscégek, tiszta almalé - kokakóla...)
VILÁGNAK VILÁGA
  Válasz | 2002. október 05. 18:58 | Sorszám: 711
Egy bájológus mindig jól jön... (Számítottam is rád. )
Mallow
  Válasz | 2002. október 05. 16:26 | Sorszám: 710
Mindenre adhatnék valamiféle – a saját felfogásomnak megfelelő – „irányadó” válaszokat, csak túl sok köze nem lenne az „ökoszociális” gondolatokhoz. Ezért ehelyett inkább egy lényeges – ha nem a leglényegesebb – kérdéssel egészíteném ki az eddigieket:

<b>MIT KEZD A GAZDAGOKKAL, A VAGYONOSOKKAL AZ ÖKOSZOCIÁLIS POLITIKA?</b>

Ugyanakkor kíváncsian várom a többi kérdésre is a választ, had lássam, milyen is konkrétan az a híres ökoszociális politika

Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 13:26 | Sorszám: 709
ZÖLDNEK LENNI: VALLÁS? HIT? ESZME?
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 13:13 | Sorszám: 708
ALKOTMÁNY MÓDOSÍTÁSÁRA VAN-E JAVASLATA AZ ÖKOSZOCIÁLIS POLITIKÁNAK?
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 13:12 | Sorszám: 707
MILYEN HATALOMMEGOSZTÁST JAVASOL AZ ÖNKORMÁNYZAT A REGIONÁLIS ÉS AZ ÁLLAM KÖZÖTT AZ ÖKOSZOCIÁLIS POLITIKA?
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 13:10 | Sorszám: 706
MILYEN KULTÚRÁT TÁMOGAT AZ ÖKOSZOCIÁLIS POLITIKA?
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 13:09 | Sorszám: 705
MILYEN TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁSI RENDSZERT TÁMOGAT AZ ÖKOSZOCIÁLIS POLTIKA? NYUGDIJ, EGÉSZSÉGBIZTOSÍTÁS. ESETLEG VAN-E VALAMI AMI BEVONHATÓ?
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 13:07 | Sorszám: 704
MILYEN ADÓRENDSZERT TÁMOGAT AZ ÖKOSZOCIÁLIS POLITIKA?
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 13:05 | Sorszám: 703
MIT MOND SZERINTETEK A SZEGÉNYEKNEK AZ ÖKOSZOCIÁLIS POLITIKA?
Apóka
  Válasz | 2002. október 05. 12:54 | Sorszám: 702
No végre. Beindul valami gondolkodás.

Egészségügy terén mit tehet az önkormányzat zöld módra?

Az oktatásban jelen van a környezetvédelem. Évente sokszáz ember végez felső és középfokú oktatásban környezetvédelem valamelyik területén. Elhelyezkedni nem tudnak. Milyen munkaköröket lehet találni egy önkormányzatnál az itt végzett embereknek?

Mallow
  Válasz | 2002. október 05. 12:28 | Sorszám: 701
Biztos így van. Én nem értek ehhez, csak azt tudom, hogy mit akarok.

De ha már így van, elmondom, hogy ez a fajta elválasztás egyáltalán nem tetszik. Teljesen tipikus. Tudatlan papírok közé viszi a döntést, ahelyett, hogy meghagyná a tisztségviselőknek. Ez egy csomó rossz forrása, fölösleges "demokratizálás", bürokrácia estébé.

Ugyan ez a bajom a mai jogrenddel is.

Időzóna: CET
A téma oldalai: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45 
 

         előző téma   következő téma
Ugrás:

Email a webmesternek | Gondola